Premiéra prvej SlovaKie sa podarila aj napriek faktu, že Kia nemala u nás pred uvedením modelu Cee’d dobré meno. Dôvodov bolo viacero. Od neeurópskeho dizajnu, cez nevalne pôsobiace plasty v interiéri, až po obmedzenú ponuku u nás mimoriadne obľúbených dieselových motorov. Práve model Cee’d tieto prežitky začal postupne meniť.
Nemalú zásluhu na výraznom úspechu má v tej dobe unikátna sedemročná záruka (aj keď s nejedným háčikom), ale aj vcelku slušná základná výbava, podarený dizajn a zapracovalo sa aj na vzhľade a kvalite interiérových materiálov. Stručne povedané, Kia spravila so Ceed-om nie krok ale poriadny skok vpred.
História
Päťdverový hatchback Kia Cee’d bol predstavený v roku 2006. Ide o technicky zhodný automobil s neskôr uvedeným Hyundai i30. Líšia sa v podstate len dizajnom exteriéru a interiéru, ale nijak zásadné zmeny to nie sú. Vozidlo malo od začiatku v ponuke dva benzínové motory 1,4 CVVT (80 kW/109 k), 1,6 CVVT (90 kW/122 k) a jeden turbodiesel 1,6 CRDi VGT (85 kW/115 k).
V prvej polovici roka 2007 bolo uvedené na trh kombi pod označením Sporty Wagon (SW) a na jeseň športovo strihnutý trojdverový hatchback s označením Pro Cee’d. Okrem nových karosárskych variant pribudol pod kapotu aj benzínový motor 2,0 CVVT (105 kW/143 k) a turbodiesel 2,0 CRDi VGT (103 kW/140 k).
V roku 2008 sa pod kapotu dostala aj slabšia verzia 1,6 CRDi s výkonom 66 kW.
V roku 2009 prešiel model modernizáciou. Facelift spočíval v kompletnom prepracovaní prednej časti. Svetlomety majú iný tvar a novú svetelnú techniku. Zmeny sa dotkli aj bočných smeroviek, ktoré sa presunuli do krytov spätných zrkadiel. Navonok sa to nezdá, ale dizajnové zmeny predĺžili vozidlo o 25 mm. Úpravy na zadnej časti boli len kozmetické. Pozmenená bola grafika koncových svetiel, v ktorých sú čiastočne využité svetelné diódy. Drobnou zmenou prešiel aj zadný nárazník so zadnou hmlovkou a odrazkami.
V prípade kombi boli zmenené koncové svetlá, ktoré dostali tiež červené diódy a namiesto dvoch svetlých vodorovných pruhov zostal jediný s oranžovými žiarovkami smeroviek.
Zmeny v interiéri boli minimálne a najviac zaujme len športovejšie tvarovaný trojramenný volant so strieborným dekorom na spodnom dvojitom ramene. Pribudli držiaky pre vodiča a spolujazdca, umiestnené vedľa radiacej páky. Mierne sa vylepšili aj použité materiály na prístrojovej doske a tiež poťahové látky na sedadlách. Pribudol aj nový audiosystém a dvojzónová automatická klimatizácia.
Takmer bez zmien ostala použitá technika. Na želanie pribudol systém automatického vypínania a štartovania motora Idle Stop & Go, spočiatku len pre benzínové motory. Výrobca prepracoval dieselový 1,6 CRDi (85 kW), pribudla aj výkonnejšia verzia (94 kW), pričom oba motory dostali po novom šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Prepracovaný bol aj motor 1,6 CVVT (93 kW). V lete bol prepracovaný aj základný diesel 1,6 CRDi (66 kW), ktorý tiež dostal šesťstupňovú prevodovku. Na jeseň pribudla možnosť kombinovať ISG aj s dieselovými motormi.
V lete 2010 boli 2,0 CVVT a 2,0 CRDi vyradené z ponuky. Zvyšné motory boli prepracované na emisnú normu Euro 5, v prípade dieselových tento prechod znamenal štandardne montovaný DPF filter. Koncom roka dostal šesťstupňovú manuálnu prevodovku aj benzínový motor 1,6 CVVT. Na konci roka sa dočkal faceliftu aj športovo strihnutý trojdverový hatchback s označením pro_cee’d.
V polovici roka 2011 bol výkon základného benzínového motora 1,4 zvýšený na 77 kW pri 6300 ot/min pri nezmenenom krútiacom momente.
Bezpečnosť
Nárazové testy Euro NCAP vozidlo absolvovalo v roku 2007. Za ochranu posádky získalo plný počet päť hviezdičiek (34 bodov) a za ochranu detí cestujúcich v autosedačke štyri hviezdičky z piatich (37 bodov). Ohľaduplnosť voči chodcom bola ohodnotená dvoma hviezdičkami zo štyroch (11 bodov).
Interiér
Už na prvý pohľad je zrejmé, že lacné šedé a výhradne tvrdé plasty minulých modelov spolu s nevalným lícovaním a zvláštnym tvarovaním sú minulosťou. Oproti predchodcovi (Cerato) je pokrok naozaj výrazný. Zopár nedotiahnutých drobností sa ale aj tak nájde.
Zvláštne je najmä tvarovanie dverových výplní, časti kľučiek so spínačmi na sťahovanie okien, moc nenadchne ani hlavica radiacej páky a rukoväť ručnej brzdy. Taktiež sa niektoré kusy nezbavili občasného vŕzgania z útrob palubnej dosky, za čo môžu v prvých rokoch výroby neodladené plastové úchyty, ktoré sa v prípade náročnejšej prevádzky (jazda po horších cestách a príliš veľké teplotné výkyvy) uvoľnia a spôsobujú vŕzganie. Podobne to platí aj o vrchných plastoch palubnej dosky, ktoré boli po pár mesiacoch od uvedenia modelu prepracované.
Z pohľadu triedy ponúka Kia Cee’d solídny priestor pre štyroch cestujúcich a pri troche skromnosti sa vzadu odvezú aj traja dospelí. Sedadlá majú celkom príjemné tvarovanie, vpredu aj so solídnym bočným vedením. Trocha môže prekážať len kratší a na dlhšie trasy menej pohodlný sedák, pri niektorých verziách aj pomerne hrubé čalúnenie, ktoré v teplejších dňoch nadmieru podporuje potenie dotýkajúcich sa častí tela. Na dlhších cestách sa môže menej príjemne prejaviť aj pomerne strmý sklon zadných operadiel. V prípade prvých ročníkov sa občas vyskytuje vŕzganie resp. kývanie predných sedadiel spôsobené uvoľnenými skrutkami.
Objem kufra je priemerných 340 litrov, naviac prístup k batožine trocha sťažuje na hatchback pomerne úzky otvor. Manipuláciu s ťažšou batožinou tiež neuľahčuje vyššia nakladacia hrana. Po sklopení zadných operadiel vznikne objem 1300 litrov. Škoda, že operadlá sa nedajú sklopiť do roviny.
V prípade verzie kombi je situácia podstatne priaznivejšia a poteší najmä praktickejšie zameraného motoristu. Základný objem kufra je 534 l, ktorý po sklopení narastie na 1664 litrov. Výhodou je aj lepší prístup a nižšia nakladacia hrana.
Autorádio poteší možnosťou prehrávať formáty mp3, wma a dokonca aj ogg. Pozor ale na jeho funkčnosť. Nezriedka sa totiž hlavne v prvých rokoch produkcie stávalo, že rádio zamrzlo alebo iba vypadol zvuk a pod. Väčšinou sa tieto problémy riešili v záruke výmenou za nový kus.
Zvyknúť si treba na podivnú logiku centrálneho uzamykania. Pri otváraní zamknutých dverí je potrebné dvakrát potiahnuť za vnútornú kľučku, tým sa však neodomknú ostatné dvere.
Nenadchne ani fakt, že ovládače svetiel nie sú podsvietené. Obzvlášť je to citeľné pri hmlovkách. Vodič bez „Kia“ praxe si vypínač najskôr musí nájsť, lepšie povedané nahmatať. Ani jeho ovládanie nepatrí k najintuitívnejším. Predné hmlovky sa zapnú pootočením prepínača dopredu, potom sa prepínač sám vráti naspäť. Rovnakým pohybom sa vypnú. Tým istým prepínačom sa zapína zadná hmlovka, ale pootočením dozadu. Takým istým pohybom, teda pootočením dozadu sa vypne. Niekedy sa stane, že zapnutie alebo prepnutie chvíľu potrvá.
Niekomu môže chýbať aj jedno-dotykové zotretie skla páčkou stieračov. Ďalšou zaujímavosťou je automatické nulovanie palubného počítača po natankovaní určitého množstva paliva.
Podvozok a jazdné vlastnosti
Jazdné vlastnosti zaznamenali oproti predchodcovi značný posun. Ceed si dobre drží jazdnú stopu aj pri svižnejšej jazde, mierna nervozita podvozku sa vo zvýšenej miere prejavuje len pri prejazde nerovností v kombinácii s vyššou rýchlosťou. Slušne odladený podvozok do veľkej miery eliminuje náklony karosérie v zákrutách, taktiež pomerne svižne a isto reaguje aj na prudšie zmeny jazdného smeru.
Z hľadiska komfortu si na bežných cestách nie je na čo sťažovať, aj keď je podvozok naladený pomerne tuho. Problém prichádza na väčších nerovnostiach, ktorých je na našich cestách viac ako dosť. Vtedy sa prejavuje najvýraznejší nedostatok podvozku, ktorý do určitej miery pomáhajú eliminovať pneumatiky s vyšším profilovým číslom (tzv. balónové pneumatiky). Tým nedostatkom je vyššia citlivosť a horšie tlmenie nerovností s citeľným prenikaním rázov do interiéru. Výraznejšie sa prejavuje použitím nízkoprofilových pneumatík.
Po technickej stránke je vpredu použité zavesenie typu McPherson so skrutným stabilizátorom. Vzadu je použitý viacprvkový záves taktiež so skrutným stabilizátorom.
Podvozok je až na pár detailov robustne konštruovaný a dobre odoláva našim cestám necestám. Citlivejším miestom sú najmä tyčky stabilizátora, ktoré veľa nevydržia. Postupom výroby boli nahradené odolnejším typom, stále je však ich životnosť iba priemerná. Čapy a silentbloky vydržia veľkú porciu kilometrov, rýchlejšie môžu naberať vôle najmä v spojení z ťažším dvojlitrovým CRDi, ktorého hmotnosť výraznejšie cítiť aj pri jazdných vlastnostiach.
Na zadnej náprave sa pri viac zaťažovaných exemplároch vyskytujú vôle v uloženiach tlmičov, trpia tým najmä kombi verzie SW. Pri SW sú zadné pružiny nastavené o dosť mäkšie, a tak so stúpajúcim zaťažením značne klesá zadná časť vozidla. To spôsobuje odľahčenie prednej časti a v prípade povrchov so zníženou adhéziou aj častejšie problémy s trakciou predných kolies pri prudšej akcelerácii.
Brzdy majú razantný až jedovatý nástup, čo nemusí vyhovovať každému. Značne „preposilované“ a nekomunikatívne je aj riadenie, čo však kľudne jazdiacemu motoristovi vôbec neprekáža, skôr naopak.
Benzínové motory
Základ predstavuje štvorvalec 1,4 CVVT (G4FA) s výkonom 80 kW (109 k) pri 6200 ot/min a krútiacim momentom 137 Nm pri 5000 ot/min. Na pohodový presun po mestských a okresných cestách postačí aj prvá polovica otáčkového spektra, na svižnejšiu jazdu, obiehanie, či v tiahlom stúpaní obzvlášť v naloženom/plne obsadenom vozidle je už ale potreba motor vytáčať nad 3000 ot/min. Pomerne výrazne sa na dynamike motora prejavuje aj zapnutá klimatizácia, obzvlášť ak je vozidlo viac obsadené/naložené. Pre bežné jazdenie sú lepšie odladené verzie so zníženým výkonom 66 kW resp. 77 kW, ktoré majú o niečo plochejšiu momentovú charakteristiku – síce slabší dynamický vrchol vo vyšších otáčkach ale o niečo lepšiu pružnosť v dolnej polovici otáčok. Spotreba motora sa pri bežnom jazdení pohybuje okolo 6,5-7 litrov, pri častejšom vytáčaní či rýchlejšej jazde po diaľnici však stúpajú k 8-9 litrovej hranici.
Viac pružnosti najmä v nižších otáčkach a menšiu citlivosť na obsadenie/zaťaženie vozidla či pustenú klimatizáciu ponúka objemnejší 1,6 CVVT (G4FC) s výkonom 90 kW pri 6200 ot/min a krútiacim momentom 154 Nm pri 5200 ot/min. Motor má rovnako ako 1,4 CVVT variabilné časovanie sacích ventilov, reťazou poháňaný ventilový rozvod a premenlivú dĺžku sacieho potrubia.
Menším negatívom je trocha vyššia spotreba, ktorá v bežných podmienkach dosahuje priemer 7,5-8 litrov, pri svižnejšom jazdení samozrejme viac. O niečo nižšiu priemernú spotrebu a tiež hlučnosť priniesla modernizovaná verzia 1,6 CVVT (93 kW, 157 Nm) a najmä verzia kombinovaná so šesťstupňovou prevodovkou (koncom roka 2010), ktorá pomohla znížiť otáčky pri rýchlejšej (diaľničnej) jazde.
Kultivovanosť oboch motorov je na dobrej úrovni, jemné vibrácie resp. rezonanciu je možné viac vnímať len v rozmedzí 3-3500 ot/min, čo je špecifikom týchto motorov. Pri 1,4 CVVT (o niečo menej výrazne pri 1,6 CVVT) si treba zvyknúť na zvláštne nastavenie akcelerátora. Výrobca v snahe vzbudiť dojem akčnejšieho motora, nastavil elektronický pedál tak, že väčšina reakcií motora sa odohráva do prvej polovice stlačenia. Na jednej strane to vyvoláva dobrý pocit, že drobným stlačením je pripravené stádo koní okamžite vyštartovať, na druhej strane takéto nastavenie môže zvádzať k riskantnejšej jazde na akú je potenciál motora pripravený. Napr. pri predbiehaní môže nastať prekvapenie, že ďalším stláčaním pedálu vozidlo zrýchľuje len pozvoľne. Takéto nastavenie akcelerátora môže negatívne ovplyvniť aj životnosť spojky, keďže pri trocha väčšom stlačení sa motor viac roztočí ako by bolo potreba. Z tohto dôvodu vyžaduje rozjazd trocha cviku, až sa zbytočne nadmerne neopotrebováva spojka.
Vrchol benzínovej ponuky predstavuje 2,0 CVVT s výkonom 105 kW pri 6000 ot/min a krútiacim momentom 186 Nm pri 4600 ot/min. Oproti 1,6 CVVT nie je o moc akčnejší (myslené zrýchlenie z 0-100 km/h – 10,4 s v 10,8 s v prípade 1,6 CVVT), v nižších a stredných otáčkach je však podstatne pružnejší, pričom spotreba je v priemere len o málo vyššia. Nevýhodou oproti menším štvorvalcom CVVT je použitie rozvodového remeňa, ktorý vyžaduje pravidelné výmeny, čo o niečo zvyšuje prevádzkové náklady.
Dieselové motory
Dieselové motory zastupuje 1,6 CRDi v troch výkonových variantoch: 66 kW pri 4000 ot/min (235 Nm pri 1750-2500 ot/min), ďalej 85 kW (255 Nm) a od roku 2010 94 kW (260 Nm). Aj najslabší motor postačuje na celkom svižné jazdenie bez nutnosti častejšieho vytáčania, výkonový handicap oproti silnejším verziám cítiť hlavne v ochote zrýchľovať vo vyšších rýchlostiach, resp. pri väčšom obsadení/naložení vozidla.
Motory používajú na pohon ventilového rozvodu bezúdržbovú reťaz a vyznačujú sa použitím jednoduchého (pevného) zotrvačníka. Výsledkom je teda lepšia spoľahlivosť (o jeden problém menej), na druhej strane je ale väčšia hlučnosť (dunenie) pri jazde – akcelerácii v nižších otáčkach.
Menším negatívom dieselových 1,6 CRDi bola v počiatkoch mierne vyššia spotreba oproti porovnateľnej konkurencii. Tá sa v priemere pohybovala okolo 6,5 litra. Po prepracovaní motora v roku 2009 a v kombinácii so šesťstupňovým manuálom sa výrobcovi podarilo znížiť priemernú spotrebu, ktorá sa pri bežnom jazdení pohybuje do 6 litrov.
Motory potešia robustnou konštrukciou a solídnou spoľahlivosťou, samozrejmosťou je ale kvalitný a pravidelný servis.
Slabšiu stránku predstavuje len turbodúchadlo, ktoré je pomerne citlivé na jazdný štýl vodiča. Pozor hlavne na verzie so systémom Start/Stop, ktorého činnosť dlhšie zaťaženému dieselovému motoru neprospieva. Konkrétne vypínanie motora napr. po dlhšej jazde po diaľnici, kedy nedôjde k potrebnému ochladeniu turba, čo spôsobuje nadmerné usadzovanie karbónu a následné skracovanie životnosti turba. Občas vie pohnevať aj pomaly reagujúca či zatuhnutá pneumatická regulácia v prípade turba s VGT.
Potešujúci je aj fakt, že ani verzie motora vybavené DPF filtrom nehlásia výraznejšie zhoršenie spoľahlivosti, spôsobené napr. predčasným upchaním, či nadmerným riedením oleja naftou.
Najvýkonnejšiu dieselovú alternatívu predstavuje 2,0 CRDi (103 kW, 305 Nm) od talianskej firmy VM Motori. Oproti akčným 1,6 CRDi nepredstavuje dvojlitrový diesel až tak zásadný výkonový skok. Zato spotreba je vyššia v priemere o liter a zaťaženie prednej nápravy väčšie, čo má negatívny vplyv na jazdné vlastnosti a obratnosť vozidla.
Výhodou oproti 1,6 CRDi je kultivovanejší chod v nižších otáčkach vďaka použitiu dvojhmotového zotrvačníka. O niečo lepšia je aj pružnosť pri plnom obsadení vozidla, či potrebe svižnejšie akcelerovať vo vysokých rýchlostiach.
Podobne ako benzínový dvojliter obsahuje aj 2,0 CRDi rozvodový remeň, ktorý má predpísaný pravidelný interval výmeny.
Prevodovky
Na výber sú buď päťstupňové manuálne prevodovky (neskôr šesťstupňové okrem základnej 1,4 CVVT) alebo štvorstupňový automat.
Radenie manuálnej prevodovky je oproti niektorým nemeckým konkurentom menej presné a občas môže zaradenie rýchlosti (najmä spiatočky) mierne zadrhávať. Celkovo je ale radenie na obstojnej úrovni a možno konštatovať, že je taký lepší priemer.
Alternatívny štvorstupňový automat je zo starej školy, radí teda komfortne, ale je dosť pomalý, naviac uberá z dynamiky motora a zvyšuje spotrebu o cca 10-15%.
Spoľahlivosť a poruchy
Napriek určitým kvalitatívnym nedostatkom možno považovať Kiu Ceed z celkového pohľadu za pomerne spoľahlivý automobil.
Najmä pri prvých ročníkoch sa objavuje korózia na rôznych miestach karosérie, napr. rámy zadných dverí, lemy, prahy a pod., väčšinou z dôvodu menej kvalitnej povrchovej úpravy dielov, resp. v prípade rámov zadných dverí nedostatočnej izolácie gumeného tesnenia od prenikajúcej vody. Zriedkavosťou nie je ani zhrdzavený zadný diel výfuku, najmä na benzínových vozidlách častejšie jazdiacich kratšie trate.
Podobne to bolo aj s kvalitou laku prvých modelov, pričom najvýraznejšie sa slabšia kvalita lakovania prejavovala pri červenej pastelovej farbe.
Hlavne modely z prvých rokov výroby trápili v nadmernom množstve rôzne pazvuky z interiérových plastov, resp. uvoľnené a kývajúce sa sedadlá. Často sa tiež vyskytovali problémy s autorádiom, väčšina však bola riešená výmenou v záruke.
Občas sa vyskytne problém so zatekaním vody do konektorov spájajúcich káblové zväzky a snímače. Voda zatekala najmä do konektoru za nosníkom pod predným nárazníkom, čoho výsledkom je nesprávne vyhodnotenie funkcie airbagu.
Občas sa objaví aj chybný regulátor podsvietenia palubnej dosky, nedobíjajúci alternátor, porucha centrálneho zamykania – nefunkčný zámok, porucha sťahovania okien, porucha klimatizácie, či problémy s plavákom v nádrži.
Niekedy bolo potrebné vymeniť tesnenie na zadných dverách, ktoré spôsobovalo prenikanie vlhkosti do vozidla.
Pri viac ojazdených kusoch sa objavuje slabšia účinnosť plynových vzpier zadného veka, obzvlášť pri nižších vonkajších teplotách.
Podvozok vykazuje slušnú odolnosť, priemernou životnosťou sa vyznačujú len tyčky predného stabilizátora, čo sa prejavuje klopavými zvukmi pri prejazde nerovností. Pri väčšom nájazde sa môžu objaviť aj vôle v čapoch tyčiek riadenia, nadmerne opotrebované homokinetické kĺby polosí, hučiace ložiská či opotrebované zadné tlmiče (viac pri CW) ak bolo vozidlo častejšie zaťažované. U zadných tlmičov sa vyskytuje aj odpadávanie tesniacich manžiet, čo následne skracuje ich životnosť.
Zvýšenú pozornosť treba venovať riadeniu, ktoré môže vykazovať nadmerné vôle v prevodovom mechanizme – pazvuky pri otáčaní na mieste či uskočenie riadenia vozidla na jednu stranu pri rýchlejšej jazde.
Skontrolovať treba aj účinnosť ručnej brzdy. Ak má páka dlhú dráhu, treba dotiahnuť resp. nastaviť mechanizmus.
Spoľahlivosť benzínových motorov je na slušnej úrovni a prípadné poruchy sa zväčša vyskytujú až pri väčšom nájazde alebo zanedbanej údržbe. Najčastejšou poruchou je tak predčasne opotrebovaná spojka, ktorá sa vyznačuje len priemernou životnosťou, najmä pri slabších benzínových motoroch (častejšie pri 1,4 CVVT, menej pri 1,6 CVVT). Pri väčšom nájazde resp. zanedbanej údržbe sa môže objaviť aj problém s vyťahanou rozvodovou reťazou. Na životnosť reťaze resp. správnu funkčnosť hydraulického napínaku má výrazny vplyv kvalita oleja a tak sa odporúča zbytočne nepredlžovať intervaly výmeny oleja, obzvlášť ak sa častejšie jazdí na kratšie trasy so studeným motorom treba olej meniť po 10 000 km alebo 1 rok. Problémy s vyťahanou reťazou sa obyčajne prejavujú horším štartom, kolísaním otáčok, trhavou akceleráciou či svietiacou kontrolkou motora. Občas sa stane, že reťaz aj preskočí s rizikom vážnejšieho poškodenia motora. Problematické štarty, šklbanie zohriateho motora resp. svietiacu kontrolku môže mať na svedomí aj štrajkujúci snímač kľukového/vačkového hriadeľa. Kolísanie voľnobehu a tiež svietiacu kontrolku poruchy motora môže mať na svedomí aj zle fungujúci ventil regulácie voľnobehu.
Zriedka a najmä pri viac zaťažovaných ojazdených kusoch sa môže vyskytnúť problém s rozpadnutým katalyzátorom. Úlomky z telesa katalyzátora sa tak môžu dostať do motora, kde spolu s olejom pôsobia ako brusivo. Výsledkom je nadmerné opotrebovávanie motora-zvýšená spotreba oleja, pokles kompresie až po riziko zadretia motora.
V prípade benzínových motorov CVVT si treba dať pozor na prestavby na LPG. Motory si s LPG dva krát nerozumejú, čo sa prejavuje nadmerným opotrebením ventilového mechanizmu, poškodenými tesneniami či pri väčších nájazdoch aj poškodenou hlavou a piestami. V prípade prestavby na LPG je tak nutné skrátiť interval výmeny oleja na max. 15 000 km a najneskôr každých 40 000 km kontrolovať ventilovú vôľu, keďže motor nemá hydraulické vymedzovanie ventilovej vôle.
V prípade 1,6 CRDi sa pri väčšom nájazde, zanedbanej údržbe alebo nesprávnom jazdnom štýle môže vyskytnúť nadmerne opotrebované turbodúchadlo, čo sa prejavuje zvýšenou spotrebou motorového oleja, prienikom oleja do sacieho traktu a tiež zvýšenou hlučnosťou-charakteristickým pískaním.
Kolísanie ťahu sa u 1,6 CRDi do modernizácie väčšinou riešilo nahratím nového softvéru riadiacej jednotky.
Po modernizácii (2009) sa nezriedka vyskytuje pri 1,6 CRDi zle fungujúci snímač hladiny motorového oleja, ktorý zmätočne ohlasoval príliš nízku hladinu oleja – rozsvietená žltá kontrolka oleja. Preto je vhodné z času na čas ručne pomocou mierky zistiť skutočný stav.
Nadmerné vibrácie a hrubší chod na voľnobehu, trhavý záber spojky či väčšia hlučnosť pri akcelerácii z nižších otáčok pri motore 2,0 CRDi pravdepodobne znamená nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník. Motor 1,6 CRDi dvojhmotový zotrvačník neobsahuje.
Pri väčšom nájazde sa môžu objaviť aj nadmerne opotrebované vstrekovače, čo sa prejavuje hrubším chodom motora, slabším ťahom, obtiažnejšími studenými štartami a v prípade nadmerného prepadu aj svietiacou kontrolkou motora pri prudkej akcelerácii.
Zriedka (najmä pri častejších kratších jazdách so studeným motorom) sa môže porúčať EGR ventil, čo sa prejavuje svietiacou kontrolkou či kolísaním ťahu a pod. DPF filtre (systém) sa prezentujú solídnou životnosťou, problémy sa zvyčajne vyskytujú až po väčšom nájazde, obvykle až nad 200-250 000 km.
Servis
Motory 1,4 CVVT, 1,6 CVVT a 1,6 CRDi majú tzv. bezúdržbovú reťaz. 2,0 CVVT a 2,0 CRDi majú rozvodový mechanizmus poháňaný ozubeným remeňom, kde je síce interval výmeny stanovený na 120 000 km, skúsení mechanici odporúčajú interval skrátiť a meniť remeň každých 90 000 km.
Výmena oleja je naplánovaná na pevný interval 20 000 km, v prípade novších 1,6 CRDi až 30 000 km alebo jeden rok. Napriek viac ako 5 litrovej olejovej náplni (1,6 CRDi) sa neodporúča naťahovať výmenu na 30 000 km, ale olej vymeniť po maximálne 20 000 km (pri častejšom jazdení na kratšie trasy max 15 000 km alebo po jednom roku.
Motorový olej sa odporúča o viskozite 5W-30, alternatívne 0W-40, 5W-40 API SL alebo SM ACEA A3, v prípade dieselov s DPF (po 2010) je potrebný tzv. bezpopolový olej so špecifikáciou ACEA C3.
Výmena oleja v automatickej prevodovke sa odporúča každých 60 000 km.
Vzduchový filter sa odporúča meniť každých 30 000 km resp. každej druhej výmene oleja, zapaľovacie sviečky sa obvykle menia každých 40 000 km a palivový filter pri diesloch každých 60 000 km resp 4 roky. V prípade benzínových motorov CVVT sa odporúča kontrola ventilovej vôle každých 80 000 km, v prípade prestavby na LPG najneskôr každých 40 000 km.
Prednosti a nedostatky
na svoju triedu veľmi priestranný interiér |
slabší výkon predných svetlometov |
ergonomický (až na ovládanie PP) a pomerne pohľadný interiér |
výraznejší prenos hluku nerovností vozovky do interiéru |
dobre vybavená aj základná verzia |
ostrejší nábeh brzdného účinku |
jazdné vlastnosti na slušnej úrovni |
preposilované a nekomunikatívne riadenie |
podarený 1,6 CRDi (najmä po modernizácii 2009) s nízkymi servisnými nákladmi |
nelogické centrálne zamykanie |
priaznivé ceny jazdeniek ohľadom na vek a stav |
absencia podsvietenia spínačov svetiel a hmloviek |
priaznivé prevádzkové náklady |
nemožnosť úplne sklopiť predné sedadlo (nie je priestor na dlhé predmety) |
slabšie odhlučnenie motorového priestoru (benzínové motory) |
|
slabší nábeh kúrenia - nutnosť pustiť v počiatkoch kúrenie naplno (1,6 CRDi) |
|
vyššia hlučnosť/dunenie pri jazde v nižších otáčkach (1,6 CRDi) |
Najčastejšie poruchy
korózia dverí na kufri, rámov bočných dverí, v okolí kľučiek a treťom brzdovom svetle (prvé ročníky) |
problematická kvalita laku (prvé ročníky) |
rôzne pazvuky z interiérových plastov a uvoľnené a kývajúce sa sedadlá (prvé ročníky) |
časté problémy s autorádiom (väčšinou menené v záruke) |
klopajúce tyčky stabilizátora |
vôle v čapoch riadenia, čapoch predného ramena a silentblokoch prednej a zadnej nápravy (väčší počet najazdených km) |
nadmerne opotrebované zadné tlmiče a vôle v uložení tlmičov zadnej nápravy (najmä SW - väčší počet najazdených km) |
zatekanie vody do konektorov spájajúcich káblové zväzky a snímače airbagov - svietiaca kontrolka |
občas problémy s elektronikou: chybný regulátor podsvietenia palubnej dosky, nedobíjajúci alternátor, porucha centrálneho zamykania - nefunkčný zámok, sťahovanie okien |
problémy s tesnením dverí - prienik vlhkosti, zatekanie a následne korózia lemov dverí (najčastejšie zadných) |
slabší účinok ručnej brzdy |
nadmerná vôla v prevodovke riadenia (pazvuky pri otáčaní volantu či zhoršená smerová stabilita) |
opotrebovaná/spálená spojka (nadmerné zaťaženie, mestská prevádzka, častejšie pri benzínových motoroch 1,4 CVVT, menej 1,6 CVVT) |
vyťahaná rozvodová reťaz (benzín CVVT, väčší nájazd, zanedbaná údržba-dlhé intervaly výmeny oleja) |
rozpadnutý katalyzátor-nadmerné opotrebovanie motora (1,4 a 1,6 CVVT vačší km nábeh, viac zaťažované kusy) |
porucha snímača otáčok kľukového/vačkového hriadeľa |
rôzne problémy (klepajúce ventily, poškodená hlava, piesty atď) pri motoroch prerobených na LPG |
pomaly fungujúca pneumatická regulácia variabilných turbodúchadiel (diesel, VGT) |
nadmerne opotrebované vstrekovače - hlučnejší a nerovnomerný chod motora, obtiažnejšie studené štarty, nadmerný prepad (väčší km nábeh, diesel) |
nadmerne opotrebované turbodúchadlo (diesel, väčší nájazd, nesprávny jazdný štýl či zanedbaná údržba) |
nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - nadmerné vibrácie a hrubší chod na voľnobehu, trhavý záber spojky či väčšia hlučnosť pri akcelerácii z nižších otáčok (2,0 CRDi väčší km nábeh) |
zle fungujúci snímač hladiny oleja (1,6 CRDi po 2009) |
zriedka poruchy EGR resp. DPF systému (diesel, väčší km nábeh, resp. častejšie jazdy na kratšie trasy so studeným motorom) |
Autorubik odporúča
Brať | Nebrať |
---|---|
1,4 CVVT 16V (80, 66, 77 kW). Na bežné jazdenie postačujúca motorizácia. Vyznačuje sa kultivovaným behom, vo vyšších otáčkach aj solídnou dynamikou a pri bežnom jazdení aj akceptovateľnou spotrebou (7-7,5 litra). Lepšie odladené z hľadiska priebehu krútiaceho momentu sú slabšie 66 a 77 kW verzie. Potešujúci je aj fakt, že vozidiel s týmto motorom je dostatok a dajú sa zohnať za veľmi prijateľné ceny a veľa krát aj v zachovalom stave. 1,6 CRDi (66, 85, 94 kW). Motor ponúka aj naloženému vozidlu dostatok dynamiky (obzvlášť v 85 a 94 kW verziách) a poteší aj obstojnou spoľahlivosťou. Spotreba sa pohybuje v rozumných medziach medzi do 6 litrov (do 2009 o pol litra viac). |
Žiadny motor nie je vyložene zlý, ale treba zvážiť investíciu do: 2,0 CRDi (103 kW). Rozdiel v dynamike oproti najsilnejšej 1,6 CRDi je len mierny, zato viac zaťažuje prednú nápravu a vyžaduje finančne náročnejší servis (remeň a dvojhmotný zotrvačník). |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
1.4 | 1396 ccm | G4FA | 77 kW |
1.4 | 1396 ccm | G4FA | 80 kW |
1.4 CVVT | 1396 ccm | G4FA-L | 66 kW |
1.6 | 1591 ccm | G4FC | 85 kW |
1.6 | 1591 ccm | G4FC | 90 kW |
1.6 | 1591 ccm | G4FC | 93 kW |
1.6 CVVT | 1591 ccm | G4FC | 92 kW |
2.0 | 1975 ccm | G4GC | 105 kW |
2.0 LPG | 1975 ccm | G4GC | 105 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
1.6 CRDi 115 | 1582 ccm | D4FB | 85 kW |
1.6 CRDi 128 | 1582 ccm | D4FB | 94 kW |
1.6 CRDi 90 | 1582 ccm | D4FB-L | 66 kW |
2.0 CRDi | 1991 ccm | D4EA | 100 kW |
2.0 CRDi 140 | 1991 ccm | D4EA-F | 103 kW |
30 komentárov
Šimon F.
Mam Kia Ceed SW 1.6 o výkone 122 koníkov. Priemerná spotreba mi vychádza okolo 7.5 litra na stovku. Za necelý rok prevádzky som dal cca 35 tisíc km a už som musel meniť tyče stabilizátora, v oprave bola aj regulácia stieračov a začínajú sa mi akosi drať sedadlá. Neviem či je to normálne po roku používania, aby sa predierali sedadlá no mne sa to stalo. 🙁
Marek SV
Moja Kia Ceed 1,4 CVVT po 104 000 km prvá závada vybitý čap riadenia na ľavej strane . Sedadlo sa mi tiež predralo na kraji, ale ten vyvýšený okraj si to pýta. Dám naňho poťah nech sa pri vystupovaní odiera ten.
Robert B.
Tie sedadla istia potahy. Vynikajuce siju v Rimavskej Sobote, nie je ani poznat ze su potahy.
Anonym
a kolko stoja a kde sa daju zohnat?
Josef Mengele
Píše tu, že treba motor 1.4 držať v otáčkach. Ja by som povedal, že vôbec netreba, v meste mi na 4-ku hladko a bez reptania kĺže pri povinnej 50-ke a viac menej ten voz treba krotiť. Skôr by som naopak privítal na cesty mimo mesto 6-ty prevodový stupeň, pretože 5-ka sa mi javí príliš krátka, konkrétne oproti Nissanu Almera 1.4 ide motor pri 130 km/h na 4000 otáčok, kým Almera pri 130 točila na 5 len 3500. Čo sa týka kvality spracovania a použitých materiálov, tak to je katastrofa, za Almerou je to o dve triedy dole. Almera nedrnčala a nerezonovala pri 250.000 km ani polovicu z toho, čo Ceed po najazdení 30.000 km. Plasty v interiéri sú a aj pôsobia doslova lacno, takisto aj čalúnenie sedadiel je biedne. Nuž čo človek chce za pár šupov. Inak pre porovnanie, za Kiu som dal 12.655 € ( 381.245 Sk ) po zľave, Nissan stál 425.000 Sk pri oveľa mizernejšom kurze SK voči USD. Keby som mal hodnotiť, tak ak je u Nissana 10 bodov, tak Kiu Ceed vidím voči svojmu starému Nissanu takto: Jazdné vlastnosti 8 až 9, kvalita spracovania 6, priestor 10, hlučnosť 9, náklady na prevádzku a údržbu 9. Pod dvoch rokoch jazdenia a porovnávania môžem povedať jediné: Zlatá dobrá Almera, kam sa na ňu Ceed hrabe. Inak mám aj Toyotu Corollu, tiež 1.4 benzín, aj tá je v kvalite materiálov a spracovania niekde úplne inde.
jozef
korejské autá sú dosť predražené, nato čo poskytujú a nehovoriac o tom,že majú nízku cenu ako použité a človek prerobí dosť peňazí…Radšej kúpiť Forda alebo Toyotu a máte istotu…:-)))
http://www.obchod.centralogistic.com
znalec
ako nove mozno. Ako ojazdene nie. Dovod?
Ceed 1,4, 1,6 – skoro vecne motory. Rozvod retaz, spolahlivost vyborna. poznam 1,6 CVVT, ktory ma tatocene cez 350tkm a stale ide. Bez jedinej poruchy.
Rovnako vyborne dieselove motory – hlavne co sa tyka spolahlivosti. Tomu nemoze Ford nikdy konkurovat – kazove 1,6 HDI od PSA sa motorom z kie nikdy nevyrovnaju.
war
„kazove HDI od PSA ?“ – ty asi fajcis travu kamo
Patrik
Poruchovejší dieselový motor ako 1.6 HDI (do roku 2010) v súčasnom motoristickom svete nepooznám, azda na krk mu šliape ešte 2.0 TDI z prvých rokov výroby (2004 – 2006). Chybu si priznali aj samotní konštrukteri PSA. Štatistiky nepustia. (Investovať do tohto motora 2000-3000€ nieje žiadna rarita)…
do 80kW
ty mas HDI? ja hej. HDIcka boli na spici naftakov uz min 10 rokov dozadu – kulturou chodu, tahom, vyuzitelnymi otackami a SPOLAHLIVOSTOU (200 000 km je nic pre hdi)
neporovnaj neporovnatelne (t.j. hlucne nekulturne TDI cerpadlo dyza s HDI)
Marek
malo muziky za vela penazi
Peter
mám kia ceed 1.4 r.v 2009 35000 km bez žiadnych závad, zatiaľ úplne v pohode auto
peter
mam 70 000 stale v pohode
Anonym
Andrej PRESOV,mam ceedku od marca 2011,ale stale mam problem so smraom od spoojky po vyjazde do vacsich kopcov.Pri prvej prehliadke servisak tvrdil ze vsetko je OK.Tento problem maju od zaciatku so ceedmi,ale vyrobca na to vobec nereaguje.Uvidim ako budu reagovat v servise,aby vymenili celu spojku,lebo mne sa uz ozyva aj lozisko,najazdeno31000km.
erik
Mam ceeda 1.6 crdi, cca 145000 km, motor slape ako hodinky bez najmensieho problemu. Uz som menil jeden zhavic.
hudyko
skvele auto 1,6 crdi 85kw, je to sluzobne auto, jazdi nanom 30-40 ludi, mesacne najazdi 4500-5000 km a teraz ma 220000 km. nikto ho nesetri, po nastartovani plny plyn a pri ukonceni jazdy ziadne dochladzovanie turba a bez problemov bez poruchy ide skvele. jazdi len skoro mesto a spotreba pri tom vytacani nie je viac ako 7 l. SKVELE SKVELE SKVELE auto!
Lišiak
Môžem potvrdiť, 1.6 crdi sme fasovali (tuším) v 2007, a nakoľko je to policajné vozidlo, dostalo dozadu zabudovanú mrežu, v kufri je skriňa na Soitron, plus sa vzadu vezú vždy nepriestrelné vesty, dokopy navyše cca 80 kíl váhy a ešte keď si tam sadnú štaria urastenÍ, má to celé tak dve tony – a motor s tým nemá žiaden problém. Hovorím o 9 ročnom aute s 30 šoférmi, ktoré dostáva plné bomby za studena a každý sa k nemu chová ako prasa 🙂 Menili sa len tyčky stabilizátora, spojka a samozrejme spotrebný materiál. Niekomu nebude vyhovovať preposilované riadenie a vyslovene ostrý nástup brzdného účinky, ale záleží od jazdného štýlu. Jednounačne skvelo postavené auto
stano
No, s tou bezudrzbovostou rozvodovej retaze u motorov KIA to nie je take ruzove. V rodine mame Kia Ceed 1.4 a momentalne sa na nej menia rozvody pretoze retaz bola preskocena (80.000km, auto v zaruke, pravidelne servisovane v autorizaku)… Ked si precitate dalsie fora, napriklad tu: http://www.kia-club.org/viewtopic.php?f=22&t=4030 tak zistite, ze to nie je ojedinela zalezitost, skor to vyzera na nejaku seriovu chybu.
Laco
Mám Kiu ceed 1,4 r.v.:2009 Mám problém že mi pri zapnutí stretávacích svetiel nepretržite svietia všetky zadné brzdové svetlá. Vie mi prosím niekdo poradiť kde môže byť chyba? ďakujem.
Roman
Mam kiu ceed 1.6 85kw 115koni crdi, TX hatchback 2008, 5rocna zaruka na cele auto a 7 rocna na motor a pohonne ustrojenstvo, najazdene ma 146 000km, mam ho 6 rokov, spotreba sa pohybuje okolo 5,3 -5,6 v lete s jazdenim na dialnici a po meste, v zime je to do 5,9litra. jedina zavada bola tycky stabilizatora ktore boli menene v ramci zaruky pri 38 000km, a asi pri 98 000km sa mi rozvietila kontrolka cervena EPS-posilovac riadenia a volant stuhol…po vypnuti motora a znovu nastartovani to bolo uz ok,menene tiez v ramci zaruky kedze auto malo len 4roky, ine zavady a tazkosti vobec neboli…………… 3zhavice po 106 OOOkm platene z vlastneho vrecka…predne kotuce a dosticky som menil pri 131 000km a zadne len dosticky pri 142 000km….motor ide spolahlivo je svizny a tichy…..olej menim po cca 17 000km, palivovy filter po 60 000km a vsetko ide ako hodinky, asi raz za 1-2roky sa nastavy rucna a ziadne problemi s autom neboli……..po dlhsej jazde na dialnici aalebo ked motor dostal riadne zabrat ho nechavam par km do 2tis otacok alebo 2min na volnobehu pred vypnutim a vsetko bolo vzdy v poriadku. autoradio tiez bez problemou. auto je po druhej STK a vsetko uplne v norme v pohode 🙂
Richard Buzinkay
3x KIA, 3x ina
Znacka Kia sa zdala byt klasickym korejcom, ale len dovtedy, kym nepouzila europskych dizajnerov a nepozicala si par vychytavok z japonskej automobilovej kuchyne. Rad by som opisal skusenosti o troch autach znacky KIA, kazde ine, kazde relativne dobre za dobry peniaz.
Su nimi Kia ceed SW 1.4benzin 77kw, Kia Venga 1.4 benzin 66kw a Kia Soul 1.6 benzin 93kw.
Kia ceed kombi ponuka vela priestoru, spolahlivy motor a ziadne emocie, spotreba vozidla sa pohybuje na urovni 7l/100km, je to rozumna volba pre rodiny z mesta a vidieka, prve rocniky trapila troche hrdza zadnych dveri a silentbloky rpednej napravy, ale toto riesil vyrobca v ramci zaruky, motor je pohanany rozvodovou retazou a okrem sviecok oleja a filtrov si dlho nevyzaduje nijaku udrzbu, v sucasnosti sa daju kupit naozaj za par penazi.
vyhody: velky priestor vpredu vzadu, tichy motor, pekne dielenske spracovanie interieru s makcenymi palstami
nevyhody: na dnesne pomery hlucny podvozok, motor treba troche tocit, ak sa vezu 4 dospeli, preto idealnejsou volbou by bol bud silnejsi benzin, alebo diesel {ak vas jazdi viac}
Druhym vozidlom je Kia Venga, male mestske mpv ma kupodivu najlepsie odhlucneny motor zo vsetkych troch tu opisanych kii, vychytavky ako posuvne zadne DELENE! sedadla AJ SPODNA LAVICA! priestor vzadu bez tunela=rovna podlaha, nevyhodou je udusenych 66kw benzinoveho motora, ktore vsak na usporne presuvanie v ramci mesta stacia, na dialnicu s tymto vozidlom nevychadzajte! Pri dialnicnom tempe, alebo vyuzivaniu vykonovej hranice motora sa lahko dostanete k cislu 9,2l/100km, comfort jazdy v meste a do 100km/h je vsak v porovnani so Ceedom a Soulom NAJLEPSI. Dielenske spracovanie uz troche pokrivkava za ceedom, palubka je sice na pohlad pekna, prehladna, ale tvrde cierne plasty skripu a vrzgaju vzdy ked je menej ako 10stupnov. Motor je tu rovnaky ako v cede, rozvodova retaz, ale EURO5 uprava a marketingove snahy korejcov stiahli vykon motora zo 77kw na 66kw pri zachovani rovnakeho krutiaceho momentu.
vyhody: velky priestor, az nepredstavitelne velky pri pohlade zvonka, ticha komfortna jazda v meste
nevyhody: slaby, zakladnym softverom zabity motor, takmer nereagujuci na plyn, vysoka spotreba na dialnici
Poslednym z trojice je krabicoidny Soul s najsilnejsim zakladom 1.6 93kw, je to vlastne identicky motor s 1.4 {v cede a Venge} ale prevrtany na 1.6 a vyladeny na 93kw, v aute vysokom 160cm ma aj 93kw co robit aby auto svizne rozhybali, ale v porovnani tejto trojice v dynamike suverenne vitazi, co kupodivu nie je vykupene najvyssou spotrebou ked v kombinacii jazdiz a 7l, resp. dlhodobe dialnicne tempo zozerie 8l na 100km. Radost z jazdy je asi v tomto aute najvacsia, aj ked ju v komfrote predbieha Venga a v kvalite spracovania Ceed. Niet divu, ved Soul je taky „americky“, hitparada sedociernych plastov na palubnej doske a caluneni dveri vsak neurazi, najma ak nevydava ZIADNY zvuk.
Co dodat na zaver? Kia ponuka auta naozaj pre kazdeho, su to spotrebne auta nehrajuce sa na luxus, ale relativne spolahlive, bez skrytych much pod motorovym priestorom.
Majo
Mám kiu ceed 11/2012 mám najazdené 40000 km keď som šiel nedávno pi diaľnici tak mi vyšla nejaká para alebo hmla niečo také S klimy neviete niekto čo to .one byť či musím zájsť do servisu aby mi to nejak doplnili alebo niečo také vopred ďakujem A prajem pekný večer
duro
mám kia ceed po štyroch rokoch korozia zadnej kapoty, 5- te dvere posunuté do pravej strany, odierajú sa o zadné svetlo, po piatich rokoch odišiel chladič klimatizácie, nič mi neuznali v rámci 7 ročnej záruky. Záruka 7 rokov sa vzťahuje len na to čo sa nemôže pokaziť
andy
duro: no neviem, mám 2007 rocnik a tých pár porúch bez problémov uznaných a odstránených v rámci záruky..
Martin
Zdravim kupoval som novu kia ceed combi 1,6crdi 85kw 2009 za 6 rokov som nabehal 380 000 km bes poruchy neuveritelne ale je to tak potom zacali odchadzat vstreky tak som ju predal vroku 2015 som kupil novu kia sportage ma 92000km zatial bes poruchy a vroku 2016 novu kia ceed combi1,6 crdi 100kw vyrobenu na slovensku nabehal som do dnesneho dna 95000km po 30000 km beham len po servise odislo riadenie potom spojka potom sinchron vprevodovke neslo zaradit stvorku a dnes komplet prevodovka ako servis nema problem to opravit vramci zaruky len ide oten cas ze tam stale musim chodit je to vyrobene na slovensku tak neviem ci to vtej Ziline flakaju alebo to je len zhoda nahod aj ja som rovno kupil nepodarok
Dom
Z clanku to posobi ako jedno solidne spolahlive auto, ale staci pozriet kia klub na temu preskocene rozvodove retaze a hned je to inak.
Tolko pripadov skocenej retaze a neistota, ze znovu nepreskoci z nej robi v mojich ociach velmi nespolahlive vozidlo (hlavne 1.4 ).
Palo
Len treba trošku rozlišovať, kedy, komu a za akých okolností tá reťaz preskočí. Pravidelne servisované a normálne jazdené vozidlo len zriedka, väčšinou je to pri vozidlách čo jazdia na dlhé servisné intervaly, na vozidlách ktoré ako služobné vozy plnia rolu aj traktora, na vozidlách čo si majitelia myslia že majú dvojliter a riadne im všade nakladajú a podobne. Reťaz občas preskočí, ale nie je to také hrozné ako píšu niektorí odborníci na fórach. A tiež, treba zobrať do úvahy, že tých ceediek je fakt veľa, tak aj tých negatívnych správ sa môže zdáť veľa?
diesel-eigentuemer
Môj diesel 1.6 CRDi 2009 (Euro4) kúpil som od nova a má nabehaných cez 220,000. Chcel som auto, ktorým by som sa takmer vôbec nemusel zaoberať a som spokojný (zatiaľ). Menil som akurát pár krát žhaviče (štartujem ráno denne), silenbloky a inak tuším nič zásadné. Začínam ale mať ale problém s emisiami, nejaký idi*t (alebo nejaká skupina) postupne znižuje limity a predminule som síce ešte prešiel tesne pod 0,8, minule som musel dať čistiť motor aby som sa stlačil pod 0,6. To auto je inak funkčné bezproblémové a spotreba okolo 5 litrov, aj menej ak sa človek snaží. Radia mi, že to mám vytáčať na vysoké otáčky, ale to ma fakt nebaví a určite to ničomu nerobí dobre (a ani životnému prostrediu, keď už chceme byť akože eko). Mám ho meniť za benzín, ktorý bude žrať oveľa viac a ktorého samotná výroba predsa tiež zaťažuje životné prostredie (ale generuje tržby automobilkám)? Hon na diesle je neuveriteľný podvod na majiteľoch, v ktorom sa spolčil štát a sales oddelenia automobiliek. Budeme to my spotrebitelia, ktorí v konečnom dôsledku doplatíme na všetky tie naivky v nemeckom aj našom parlamente, ktoré idú zachraňovať planétu (samozrejme najradšej hneď a celú). Chápem, že ekológia je ok pretože rozum a zodpovednosť je ok, a ak sa dá treba jazdiť mále alebo na bicykli, ale sprísňovanie noriem nie je nič iné než predražovanie dieslov o tisícky eur, dodatočné kontroly, dane a poplatky zabalené v detsky naivnej enviro-ideológii. Keď kupujem nový diesel, je povinnosťou štátu dať mi istotu, že ho budem môcť reálne používať na jeho území aspoň 20 rokov. Ak funguje, aby som ho mohol po 10 rokoch predať pretože od tejto možnosti sa predsa odvíja jeho súčasná aj budúca hodnota, ktorú musí niekto iný odpracovať, aby ho mohol za svoju zdanenú mzdu kúpiť, aby mohol do neho tankovať ešte ďalších 10 rokov zdanenú naftu a platiť za cesty, po ktorých jazdí, prípadne ešte aj odvádzať cestnú daň, pokiaľ je právnická osoba. Kia je v pohode, rozumné pravidlá sú v pohode, ale nenažraný a nespoľahlivý štát v pohode nie je. Táto debata v Nemecku beží, ale obávam sa že rozum zatiaľ beznádejne prehráva, naposledy vďaka Grétke v eurovoľbách (zelení 20%). Ako sa dá proti tomuto šialenstvu brániť, to fakt netuším. Šetriť životné prostredie áno, ale nie obmedzovaním pohybu dieslov a financovaním z môjho súkromného účtu pod hrozbou sankcií.
juro
mám ceed 85/115 CRDI 1,6. Spotreba na diaľnici /Chorvátsko/plný kufor 4 osoby 5,2 – 5,5 l. Solídny krútiak vládze aj s piatimi hokejhobíkmi + bagy. Poruchy, čidlo palivový filter, vymenený až na druhý krát v značkovom servise na moju žiadosť. Najprv menili palivový filter… Jazdím málo má 120000 ročník 2007. Po skúsenosti/po návrate zo servisu / pri 2. výmene oleja som našiel nedotknuté prachom „zaplombovaný“púzdro olejového filtra. Žiadna stopa po kľúči handre,ruke, nič. Mením si tieto veci sám. Nehovorím o 200 až 300% cenách oleja atď. To sa ale dá riešiť. Čo je ale horšie nejaká ŠTUDOVANÁ komisia či odbor na ministerstve si zaumienila že z môjho starého motora vytrieska novú normu na dymivosť. Auto som kúpil na konci decembra 2007. Nepodarilo sa mi ho prihlásiť v posledné 3 dni, ale bol som ubezpečený ,že v pohode aj v novom roku. Tak 4.1.2008 auto bolo prihlásené a všetko bolo ok. Až do STK 2019 kedy technik zistil že nespĺňam dymivosť. Na otázku aká by mala byť povedal že 0,6. Keby som mal auto z roku 2007 tak mi môže prirátať koeficient 0,5. Takže v pohodičke 1,1. Hodnoty boli pod 1. Ale posudzuje sa DÁTUM PRIHLÁSENIA VOZIDLA . Argumentoval som,že veď existuje WIN a číslo motorizácie /to mi poradili v servise/. Že ho to nezaujíma, a že mám smolu, oni majú takéto usmernenie. Naveľa mi poradil, že si mám kúpiť a naliať do nádrže anti smoke od firmy protech a ísť ako idiot 100km aspoň na 4000 otáčkach. So slzami v očiach som to absolvoval . Opäť skúška dymivosti 5000 šialených otáčok 10-12x na naftovom motore. na dipleji 0,58 0,6 0,7 ! Pomohlo. Potešil som sa. Ale neprešiel som . Hodnota sa musí zopakovať 3x za sebou. Dovidenia. Čo mám robiť ,pýtal som sa sám seba,odborníkov,kamarátov. Odpovede boli- servis.Začnú pekne ,postupne meniť vzuchové váhy, EGR ventil, vstreky atď. Oprava môže byť drahšia ako cena auta. Nedal mi ani dočasnú možnosť mesiac jazdiť kým to nevyriešim.že si mám zavolať odťahovku,lebo budem porušovať zákon – jazdiť bez červenej nálepky. Choré zákony robia chorí ľudia. Uplne zbytočný šikan. Jazdím 40 rokov,služobne súkromne. A musel som prijať hodenú rukavicu tohto honu na čarodejnice. Zatiaľ som vyhral…a radosť z toho nemám. Prajem všetkým veľa šťastia a pevné nervy na STK.
duro
Mám kiu Ceed 2011 zo zadnej nápravy sa mi ozýva silné vŕzganie, vie mi niekto poradiť, čo to spôsobuje? V autorizovanom servise nevedia.