Dizajnovo a aj predajne nie príliš výraznú prvú generáciu vystriedala koncom roka 2002 podstatne robustnejšia a dizajnovo výraznejšia druhá generácia Avensisu. Vzhľad vozidla malo na starosti dizajnérske štúdio Toyoty v južnom Francúzku. Okrem dizajnu výrobca značne popracoval aj na komforte a jazdných vlastnostiach. V čom naopak došlo k zhoršeniu je so značkou toľko spájaná spoľahlivosť. Platí to hlavne o vozidlách s dieslovým motorom, ktoré sú s rastúcim počtom najazdených km nezriedka zdrojom drahých problémov. Naopak obstojnú spoľahlivosť potvrdili benzínové motorizácie, s ktorými ani pri väčšom počte najazdených kilometrov nebudete patriť medzi častých návštevníkov servisov.
Avensis druhej generácie sa predstavil verejnosti na decembrovom autosalóne v talianskej Bologni a začiatkom roka 2003 bol uvedený do predaja v troch karosárskych verziách, sedan, liftback a kombi. Dĺžka sedanu a liftbacku je 4630 mm, výška 1480 mm. Kombi meria 4700 mm a na výšku s lištami strešného nosiča má 1525 mm. Pre všetky verzie je rovnaká šírka 1760 mm. Pod kapotou boli na výber motory 1,6 VVT-i, 1,8 VVTi, 2,0 VVT-i D4 s priamym vstrekovaním benzínu a jeden dieselový agregát 2,0 D-4D. Na jar 2004 pribudol najvýkonnejší benzínový motor s objemom 2,4 litra a priamym vstrekovaním D4. Od konca leta 2005 sa pod kapotou vozidla objavila nová generácia dieselových motorov s celohliníkovou konštrukciou s objemom 2,2 litra (110 alebo 130 kW).
V roku 2006 (modelový rok 2007) prešiel Avensis faceliftom. Okrem jemne pozmeneného dizajnu (nový predný nárazník, predné svetlomety, zmenená predná maska, drobné úpravy v interiéri, iné naladenie podvozku a v základnej výbave pribudol kolenný airbag pre vodiča s objemom 18 litrov), dostal aj nový vznetový motor 2,0 D-4D so systémom Common-rail (93 kW), ktorý nahradil 2,0 D-4D (85 kW). Naďalej boli v ponuke benzínové motory s variabilným časovaním ventilov VVT-i, teda štvorvalce s objemom 1,6 (81 kW), 1,8 (95 kW), s priamym vstrekovaním paliva 2,0 (108 kW) a 2,4 VVT-i (120 kW). Dieselové agregáty 2,2 D-4D vo verziách 110 kW a 130 kW, zostali bez zmeny. Na jesennom parížskom autosalóne 2008 bola predstavená tretia generácia Avensisu. Na slovenský trh vstúpila začiatkom roka 2009.
Nárazovým testom Euro NCAP prešlo vozidlo v roku 2003, teda v čase uvedenia na trh. Posádku chráni veľmi dobre, získalo päť hviezdičiek z piatich (34 bodov). Ide o prvý model, do ktorého Toyota namontovala novinku v podobe kolenného airbagu. Ohľaduplnosť voči chodcom bola ohodnotená jednou hviezdičkou zo štyroch (8 bodov).
Interiér Avensisu pôsobí na prvý pohľad fádnym dojmom, na atraktivite mu nepridáva ani nesúrodosť povrchovej úpravy použitých plastových dielov. Na druhej strane dielenské spracovanie a tiež ergonómia rozmiestnenia a ovládania jednotlivých prvkov výbavy je na slušnej úrovni, niekomu však môže chýbať dnes už obvyklý trojblik. Taktiež sa môže niektorým motoristom javiť lepšie vyriešený stredový panel pred modernizáciou vozidla. Vtedy totiž obsahoval tri displeje (klímu, rádio a najvyššie panel palubného počítača, ktorý zobrazoval dve merané hodnoty nezávisle na sebe). Po modernizácii sa všetko zlúčilo do jedného neveľkého displeja a na vrchnom mieste sa objavila odkladacia schránka alebo displej navigácie. Na veľmi slušnej úrovni je odhlučnenie interiéru, čo poteší najmä pri dlhšom cestovaní vyššou rýchlosťou. Interiér Toyoty Avensis ponúkne dostatočný priestor aj pre urastenejších cestujúcich, čo platí aj o cestujúcich na zadných sedadlách. Predné sedadlá potešia komfortným čalúnením a rozmerným sedákom. Poteší aj ľahké nastavovanie, obstojné tvarovanie a ľahko nastaviteľná vyhovujúca poloha za volantom. Na dlhších cestách však môže prekážať slabšia opora v bedrovej oblasti
Prehnaným množstvom odkladacích priestorov Avensis nedisponuje a márne by ste hľadali aj miesto na uloženie 1,5 litrovej fľaše. Priaznivcov pípania a svietiacich budíkov Avensis určite poteší. Po otočení kľúčikom zapaľovania sa budíky rozžiaria sýto žltým svetlom. Keďže sa jedná o pomerne výrazný žlto svietiaci efekt, kedy svietia nielen displeje, ale aj ručičky a číslice budíkov, môže to niekomu prekážať a poobzerá sa radšej po bielo či modro svietiacej konkurencii. Sedan a kombi disponujú veľmi slušným základným batožinovým priestorom 520 litrov, ktorý možno len u kombi zväčšiť postupným sklopením sedadiel na 1500 litrov. Liftback má základný batožinový priestor 510 litrov, respektíve 1320 pri sklopených zadných sedadlách.
Podvozok
Podvozok Avensisu je ladený komfortne a veľmi solídne zvláda tlmenie nerovností. Trocha mu prekáža len prejazd tých krátkych priečnych, načo zareaguje citeľnejším rázom. Bokom neostali ani jazdné vlastnosti vozidla, ktoré s veľkou rezervou zvládajú aj svižné jazdenie. V ostrejších zákrutách sa síce Avensis viac nakláňa, ale bez výraznejšieho vplyvu na držanie zvolenej jazdnej stopy. Taktiež celkom ochotne zatáča a je stabilný aj vo vysokých rýchlostiach. Za veľmi dobre odladenými jazdnými vlastnosťami sa skrýva prepracovaný podvozok. Vpredu sa síce nachádza klasický záves typu McPherson s naširoko uchyteným spodným ramenom v tvare L, uloženým vo vzájomne asymetrických puzdrách so samostatne vymeniteľným guľovým čapom, ale vzadu sa skrýva prepracovaný viacprvkový záves. Spodné rozvidlené rameno pozostáva z kratšej priečnej a dlhšej pozdĺžnej časti. Spodnú časť dopĺňa priečne horné rameno v tvare bumerangu a vzadu uchytené rameno kruhového prierezu, ktoré umožňuje nastavovať zbiehavosť kolesa. Systém dopĺňa priečny stabilizátor s odolnými tiahlami. Celá sústava je odpružená klasickou vinutou pružinou s uloženým tlmičom vo vnútri. Dobre naladenému podvozku sekundujú dva typy posilňovačov riadenia. Vozidlá s benzínovými motormi 1,6 VVT-i a 1,8 VVT-i sú vybavené elektromechanickým posilňovačom riadenia EMPs. Tento typ riadenia je síce pomerne presný a citlivý okolo stredovej polohy, ale na dnešné pomery už menej strmý a hlavne poskytuje málo spätnej väzby o dianí kolies na vozovke. Taktiež je tento typ riadenia vybavený automatickým centrovaním volantu na stredovú polohu, čo oceníte pri jazde po rovnej ceste, avšak v zákrute sa môže prejavovať citeľným kmitaním vo volante. Ostatné výkonnejšie benzínové a dieselové verzie sú vybavené klasickým hydraulickým posilňovačom. Ten žiadne trasenie pri jazde zákrutou neprenáša, naviac sa vyznačuje väčšou strmosťou a najmä lepšou spätnou väzbou. Modernizácia modelu v roku 2006 sa jemne dotkla aj podvozku. O pár milimetrov sa zväčšil priemer predného a zadného stabilizátora a jednotlivé ramená dostali mäkšie silentbloky. K podvozku treba ešte dodať, že naladenie pruženia je individuálne pre určité motorizácie. To sa vyskytuje aj u iných výrobcov, avšak v prípade Avensisu II. generácie je tento rozdiel až príliš výrazný. Týka sa to dieselových motorizácii 2,2 D4-D, kde je podvozok výrazne tuhší a vyššie spomínaný plavný komfort pri prejazde nerovností sa výrazne obmedzil.
Motory
Motorová ponuka bola na začiatku produkcie poskromnejšia, obzvlášť pri dieseloch, postupne sa však rozširovala. Ako základ benzínovej ponuky bol motor 1,6 VVT-i radu 3ZZ-FE s výkonom 81 kW a krútiacim momentom 150 Nm. Svojimi parametrami plne postačuje na bežné jazdenie, vyznačuje sa dobrým ťahom v širokom spektre otáčok a pri bežnej jazde má aj solídnu spotrebu okolo 7,5 litra. Medzi nevýhody motora patrí pomerne krátke sprevodovanie, čo sa negatívne prejavuje vyššou spotrebou a hlukom pri jazde vo vyšších rýchlostiach. Ak častejšie jazdíte po diaľnici, je vhodnejším motorom väčší 1,8 VVT-i radu 1ZZ-FE s výkonom 95 kW a krútiacim momentom 170 Nm. Motor poskytuje dostatočnú dynamiku aj na svižnejšie jazdenie, je tichý, kultivovaný a vyznačuje sa prijateľnou spotrebou medzi 7,5-8 litrami (spotrebu výraznejšie nezvyšuje ani rýchla diaľničná jazda). Oba motory obsahujú systém variabilného časovania sacích ventilov, vďaka čomu plynule zrýchľujú aj z nižších otáčok, disponujú širokým spektrom využiteľných otáčok a citeľnou výkonovou špičkou – gradáciou výkonu.
Pri motoroch radu ZZ pozor na exempláre vyrobené do augusta 2005. Nezriedka sa totiž vyskytovala vyššia spotreba motorového oleja, zavinená nevhodne navrhnutými piestami a piestnymi krúžkami. Pri väčšej záťaži staršie štvor-otvorové piesty nestíhali odvádzať nahromadený motorový olej spopod piestnych krúžkov, čo malo za následok zvyšovanie teploty a postupné karbonizovanie – spekanie oleja na piestoch a piestnych krúžkoch. Následne dochádza k nadmernému opotrebeniu piestnych krúžkov a tiež stien valca – vložky, čo vo výsledku rezultuje do zvýšenej spotreby oleja. Jednoduchým riešením je výmena krúžkov – to je však dočasné riešenie a po čase sa nadmerná spotreba oleja objaví znova. Spoľahlivým ale z pohľadu ceny vozidla drahým riešením je výmena piestnych krúžkov a modifikovaných 8 otvorových piestov, spolu s tzv. vyvložkovaním bloku motora. Ďalším spoľahlivým riešením je aj kúpenie staršieho bloku – motora (napr. z búračky Avensisu T25), ktorý bol vyrobený od roku 2006 a teda už obsahuje modifikované diely. Spotrebu oleja netreba ignorovať, keďže okrem zbytočných nákladov na dolievanie oleja vedie aj k postupnému zničeniu katalyzátora a nakoniec aj k zadretiu motora.
Pri väčšom nájazde (obyčajne nad 200 000 km) sa vyskytuje aj problém s nadmerne opotrebeným rozvodovým mechanizmom – rozvodovou reťazou. Okrem nadmernej hlučnosti sa problém môže prejavovať aj svietiacou kontrolkou, zhoršeným štartom či výpadkami výkonu. Riešením je len výmena reťaze, ideálne aj s napínačom a vodiacimi lištami. Pri zanedbaní problému existuje riziko preskočenia reťaze a tiež nadmerného opotrebenia ozubených kolies, čím sa oprava značne predraží, keďže výmenu predražuje presuvník variabilného časovania VVT-i.
Ďalším benzínovým motorom v ponuke bol dvojliter s prívlastkom D4. Značí to systém priameho vstrekovania benzínu. „Celohliníkový“ motor používa taktiež rozvodovú reťaz, variabilné časovanie sacích ventilov, dosahuje výkon 108 kW a krútiaci moment 196 Nm, čo postačuje na svižné jazdenie aj s naloženým vozidlom. Ale pozor, reakcie na zošliapnutie akcelerátora sú trocha laxnejšie, čo pramení z filozofie priameho vstrekovania (zníženie spotreby a znižovanie emisií). Obzvlášť je to citeľné v spodnom otáčkovom spektre. Inak sa motor vyznačuje veľmi dobrou pružnosťou a pri bežnej jazde aj solídnou priemernou spotrebou okolo 8 litrov. Veľmi zriedka sa vyskytuje najväčší benzínový motor s objemom 2,4 litra, výkonom 120 kW a krútiacim momentom 230 Nm. Konštrukčne vychádza z menšieho dvojlitra, upravené bolo aj vŕtanie a aj zdvih piestu. Variabilné časovanie a aj priame vstrekovanie benzínu ostalo zachované. Nevýhodou tejto motorizácie je spriahnutie len s päťstupňovou (trocha pomalou) automatickou prevodovkou, ktorá značne uberá výkonový potenciál a nepoteší ani vyššia spotreba pohybujúca sa okolo 10-11 litrov benzínu.
Diesel
Dieselová ponuka bola až do modernizácie veľmi skromná a zahŕňala len jediný motor, prevzatý z predchádzajúcej generácie. Jednalo sa o dvojlitrový agregát D-4D s výkonom 85 kW a krútiacim momentom 280 Nm pri 2000-2200 otáčkach. Motor s liatinovým blokom obsahuje vstrekovanie common-rail druhej generácie od firmy Denso, turbodúchadlo vlastnej konštrukcie s premenlivou geometriou rozvádzacích lopatiek statora, 16 ventilovú hliníkovú hlavu valcov a dvojicu vačkových hriadeľov poháňaných ozubeným remeňom. Po prekonaní 2000 ot/min sa vyznačuje slušným ťahom, dobrou kultivovanosťou chodu a tiež spotrebou, ktorá dosahuje v priemere 6-6,5 litra. Napriek veľmi dobrému odhlučneniu je citeľný prenikajúci hluk nielen po studenom štarte, ale aj zohriati na prevádzkovú teplotu čo platí najmä pri razantnejšej akcelerácii. Zvyknúť si treba aj na značný turboefekt a pomerne úzke pásmo využiteľných otáčok, kedy motor do 1800 ot/min takmer neťahá a nad 4000 ho nemá zmysel ďalej vytáčať. Pri tomto motore treba brať do úvahy okrem vyšších servisných nákladoch (každých 105 000 km výmena remeňa – cca 300 €) aj možné technické problémy. Vstrekovací systém Common-rail Denso je dosť citlivý na kvalitu nafty a tankovanie menej kvalitnej môže vyústiť do zadretia vysokotlakového čerpadla, či vstrekovačov. Vstrekovače však nie sú večné ani pri dobrej starostlivosti a ich nadmerné opotrebenie sa vo väčšom počte hlási po prekročení 200.000 km (slabší výkon, hrubší chod, ťažšie studené štarty). Ich repasácia je pomerne zriedkavá a často je teda nutná ich výmena čo znamená náklady na jeden kus vo výške cca 400 €. Rovnako sa môže vyskytnúť aj chybný SCV ventil čerpadla Denso (hlavne v ročníkoch 2004 a 2005), čo sa prejavuje poklesom výkonu motora a tiež aj chybný regulátor tlaku paliva v tlakovom potrubí (common-rail), takže motor nemožno naštartovať alebo zhasína počas jazdy. Turbodúchadlo resp. jeho ložiská sú veľmi odolné a ak sa niekedy vyskytnú problémy, tak väčšinou len zatuhne mechanizmus lopatiek. Poteší veľmi odolný EGR ventil, ktorý málokedy zatuhne, keďže je ovládaný priamo servomotorom, ktorý dokáže aj značne zanesený mechanizmus rozhýbať. Ak motor za voľnobehu chrchle alebo sú citeľné vibrácie a trhanie pri radení alebo rozjazde, môže sa jednať o opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník, čo je tiež nákladná oprava presahujúca 1000 €.
S veľkou slávou prišli v polovici roka 2005 nové dieselové štvorvalce radu AD 2,2 D-4D s výkonom 110 kW (310 Nm) a 130 kW (400 Nm). O rok sa k nim pridal aj konštrukčne príbuzný menší dvojliter s výkonom 93 kW (300 Nm). Motory obsahujú hliníkový blok valcov, hliníková je taktiež hlava valcov, ktorá obsahuje dvojicu vačkových hriadeľov so 16 ventilmi, poháňanými rozvodovou reťazou. Hliníková konštrukcia motora nielenže znížila hmotnosť agregátu, ale vďaka lepšej tepelnej vodivosti sa motor aj rýchlejšie zohrieva, čo priaznivo vplýva na spotrebu a emisie. Slabšie verzie využívajú solenoidové vstrekovače Denso, najvýkonnejšia 130 kW verzia používa síce presnejšie ale aj citlivejšie piezo vstrekovače tiež od firmy Denso.
Základný dvojliter poskytuje napriek priemernému výkonu 93 kW obstojnú dynamiku, subjektívne lepšiu ako napovedajú papierové hodnoty. Slušne ťahá už z nižších otáčok, nárast sily motora je pomerne lineárny bez výraznejšieho turbokopanca a najlepšiu dynamiku odvádza medzi 2000 – 3000 otáčkami. Motor je viac ladený na prevádzky v nižších a stredných otáčkach, čomu zodpovedá aj menšia ochota ísť do otáčok a nad 3500 ot/min pozvoľnejší pokles dynamiky. Motor sa vyznačuje sa kultivovaným chodom a priaznivou spotrebou, ktorá sa pri bežnom jazdení zmestí do 6 litrov. Podobný charakter má aj väčší 2,2 D-4D, ktorý ponúka len o málo lepšiu dynamiku oproti menšiemu dvojlitru, pocitovo najviac citeľnú najmä v stredných otáčkach. O niečo horšia je naopak kultúra chodu a hlučnosť a taktiež spotreba, ktorá sa pohybuje v priemere okolo 6,5-7 litrov.
Najlepšiu dynamiku spomedzi dieselových motorov ponúka 2,2 D-4D D-CAT. Oproti slabšej 110 kW verzii je vďaka zníženému kompresnému pomeru a presnejšiemu piezoelektrickému vstrekovaniu s kultivovanosťou chodu o niečo kultivovanejšia a tichšia, na druhej strane zaostáva v plynulosti ťahu. Motor má totiž výrazný turboefekt, a tak sú dynamika a reakcie motora v spodných otáčkach len pozvolné, tesne pod 2000 ot. hranicou príde výrazný záťah, ktorý ale s blížiacou sa 4000 ot. hranicou veľmi rýchlo klesá.
Z ekologického hľadiska zaujímavy, z praktického hľadiska nie príliš podarený je systém D-CAT (Diesel Clean Advanced Technology). Je to systém, ktorý výrazne obmedzuje škodliviny vo výfukových plynoch. Základom tejto technológie je bezúdržbový časticový filter DPNR a špeciálny katalyzátor SCR, ktorý okrem oxidov uhlíka ( CHx a CO ) dokáže redukovať aj emisie oxidov dusíka – NOx. Pre účinnejšiu regeneráciu časticového filtra pribudol oproti bežným verziám s jednoduchým DPF filtrom špeciálny vstrekovač nafty, ktorý vstrekuje naftu priamo do výfukového potrubia v mieste pred jeho vstupom do turbíny. Ak riadiaca jednotka zistí na základe signálu zo snímača diferenčných tlakov, že DPNR filter je plný, dôjde ku vstreknutiu nafty, čím následne dôjde k zvýšeniu teploty vo vnútri filtra, a k vyhoreniu jeho obsahu – regenerácii.
Z dôvodu regenerácie časticového filtra ale aj zníženiu množstva oxidov dusíka je vo zvýšenom množstve vstrekované palivo piatym vstrekovačom do výfukového potrubia, čo sa prirodzene podpisuje na zvýšenej spotrebe.Tá sa v priemere pohybuje okolo 7,5, pri automate aj nad 8 litrov. Počas regenerácie filtra je prítomná aj značná dymivosť motora. Piaty vstrekovač rovnako ako ostatné štyri je tiež vybavený piezo technológiou. Životnosť piezo vstrekovačov je len priemerná a neraz už po 150 000 km sú zrelé na výmenu. Ich repasácia je veľmi obtiažna a cena nového vstreku zase veľmi drahá. Systém D-CAT je citlivý aj na častejšie jazdenie na kratšie trasy, kedy je riziko, že regenerácia filtra bude prerušená. Životnosť filtra sa tak výrazne skracuje, čo opäť prináša drahú výmenu.
Spoľahlivosť a najčastejšie poruchy
Avensis II. generácie možno označiť za priemerné spoľahlivý automobil, čo platí najmä o dieslových motrizáciach. V prípade benzínových motorov je situácia podstatne lepšia samozrejme za predpokladu pravidelnej a kvalitnej údržby. Z doterajšej praxe sa na Avensise II. generácie najčastejšie vyskytovali nasledovné problémy. Až do modernizácie hnevali nejedného majiteľa predné svetlomety. Na začiatku produkcie sa často zahmlievali (vrátane hmlových svetlometov) z dôvodu prenikania vlhkosti. Prenikanie vlhkosti malo okrem dizajnovej vady aj neblahý vplyv na svetelný výkon xenónov. Na krycej šošovke sa postupne vplyvom prenikajúcej vlhkosti vytvárala svetlo obmedzujúca vrstva, ktorá postupným zväčšovaním úmerne znižuje svetelný výkon svetlometu. Jedinou následnou nápravou je len výmena celého svetlometu(ov), čo je dosť nákladná € položka. Preto pozor na svetelný výkon Avensisu vybaveného xenónovými svetlometmi. Vážnejším problémom však bolo poškodenie pätice žiaroviek H7. Plast pätice vplyvom tepla šíriaceho sa z halogénovej žiarovky krehol a následne praskal. To malo za následok uvoľnenie žiarovky a následné vypadávanie, pričom nebola možná iná náprava ako výmena celého svetla za takmer 300 €. Výrobca na tento problém reagoval doplnením pätice o kovové vložky, čím sa problém vypadávania žiarovky odstránil. Po modernizácii sa v Avensise objavili nové bezproblémové svetlomety, naviac s podstatne lepšou svietivosťou.
Objaviť sa môže aj vŕzgajúca plynová vzpera piatych dverí alebo vŕzganie rolety batožinového priestoru, čo sa riešilo pridaním tesniacej peny. V prvom ročníku sa vyskytovali aj problémy s originálnymi autorádiami, ktoré sa vyznačovali slabým príjmom, čo sa núdzovo riešilo výmenou antény, problém však odstránila až výmena daného autorádia. Hlavne v prípade dieselov si treba dať pozor na stav akumulátora. V počiatkoch výroby sa problémy vyskytovali aj v prípade riadenia. Prvé modely (začiatok 2003) s motormi 1,6 a 1,8 VVT-i sprevádzalo klepanie v riadení, pričom na vine bola prevodovka riadenia s elektromechanickým posilňovačom. Nutná bola výmena kompletného stĺpika riadenia. To však nebol jediný problém s riadením. U oboch typov riadení (hydraulika a elektromechanický posilňovač) teda všetkých modeloch sa mohlo vyskytnúť aj cvakanie z riadenia, konkrétne drážok jeho deleného hriadeľa. Tento problém sa vyskytoval až do roku 2005, pričom tiež bola nutná výmena celého stĺpiku riadenia. Tretí problém sa týkal len riadenia vybaveného hydraulickým posilňovačom. Občas sa môžu z jeho útrob šíriť vŕzgavo-pískavé zvuky, ktoré sú spôsobené nedostatkom mazacieho tuku, pričom odstránenie zvukov vyrieši obyčajné premazanie. Veľmi zriedka sa vyskytujú deformácie hadičky podtlakového posilňovača bŕzd pri benzínových motoroch, čo môže viesť k zoslabeniu brzdiaceho účinku. Pozor aj na vhodnosť brzdiacich segmentov (doštičiek), nevhodné môžu viesť k vibráciám pri brzdení a taktiež otravnému pískaniu. Podvozok je dostatočne odolný a vôle sa vyskytujú až po väčšej porcii kilometrov. Z kraja produkcie sa len vyskytovali klepavé zvuky zo zadnej nápravy, čo sa riešilo dotiahnutím uvoľneného puzdra horného ramena.
Pri benzínových motoroch radu ZZ sa do roku 2005 nezriedka vyskytuje nadmerná spotreba motorového oleja. Pri väčšom nájazde (obyčajne nad 200 000 km) resp. skôr z dôvodu nekvalitnej údržby – naťahovaní výmeny oleja/použitie nesprávneho oleja sa vyskytuje aj problém s nadmerne opotrebeným rozvodovým mechanizmom – rozvodovou reťazou. Okrem nadmernej hlučnosti sa problém môže prejavovať aj svietiacou kontrolkou, zhoršeným štartom či výpadkami výkonu. Riešením je len výmena reťaze, ideálne aj s napínačom a vodiacimi lištami. Pri zanedbaní problému existuje riziko preskočenia reťaze a tiež nadmerného opotrebenia ozubených kolies, čím sa oprava značne predraží, keďže výmenu predražuje presuvník variabilného časovania VVT-i. V prípade nekvalitnej údržby či naťahovania servisných intervalov hrozí aj zanesenie variátora a následná nadmerná hlučnosť motora v celom otáčkovom spektre. Občas sa vyskytuje problém s netesnou – tečúcou vodnou pumpou či nadmerne opotrebenou voľnobežkou alternátora.
V prípade priamovstrekového motora 2,0 D4 sa môže vyskytnúť zadrhávanie škrtiacej klapky (vôla v mechanizme klapky), čo má za následok pomalšiu reakciu motora po pridaní plynu. Táto chyba sa prejavuje len pri zahriatom motore. Pri priamovstrekovom benzínovom motore 2,0 D4 sa pri väčšom nájazde občas vyskytuje aj hlučnejšia prevodovka z dôvodu nadmerne opotrebeného ložiska hnacieho hriadeľa.
Pri dieslových motoroch sa pri väčšom nájazde môže vyskytnúť nadmerne opotrebené či pridreté vysokotlakové čerpadlo Denso. Ak dieslový motor nechce naštartovať alebo neťahá, býva zvyčajne na príčine porucha SCV ventil vysokotlakového čerpadla, ktorý riadi dávku paliva do tlakového zásobníka.
Pri dieslových motoroch radu AD sa pri väčšom nájazde vyskytuje únik oleja cez kryt rozvodovej reťaze, čo síce nie je vážna porucha, ale jej oprava (pretesnenie) je pomerne prácne. V prípade dieslových motorov radu AD (2,2 D-4D resp. D-CAT) existuje s rastúcim počtom najazdených km (zvyčajne nad 250 000 km) aj riziko tzv. pretlačených dosadacích plôch bloku motora od tesnenia hlavy valcov. Dôvodom je nadmerné usadzovanie karbónu na dne piestov. Postupom času takýto „zväčšený“ piest začne narážať do hlavy valcov a spôsobovať tzv. pretlačenie a následné podfukovanie tesnenia v hlave valcov. Táto porucha sa postupne prejavuje stále výraznejším tlakovaním spalín do vodného okruhu (uniknutá chlad. kvapalina z expanznej nádobky – zaschnuté flaky okolo a pod.). Pri včasnom diagnostikovaní problému ešte idú dosadacie plochy bloku a hlavy opracovať – zarovnať a osadiť hrubým tesnením, v neskoršom štádiu je však nutná len výmena veľmi drahého polomotora.
Medzi častejšie poruchy dieslových motorov patrí aj nefunkčný EGR ventil, čo sa prejavuje horším štartom, horšou (trhavou) akceleráciou, nadmernou dymivosťou či svietiacou kontrolkou motora. Väčší počet najazdených kilometrov (cca 200 000 km) obvykle znamená aj riziko nadmerných opotrebovaných vstrekovačov, čo sa prejavuje nerovnomerným a hlučnejším chodom motora na voľnobehu, horším studeným štartom či slabším výkonom. Pri väčšom počte najazdených kilometrov si pri dieselových motoroch treba dávať pozor taktiež na nadmerné vibrácie na voľnobehu, trhavý rozjazd pri zábere spojky či hlučnosť pri akcelerácii z nižších otáčok. Vtedy je s najväčšou pravdepodobnosťou na vine nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník.
V prípade dieslového motora vybaveného DPF filtrom resp. D-CAT, sa životnosť filtra pohybuje v závislosti od spôsobu používania vozidla okolo 200 000 km. Niekedy môže byť životnosť filtra väčšia, ale niekedy aj menšia a to najmä ak sa častejšie jazdia kratšie (mestské) trasy, resp. ak nie je motor v dobrej kondícii (opotrebované vstrekovače, turbo a pod). Problémy s filtrom sa obyčajne hlásia svietiacou kontrolkou, resp. prechodom motora do núdzového režimu. Blížiaci sa koniec (upchatie) DPF filtra sa obyčajne hlási zvýšenou frekvenciou regenerácii spolu s miernym nárastom spotreby. Pri staršej verzii motora 2,2 D-4D D-CAT sa ignorovaním tejto závady môžu časom poškodiť piestne krúžky motora. Pri väčšom počte km existuje aj riziko nadmerne opotrebovaného turbodúchadla, čo sa prejavuje slabším ťahom, kolísaním ťahu, vyššou spotrebou oleja, resp. prienikom oleja do sacieho traktu. Občas sa vyskytne aj zatuhnuté ovládanie lopatiek turbodúchadla, čo obvykle spôsobí náhly pokles ťahu motora.
Servis
Výmenu motorového oleja majú všetky motory stanovenú na 15 000 km alebo raz za jeden rok. Odporúča sa plne syntetický olej a dodržiavať pravidelné výmeny, keďže pri dieslových motoroch je riziko znehodnocovania oleja karbónom alebo pri osadení DPF filtrom aj palivom, čo nepriaznivo vplýva na stav mechanických častí motora a turba. V prípade benzínových motoroch, je na kvalitu oleja citlivý systém VVTi, preto sa tiež neodporúča naťahovať výmenné intervaly. Všetky motory (okrem 2,0 D-4D 85 kW) majú rozvody poháňané bezúdržbovou reťazou. Jedine dieselový motor 2,0 D-4D (85 kW) má ozubený remeň, ktorý vyžaduje pravidelnú výmenu po 105 000 km alebo 6 rokoch. Výmena plochého remeňa pomocných agregátov je predpísaná taktiež po najazdení 105 000 km alebo po šiestich rokoch prevádzky. Olej sa v prípade automatických prevodoviek odporúča meniť po najazdení 60 000 km, alebo po štyroch rokoch. Výmena zapaľovacích sviečok je stanovená po 90 000 km alebo 6 rokoch. Ventilová vôľa sa nenastavuje, ale v pravidelných intervaloch kontroluje sluchovou skúškou skúseným mechanikom. Pri benzínových motoroch každých 90 000 km (6 rokov) a pri dieselových každých 45 000 km (4 roky).
[AdvantagesAndDisadvantages]
[Disturbances]
[RecommendedAndNotRecommended]
Typ karosérie: | štvordverový sedan | päťdverový liftback | päťdverové kombi |
---|---|---|---|
Rozmery (D x Š x V v mm): |
4630-4645 x 1760 x 1480
|
#colspan# | 4700-4715 x 1760 x 1525 |
Rázvor (mm): |
2700
|
#colspan# | #colspan# |
Batožinový priestor (l): | 520 | 510/1320 | 520/1500 |
Pohon |
predné kolesá
|
#colspan# | #colspan# |
Objem palivovej nádrže (l): |
60
|
#colspan# | #colspan# |
Prednosti a nedostatky
priestranný a kvalitne spracovaný interiér |
častejší servis a drahšie originálne náhradné diely |
komfort jazdy |
nerozšíriteľný kufor verzie sedan |
slušna nosnosť |
fádnejšie farebné prevedenie interiéru základnej verzie |
väčšinou slušná výbava |
pre svižnejšie jazdiacich motoristov jazdne menej atraktívne riadenie s elektromechanickým posilňovačom |
spoľahlivé a pre bežné jazdenie aj dostatočne dynamické 1,6 a 1,8 VVT-i |
tuhšie idúce radenie najmä päťstupňovej prevodovky |
úsporný, primerane dynamický a spoľahlivý diesel 2,0 D4-D (93 kW) |
vyššia spotreba motora 2,4 D4 16V |
vyššia spotreba motorov 2,2 D-4D D-CAT |
|
vyššia poruchovosť dieslových motorov oproti benzínovým motorom, najrizikovejší je 2,2 D-4D D-CAT |
Najčastejšie poruchy
zahmlievanie predných svetlometov, slabnúci svetelný výkon xenónových svetlometov (najmä do 2006) |
poškodená pätica žiaroviek H7 - uvoľnenie žiarovky a následné vypadávanie |
vŕzgajúca plynová vzpera piatych dverí |
vŕzganie rolety batožinového priestoru - pridanie tesniacej peny |
slabý príjem originálneho autorádia - výmena |
klepanie v riadení - prevodovka riadenia s elektromechanickým posilňovačom (1,6 a 1,8 VVT-i, začiatok výroby) |
cvakanie z drážok deleného hriadeľa riadenia (do 2005) |
vŕzgavo-pískavé zvuky a útrob riadenia - nedostatok mazacieho tuku (hydraulický posilňovač) |
deformácie hadičky podtlakového posilňovača bŕzd - zoslabený brzdiaci účinok (benzín) |
vibrácie pri brzdení a pískanie - nevhodné brzdiace doštičky |
klepavé zvuky zo zadnej nápravy - dotiahnutie uvoľneného puzdra horného ramena (začiatok výroby) |
nadmerná spotreba motorového oleja - predčasne opotrebované stieracie piestne krúžky (1,6 VVTi a 1.8 VVT-i, do roku 2005) |
nadmerná vôľa v rozvodovom mechanizme - vyťahaná reťaz (benzínové motory ZZ-FE) |
zadrhávanie škrtiacej klapky - vôla v mechanizme klapky - pomalšia reakcia motora po pridaní plynu (D4, zahriady motor) |
nadmerne opotrebené - pridreté vysokotlakové čerpadlo Denso (2,0 D-4D 85 kW, väčší km nájazd, obvykle nad 200 000 km) |
občas chybný snímač tlaku v tlakovou potrubí "common-railu" - nemožno naštartovať alebo zhasínanie počas jazdy (2,0 D-4D 85 kW) |
štrajkujúci SCV ventil - pokles výkonu motora (2,0 D-4D 85 kW, začiatok výroby) |
nadmerne opotrebované vstrekovače - hlučnejší a nerovnomerný chod motora, obtiažnejšie studené štarty, slabší ťah (diesel, väčší km nábeh) |
nadmerne opotrebované turbodúchadlo -vyššia spotreba oleja, slabší ťah, prenikanie oleja do sacieho traktu, občas zatuhnuté ovládanie lopatiek turbodúchadla (diesel, väčší km nábeh) |
nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - klepavé zvuky a nadmerné vibrácie pri voľnobehu, trhavý rozjazd pri zábere spojky, vyššia hlučnosť pri akcelerácii z nižších otáčok (diesel, väčší km nábeh) |
predčasne zanesený filter pevných častíc D-CAT, resp. DPF (diesel, nedostatočná regenerácia hlavne pri častejších mestských a kratších jazdách - hlási sa častejšími regeneráciami, svietiacou kontrolkou či vyššou spotrebou) |
zanesený-nefunkčný EGR ventil - spomalená reakcia auta pri zošliapnutí plynového pedálu, trhavá akcelerácia, nadmerné dymenie, niekedy problematické štarty, svietiaca kontrolka (najmä 2,2 D-4D resp. D-CAT, väčší km nájazd) |
únik oleja cez kryt rozvodovej reťaze (dieselové hliníkové motory radu AD, väčší km nájazd) |
zdeformovanie dosadacej plochy hliníkovej hlavy a bloku motora (väčší nájazd, týka sa najmä 2,2 D-4D resp. 2,2 D-4D D-CAT |
hlučná prevodovka - chybné ložisko hnacieho hriadeľa (benzínový priamovstrekový 2,0 D4, väčší nájazd) |
Autorubik odporúča
Brať | Nebrať |
---|---|
2,0 D4-D 16V (93 kW). Motor sa vyznačuje veľmi dobrou kultúrou chodu, solídnou pružnosťou a veľmi dobrou spotrebou. Pri pravidelnom servise sa odmení aj veľmi dobrou spoľahlivosťou. 1,8 VVTi 95 kW Až na počiatočné ťažkosti s vyššou spotrebou oleja sa jedná o spoľahlivý motor, poskytujúci vozidlu obstojnú dynamiku pri solídnej spotrebe. |
2,2 D4-D D-CAT (130 kW). Motor síce poskytuje vozidlu slušnú dynamiku, na druhej strane sa vyznačuje značným turboefektom, v porovnaní s obdobne výkonnou konkurenciou aj vyššou spotrebou a medzi silné stránky motora nepatrí ani spoľahlivosť. |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
1.6 VVT-i | 1598 ccm | 3ZZ-FE | 81 kW |
1.8 | 1794 ccm | 1ZZ-FE | 95 kW |
2.0 | 1998 ccm | 1AZ-FSE | 108 kW |
2.4 | 2362 ccm | 2AZ-FSE | 120 kW |
2.4 | 2362 ccm | 2AZ-FSE | 125 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
2.0 D-4D | 1995 ccm | 1CD-FTV | 85 kW |
2.0 D-4D | 1998 ccm | 1AD-FTV | 93 kW |
2.2 D-4D | 2231 ccm | 2AD-FTV | 110 kW |
2.2 D-CAT | 2231 ccm | 2AD-FHV | 130 kW |
30 komentárov
richard ef
mam 130kw avensis combi 2007/11….105 000km…., kúpil som ju s nabehanými 95 000 km , išlo v ppoho. jazdím na 2200-2400 otáčkach. mimo mesta jazdilo 6,4-6,8 litra/100km , od istej chvíle aj napriek filtrom , rg ventilu, váhe vzduchu , auto mimo mesta 8,0-8,1 litra , a to jazdím Maximalne opatrne, mesto 10,5litra.čo sa deje?
Anonym
skus dat premerat lamda sondy , ja mam benzin 2.0 a mal som ten isty problem
Milan
Ten 2.0 má koľko spotrebu? Já mám 1,6 VVT-i a mám 6,5 litra. Teraz chcem kúpiť combi r.v. od 2003 1,8 VVT-i. Čo si o tom myslíš?
Milan II
mám jeden z prvých avensisov II 1,6 , teda 9 ročný ,je najazdených cca 210 tis km – presne popisované problémy ako uvádza článok > teda – riadenie a nové predné reflektory vymenené v záruke , potom 9 rokov nič,len kvapaliny a brzdové obloženia, až teraz katalyzátor /250€/ ,občas klepne niečo v prednej náprave (až asi 150tis km ) ale podvozok je o.k.
Spotreba 6,5 l , na dlhé štreky bez dialnic 6 l…a pardon dnes mi menili zodratú manžetu radiacej páky /10€/ je mi ľúto da´t to auto preč !!
Miro
Mám pol roka Avensis kombi T25 1,6 benzín 2008 kupované s nájazdom 154 000 km, spotreba pri ceste do HR plne naložené 5 osôb a batožina 7,4l pri 130-140 km/h , trasa PO – Donovaly 2 osoby pri ľahkej nohe 5,9 -6,2 l, dynamika úplne v pohode. Môžem odporúčať.
Rado
Mám ročník 2005, kombi 1,6. Nabehané necelých 160 tisíc km. Absolútne bezúdržbové auto. Som druhý majiteľ, kúpil som ho ako dvojročné (malo 60T km). Spotreba ako sa tu uvádza, okrem bežných opotrebené (doštičky atď), som pred rokom (!!!) menil originál autobatériu a pri cca 130T km som menil uhlíky na štartéri, veľa jazdím v meste… Inak absolútne nič. Bohužiaľ, pravdepodobne dostanem teraz služobné auto, ale vydupal som si Toyotu…tak ak sa tak stane a niekto by mal záujem…rád ukážem svoj kúsok. Rado.susila@gmail.com
martin
ja som kupil pred nedavnom,zhruba 4mesiace nazad 1.8 Avensis 2003.mala najazdenych oreginal 55500km a tiez som si vsimol nadmernu spotrebu oleja spominanú v tychto člankoch.Tak som zacal patrat co s tym a dozvedel om sa priamo od servisakoch z Toyoty,ze treba vymenit olej a dat hustejsi olej o nieco a potom to prestane.Maju s tym dobre skusenosti.Inac som spokojný.Trosku od spodu lenive,ale pri vyssich otackach je to uz lepsie.
siska
Mam toytu avensis d4d 2,2/110 po natankovani pol nadrže začala svietit kontrolka paliva,čo by naopak mala zhasnuť.
Aj pri opätovnom natankovani stale svieti nezávisle od množstva paliva.
Po odpojeni akumulatora cca 10 minut,reset nepomohol svieti dalej.Poradte vrele dik
peci
caute,no ja, na rozdiel od mojich znamych,kamosov som nemal veru stastie na kupu avensisu..2.0 D-4D 85kw..predchadzajuci majitel do neho tankoval barsčo,čo som sa dozvedel pri prvej navšteve servisu pri výmene palivového filtra..týmto to len začalo..po pár dňoch auto zhaslo na križovatke keď bolo na voľnobehu..naštartoval a išiel dalej..toto sa stupnovalo až do takého štadia že auto prestalo štartovať..mechanik vymenil trysky,všetky pretože vykazovali na testoch záporné hodnoty..po výmene auto štartovalo..dokonca ani nezhaslo pri prudkej strate otáčok..jeden den..na druhy den to uz nebola pravda..vymena trysiek ma stala nemale prachy..totiž na diagnostike v toyote vykazalo prave tuto chybu..nasledna dalsia diagnostika ukazala „pokles tlaku paliva“..noo a teraz mam auto uz dva mesiace u „vychyteneho“ mechanika..do toyoty to davat nechcem moc..tí si vypytaju viac jak som zaplatil za cele auto..no ak sa niekto stretol s niečim podobným budem vďačný za radu..DAKUJEM
martin
podobny problem s tryskami som mal aj ja ale na forde mondeo.tiez som to mal u ,,vychyreneho mechanika“a skoro som ho po case prizabil skoro.odisla mi tryska na tretom valci,nakoniec som musel dat repasovat vsetky styri za 680eur v Agate v pezinku,co je najhorsi servis a najvacsi suplikanti.tak tam to nedavaj robit.,,vychyreny mechanik mi ich namontoval a ze vraj hotovo.samozrejme ze sa vykaslal sa na vycestenie nadrze a kompletneho palivoveho systemu aj ked si to nauctoval.bez toho nedavaj ani trysky,dobra rada,vermipo 4 mesiacoch mi to odislo znova.takze novy repas a uz aj cerpadlo.daj si ho poriadne vycistit a maj o tom doklad,dnes sa neda verit nikomu.nakoniec ked som si to vsetko sam odkontroloval a znovu zaplatil tak to neskutocne velmi dobre funguje.samozrejme mechanik mi musi nahradit skodu.toho riesim velmi razantne.davaj si pozor lebo dnes je vacsina mechanikov iba takzvany menici a debili.teraz mam este avensis 1.8 vvti a idem to dat na plyn.neverim uz viac nafte na Slovensku a to tankujem iba na benzinkach.benzin je istejsi.mozno som ti nejako pomohol a mozno len myslienkou co dalej
peci
jj,diky aj tak,tí takzvaní meniči sú večšinou mechanici v showroomochých servisoch ale poznam i takých sukromníkov..ja som z nr,tak to riešim tu a v okolí..narozdiel od iných trisiek sa tieto toyotacke nedaju repasovat,iba kus za kus..tie som zehnal použite za lepši penaz..v toyote mi ich len nahrali,vyčistili eger ventil..no poviem ti su to riadne palky..po tejto skusenosti sa tiez priklanam k benzinu,sice je drahsi,ja moc nejazdim,takze v konečnom dosledku snad aj vyhodnejsi pre mna..keby sa mam rozhodnut pre japonca opet tak jedine benzin,do dieslov montuju totiž europske komponenty co nie vzdy ladí s tími azijskymi..no pravdu,ja uz verim teda malokomu,jeden ti povi tak druhy tak..inak tomuto ja nechapem..ked nieco spravi a v podstate nedokonci pracu..mna o kazdom kroku moj mechanik informoval a pytal sa ci s tym suhlasim a pokracoval dalej hladani moznej chyby..takto by mal vyzerat pristup mechanika..oni si to ale neuvedomuju pravdepodobne ze si robia zle meno..to je tak ked chce kazdy zbohatnut „slovenskym sposobom“ ze dna na den..ok,budem koncit lebo by som tukal este dve hodiny…DAKUJEM
Mat
Dobrý deň,
chcem sa spýtať majiteľov na sprevodovanie pri motoroch 1,6 a 1,8 a to najmä pri dialničnej rýchlosti (130 – 140). Za každú odpoveď ďakujem.
Ivan 808
Serusss, mam otazočku, díky za radu :o)
Mam Avensis, 2.0 VVTI, T25, r2003, 175 000km, rozsvietila sa mi nedavno kontrolka motora, malou diagnostikou sme to pozreli, vypísalo zavadu/slabý signal lambda sondy/ tak sme zavadu vymazali, po chvílkovej jazde sa rozvietila zase. Auto ide bez problemov, volnobeh, štart je v poriadku, auto funguje ako predtým, spotreba sa nemení.
Moj nazor je že to je lambda sonda-druhá, za katalyzátorom, a bud odchádza lambda sonda, alebo odišla, alebo odchádza katalyzátor a lambda na to reaguje slabym signálom.
Rád si vypočujem Váš nazor ak ma niekto skusenosti viac ako ja, budem rád. Ci odchadza katalyzator, alebo druha lambda.
Ak by som som chcel odstrániť katalyzor tak mi bude chybu motora ukazovať dalej, tak by som rád vedel, či sa dá softverovo odstraniť upozornenie lambdy na slaby signal/tej zadnej/ samozrejme keby tam katalyzatoror nebol, a bol by tam napr . len rezonátor, alebo čisto len potrubie bez katalyzatora.
Ak ma niekto skusenosti-že bez katalyzatora, tak diky za info.
peter
Prajem dobrý deň, do agátu som dával repsovať viac krát čerpadlá a nemal som žiaden problèm , zatial som od nich videl peknú prevedenú pracu ,len toľko
jano
co hovorite na Avensis 1.8 VVTi 2004 ? ma to niekto ? skusenosti ? nehrdzavie to moc ?
dik
Zdeno RK
Pekný večer chcel by som radu mám avensis D4D 93kw ročník 2008 neviem ako spustiť tempomat kúpil som si volant aj s páčkou tempomatu založil som to ale neviem či to treba softvérovo upraviť či niekto nemá s tym skúsenosť
Anonym
Urcite bude treba upravit aj riadiacu jednotku, pokial si nemal tempomat vo vybave a len takto si ho domontoval.
michal
Dobry den.chcem si kupit toyotu avensis D4D 93 kw rocnik 2007…..je to poruchovy motor? myslite ze budem stalym navstevnikom servisu?a co sa tyka podvozku ako casto treba menit capy a tycky stabilizatora?podla clanku mam pocit ze to auto uz ma rozvodovu retaz co znamena o starost menej.je to pravda?dakujem za odpoved
DJ
Avensis je pri dobrej údržbe vcelku spoľahlivé auto, pri tomto modely je citlivejšie miesto hlavne vstrekovače, ale aj tie sa dajú za rozumnú cenu repasovať. Ak máš overené km a auto je v dobrom stave a budeš sa dobre starať nespravíš zle. Mne sa najviac nepáči dizajn, taký bezpohlavný, ale to je môj názor.
TOYOTA AVENSIS T250 2.0 D-4D 93kW 03/2008
Ahojte, chcem sa v krátkosti podeliť o skúsenosti s Toyota Avensis T250, 2.0 D-4D 93kW, r.v 03/2008.. bol som si po ňu v Nemecku v 09/2011 mala 114000km (ako nová).
Počas prvej zimy (nemuselo to byť spôsobené zimou ale to neviem) mi auto začalo štrajkovať pri štartovaní aj pri teplotách +5 tak som vymenil žhaviče za BERU cca 100€ nepomohlo, po nejakom týždni začalo auto po zastavení a následnom voľnobehu samo zhasínať motor.. spravilo to niekoľko krát tak som sa rozhodol ísť do servisu.. Diagnóza v servise veľmi rýchla: zanesení EGR ventil –> závada odstránená na počkanie vyčistením cca 40€ ..od vtedy štartuje a nezhasína.
Necelí rok po kúpe mi začala svietiť kontrolka motora.. tak do servisu.. počítač ukázal závadu ja jednom z 5-tich vstrekovačov. chybu sme vypli ale na druhý deň kontrolka začala svietiť opäť.. tak objednávka do servisu.. demontáž vstrekovačov, vstrekovače poslané na diagnostiku, po návrate údajne vykazujú už nevyhovujúce parametre tak odporúčaná výmena všetkých súčasne.. u týchto vraj nemožný repas tak výmena DENSO vstrekovačov cca 2000€.
V oblasti motora klepotavý zvuk pri klesaní otáčok ako plast o plast.. v servise o tomto škriatkovi očividne vedeli, dal sa tam nejaký polystyrén čičo a klepanie prestalo, tak na týždeň.. klepanie sa vrátilo.. už neriešim, nie je to motorická závada a žena vôbec nevníma ten zvuk, vraj to ide úplne normálne 🙂
05/2014 má nabehané 175000km. Spotreba dedinami pri dodržiavaní 50tky je na 4,4l/100km, na diaľnici sa pri 110km/h dostanete na 5,5l/100km pri normálnej jazde okolo 130km/k je spotreba okolo 5,9-6,1 l/100km. Na rovine to dá podľa tachometra tak max 196km/hod.
Dostal som 2 šlus defekty tak že strelila guma.. jeden v rýchlosti 170km/hod druhý v 150km/hod.. prvý na pravé zadné kolo druhý na ľavé zadne kolo.. auto si držalo stopu ani ma nehodilo.. dal som to na krajnicu, obul rezervu.
Aký servis ma čaká najbližšie?:-)
Tak pekný deň prajem a ak by niekto vedel ako ma toho klepotania na dlhšie ako na týždeň zbaviť dajte vedieť.
dsf
No ak pridavas tak vsteky tie suciastky su vo vyssej rychlosti stabilnejsie, ako ked ma vacsiu stabiltiu bicykel vo vyssej rychlosti.
Opkaom je kde uberes plyn dojde tam k nestabilite, rozvibruje sa vsteko, ako ked automaticka pracak prestava zmykat tak tiez kadejaky zvuk z nej ide.
Mozno by si to aj pod kapotou videl a zistil sam, ale ak to v servise vyriesli tak sa musis spytat tam, sa hnabis alebo co, ved ich platis tak maju povedat co to je, nie?
Nieco tam ma volu, je ohnute zodrate a podobne, a do niecoho naraza…
Daj vediet ako si dopadol.
Anonym
Nevymyslajte si. 93kW nema 5. vstrekovac. Tak bud neviete co mate za auto alebo tu proste spamujete.
AutoKomplet
Kupujte si 1.8vvti a poriadne si precitajte clanok – obsahuje kvalitne a uplne informacie = pozorny citatel vie co je dobre a co nie. Je to jedno z najlepsich aut v triede a pokial sa o neho budete starat, tak bude sluzit. V clanku su velmi kvalitne opisane problemy a mozne zavady. Osobne by som nekupoval 2.0td 85kw a ak to musi byt diesel tak len 2.0td 93kw. Ja diesle nemusim (viem preco) takze uplne najlepsia volba je rozhodne 1.8vvti (1.6vvti je predsalen slabsi a na dialnici velmi vytoceny do otacok = treba jazdit max. 120 aby bol usporny). Auto nepozna koroziu (ak neratam nejake drziaciky okolo motora ktorym to nevadi) a to je dalsia vyhoda oproti napr. Mazda 6 do roku 2005 poriadne hrdzavela. Samozrejme za Avensis si musite doplatit (oproti Mazda 6) ale stoji to za to.
Martin
Mam Avensis 2,2 D4D,110kw je to ale novsi model,2009ka,o rok novsi model ako tento clanok.
Kupil som to ako jazdenku original z toyoty,mala 100.000km,strasne zachovala,vyzerala ako nova. Za celu dobu bolo servisovane len v toyote a jediny servis co sa robil do 100.000 bola vymena brzdovych platniciek a bezny servis-oleje a filtre. Momentalne uz mam vyse 150.000 km ale okrem beznej vymeny oleja a filtrov som do toho auta nedal ani korunu. Mal som predtym forda,v jendom kuse do toho sli peniaze,ale tento Avensis je fakt BEZUDRZBOVE AUTO!!! Velmi pohodlne auto,jazdi uplne tichucko, na dialnici bezne ked v 130ke das plyn na podlahu auto sa rozbehne jak stihacka. Maximalku som z neho vytocil v nemecku na dialnici 230km/h ale aj v tejto rychlosti auto sedelo na ceste ako prilepene, krasne drzalo stopu,vobec netriaslo volantom a slo uplne tichucko,pocujes len ako tecie vzduch okolo auta. Tak isto ked jazdis za normalnyhc podmienok normalnou rychlostou,super drzi v zakrute,dobre brzdi,ide ticho,hladko….len v nizkych otackach je trosku lenivsie ale ked mu dupnem ide jak stihacka. Raz som rezal v noci na mokrej ceste dost ostru zakrutu a v strede cesty srnka. Z reflexu som dupol na brzdu a uz som videl ze toto dopadne zle. Cakal som smyk,ze ma obehne zadok a ze skoncim kdesi vo zvodidle, v zlomku sekundy len blikla kontrolka ze auto ma smyk,cosi v aute piplo,brzdovy pedal uplne zmekol a skor ako som sa stihol spametat to auto slo rovno stalibné dalej!!!!
A spotreba? Na kradke trasy a studene starty to zerie cosi pod 6,5litra, na dlhe cesty mimo dialnice ked sa clovek aspon snazi dodrziavat rychlost da sa ist aj pod 5litrov. No a dialnica? rychlostou 140 na tempomate 6,3-7litrov,ale ked ides pomalsie da sa ist aj pod 6. Lenze s takymto autom ta pomaly nebavi jazdit. Ja mu dupem poriadne a mam dlhodoby priemer mesto/dialnica 6,5-7litrov co na taketo velke auto vobec nieje zle.
Velmi pohodlne,tiche,bezpecne,silne a rychle auto, absolutne bezudrzbove auto. Som s nim nadmieru spokojny a odporucam ho. Az ho raz zoderiem lebo jazdim fakt vela,viem ze dalsie auto bude TOYOTA.
jacek
yoyo… ja som kupoval v DE Avensis 1.8 2003. Po takmer dvoch rokoch, a asi 30.000 km, dialnice ale hlavne mesto a medizmesto, klopem na drevo, to auto je neznicitelny samochod. Treba mu dat trosku lasky a zaobchadzat jemne s prevodovkou a spojkou a prezije vas.
Je pravda ze motor 1ZZFE ma konstrukcnu vadu ktora sa pri viac odjazdenych kilometroch zacina prejavovat zvysenou spotrebou oleja. Dnes mam nabehane 130.000 km a dolievam asi 0.5 l oleja na 1000 km. Vzhladom na nizku kupnu cenu, a nizku spotrebu 6.5 medzimesto, 7 dialnica , dokazem s tym zit.
Simon
Avík wagon 2,2D-Cat (110KW) r. 2010, Dovoz švajčiarsko . NAJAZD prj dovoze 84000km. Teraz 192000KM. Absolutna spokojnosť! Manželka behá aj kratsie vzdialenosti mesto, co je moc nechcem kvoli DPF, ale vôbec sa to zatial neprejavilo, ze by nejaký problém s dpefkom. Jedno fantastické auto a myslim, ze je to stvorené dialnicné auto. Od dovozu len bežný servis náplňe filtre, oil. A menené kotuce predok, zadok + platnicky vymena krajsich elektronov 18″ Baracuda Tsunamee + pneu Uniroial Rainsport. Neviem, začul som tu nieco ohladom D-Cat motorov, ze problemové a pod ?? Ja toto vozidlo môzem len vyzdvihnúť a plne CH V Á L I Ť!!! Tankujem len Shell w-power diesel, alebo OMV Max motion. Ďalšim autom bude zase TOYOTKA. Toyota FOREVER 🙂
Peter
Ja mám Avik 1,8 VVTi, som tretí majiteľ, najazdených mám cez 30 000km a zatiaľ len také bežné poruchy, akurát raz mi odišiel alternátor. Jediné čo sa dá trochu vytknúť su drahšie náhradné diely. Pred dvoma mesiacmi mi nejaká dobrá duša nacúvala do auta na parkovisku, všetko už opravené, len zháňam ešte trysku na ostrek svetlometov, a v Toyote za ten kus plastu pýtajú 200€, čo sa mi zdá trochu veľa.
Ivan
Ja mam Avensis 2,0 D-4D 93 kw, najazdene 237 000 km ,auto ide stale solidne ,akurat mam problem s trasenim a vibraciami motora pri volnobehu. Zrejme sa jedna o dvojhmotny zotrvacnik. Moze to robit aj nieco ine?
Tomáš
Ja jsem včera koupil 130 kW s nájezdem 390 tis. A jsem velmi překvapen kvalitou materiálu a odolností. Interiér ve velmi dobrém stavu, motor běží jak hodinky, žádné vibrace spojky, podvozek dělá co má. Motor táhne ikdyz si myslíš že by to mělo být lepší. Vše funguje jak má, nevrže, nebouchá. Má první Toyota a za mě palec na horu zatím.
Roman
Nechce niekto 17″ ALU Ronal na tento Avensis ? Viac na Bazosi – hladaj, 17″ ALU Ronal .
Inak fajn auticko, bol som spokojny ked boli nove. 2,2 D Combi. Roman