Každý motorista pozná situáciu, keď si nájde na vozidle do bielo-šeda zafarbený škeriaci sa fľak. Niekedy je malý (napr. od sýkorky) a niekedy veľký, až mám pocit, že to muselo byť aspoň od kondora. Ak ešte jazdíte veľa a rýchlo, často tieto fľaky dopĺňajú rôzne stopy po dobrovolných kamikadze z ríše hmyzu. Tieto stopy hmyzých nebožtíkov sú tiež rôznej veľkosti, od malých až po veľké, pripomínajúc nejakého chrústa po výdatnom obede aj s plným obedárom pre ďalšieho lietajúceho kamoša. Znie to síce žartovne, ale títo kakajúci a samovražedný účastníci letovej premávky vedia narobiť laku vozidla poriadne problémy. Hlavne ak sa dotyčný motorista na stopu exkrementu vykašle a nechá ju dlhší čas na obdiv okoloidúcim.
Vyhnúť sa vtáčiemu trusu je takmer nemožné, obzvlášť v meste a blízkosti stromov. Keď sa už takáto nehoda stane, je dôležité exkrement čo najskôr odstrániť mokrým servítkom alebo handričkou z povrchu vozidla. Kyselina vo vtáčom truse sama o sebe lak na aute až tak nepoškodí, k dokonaniu deštrukčného diela potrebuje súčinnosť slnečného žiarenia. Lak sa na slnečnom svetle vplyvom žiarenia ohrieva a teda mäkne, avšak trus vtáčej protivy naopak tvrdne. Takto sa dostávajú „účinné“ látky z vtáčieho trusu hlbšie do vrstiev laku, aby cez noc kyslé a agresívne zložky dokonali svoje deštrukčné dielo. Jediná cesta ako predísť takémuto poškodeniu laku je, ako už bolo napísané, čo najskôr nánosy trusu odstrániť, teda umyť.
Podobné je to aj s fľakmi zaschnutých hmyzích nebožtíkov, pretože aj tie obsahujú agresívne látky a rovnako tak môže dôjsť k diskolorizácii laku a poškodeniu jeho horných vrstiev. Znova platí rovnaké pravidlo ako pri vtákoch, čo najskôr fľaky odstrániť – umyť. U zaschnutého hmyzu je to mnohokrát takmer nemožné, preto treba skúsiť okrem rôznych reklamou ponúkaných a samozrejme dokonalých (drahých) prípravkov aj tento tip.
2 komentáre
Anonym
to je velka pravda.suhlasim 🙂
Majka
Velmi vystizne aj vtipne napisany clanok:-)