Mitsubishi Carisma sa vyrábala v holandskom závode NedCar v spolupráci so švédskym Volvom, ktoré svoj model pomenovalo S40/V40. Obe vozidlá toho mali veľa spoločného, hlavne teda mechanických komponentov. Mali aj veľa odlišností, kde napríklad aj v zhodnej podvozkovej plošine bolo niekoľko dielov modifikovaných pre konkrétny automobil. Rovnako ako Volvo aj Mitsubishi používalo dieselové motory od francúzskeho Renaultu. Dizajn Carismy (hlavne po facelifte) je dodnes svieži a ani spoľahlivosť nie je najhoršia. Všetko to korunuje veľmi zaujímavá cena tejto holandsko-japonsko-švédskej a niekedy aj francúzskej jazdenky.
Model Carisma bol uvedený na európsky trh v roku 1995 ako 5 dverový liftback s motormi 1,6 16V (66 kW) a 1,8 16V (85 kW). V roku 1996 sa objavila aj 4 dverová verzia sedan a tiež dieselový motor 1,9 TD (66 kW) z produkcie Renault. V roku 1997 predstavila automobilka Mitsubishi ako prvá na svete sériovo montovaný benzínový motor s priamym vstrekom paliva 1,8 GDi (92 kW). V roku 1999 prešiel model výraznejším vonkajším faceliftom a výkon motora 1,6 bol zvýšený na 73 kW. Vonkajšie zmeny zasiahli najviac prednú časť, ktorej dominujú výrazne tvarované svetlomety s čírou optikou a prepracovaná maska chladiča s logom troch diamantov. Rozhodne táto zmena prospela. Miernych zmien doznala aj zadná časť, kde delené združené svetlá pôsobia podstatne uhladenejším dojmom. V roku 2000 dostal model nový dieselový motor v dvoch výkonových prevedeniach, 75 a 85 kW. V priebehu roka 2000 sa na náš trh prestala dodávať verzia sedan a v roku 2001 bola výroba sedanu ukončená. Celková výroba Carismy bola ukončená až v roku 2004, bez priameho nástupcu.
Vonkajšími proporciami (najmä dĺžka 4475 mm, ale aj rázvor 2550 mm) patrila Carisma na špičku nižšej strednej triedy a cítiť to aj na vnútornom priestore. Carisma ponúkala naozaj veľkorysý priestor najmä pre nohy zadných pasažierov, jediným obmedzením pre vyšších jedincov bola menšia výška, teda hrozba dotyku hlavy so strechou na zadných sedadlách. Predné sedadlá poskytujú dobré bočné vedenie, pre dynamickejšie jazdu sú ale relatívne mäkké. Opierky hlavy a volant sú aj po maximálnom vysunutí umiestnené pre niektorých vodičov príliš nízko. Čo však interiéru vôbec nepristane, je nadmiera šedých plastov na prístrojovej doske aj vo výplniach dverí. Šedá prístrojová doska spôsobuje pomerne značný odraz v prednom skle. Po modernizácii bola prepracovaná a dostala podstatne prítulnejší tmavší dizajn plastov, ale aj po facelifte je pomerne chladná a účelná. Z hľadiska ergonómie je ovládanie všetkých funkcií bezchybné, iba prepínač palubného počítača zostal priamo pod jeho displejom, a vodič tak musí dávať ruku z volantu. Zvyknúť si tiež treba na ventilátor vykurovacej sústavy, ktorý je na 3. a 4. stupni trochu hlučnejší. V interiéri je relatívny dostatok odkladacích priestorov až po modernizácii a vodiča určite poteší aj polohovateľná lakťová opierka s príjemným poťahom. Batožinový priestor je u liftbacku veľmi dobre prístupný, nakladacia hrana začína veľmi nízko a uhol otvorenia piatych dverí je nadmieru veľkorysý až takmer vylučuje kontakt s hlavou. Základný objem batožinového priestoru je 430 litrov, ktorý sa dá samozrejme zväčšiť sklopením zadných delených sedadiel.
Jazda s Carismou sa dá za bežných podmienok charakterizovať slovom komfortná a predvídateľná. Vďaka relatívne mäkko nastavenej charakteristike pruženia podvozku to žiadny športovec nie je, napriek tomu je bočný náklon v zákrutách prijateľný a ani prudké vyhýbanie prekážke nespôsobí nebezpečné rozkývania vozidla. Brzdy sú tiež účinné, ale najmä do roku 1999 často pískali a zvlnené predné brzdové kotúče tiež neboli zriedkavosťou. Pozor si treba dať pri parkovaní, keďže je značne obmedzený výhľad dozadu. Malý polomer otáčania poteší najmä v meste a parkoviskách obchodných centier.
Motorov v Carisme nebolo veľa a najslabší z ponúkaných disponuje maximálnym výkonom 73 (pred faceliftom 66 kW) pri 5750 otáčkach. Pre bežnú prevádzku plne postačuje, ale v prípade viac ako polovičného zaťaženia je najmä na diaľnici potrebné pri predbiehaní častejšie podraďovať. Pritom ani pri vyšších otáčkach nie je motor prehnane hlučný. Zvláštnosťou je pomerne slušný záťah v nízkych otáčkach, ale v strednom pásme (cca 2500-4000) trocha stráca na sile a spamätá sa až po prekročení štvortisícovej hranice. Pri bežnej prevádzke treba počítať so spotrebou okolo 7-7,5 litra. Ani dynamická jazda však nezoberie z nádrže viac ako 10 litrov na 100 km.
Väčšia 1,8 s výkonom 85 kW ponúka o niečo dynamickejšie zvezenie, samozrejme pri väčších nárokoch na palivo cca 8-8,5 litra. Oproti podarenej a spoľahlivej 1,6 je pomerne zriedkavá. Veľmi zaujímavou, aj keď chúlostivou alternatívou je motor, ktorý má označenie 1,8 i 16V GDI (Gasoline Direct Injection) a používa dnes moderné a často používané priame vstrekovanie paliva. Výkon tohto vtedy super moderného stroja je 92 kW a krútiaci moment 174 Nm pri 3750 ot./min. Najvyššia rýchlosť je 200 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne Carisma 1,8 GDI za necelých 10 sekúnd. Priamy vstrek mal podľa výrobcu zaručiť výrazné zníženie spotreby paliva a čistejšie emisie, pri zachovaní dobrej dynamiky motora. Motor pracuje v troch režimoch, ktoré závisia od jazdných a rýchlostných podmienok. Prvý režim je tzv plynulá jazda so žiadnym alebo len veľmi malým zrýchlením a do rýchlosti cca 100 km / h. Vtedy motor pracuje s výrazným prebytkom vzduchu-pomer vzduchu a paliva je až 30-40:1. Palivo je vstrekované až tesne pred hornou úvraťou kompresného zdvihu. V rýchlostiach nad 100 km / h a pri miernej akcelerácii prichádza na rad klasický stechiometrický pomer zmesi, teda 14,7:1 (14,7 kg vzduchu na 1 kg benzínu). V tomto režime sa palivo vstrekuje do valcov už počas sacieho zdvihu. Tretí režim je akcelerácia vozidla a vtedy pracuje vstrekovanie v tzv. dvojfázovom zmiešavacom režime. Palivo sa do motora vstrekuje už pri sacom zdvihu a trvá až tesne pred hornú úvrať kompresnom zdvihu. Motor si vďaka vyspelému vstrekovaniu a konštrukcii môže dovoliť veľmi vysoký kompresný pomer 12:1.
Bohužiaľ, technika je špičková, ale prax ukázala, že motor má nezriedka problémy. Motor je citlivý na kvalitu paliva a hlavne na použité zapaľovacie sviečky. Tie musia byť platinové a zásadne od výrobcov Denso či NGK. Aj tak sa však motor približne po 150-200.000 km zanesie-zakarbonizuje, samozrejme pri použití nepredpísaných sviečok a nekvalitnom palive aj oveľa skôr. Zanesený motor sa prejavuje kolísaním voľnobehu, či neochotou ísť do otáčok. Tiež kvalita paliva je dôležitá. Elektronika motora rozpozná menej kvalitný benzín a hrozbe usadzovania karbónu sa snaží zabrániť spaľovaním bohatšej zmesi, čo má za následok zvýšenú spotrebu a zároveň klesá pružnosť motora. Napriek snahe elektroniky o zabránenie usadzovania karbónu, ten sa aj tak usadzuje a v prípade jeho uvoľnenia môže poškodiť steny valcov, keďže po zmiešaní s olejom pôsobí ako brúsna pasta. Preto je v prípade tohto motora dôležitá a odporúčaná pravidelná dekarbonizácia. Značkové servisy riešia tento stav špeciálnou čistiacou sadou na dekarbonizáciu motora, čo nie je práve najlacnejšia záležitosť. Taktiež sľubovaná nízka spotreba sa pri bežnom jazdení nekoná a dosahuje úrovne nepriamovstrekového motora 1,8. Cca o pol až liter nižšia je naozaj iba pri defenzívnom štýle jazdenia, s minimom razantnejšej akcelerácie. Pri tomto motore pozor tiež na odpojenie akumulátora. Po každom odpojení akumulátora je totiž potrebné znovu naučiť riadiacu jednotku motora voľnobežné otáčky, čo dokáže jedine odborný servis.
Do Carismy sa montovali aj dieselové agregáty, ale treba povedať, hlavne zo začiatku to nebola žiadna sláva. Prvým dieselom bol motor so vstrekovaním paliva do predkomôrky a dosahoval výkon 66 kW. Keďže konštrukčne vychádzal z konca 80-tych rokov, jeho parametre boli tomu poplatné. Bol pomerne hlučný, len priemerne kultivovaný a ani priebeh krútiaceho momentu nebol ideálny. Naviac ho trápili rôzne problémy, ako napr: prasknutá hlava valcov alebo poškodené tesnenie pod hlavou (do roku 1999), prasknutý rozvodový remeň (najmä od roku 1999 až do roku 2000), padanie remeňa pohonu pomocných agregátov (od roku 1999 do roku 2000). Situácia sa výrazne vylepšila príchodom moderného agregátu so vstrekovaním common-rail, ktorých je aj oveľa viac na trhu. Bohužiaľ, to isté sa nedá povedať o spoľahlivosti. Motory sa vyznačujú aj na dnešné pomery tichou a kultivovanou prevádzkou, sú pružné a aj primerane úsporné (cca 6 litrov). Problémom je menšia spoľahlivosť a kratšia životnosť niektorý dielov. Dlho nevydržia vstrekovače (motor má nerovnomerný chod) a podobne je citlivé aj turbodúchadlo (nadmerná spotreba oleja a dymenie). Extra dlhú životnosť nemajú ani žeraviace sviečky. Preto si treba veľmi zvážiť relatívne úspornejšiu prevádzku na naftu, pretože tieto závady môžu ľahko prekročiť hranicu 1000 € a výrazne predražiť naoko úspornejšiu prevádzku oproti oveľa spoľahlivejším a nenáročnejším benzínovým motorom s nepriamym vstrekom.
Aj keď Mitsubishi Carisma v testoch nemeckej skúšobne TÜV nedosahujú úroveň premiantov triedy, nejedná sa o podpriemerne spoľahlivé vozidlo. Ak vynecháme dieselové motory, väčšinou sa jedná o drobné, lacno a ľahko odstrániteľné závady. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s vôľami v závesoch predných (guľové čapy, silentbloky) alebo zadných (dolné uloženie zadného tlmiča) kolies. Okrem týchto závad, môžu Carismu postihnúť pískajúce brzdy (najmä do roku 1999), skrútené brzdové kotúče, nadmerné karbónové usadeniny v motoroch GDI, kolísanie voľnobežných otáčok (GDI). Z elektroniky môže hnevať porucha dobíjania alebo zlá lambda sonda a nepotešia ani svetlomety s nízkou svietivosťou, hlavne v pred-faceliftovanej verzii. Pri veľkom kilometrovom nábehu sa môžu objaviť hlučné ložiská kolies alebo tečúca vodná pumpa. V prípade dieselových agregátov hrozí prasknutá hlava valcov alebo poškodené tesnenie pod hlavou (do roku 1999), prasknutý rozvodový remeň (najmä od roku 1999 do roku 2000), padanie remeňa pohonu pomocných agregátov (od roku 1999 do roku 2000), všetko hlavne motor 1,9 TD (66 kW). Motor 1,9 D-D (75 a 85 kW) je zase známy kratšou životnosťou a vyššou poruchovosťou vstrekovačov common-rail a krátkej životnosti turba (pri necitlivom zaobchádzaní aj menej ako 70 000 km).
[AdvantagesAndDisadvantages]
[Disturbances]
[RecommendedAndNotRecommended]
Typ karosérie: | štvordverový sedan | päťdverový liftback |
---|---|---|
Rozmery (D x Š x V v mm): |
4435-4475 x 1710 x 1405
|
#colspan# |
Rázvor (mm): |
2550
|
#colspan# |
Batožinový priestor (l): |
430
|
#colspan# |
Pohon: |
predné kolesá
|
#colspan# |
Objem palivovej nádrže (l): |
60
|
#colspan# |
Prednosti a nedostatky
výkonné a spoľahlivé benzínové motory |
nevábne pôsobiace šedé plasty interiéru do modernizácie |
ergonomický interiér |
vysoké nároky motorov GDI na kvalitu benzínu |
slušná priestrannosť interiéru |
drahší originálny servis a náhradné diely |
odolnosť mechanických komponentov |
|
dobrá pasívna bezpečnosť |
Najčastejšie poruchy
vôle v závesoch predných kolies (guľové čapy, silentbloky) |
vôle v závesoch zadných kolies (dolné uloženie zadného tlmiča) |
pískajúce brzdy (najmä do 1999) |
skrútené brzdové kotúče |
nadmerné karbónové usadeniny (GDI) |
kolísanie voľnobežných otáčok (GDI) |
porucha dobíjania |
zlá lambda sonda |
nízka svietivosť svetlometov (pred-facelift) |
zlá lambda sonda (veľký kilometrový nábeh) |
tečúca vodná pumpa (veľký kilometrový nábeh) |
prasknutá hlava valcov alebo poškodené tesnenie pod hlavou (do 1999, 1,9 TD) |
prasknutý rozvodový remeň (1999-2000, 1,9 TD) |
padanie remeňa pohonu pomocných agregátov (1999-2000, 1,9 TD) |
kratšia životnosť vstrekovačov common-rail (1,9 D-D) |
krátka životnosti turba (pri necitlivom zaobchádzaní aj menej ako 70 000 km, 1,9 D-D) |
Autorubik odporúča
Brať | Nebrať |
---|---|
1,6 i 16V (66, 73, 76kW), zážihový radový štvorvalec, šestnásťventilový rozvod OHC, elektronické viacbodové vstrekovanie paliva. Spoľahlivý motor, ktorý sa rád vytáča a má veľmi rozumnú spotrebu paliva. |
1,9 DI-D (75 alebo 85kW), preplňovaný vznetový radový štvorvalec, osemventilový rozvod OHC, priame vstrekovanie paliva systémom Common-Rail. Tichý, kultivovaný a dostatočne pružný motor, ktorý ale nerziedka hnevá poruchovými vstrekovačmi Common-Railu, turbodúchadlo je tiež veľmi citlivé na jazdný štýl vodiča a vyznačuje sa pomerne krátkou životnosťou. Takto sa môže úspora o málo nižšej spotrebe paliva oproti benzínovej 1,6 rýchlo stratiť, ba môže ísť aj vysoko do mínusu. |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
1.6 (DA1A) | 1597 ccm | 4G92 | 66 kW |
1.6 (DA1A) | 1597 ccm | 4G92 | 70 kW |
1.6 (DA1A) | 1597 ccm | 4G92 | 73 kW |
1.6 (DA1A) | 1597 ccm | 4G92 | 76 kW |
1.8 (DA2A) | 1834 ccm | 4G93 | 85 kW |
1.8 16V (DA2A) | 1834 ccm | 4G93 | 103 kW |
1.8 16V GDI (DA2A) | 1834 ccm | 4G93 (GDI) | 92 kW |
1.8 GDI (DA2A) | 1834 ccm | 4G93 (GDI) | 90 kW |
2.0 16V GT EVO VI/VII | 1997 ccm | 4G63 Turbo | 206 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
1.9 DI-D | 1870 ccm | F9Q2 | 85 kW |
1.9 DI-D (DA5A) | 1870 ccm | F9Q1 | 75 kW |
1.9 TD (DA4A) | 1870 ccm | F8QT | 66 kW |
10 komentárov
roman
zdravím mám carismu 1,9Td 66kw som celkom spokojný ale chcel by som vedieť či niekto nevie ako je to s náhradnými dielmi či pasuje napr.homokynetický klb z volva S40 kedže by mali mať rovnaký podvozok a či sú identické motorové časti ako napr. šponovacia hladka klinového remeňa medzi motorom vo volve a v carisme nakoľko by to mali byť tie isté motory a dostupnosť či už cenová alb iná je podstatne lepšia ak sa objednáva na volvo. dakujem.
Čičo
Ak sú diely zhodné tak majú rovnaké objednacie číslo (pri aftermarkete) a je teda úplne jedno či to objednávaš na Cari alebo na Volvo…
roman
áno ale niektoré časti podvozku ako napr. zadný silenblok uchytenia motora v cari je ale v žiadnom ponukovom liste predajcov ho na cari nenájdež takže jediná možnosť bola cez volvo nakoľko majú identický podvozok s volvom S40
bohus
Zdravim vas rad by som sa dozvedel aky objem palivovej nadrze ma carisma ktoru mam-1.9td,r.v. 1999.Za odpoved vopred dakujem
Peter
Ahoj, palivová nádrž má 60L, Natankuješ tak 62-63L
Peter
Ahoj, s Carismou mám veľa skúsenosti, na firme sme mali Carismu 1,8 GDI, bolo to delo, aj je, najazdila do 400tis. km a nik ju nešetril, proste pracovne auto.
Osobne mám 1,9TD, som v celku spokojný, kupoval som ju keď mala 190tis., teraz má 275tis. a poruchy boli: netesnosť olejového čerpadla, výmena simeringu, raz preskočili rozvody o jeden zub, oprava tak hodinová, a dvakrát som menil remenicu na kľuk hriadeli, utrhlo v nej takú gumovú vyplň.
Spotreba do 6litr. v zime, v lete okolo 5L, na dlhé trasy 5L. Auto je super pohodlne má dobré jazdné vlastnosti, akurát ten motor renault a taktiež prevodovka.
Ján
Ahoj. cital som tvoj prispevok lebo sa akurat chystam kupit to iste Carisma 1,9TD rocnik 1999 ma 200 000. Chcem sa opytat ci si mal nejake problemy s prevodovkou okrem toho popisaneho. Dakujem.
Lukas
Ahojte neviete Tu náhodou Niekto aka by Mohla byt zavada na mojej Carisme 1,6 benzín A je to Automat a prote teen automat neradí je tam stáále iba asi tak Trojka zaradená a nechce To prepadit ani podardit ani nic ale spiatocka ide ako ale ked dám D Tak je tam stale trojka ako jazdit To jadzi ale trápi sa to..Prosim vas ak by stím niketo mal skusenosti Tak Odpíšte Vopred Vám dakujem
Miruks
Zdravím, mám Carismu 1,6 66Kw, r.v. 97 a nedám na ňu dopustiť! Skutočné kilometre sa blížia ku 370 000 km a autičko si krásne pradie. Spotreba sa dlhodobo pohybuje na úrovni 5,5 až 6,5 litra. Samozrejme patrí k tomu bežná údržba/ oleje, filtre, brzdy, rozvody / a keď sa dá čo treba, tak nie je problém. . Nie ako tie dnešné „akože“ autá, ktoré sa sypú pod zadkom už okolo 100 000km. Viem, o čom hovorím, nakoľko mám v rodine servisáka a ten vraví, že zlom k horšiemu nastal tak okolo roku 20007-8 možno trocha skôr. Hlavne čo sa týka spoľahlivosti a výdrže. Hold taká je doba. Tak veľa šťastných kilometrov.
Dajo
Zdravim chcem sa spytat mam asi mesiac carismu 1.9 td .problem je taky ze idem a ked dam neutral tak otacky vyletia aj na 4000 .deje sa to aj ked stojim na mieste .vtedy sa zdvihnu aj na 3000 otacok.a po dialnici mi to tiez urobilo.neviem aky moze byt problem.Za odpovede dakujem.e mail