Vytvoriť nové vozidlo, ktoré hrdo reprezentuje kultovú značku v dobách nízkych výrobných nákladov a čo najnižších emisií je naozaj ťažká úloha. Alfa sa s tým však vysporiadala pomerne jednoducho a použila dnes veľmi populárny recept.
Osobitý dizajn odkazujúci na športový model C8 Competenzione skrýva obyčajnú techniku zo sesterského Fiat Grande Punto. Na jednej strane znesvätenie roky budovaného športového mena, na druhej strane víťazstvo zdravého rozumu. Technika z Fiatu totiž vôbec nie je zlá a vo svojej triede patrí v súčasnosti k tomu lepšiemu. Naviac Alfa svoje „Mini“ vyšperkovala niektorými vychytávkami. Napr. ako bezrámové okná, elektronicky riadené tlmiče, el. náhrada samosvorného diferenciálu Q2, bohatá výbava, či množstvo rôznych elektronických pomocníkov.
Napriek nesporným pozitívam sa model MiTo moc neuchytil a na našich cestách patrí k veľmi zriedkavým javom. Vinu možno hľadať v príliš optimistickej cene nového vozidla a tiež poslabšiemu marketingu, ktorý za legendárnym Mini zaostával o míľové kroky.
Jazdeniek je na výber pomerne málo, pričom často sa jedná o vozidlá pochádzajúce z individuálneho dovozu. Pri kúpe dovezenej jazdenky tak treba poriadne preveriť aktuálny stav a servisnú históriu. Medzi klady jazdeného vozidla možno zaradiť osobitý dizajn, modernú techniku so slušnou spoľahlivosťou, bohatú štandardnú výbavu, dobré jazdné vlastnosti, prijateľné prevádzkové náklady a to všetko za atraktívnu cenu.
História
MiTo sa verejnosti predstavilo v júni 2008 a do predaja sa dostalo na jeseň toho istého roku. Pod kapotou boli na výber dva benzínové motory 1,4 8V (58 kW), 1.4 T-Jet 16V (114 kW) a jeden diesel 1,6 JTDm (88 kW). Silnejší benzínový a dieselový motor mali šesťstupňové manuálne prevodovky, slabší iba päťstupňový manuál. Pre niektoré trhy bol k dispozícii aj benzínový 1,4 16V s výkonom 70 kW a šesťstupňovým manuálom.
Začiatkom roka 2009 pribudli dve ďalšie motorizácie 1,4 T-Jet (88 kW) s päťstupňovým manuálom a 1,3 JTDm (66 kW) so šesťstupňovým manuálom. Na jeseň výrobca predstavil nové benzínové motory 1,4 MultiAir v atmosférickej verzii (77 kW) a preplňovanej s výkonom 99 kW resp. 125 kW pre variant Quadrifoglio Verde. Päťstupňový manuál dostali verzie s výkonom 77 a 99 kW, najsilnejšia má šesťstupňový manuál. Variant Quadrifoglio Verde má športový podvozok Dynamic Suspension, ktorý obsahuje elektronicky riadené tlmiče vyvinuté v spolupráci s firmou Magnetti Marelli.
Koncom roka 2009 výrobca predstavil aj verziu na alternatívny pohon LPG, s motorom T-Jet (88 kW). Nádrž na LPG má objem 39 litrov a umožňuje dojazd okolo 480 km.
Začiatkom roka 2010 pribudla nová dvojspojková prevodovka TCT pre motory 1,4 Turbo MultiAir (99, 125 kW). Na jeseň nahradil 1,3 JTDm (66 kW) prepracovaný motor 1,3 JTDm2 s výkonom 70 kW. V závere roka vypadol z ponuky 1,4 T-Jet a v ponuke ostal len pre variant LPG.
V roku 2011 výrobca upravil pre niektoré trhy základný 1,4 Fire na výkon 51 kW. V závere roka pribudol nový dvojvalec TwinAir s výkonom 62,5 kW a úsporná verzia 1,3 JTDm2 (63 kW).
V závere roka 2013 prešla Alfa MiTo ľahkým faceliftom. Drobné zmeny sa dotkli masky chladiča, predných svetiel a ponúkaných farieb. Interiér sa môže pochváliť novými typmi čalúnenia a multimediálnym systémom Uconnect s 5″ dotykovým displejom. Motorovú ponuku obohatila silnejšia verzia 0,9 TwinAir Turbo (77 kW).
V roku 2014 posilnila slabšia verzia 1,4 Turbo MultiAir z 99 na 103 kW.
Bezpečnosť
Nárazové testy Euro NCAP MiTo absolvovalo v roku 2008. Za ochranu posádky získalo plný počet päť hviezdičiek (36 bodov), za ochranu detí cestujúcich v autosedačke štyri hviezdičky z piatich (29 bodov) a ohľaduplnosť voči chodcom bola ohodnotená dvoma hviezdičkami zo štyroch (18 bodov).
Interiér
Interiér vozidla poteší originálnym dizajnom, hodnotne pôsobiacimi materiálmi a vo väčšine prípadov aj kvalitným dielenským spracovaním. Na slušnej úrovni je aj ergonómia sedenia a ovládania prvkov výbavy. Výnimku tvoria len horšie prístupné ovládače vyhrievania predných sedadiel a poloha lakťovej opierky. Lepšie (väčšie) by mohli byť tvarované aj miesta na odloženie fľaší a rôznych predmetov. Niekomu tiež chýbajú vrchné držiaky pre spolujazdcov.
Vpredu sa pohodlne usadia aj osoby vyššieho vzrastu, komfort sedenia podporujú dobre tvarované sedadlá. Miesta vzadu je pre dvoch priemerne urastených pasažierov, obmedzený priestor je najmä nad hlavami cestujúcich. V prípade trojdverovej verzie treba počítať s mierne horším komfortom nastupovania, ktorý trocha uľahčuje jednoduché sklopenie operadla a odsunutie predného sedadla vpred – Easy Entry.
Objem kufra je obstojných 270 litrov, manipuláciu s batožinou však sťažuje vysoká nakladacia hrana. V prípade potreby je možné kapacitu kufra zväčšiť, nutné je však najskôr odklopiť zadné sedáky a až následne sklopiť operadlá.
Podvozok
Napriek jednoduchšej konštrukcii (vpredu je použité zavesenie typu McPherson, vzadu torzne pružný priečny nosník s dvojicou pozdĺžnych ramien) si konštruktéri na celkovom naladení podvozku dali záležať. Cieľom bola v prvom rade radosť z jazdy a to sa celkom podarilo.
Napriek určitému nakláňaniu si MiTo dobre drží jazdnú stopu aj pri ostrejšie prechádzaných zákrutách. Nedotáčavosť sa prejavuje až pri veľmi dynamickom prejazde. Rovnako tak pocit kontroly nad vozidlom nezhoršujú ani prudké zmeny jazdného smeru jazdy či vyhýbacie manévre. Samozrejme to platí o modeloch s benzínovým motorom pod kapotou, ťažšia 1,6 JTDm je o niečo ťažkopádnejšia.
Menšie pripomienky si podvozok zaslúži za komfort jazdy, najmä s 17″ resp. 18″ kolesami. Pri prejazde väčších nerovností sa vozidlo značne natriasa a do kabíny sa prenášajú ostrejšie rázy. Tuhšie nastavenie podvozku nie je príliš vhodné ani pre rýchle jazdenie po menej kvalitných povrchoch. V kombinácii s vyššou rýchlosťou vie zadná náprava znervóznieť, čo sa v niektorých prípadoch môže prejaviť zhoršením smerovej stability či poskočením vozidla pri rýchlom prejazde zákrutou.
Pri podvozku treba spomenúť tri veci. Prvým je sériovo montovaný systém Q2, ktorý simuluje prítomnosť samosvorného diferenciálu a spolupracuje so systémom jazdnej stability VDC. Pri rýchlom prejazde zákrutou pribrzdí vnútorné koleso, ktoré je nadľahčované a má tendenciu sa pretáčať. Viac krútiaceho momentu sa teda dostáva na vonkajšie viac zaťažené koleso, ktoré má lepšiu trakciu. Výsledkom je rýchlejší a istejší prejazd zákrutou.
Za zmienku stojí aj systém „Alfa DNA“, ktorý bol v tejto triede použitý po prvý raz. Elektronika upravuje podľa zvoleného programu rýchlosť reakcií motora, tuhosť riadenia a mieru angažovanosti systému jazdnej stability. Sú k dispozícii tri programy: športový (Dynamic), bežný (Normal) a tzv. bezpečný, ktorý je vhodné aktivovať pri zhoršených adhéznych podmienkach – sneh, ľad, atď. (All-Weather).
Do tretice si pozornosť zaslúži podvozok s elektronicky riadenými tlmičmi. Premenlivý účinok tlmičov pomáha eliminovať nežiadúce natriasanie vozidla pri prejazde nerovností. Rovnako obmedzuje nakláňanie vozidla pri prudšej akcelerácii či ostrej jazde v zákrutách pritvrdením konkrétnych tlmičov. Podvozok s elektronicky riadenými tlmičmi tak vo výsledku pomáha k zlepšeniu jazdného komfortu a jazdných vlastností. Sériovo sa elektronické tlmiče dodávali k variantu Quadrifoglio Verde, k ostatným boli za príplatok.
Riadenie
Za hravým podvozkom trocha zaostáva riadenie. Je síce presné a aj prevod je pomerne strmý, na druhej strane je značne preposilované, umelé a s minimom spätnej väzby. Pri rýchlom prejazde ostrejších zákrut je tak nutné spoliehať sa na svoj odhad ako na informácie z volantu o dianí kolies na vozovke. V praxi sa pre svižnejšie jazdenie ukazuje ako najlepší mód Dynamic, kedy riadenie citeľne stuhne a akčnejšie reaguje na otáčanie volantom.
Benzínové motory
Základ benzínovej ponuky tvoria osvedčené 8 či 16 ventilové štvorvalce Fire s výkonom od 51 do 70 kW (115-125 Nm). Ich dynamika je síce iba na priemernej úrovni (obzvlášť v prípade uškrtenej 51 kW verzie), pre jazdenie po meste a priľahlom okolí je však táto motorizácia dobrou voľbou. Poteší primeraná spotreba v priemere okolo 6,5 litra a pri dobrej údržbe aj veľmi slušná spoľahlivosť.
Pre priaznivcov svižnejšej jazdy sú k dispozícii dve verzie turbom preplňovaného 1,4 T-Jet s výkonom 88 alebo 114 kW (206 / 230 Nm). Motor sa vyznačuje ochotou pracovať aj v nižších otáčkach, veľmi slušným ťahom v stredných otáčkach a športovejšie založených motoristov poteší aj výkonová š**** s výraznejšou zvukovou kulisou vo vysokých otáčkach. Agregát sa vyznačuje dobrou prevádzkovou spoľahlivosťou a vzhľadom na poskytovanú dynamiku aj primeranou spotrebou, ktorá sa pri bežnom jazdení pohybuje okolo 8 litrov, pri svižnejšom však poľahky stúpa aj nad 10 litrovú hranicu. Výhodou výkonnejšej verzie je šesťstupňová prevodovka.
Zaujímavou alternatívou je 0,9 TwinAir. Jedná sa o hliníkový radový dvojvalec so zdvihovým objemom 875 ccm (vŕtanie 80,5 mm, zdvih 86 mm, kompresný pomer 10,0:1). Vyznačuje sa kompaktnými rozmermi, štvorventilovou technikou a rozvody sú poháňané reťazou. Vibrácie pomáha znižovať vyvažovací hriadeľ poháňaný ozubenými kolesami priamo od kľukového hriadeľa.
Sacie ventily systému MultiAir sú ovládané elektrohydraulicky a nie sú priamo závislé na otáčkach kľukového hriadeľa. Riadiaca jednotka ich tak otvára podľa aktuálnej potreby a niekedy aj viackrát počas jedného pracovného cyklu. Vďaka tejto technológii nie je potrebná škrtiaca klapka, ktorá vo všeobecnosti zvyšuje sacie straty, čo hlavne pri nižších otáčkach znižuje efektivitu motora. Z hľadiska prevádzkovej spoľahlivosti poteší aj absencia EGR ventilu. Turbodúchadlo je chladené vodou a tvorí kompaktný celok s výfukovými zvodmi.
Maximálny výkon motora je 63 kW a krútiaci moment 145 Nm je dostupný už pri 1900 otáčkach. Výkonnejšia verzia dostupná od roku 2013 poskytuje výkon 77 kW a krútiaci moment 154 Nm. Oba agregáty potešia solídnou dynamikou a pružnosťou nad 2000 ot/min. Pod touto hranicou je akcieschopnosť motora laxnejšia a rovnako tak nástup turba po stlačení akcelerátora. Motory sa vyznačujú menej kultivovaným chodom, čo sa prejavuje citeľným prenosom vibrácií do interiéru vozidla. Pomerne výrazná je aj hlučnosť motora, najmä pri razantnejšej akcelerácii. Pri dlhšom jazdení napr. po diaľnici to môže obťažovať. Spotreba nie je tak optimistická ako sľubujú tabuľkové hodnoty a v priemere sa pohybuje okolo 6 litrov.
Viac kultivovanosti poskytujú štvorvalce 1,4 MultiAir a Turbo MultiAir, ktoré nahradili klasické 1,4 Fire a 1,4 T-Jet. Atmosférická verzia 1,4 MultiAir poskytuje výkon 77 kW a krútiaci moment 130 Nm. Spolupracuje so šesťstupňovým manuálom a dynamika vyhovie skôr bežne jazdiacim motoristom. Vyznačuje sa ochotou pracovať aj v nižších otáčkach, chuťou vytáčať sa, rýchlou reakciou na stlačenie akcelerátora a primeranou spotrebou v priemere okolo 6,5 litra.
Podstatne viac dynamiky poskytujú preplňované verzie, ktorých výkonové rozpätie sa pohybuje od 99 do 125 kW (230-250 Nm). Rovnako ako atmosférická verzia akčne reagujú na stlačenie akcelerátora, rady sa vytáčajú a naviac poskytujú veľmi slušnú dynamiku v širokom spektre otáčok. Spotreba je značne závislá od jazdného štýlu, a tak pri troche snahy klesá aj k 7 litrom, naopak pri akčnejšom jazdení sa šplhá aj nad 10 litrov.
Dieselové motory
Pre priaznivcov nafty sú k dispozícii dva dieselové štvorvalce. Základ tvorí 16 ventilový 1,3 JTD Multijet s výkonom 66 kW a krútiacim momentom 200 Nm. Motor poskytuje malej Alfe prekvapivo slušnú dynamiku, zvyknúť si však treba na priebeh krútiaceho momentu. Vozidlo výraznejšie ožije až okolo 2000 otáčok a naopak po prekročení 3500 ot/min začne dynamika citeľne klesať, pričom rastie hluk a aj spotreba. Tá sa v priemere pohybuje okolo 5,5 litra.
Vyšší výkon, o niečo nižšiu spotrebu a lepší priebeh krútiaceho momentu (ťah) v nižších otáčkach priniesol modernizovaný 1,3 Multijet II s výkonom 70 kW (63 kW) a krútiacim momentom 200 Nm. Okrem vyšších vstrekovacích tlakov (až 1600 bar), dostal motor aj nové vstrekovače, ktoré dávkujú až 8 vstrekov v jednom cykle. Znížený bol aj kompresný pomer na hodnotu 16,8:1. O dostatok vzduchu sa stará nové turbodúchadlo, ktoré pomáha zlepšovať reakciu na stlačenie akcelerátora a tiež spomínaný priebeh krútiaceho momentu v nižších otáčkach.
Veľmi zaujímavú motorizáciu predstavuje silnejší 1,6 JTDm s výkonom 88 kW a krútiacim momentom 320 Nm. Malej Alfe prepožičiava veľmi slušnú dynamiku, dobre ťahá už z nízkych otáčok a solídna je aj spotreba v priemere okolo 6 litrov. Nevýhodou je menšia akčnosť motora nad 3000 ot/min a tiež jeho zriedkavý výskyt. Najlepšie sa motor cíti medzi 1500 – 3000 otáčkami, čo ho predurčuje na častejšie cestovanie na dlhšie vzdialenosti. Prax ukázala, že sa jedná o robustný a pri pravidelnom servise aj spoľahlivý agregát.
Prevodovky
Najčastejšie používaná je buď päťstupňová alebo šesťstupňová manuálna prevodovka. Práve manuálna prevodovka a najmä päťstupňová patrí k slabším článkom inak podareného vozidla. Dráhy radenia sú pomerne dlhé, samotné radenie je dosť nepresné, kostrbaté a nepoteší ani gumovosť zaraďovania jednotlivých rýchlostí.
Oveľa lepší pocit zanechá dvojspojková automatická prevodovka TCT so suchými spojkami, ktorá radí rýchlo a svojim fungovaním oveľa lepšie zodpovedá športovejšiemu naturelu vozidla. Pre jej správne fungovanie je vhodné každých 60 000 km meniť olej, napriek tomu, že to výrobca nepredpisuje.
Spoľahlivosť a poruchy
Alfa MiTo sa vyznačuje obstojnou spoľahlivosťou. Vážnejšie poruchy sa vyskytujú len zriedka a zvyčajne pri väčšom počte najazdených kilometrov alebo zanedbanej (nekvalitnej) údržbe.
Občas sa vyskytujú pazvuky interiérových plastov, najmä pri nižších teplotách. Zdrojom väčšieho hluku môžu byť niekedy aj bezrámové okná, na viac používaných kusoch sa môže vyskytnúť nefunkčný či pomalšie idúci ovládací motorček zdvihu okna. Občas sa vyskytujú poruchy elektroniky (rádio, palubný PC, prístrojový panel) alebo chybové hlásenia, ktoré sú väčšinou spôsobené zoxidovanými kontaktami v motorovom priestore.
Podvozok sa vyznačuje obstojnou životnosťou. Zvyčajne ako prvé sa porúča uchytenie tyčiek predného stabilizátora, čo sa prejavuje klepavými zvukmi pri prejazde nerovností. Pri väčšom počte najazdených kilometrov sa objavujú aj nadmerné vôle v zavesení prednej nápravy (čap ide vymeniť samostatne) a opotrebované-pridreté ložiská uchytenia predných tlmičov.
Voči korózii je vozidlo chránené dobre, slabším miestom je výfukové potrubie, najmä pri benzínových verziách, ktoré častejšie jazdia na kratšie vzdialenosti.
Pri viac ojazdených kusoch sa občas vyskytujú úniky oleja, najčastejšie z prevodovky cez netesné gufero poloosi. Pri zanedbaní tejto poruchy môže dôjsť až k poškodeniu samotnej prevodovky z dôvodu nedostatku oleja. Občas sa vyskytne aj netesnosť motora, kedy olej steká po bloku. Najčastejšie je na vine netesné tesnenie ventilového veka.
Pri benzínových motoroch sa odporúča meniť zapaľovacie sviečky každých 30 000 km, v opačnom prípade hrozí zvýšené riziko porúch zapaľovania – chod na menej valcov, nefunkčnosť zapaľovacích cievok a niekedy až odpálenie riadiacej jednotky motora.
Pri častejšej jazde na kratšie vzdialenosti, kedy sa motor nestihne poriadne zohriať a vypína sa studený, hrozí riziko tzv. uchlastania sviečok. Z času na čas je teda vhodné motor zohriať a prejsť dlhšiu trasu, aby sa sviečky poriadne prepálili a prípadné nánosy boli spálené. Citlivejšie na tzv. uchlastanie a teda obtiažnejšie štartovanie sú motory T-Jet a TwinAir. Pri väčšom nájazde sa pri benzínových motoroch (menej často dieslových) vyskytuje riziko tečúcej vodnej pumpy.
Pri benzínových dvojvalcoch sa občas vyskytuje problém s turbom, chladením motora a niekedy pohnevá aj ovládanie spojky.
Pri motoroch TwinAir sa môže vyskytovať porucha elektrohydraulického ovládania sacích ventilov. Prejavuje sa zvýšenou hlučnosťou, nadmernými vibráciami, nerovnomerným chodom, trhavým ťahom či nakoniec prechodom do núdzového režimu. Riešením je výmena celého elektrohydralického bloku-kocky. Mechanizmus je citlivý najmä na kvalitu oleja, ktorý môže byť nadmerne kontaminovaný neodparenými zbytkami paliva pri častých jazdách so studeným motorom. Dôležité je tak nepredlžovať výmenné intervaly a olej meniť najneskôr po 15 000 km/1 rok.
Pri častejšom jazdení po meste je vyššie riziko nadmerne opotrebovanej spojky, resp. chrchlajúceho spojkového ložiska (platí pre benzín a diesel).
Pri dieselových motoroch vie občas pohnevať zanesený EGR ventil (častejšie v prípade 1,3 JTD), najmä pri častých krátkych jazdách so studeným motorom, čo sa prejavuje svietiacou kontrolkou, trhavým ťahom pri akcelerácii, vyššou dymivosťou či problematickým štartom. Niekedy je možné EGR vyčistiť, nezriedka je však nutná výmena. Občas sa objavujú poruchy snímača hmotnosti vzduchu – pokles výkonu.
Pri väčšom počte kilometrov sa vyskytujú nadmerne opotrebované vstrekovače, čo sa prejavuje nerovnomerným a hlučnejším chodom motora, problematickým štartom či slabším výkonom motora pri prudšej akcelerácii. Častejšie pri starších 1,3 JTD – Euro 4 sa pri väčších nájazdoch objavuje aj netesné vysokotlaké čerpadlo.
Rovnako pri vyššom nábehu sa objavujú problémy s opotrebovaným dvojhmotovým zotrvačníkom, ktoré sa prejavujú nadmernými vibráciami na voľnobehu, trhavým rozjazdom pri zábere spojky, či vyššou hlučnosťou pri akcelerácii z nižších otáčok. Taktiež sa objavuje zatuhnutá regulácia turbodúchadla a aj samotné nadmerné opotrebovanie turba – slabší ťah, vyššia spotreba oleja, priesak oleja do sacieho traktu a pod. V prípade 1,6 JTDm sa zriedka môžu vyskytnúť poruchy vírivých klapiek, ktoré sú súčasťou plastového sacieho potrubia.
Dieselové motory sú vybavené filtrom pevných častíc (DPF), ktorého životnosť sa pohybuje v závislosti od spôsobu používania vozidla okolo 200-250 000 km. Niekedy môže byť životnosť väčšia, ale niekedy aj menšia, najmä ak sa častejšie jazdia kratšie (mestské) trasy, kedy sa filter nestihne kvalitne regenerovať, keďže regenerácia býva často prerušená. To vedie k rýchlejšiemu zanášaniu, a teda kratšej životnosti DPF filtra. Problémy sa obyčajne hlásia svietiacou kontrolkou, resp. prechodom motora do núdzového režimu. Blížiaci sa koniec (upchatie) DPF filtra sa obyčajne hlási zvýšenou frekvenciou regenerácii spolu s miernym nárastom spotreby. Častejšie regenerácie DPF znamenajú aj zvýšenú kontamináciu oleja nespálenou naftou – týka sa to najmä 1,3 JTD Euro 4 na želanie vybavenými DPF, v prípade motorov s Euro 5 je systém regenerácie lepšie odladený. Aj z tohto dôvodu sa odporúča meniť olej najneskôr po 15 000 km.
Pri dieselových motoroch, ktoré uplatňujú dlhý interval výmeny oleja (20 000 – 30 000 km), dochádza k podstatne rýchlejšiemu mechanickému opotrebovaniu motora (nižšia kompresia, vyššia spotreba oleja), taktiež nadmernému opotrebeniu ložisiek turbodúchadla (platí aj pre benzínové Turbo motory) a rozvodového mechanizmu, kde hrozí riziko zlyhania hydraulického napináku a preskočenia (roztrhnutia) rozvodovej reťaze. Dlhý servisný interval ohrozuje – zanáša aj hydraulické vymedzovanie ventilovej vôle, čo negatívne ovplyvňuje životnosť samotných ventilov a hlavy valcov.
Servis
Výmena motorového oleja je síce podľa výrobcu stanovená na 20 000 – 30 000 km, odporúča sa však tento interval skrátiť na 15 000 km resp. jeden rok. Dôvodom je hlavne malý objem olejovej náplne väčšiny motorov, ktorá tak rýchlejšie degraduje, obzvlášť pri náročnejšej prevádzke (častejšie jazdenie na kratšie vzdialenosti po meste so studeným motorom, resp. väčšie zaťažovanie motora vyššou rýchlosťou). Odporúčaná viskózna trieda je 5W-40 pri benzínových a 5W-30 pri dieselových motoroch. Najmä pri viac ojazdených vozidlách treba medzi výmenami občas skontrolovať hladinu motorového oleja, keďže aj malý úbytok môže spôsobiť následné problémy (rýchlejšia tvorba karbónu, zvýšené opotrebovanie, atď.).
Rozvodový remeň obsahujú benzínové motory 1,2, 1,4 Fire, 1,4 T-Jet, 1,4 MultiAir a 1,6 JTDm, pričom interval výmeny je 120 000 km alebo 5 rokov, v prípade 1,6 JTDm 150 000 km a 6 rokov. Dvojvalce 0,9 TwinAir a 1,3 JTD obsahujú tzv. bezúdržbovú reťaz.
Netreba zabúdať ani na pravidelnú výmenu zapaľovacích sviečok pri benzínových motoroch po 30 000 km.
Prevodovka TCT má prepísanú iba kontrolu hladiny oleja, odporúča sa však výmena každých 60 000 km.
Prednosti a nedostatky
originálny dizajn |
menej miesta na zadných sedadlách (najmä v oblasti hlavy) |
štýlový a športovo pôsobiaci interiér |
extrémne vysoko nad zemou umiestnená hrana batožinového priestoru |
dobre tvarované a pohodlné predné sedačky |
pre niekoho menej príjemný viac prenikajúci hluk od motorov |
systém DNA |
preposilované a umelo pôsobiace riadenie |
dobré jazdné vlastnosti na kvalitnom povrchu |
nepresné radenie s dlhými dráhami, nadmernými vôľami v kulise a kostrbatým (gumovým) chodom |
spoľahlivé a nenáročné benzínové motory Fire |
slabšie odkladacie priestory |
dynamický, úsporný a spoľahlivý 1,6 JTDm |
nepraktická lakťová opierka |
jazdne podarené preplňované benzínové motory |
nervóznejšie chovanie zadnej časti vozidla na nerovnej vozovke |
tvrdší podvozok (obzvlášť na 17" a 18" kolesách) |
Najčastejšie poruchy
občas pazvuky interiérových plastov (najmä pri nižších teplotách) |
občas nefunkčný alebo pomalšie idúci ovládací motorček zdvihu okna (viac používané kusy) |
občas poruchy elektroniky - rádio, palubný PC, prístrojový panel |
občas chybové hlásenia - spôsobené zoxidovanými kontaktami v motorovom priestore |
opotrebované uchytenie tyčiek predného stabilizátora - klepavé zvuky pri prejazde nerovností (väčší km nábeh) |
nadmerné vôle v zavesení prednej nápravy (väčší km nábeh) |
opotrebované-pridreté ložiská uchytenia predných tlmičov (väčší km nábeh) |
korózia výfukového potrubia (hlavne benzínové verzie častejšie jazdiace na kratšie trasy) |
občasné úniky oleja z prevodovky cez netesné gufero poloosi - pri zanedbaní môže dôjsť až k poškodeniu samotnej prevodovky pre nedostatok oleja (väčší km nábeh) |
občas netesné tesnenie ventilového veka - olej steká po bloku motora (väčší km nábeh) |
poruchy zapaľovania - chod na menej valcov, nefunkčnosť zapaľovacích cievok, niekedy odpálenie riadiacej jednotky motora (benzínové motory, zanedbaná údržba - výmena zapaľovacích sviečok) |
riziko tzv. uchlastania sviečok - častejšia jazda na kratšie vzdialenosti, motor sa nestihne poriadne zohriať a vypína sa studený (hlavne motory T-Jet a TwinAir) |
občas problémy s turbom, chladením motora a ovládaním spojky (benzínové dvojvalce) |
porucha elektrohydraulického ovládania sacích ventilov - zvýšená hlučnosť, nadmerné vibrácie, nerovnomerný chod, trhavý ťah či nakoniec prechodom do núdzového režimu (motory TwinAir, zanedbaná údržba - dlhé intervaly výmeny oleja - citlivosť na kvalitu oleja) |
nadmerne opotrebovaná spojka alebo chrchlajúce spojkové ložisko (benzín aj diesel, častejšie jazdy po meste, väčší km nábeh) |
občas nefunkčný EGR venti - svietiaca kontrolka, trhavý ťah pri akcelerácii, vyššia dymivosť, problematické štarty (dieselové motory, hlavne pri častých krátkych jazdách so studeným motorom) |
nadmerne opotrebované vstrekovače - nerovnomerný a hlučnejší chodom motora, problematické studené štarty (dieselové motory, väčší km nábeh) |
opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - nadmerné vibrácie na voľnobehu, trhavý rozjazd pri zábere spojky, vyššia hlučnosť pri akcelerácii z nižších otáčok (dieselové motory okrem 1,3 JTD - 55 kW, väčší km nábeh) |
zatuhnutá regulácia turbodúchadla alebo jeho nadmerné opotrebovanie - slabší ťah, vyššia spotreba oleja, priesak oleja do sacieho traktu (dieselové motory, väčší km nábeh) |
zanesený DPF filter - slabší výkon, vyššia spotreba, prechod do núdzového režimu, svietiaca kontrolka (dieselové motory, väčší km nábeh, resp. častejšia jazda v meste alebo kratších trasách - nedostatočná regenerácia) |
karbónové usadeniny v motore - rýchlejšie opotrebovanie motora, rozvodového mechanizmu - riziko zlyhania hydraulického napináku a preskočenia rozvodovej reťaze a opotrebovanie turbodúchadla (dieselové a benzínové turbo motory, zanedbaná údržba - dlhé intervaly výmeny oleja - znehodnotená olejová náplň) |
Autorubik odporúča
Brať | Nebrať |
---|---|
1,4 Fire (51-70 kW). Dynamika je síce iba priemerná, na jazdenie po meste a okolí ale postačuje. Motor poteší solídnou spotrebou, primeranými servisnými nákladmi a dobrou spoľahlivosťou. 1,4 T-Jet (88 a 114 kW). Motor poskytuje veľmi slušnú dynamiku, obzvlášť v stredných a vyšších otáčkach. Poteší aj robustnou technikou a solídnou spoľahlivosťou. 1,4 Turbo MultiAir (99-125 kW). Veľmi akčný motor, ktorý svojim charakterom poteší nejedno športové srdce. Skvelo mu sekunduje dvojspojkový automat TCT. Pozor na pravidelnú výmenu kvalitného oleja najneskôr po 15 000 km, inak hrozia predčasné problémy elektro-hydraulického ovládania sacích ventilov. 1,6 JTDm (88 kW). Dynamický, spoľahlivý a úsporný motor, ktorý vyhovie najmä diaľničným cestovateľom. |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
0.9 | 875 ccm | 312 A2.000 | 63 kW |
0.9 | 875 ccm | 199 B6.000 | 74 kW |
0.9 | 875 ccm | 199 B6.000 | 77 kW |
1.4 | 1368 ccm | 955 A9.000 | 51 kW |
1.4 | 1368 ccm | 955 A1.000,350 A1.000 | 57 kW |
1.4 | 1368 ccm | 199 A6.000 | 70 kW |
1.4 | 1368 ccm | 955 A6.000 | 77 kW |
1.4 | 1368 ccm | 198 A4.000 | 88 kW |
1.4 Bifuel | 1368 ccm | 198 A4.000 | 88 kW |
1.4 TB | 1368 ccm | 955 A2.000,955 A7.000 | 99 kW |
1.4 TB | 1368 ccm | 955 B1.000 | 103 kW |
1.4 TB | 1368 ccm | 199 A8.000 | 114 kW |
1.4 TB | 1368 ccm | 955 A8.000 | 120 kW |
1.4 TB | 1368 ccm | 940 A2.000 | 125 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
1.3 JTDM | 1248 ccm | 199 B8.000 | 59 kW |
1.3 JTDM | 1248 ccm | 199 B4.000 | 62 kW |
1.3 JTDM | 1248 ccm | 199 A3.000 | 66 kW |
1.3 JTDM | 1248 ccm | 199 B1.000 | 70 kW |
1.6 JTDM | 1598 ccm | 955 A4.000 | 85 kW |
1.6 JTDM | 1598 ccm | 198 A2.000,955 A3.000 | 88 kW |