Vozidiel so zatmavenými sklami je a bude stále pomerne dosť, preto nezaškodí vedieť zopár tipov a trikov o nich.
Ako je to so životnosťou?
Životnosť fólií je závislá na type materiálu, použitom skle, konštrukcii okna, stranovej orientácií a od geografickej polohy, v ktorej je fólia inštalovaná. Sú zdokumentované prípady životnosti fólie medzi 12-timi až 22-ma rokmi. Fólie ale môžu byť aj s veľmi malou životnosťou na krátkodobé inštalácie obyčajne 2 roky.
Údržba aplikovanej fólie na skle, ako ju ošetrovať? Čím? Ako často?
Okná s fóliou čistíme rovnakým spôsobom ako okná bez fólie, vyvarujme sa však používaniu drsných, ostrých predmetov. Pri dodržaní niekoľkých rád a pokynov sa fólii nemôže nič stať. Treba požívať mäkkú, čistú handričku, mäkký papier typu servítok alebo syntetický materiál, mäkkú látku alebo stierku s gumovou hranou na usušenie okná, saponát na umývanie okien (JAR). V žiadnom prípade nepoužívať chemikálie ako čpavok, riedidlo, benzín, atď a tvrdé veci, ako hrubá strana hubky na riad, drôtenka, atď.
Môžem s autom, ktoré má nalepené fólie do umývačky?
Samozrejme môžete do umývačky, pretože fólie sú inštalované na vnútornú stranu skiel.
Ako je to s homologáciou?
V drvivej väčšine sa montujú certifikované a značkové fólie, ktoré majú všetky schválenia a atesty (hygienické, protipožiarne…). Vozidlo s inštalovanými fóliami by malo mať sklá označená štítkom a mala by byť vystavená inštalačná karta, ktorá obsahuje údaje o vozidle (značka, typ, VIN) a priepustnosť inštalovaných skiel. Ak toto všetko máte a vozidlo je zatmavené podľa predpisov, tak nemusíte mať obavy z polície ani z STK.
Nepoškriabe sa fólia na sťahovacích oknách?
Materiál fólie je odolný proti poškriabaniu a znesie naozaj veľa. Samozrejme neznesie extrémy – vrypy ostrými predmetmi, čo môže byť aj kamienok v lište a pod. Tento kamienok však poškriabe aj okno bez fólie. U fólie je v tomto prípade jedna výhoda. Pôsobí ako ďalšia ochrana medzi ostrým predmetom a sklom. Ak sa poškriabaná fólia odinštaluje, bude okno bez poškodenia, pretože poškodenie je na fólii a nie na skle.
Už som videl vyblednutej fóliu a mala fialovú farbu, prečo?
Väčšinou sa jedná o prípad nainštalovanej nehomologovanej fólie, poväčšine ázijskej výroby. Tento druh fólií má farbený lep, ktorý nie je odolný UV žiareniu. Značkové fólie majú farbený vrstvený polyester a preto máte záruku stálofarebnosti. Tieto fólie preto zadržia až 99% UV žiarenia.
Pokovovanie je rovnako drahé, tak prečo fólie?
Pokovenie je technológia, kedy je sklo vložené do zariadenia, ktoré nanáša mikro vrstvu kovu na sklo. Už z toho vyplýva, že musíte všetky okná vybrať a vložiť do predmetného zariadenia. Znamená to odčalúniť dvere (u nových alebo aj drahých áut je všetko napasované a upevnené tak, aby nič nevŕzgalo, neškrípalo a hlavne držalo, čo po demontáži nemusí platiť) a lepené okná (zadné, zadné bočné a trojuholníky) musia byť vyrezané a opäť nalepené. To je u nového alebo nehavarovaného vozidla pomerne citeľný zásah. U niektorých značiek to môže byť aj strata záruky. Fólie sú inštalované bezdemontážně. Druhá vec je odolnosť a prípadné opravy. Ak vám niekto rozbije bočné okno s povlakom, už ťažko docielite rovnakého odtieňa a zatmavenia. U fólie je tento problém vyriešený. Ak máte štítok alebo inštalačnú kartu, kde je výrobca a priepustnosť svetla, nie je problém na nové sklo nalepiť rovnakú fóliu a rozdiel nebude žiadny. A odolnosť? Pokovované sklo sa môžete poškriabať tiež.
Čo keď sa mi prestanú fólia páčiť?
Ak vás omrzia tmavé čierne sklá, tak je najmenej fóliu odstrániť a buď sa sklá uvedú do pôvodného stavu alebo si vo vzorkovníku môžte vybrať iný odtieň alebo priepustnosť a dať vozidlu nový dizajn.