Ponuka motorov je rozmanitá, len nie každý agregát znesie označenie vyhovujúci. Ako základ benzínovej je 1,4i 16V radu ET3 s výkonom 65 kW pri 5250 ot/min a krútiacim momentom 133 Nm pri 3250 ot/min. Motor disponuje od modernizácie v roku 2008 premenlivým časovaním ventilov (VVT), vďaka ktorému je už pri 1800 ot/min k dispozícii 118 Nm (90% maxima). Toľko papierové údaje. V praxi možno považovať agregát za dobrý základ, vzhľadom k hmotnosti vozidla však nemožno od neho čakať žiadnu prevratnú dynamiku. Na bežné jazdenie však postačuje, naviac nie je ani príliš žravý a pri normálnej jazde sa spotreba pohybuje okolo 6,5 litra. Problémom sa môže stať až kombinácia plne naložené C4 a väčšieho stúpania. Pozor si treba dať na prvé ročníky, pretože až do roku 2005 tento motor trpel na úniky oleja okolo hlavového tesnenia na strane rozvodov. Väčšina vozidiel už má tesnenie vymenené, ale nájdu sa aj pôvodné exempláre. Celkovo sa však jedná o podarenú a dostatočne spoľahlivú motorizáciu.
Podstatne viac dynamiky ponúka benzínová 1,6-ka, ktorá bola dostupná do roku 2008. Motor disponuje výkonom 80 kW pri 5800 ot/min a krútiacim momentom 147 Nm pri 4000 ot/min. Agregát sa montoval aj do modelu Xsara, kde príliš neškrtený emisnými normami predvádzal dynamické jazdenie. Kvôli nutnosti plniť prísnejšie emisné normy je jeho prejav v C4 trocha utlmený, napriek tomu C4-ke bohato postačuje. Pokiaľ sa jazdí uvážlivo, poteší aj spotreba oscilujúca okolo 7 litrov. Roky prevádzky ukázali aj solídnu spoľahlivosť a odolnosť motora a problémy s visiacimi ventilmi po studenom štarte sa vyskytovali len ojedinele pri najstarších exemplároch.
Rolu najdynamickejších benzínových motorov mala plniť do roku 2008 trojica hliníkových dvojlitrových motorov rady EW. Najslabší dvojliter 2,0i 16V ponúka okrúhlych 100 kW pri 6000 ot/min a 190 Nm pri 4100 ot/min. Stredný výkonový variant tvorí 2,0i 16V – 103 kW pri 6000 ot/min a 200 Nm pri 4000 ot/min), ktorý sa dodával výlučne s automatickou prevodovkou. Jedná sa o slabšiu verziu odvodenú od najvýkonnejšieho dvojlitra 2,0i 16V – 130 kW pri 7000 ot/min a 202 Nm pri 4750 ot/min. Oba výkonnejšie motory disponujú variabilným časovaním sacích ventilov VVT. Napriek sľubným parametrom sa tieto dvojlitre radu EW Citroënu príliš nepodarili. Ich dynamické parametre zaostávajú za papierovými očakávaniami, čo platí najmä pre najvýkonnejšiu verziu (VTS). Dynamický potenciál končiaci v otáčkach maximálneho výkonu príliš nenadchne, naviac je motor značne nepružný, začo môžu do značnej miery aj dlhé prevody. Naviac sú dvojlitre dosť smädné a akoby to nestačilo, nezriedka ich trápi vysoká spotreba motorového oleja. Ten môže motor konzumovať z dôvodu nadmerného opotrebovania piestnych krúžkov alebo cez stvrdnuté tesnenia ventilových vodítok. Občas vie zlyhať aj elektrické čerpadlo sekundárneho vzduchu.
V roku 2008 nastali v ponuke motorov veľké zmeny, obzvlášť v prípade tých benzínových. Novinkou sú dva motory 1,6 VTi s výkonom 88 kW a preplňovaná verzia 1,6 THP (Turbo High Pressure) s výkonom 110 kW, ktoré vznikli v spolupráci s BMW. Oba agregáty majú hliníkový blok aj hlavu, variabilné časovanie sacích a výfukových ventilov a variabilný zdvih sacích ventilov. Motor VTi dáva z objemu 1,6 litra výkon 88 kW pri 6000 ot/min a krútiaci moment 160 Nm pri 4250 ot/min. 90% maxima krútiaceho momentu je ale dostupných v rozpätí 2500 až 5750 ot/min. Motor je kultivovaný, poskytuje vozidlu solídnu dynamiku, ľahko sa vytáča a uspokojí sa v priemere so 6,5 – 7,5 litrami benzínu.
Preplňovaný motor 1,6 THP variabilný zdvih ventilov neobsahuje, na druhej strane je vybavený priamym vstrekovaním paliva, ktoré umožňuje relatívne vysoký kompresný pomer 10,5:1. Tiež obsahuje vodou chladené turbodúchadlo, ktoré je typu twin-scroll a jeho tlak je elektronicky obmedzený na 0,8 bar. Toto turbodúchadlo lepšie zužitkováva pulzácie vo výfukovom trakte, pretože do turbíny sú privádzané výfukové plyny z prvého a štvrtého valca oddelene od výfukového potrubia z druhého a tretieho valca. Jeho chladiaci okruh je doplnený o elektrické čerpadlo, ktoré funguje ešte určitý čas aj po vypnutí motora, čím turbodúchadlo dochladzuje a chráni. Na rozdiel od slabšieho agregátu nepoužíva pokrokový ventilový mechanizmus Valvetronic. Najvyšší výkon motora THP je 110 kW pri 5800 ot/min. Krútiaci moment vrcholí hodnotou 240 Nm pri 1400 až 4000 ot/min, ale v 1000 ot/min je už dostupných 156 Nm. Motor zaberá už z nízkych otáčok, je veľmi kultivovaný a po vytočení vyludzuje zaujímavý zvuk. Motor sa nechá vytáčať aj za hranicu 6000 ot/min, ale postupnú gradáciu výkonu so stúpajúcimi otáčkami známu z „točivých“ atmosférických motorov nečakajte. Zrýchľovanie možno označiť za dynamické ale plynulé s takmer plochou krivkou dynamiky medzi 1500 – 6000 ot/min. Spotreba sa pri bežnej jazde drží okolo 8 litrov, pri častejšom šliapaní na pedál však nie je problém ani 10-11 litrová hranica.
Oba motory sa teda z pohľadu jazdných vlastností môžu javiť ako veľmi dobrá voľba, bohužiaľ, meno im kazí problematická spoľahlivosť – viď časť článku o najčastejších poruchách.
Veľmi dobrou alternatívou z hľadiska jazdného prejavu a spotreby sú oba motory 1,6 HDi z radu DV. Táto jednotka vznikla na základoch menšej 1,4 HDi. Motory majú hliníkový blok a hlavu valcov, ktorá obsahuje 16 ventilov. Slabší dosahuje výkon 66 kW pri 4000 ot/min a krútiaci moment 215 Nm pri 1750 ot/min a silnejší 80 kW pri 4000 ot/min a 240 (260) Nm pri 1750 ot/min. Slabšia verzia obsahuje turbodúchadlo s pevnou geometriou lopatiek, výkonnejšia s premenlivou geometriou a funkciou overboost, zvyšujúcou krátkodobo plniaci tlak turbodúchadla a krútiaci moment o 20 Nm (taktiež od začiatku dvojhmotový zotrvačník). Z dôvodu plnenia emisnej normy Euro IV je silnejšia (80 kW) verzia vybavená aj filtrom pevných častíc FAP. Hlavne silnejšia verzia sa vyznačuje veľmi plynulým ťahom už z nízkych otáčok a postačuje aj na svižnejšie jazdenie. Zle si však nevedie ani slabšia verzia a na bežné jazdenie plne postačuje, výkonový handicap oproti silnejšej verzii je cítiť hlavne pri predbiehaní či akcelerácii vo vyšších rýchlostiach. Spotrebou sa pritom pohybujú v priemere medzi 5-5,5 litrami nafty.
Na prvý pohľad ideálna motorizácia, ktorá však vie pohnevať a nepotrebuje k tomu zrovna veľa najazdených kilometrov. Objavuje sa únik oleja cez tesnenie veka ventilov, čo sa najčastejšie rieši opätovným pretesnením. Pri väčšom počte kilometrov (neraz už od 100 000) sa už môžu vyskytnúť rôzne mechanické poruchy v podstatne väčšom množstve. Hlavným dôvodom týchto problémov býva predčasne degradujúca olejová náplň, ktorú predčasne znehodnocujú podfukujúce vstrekovače, či prehrievanie-karbonizovanie oleja na niektorých miestach.
Svoje zohráva aj nevhodne tvarovaná olejová vaňa, kde je výpustná skrutka vyššie umiestnená ako spodok vane. V praxi takéto riešenie umožňuje usadzovaniu karbónu, ktorý sa nevyčistí ani pri výmene oleja. Nový olej sa tak pomerne rýchlo zanesie karbónom a negatívne vplýva na životnosť pohybujúcich sa častí motora. Ako prvé si to zvyčajne odnesie turbodúchadlo. Zakarbónované olejové kanáliky-trubky, (holender) alebo upchaté sitko, ktoré je vložené medzi mazací kanál a prívodnú trubku nedovoľujú dostatočne mazať ložiská turbodúchadla. Ložiská sa dostatočne nemažú, prehrievajú sa, tým sa v nich hromadia ďalšie karbónové usadeniny, čo výrazne skracuje ich životnosť. Pre elimináciu tohto problému je vhodné tieto časti (trubky, sitko, holender) čistiť poprípade vymeniť. Znehodnotená olejová náplň má vplyv aj na ostatné časti motora a tak sa môžu vyskytnúť aj pridreté rozvody, ojničné ložiská alebo postupne sa znižujúcu kompresiu. Veľmi dôležité je tak včas a kvalitne meniť olejovú náplň.
Znehodnotená olejová náplň má vplyv aj na ostatné časti motora a tak sa môžu vyskytnúť aj zanesené hydraulické zdvihátka ventilov, pridreté rozvody, ojničné ložiská alebo postupne sa znižujúca kompresiu. Medzi ďalšie poruchy, ktoré sa pri väčšom počte kilometrov môžu vyskytnúť patria nefunkčný EGR ventil, nadmerne opotrebované vstrekovače – horšie štarty či hlučnejší a nerovnomerný chod motora a nezriedka sa objavujú aj rôzne úniky oleja či problémy s podtlakovým okruhom, ktorý ovláda EGR ventil, škrtiacu klapku a turbo.
Tento typ motora pomerne často trápia podfukujúce vstrekovač, vinou čoho dochádza k usadzovaniu spečenej nafty na hlavu valcov, čo okrem znehodnocovania motorového oleja karbónom môže časom vyústiť až k prepáleniu samotnej hlavy. Pri väčšom nájazde sa objavuje aj nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník, čo sa prejavuje chrchlaním, nadmernými vibráciami na voľnobehu, taktiež trhavým rozjazdom pri zábere spojky či zvýšenou hlučnosťou pri akcelerácii z nižších otáčok.
Podstatne zriedkavejšou, ale dynamicky veľmi zaujímavou alternatívou je motor 2,0 HDI pracujúci s výkonom 100 alebo po modernizácii 103 kW pri 4000 ot/min a 320 (340) Nm pri 2000 ot/min. Dvojliter už s C4 celkom slušne cvičí a prax ukázala, že je oproti menšej 1,6 HDi aj o niečo spoľahlivejší. Spotreba sa dá bez väčších problémov udržiavať okolo 6 litrov. Podobne ako silnejšia 1,6 HDi je aj dvojliter vybavený turbodúchadlom s variabilnou geometriou lopatiek a funkciou overboost, kedy krátkodobo vzrastie krútiaci moment o 20 Nm. Od zavedenia normy Euro V obsahuje tento motor sériovo aj filter pevných častíc FAP. Mechanicky je motor odolný, solídna je aj spoľahlivosť, najčastejšie sa vyskytujú problémy s nefunkčným EGR ventilom, čo sa prejavuje hlavne za studena oneskorenou reakciou na zošliapnutie akcelerátora (nechcení ísť do otáčok), zhasínaním motora či svietiacou kontrolkou a nadmerným dymením.
Motory bežne spolupracujú s päťstupňovou manuálnou prevodovkou, radeniu ale chýba presnosť. Po modernizácii uvedená šesťstupňová prevodovka je o dosť presnejšia. Jednoznačne sa jedná o najlepšiu voľbu, bohužiaľ vyhradenú len pre 2,0 HDi. Zaujímavý je jej pôvod. Jedná sa totiž o pôvodne robotizovanú prevodovku zbavenú elektroniky. Pomerne často sa v C4 v spojení s 1,6 HDi vyskytuje prevodovka s robotizovaným radením BMP6, ktorá je druhou generáciou týchto typov prevodoviek v koncerne PSA. Prvou bol neslávne známy Sensodrive. V automatickom móde je radenie dosť pomalé a trhavé. V manuálnom móde je radenie podstatne hladšie, ak pri radení uberiete plyn. Z hľadiska prevádzkových vlastností, ale aj spoľahlivosti, ide o najhoršiu prevodovku v ponuke a pred kúpou sa oplatí poriadne prekontrolovať jej stav. Často totiž zlyháva tzv. hydraulický blok, ktorý obsahuje čerpadlo a blok magnetických ventilov, ktoré ovládajú samotné radenie. Zlyhávanie tohto bloku sa prejavuje rázmi a pazvukmi pri radení, v niektorých prípadoch zlyhá radenie stupňov úplne. Oprava je možná len výmenou tohto bloku, čo činí aj s prácou okolo 1000 €. V ponuke pre benzínové motorizácie (1,6 a 2,0) bola aj klasická automatická prevodovka s hydrodynamickým meničom AL4. Hoci je automat veľmi pohodlný, je len 4-stupňový, čo je na dnešné pomery málo. Lepšiu voľbu predstavuje modernejší 6 stupňový automat, ktorý je však veľmi zriedkavý a naviac určený len pre 2,0 HDi.
Najčastejšie poruchy:
Prednosti a nedostatky
atraktívny dizajn |
slabšia úroveň dielenského spracovania |
priestranný interiér |
menší objem kufra (verzia hatchback) |
tuhá karoséria |
nervózne správanie sa vozidla na nerovnostiach v zákrute |
vysoká pasívna bezpečnosť |
väčší hluk a rázy od zadnej nápravy pri prejazde nerovností |
často bohatá výbava |
menej presné radenie s dlhými dráhami v prípade päťstupňovej prevodovky |
priaznivé ceny ojazdených vozidiel |
pomerne nízko umiestnené ovládacie prvky rádia a klimatizácie |
podarená manuálna šesťstupňová prevodovka (montovaná po roku 2008) |
oproti francúzskym zvyklostiam horší komfort na nerovnostiach |
úsporné turbodiesely |
centrálne umiestnený prístrojový panel nevyhovuje každému |
presné a komunikatívne riadenie s elektrohydraulickým posilňovačom (vzhľadom na charakter vozidla) |
pomalé reakcie robotizovanej prevodovky a šklbavé preradzovanie |
6 stupňová manuálna prevodovka výhradne v spojení s 2,0 HDi |
Najčastejšie poruchy
štrajkujúca elektronika - nefungujúce stierače, smerovky, poruchy automatickej klimatizácie, nefunkčný CD menič, zlyhávajúci tempomat, nefunkčné sťahovanie okna vodiča (hlavne prvé ročníky) |
problémový modul združených páčok pod volantom - neraz až znehybnenie vozidla (zvolávacia akcia) |
štrajkujúci palubný počítač - nezobrazuje spotreby |
nefungujúce svetlomety alebo elektrické ovládanie spätných zrkadiel |
časté prepálenie žiaroviek - kolísanie napätia |
problematické diaľkové ovládanie otvárania dverí - niekedy stačí odomknúť manuálne a naštartovať a načas opäť funguje |
zblbnutý mikrospínač otvárania batožinového priestoru - po odomknutí centrálom sa dvere neotvoria, spínač na dverách následne pri dotyku iba cvakne a dvere ostanú zamknuté |
zmätočne svietiace kontrolky - prehratie softvéru |
nefunkčné relé ventilátora chladenia - v extréme môže vyústiť do prehriatia motora (leto) |
riziko zatekania vody skrz nekvalitné tesnenie dverí (najstaršie kusy) |
praskajúca panoramatická strecha - krútenie karosérie(kupé, začiatky výroby) |
občas zablokovaný mechanizmus sklápania operadiel predných sedadiel (trojdverová verzia) |
vôle v spodnom čape ramena (dá sa meniť samostatne) |
vŕzgajúce tlmiče na zadnej náprave |
vyššia hádzavosť brzdových kotúčov - jemné vibrácie volantu pri brzdení |
tvrdnutie brzdového pedálu - znížená účinnosť vývevy (1,6 HDi) |
úniky oleja okolo hlavového tesnenia na strane rozvodov (1,4 16V, do 2005) |
poruchy lambda sondy a škrtiacej klapky - kolísanie otáčok na voľnobehu (1,6 16V) |
väčšia spotreba motorového oleja, netesná vodná pumpa - riziko prehriatia motora (2,0i, väčší km nájazd) |
občas nefunkčná lambda sonda (1,6 VTi a 1,6 THP), pri väčšom nájazde sa občas objavuje problém s termostatom či el. reguláciou turba (1,6 THP), občas porucha elektrického čerpadla chladenia turba a vysokotlakového palivového čerpadla (1,6 THP) -väčšinou riešené v záruke |
zlyhávajúce zapaľovacie sviečky - obtiažnejšie štartovanie studeného motora (1,6 VTi - 88 kW, jazdy na krátke vzdialenosti) |
problémy s rozvodovým mechanizmom - okrem vyššej hlučnosti (chrastivé zvuky) sa pri nadmerných vôľach v rozvodovom mechanizme objavujú aj problémy s nerovnomerným chodom, neochotou motora ťahať a vytáčať sa, či svietiacou kontrolkou poruchy motora, keďže vyťahaná reťaz spôsobuje vysielanie nekorektných informácii (fázový posun) od snímača vačkového a kľukového hriadeľa riadiacej jednotke motora. Pri zanedbaní poruchy sa riskuje preskočenie reťaze, čo znamená nefunkčnosť motora v niektorých prípadoch aj poškodenie motora (1,6 VTi, 1,6 THP) |
nadmerné tvorba karbónu - slabší výkon, vyššia spotreba, trhavá akcelerácia, zvýšené opotrebovanie častí motora - piesty, hlava (1,6 THP) |
rôzne úniky motorového oleja najčastejšie z pod veka ventilov (väčší km nájazd, 1,6 HDi 16V - 66, 80 kW) |
pri väčšom nájazde sa vyskytujú problémy s podtlakovým okruhom, ktorý ovláda EGR ventil, škrtiacu klapku a turbo, vyskytuje sa nadmerná tvorba karbónu, taktiež podfukujúci vstrekovač - nadmerná tvorba karbónu, riziko poškodenia hlavy valcov - odporúča sa doťahovať vstrekovače a tesnenie vstrekovača kontrolovať a prípadne vymeniť, občas sa vyskytuje aj predratá či netesná hadica turbodúchadla - uniká olej a slabší ťah motora (1,6 HDi 16V - 66, 80 kW) |
nadmerne opotrebované turbodúchadlo -vyššia spotreba oleja, slabší ťah, prenikanie oleja do sacieho traktu (častejšie 1,6 HDi 16V 66, 80 kW, väčší km nábeh) |
nadmerne opotrebované vstrekovače - hlučnejší a nerovnomerný chod motora, obtiažnejšie studené štarty (diesel, väčší km nábeh) |
zanesený-nefunkčný EGR ventil - spomalená reakcia auta pri zošliapnutí plynového pedálu, trhavá akcelerácia, nadmerné dymenie, niekedy problematické štarty, svietiaca kontrolka (diesel, väčší km nájazd) |
nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - klepavé zvuky a nadmerné vibrácie pri voľnobehu, trhavý rozjazd pri zábere spojky, vyššia hlučnosť pri akcelerácii z nižších otáčok (diesel, väčší km nábeh) |
porucha ventilátora chladiča - za jazdy rozsvecujúca kontrolka teploty motora (HDI) |
porucha "Antipollution fault" - chybný snímač prietoku spalín cez FAP filter, problémy s regeneráciou filtra, porucha EGR ventilu, porucha snímača tlaku paliva, hláška Oil pressure too low, kedy okrem menšieho objemu motora môže byť na príčine aj chybný snímač otáčok kľukového hriadeľa - motor zvyčajne pri rozsvietení hlášky zhasne. |
zanesený filter pevných častíc FAP (diesel, väčší km nábeh, resp. nedostatočná regenerácia hlavne pri častejších mestských a kratších jazdách - hlási sa častejšími regeneráciami, svietiacou kontrolkou či vyššou spotrebou) |
Autorubik odporúča
Brať | Nebrať |
---|---|
1,4 16 V 66 kW Základný motor je vďaka kratšiemu sprevodovaniu pomerne živý, dynamické limity sa prejavujú najmä pri plnom obsadení a v tiahlych stúpaniach. Pre bežné potreby však postačuje, naviac má rozumné nároky na palivo a je dostatočne spoľahlivý. 1,6i 16V (80 kW). Motor poskytuje vozidlu solídnu dynamiku, pri bežnom jazdení sa odmení aj rozumnou spotrebou a naviac sa majiteľovi odvďačí solídnou spoľahlivosťou a odolnosťou. 2,0 16V HDi (100, 103 kW). Motor poskytuje C4 dostatok dynamiky aj na svižné jazdenie, pričom spotreba sa drží vo veľmi rozumných číslách. Z dieselových motorov je najspoľahlivejší a ak je možnosť, radšej si treba vybrať verziu bez FAP filtra, ktorý vie neraz spôsobiť nečakané problémy a výdavky. |
2,0i 16V (100, 103, 130 kW). Napriek papierovým predpokladom motory svojou dynamikou príliš neoslnia, naviac majú pomerne vysokú spotrebu a nezriedka vykazujú aj nadmernú konzumáciu motorového oleja. 1,6 THP (110 kW) Jazdne veľmi podarený motor, bohužiaľ, všetko kazí problematická spoľahlivosť |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
1.4 16V | 1360 ccm | KFU (ET3J4) | 65 kW |
1.6 16V | 1587 ccm | NFU (TU5JP4) | 80 kW |
1.6 16V Bio-Flex | 1587 ccm | NFU (TU5JP4) | 80 kW |
1.6 THP 140 | 1598 ccm | 5FT (EP6DT) | 103 kW |
1.6 THP 150 | 1598 ccm | 5FX (EP6DT) | 110 kW |
1.6 VTi 120 | 1598 ccm | 5FW (EP6) | 88 kW |
2.0 16V | 1997 ccm | RFN (EW10J4) | 100 kW |
2.0 16V | 1997 ccm | RFJ (EW10A) | 103 kW |
2.0 16V | 1997 ccm | RFK (EW10J4S) | 130 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
1.6 HDi | 1560 ccm | 9HX (DV6ATED4) | 66 kW |
1.6 HDi | 1560 ccm | 9HZ (DV6TED4),9HY (DV6TED4) | 80 kW |
2.0 HDi | 1997 ccm | RHR (DW10BTED4) | 100 kW |
2.0 HDi | 1997 ccm | RHF (DW10BTED4) | 103 kW |
10 komentárov
Rako
Dobry den,
vedel by mi niekto pomocť s tymto problémom? Mám C4 1,6 sedan. Ide o piate dvere kufra.
Dvere sa zle zatvárali, musel som silnejšie s nimi buchnúť kým sa zavreli. Minule som tiež
s nimi tresol a už som ich neotvoril. To by nebol až taký problém, lenže elektronika signali-
zuje nezatvorené dvere a po opustení vozidla sa toto nedá zamknúť. Ani diaľkovým ani kľúčom;
len dvakráť precvakne a bočné dvere sú odomknuté. Vliezol som do kufra a odskrutkoval som zámok
a otvoril kufor. Keď boli dvere hore tak som ich bez problému odomkol. Dolná časť zámku vypadla.
Zámok v dverách som vymontoval, rozobral ale nič poškodené som neobjavil. Tak som skúšal ďalej
a zistil som veľmi zaujímavú vec. Keď boli dvere kufra otvorené až do vodorovnej polohy zámok
fungoval ako hodinky aj keď bol vymontovaný z dverí alebo vo dverách. Avšak ak sa dvere privreli
nižšie prestalo všetko fungovať. Káble, čo prechádzajú do dverí som rukou zalamoval do rôznych
až nemožných uhlov, ale v hornej polohe dverí všetko fungovalo. V nižšej polohe dverí už nefun-
govalo nič. Pri tomto probléme je nefunkčný aj zadný stierač a ostrekovač. Ale ohrev zadného okna
funguje.
Ďakujem za trpezlivosť a prajem príjemný deň.
Rakovský Fero
Matúš
moj tip po skusenostiach s viac citroenmi (ale nie C4) je prelomeny kabel v prechodke dvier. Chce to vyskusat multimetrom, ci je okruh kabla v poriadku. skoro vsetky citroeny mali problem s polamanymi kablami v prechodkach nie len dvier do kufra, ale aj do bocnych dveri.
reakcia je uz asi nesrkoro, ale snad pomoze inym.
Jaro
Dobry deň, chcel by som poprosiť o radu. Mám Citoren C4 1,6 HDi. Problem je v režimoch fúkania ventilátora. V aute mám automatickú klimatizáciu a ak chcem zmeniť režim fúkania, napríklad na nohy, alebo hore tak na displeji sice ukazuje meniace sa šipky smeru fukania ale nič sa nemení, stále fúka iba na nohy. Vedeli by ste mi poradiť, kde by mohol byť problém ? nemože to byť v poistke ?
Vdaka
Anonym
Mate zlomenu riadiacu klapku, ktoru je potrebne vymenit. mne sa to stalo este pocas zaruky, tvrdili ze sa tam usadil prach co ju zablokovalo a tym ze motorcek sa ju snazil presunut tak ju zlomil.
Anonym
Za čo nás Francúzi trestajú s dovozom C 4?
tx
Francuzi ta maju radi a dodaju ti C4-ku aby si mal konecne poriadne auto a nie cesky shit
presso
nič proti francuzom, vozim sa na nich dlho, ale teraz ma opustilo turbo u C4 rv.2012 1.6hdi 82kW po 137.000km. servis len citroen. ma niekto podobné skusenosti, nezdá sa mi to „kóšer “ aby turbo neprežilo aspon 200 – 250.000km
joyoo
zdravim mohol by som poprosit o radu mam c4 1.6 16v benzin a stale mi na volno behu zdochyna motor kolišu otačky dakujem za rady vopred
Peter
Zdravím,
Chcel by som sa spýtať mám citroen c4/1.6hdi/2009/66kW/motor: 9HX/DV6ATED4.
potrebujem vymeniť spojku a chcem vedieť či tam mám dvojmotny alebo jednohmotny zotvačník. ďakujem
Števo
Mám c4,1,4 16V,r.v.2010.54 000km.Chcel by som poradiť,či mám meniť rozvody,ak interval v servisnej knižke je 120 000km.Je rozhodujúci vek vozidla?Ďakujem.