Spoľahlivosť a poruchy
Napriek určitým kvalitatívnym nedostatkom možno považovať i30-ku z celkového pohľadu za pomerne spoľahlivý automobil.
Z častejších porúch možno spomenúť pomerne krátku životnosťou žiaroviek stretávacích svetiel (H7), ktorých výmena nie je zrovna najjednoduchšia. Zriedkavosťou nie sú ani zaparené a časom aj zmatnené či popraskané predné sklá reflektorov.
Kolísajúca kvalita dielenského spracovania spolu s menšou tuhosťou karosérie spôsobuje rôzne pazvuky, ktorých početnosť sa zvyšuje stúpajúcim počtom kilometrov. Búchanie akoby od zadnej nápravy má často na svedomí zle doliehajúci zámok piatych dverí alebo nastavenie dorazov.
Zvýšenú pozornosť treba venovať niektorým detailom ako olupujúcej sa farbe na prahoch, či viac ošúchanému volantu, striebornému povrchu a poškriabaniu niektorých plastov.
Taktiež sa objavuje korózia na rôznych miestach karosérie, napr. rámy zadných dverí, lemy, prahy a pod., väčšinou z dôvodu menej kvalitnej povrchovej úpravy dielov, resp. v prípade rámov zadných dverí nedostatočnej izolácie gumeného tesnenia od prenikajúcej vody. Zriedkavosťou nie je ani zhrdzavený zadný diel výfuku, najmä na benzínových vozidlách častejšie jazdiacich kratšie trate.
Pri viac ojazdených kusoch sa objavuje slabšia účinnosť plynových vzpier zadného veka, obzvlášť pri nižších vonkajších teplotách.
Občas sa objavujú poruchy originálneho autorádia resp. displeja (písmo bledne, miestami sa objavujú aj tmavé mapy). Vyskytnúť sa môžu aj poruchy centrálneho zamykania (nefunkčný zámok), imobilizéra (nejde naštartovať), snímača tlaku v pneumatikách, klimatizácie-kompresora a zriedka aj stieračov či ostrekovača.
Podvozok vykazuje slušnú odolnosť, priemernou životnosťou sa vyznačujú len tyčky predného stabilizátora, čo sa prejavuje klopavými zvukmi pri prejazde nerovností. Pri väčšom nájazde sa môžu objaviť aj vôle v čapoch tyčiek riadenia, nadmerne opotrebované homokinetické kĺby polosí, hučiace ložiská či opotrebované zadné tlmiče (viac pri CW) ak bolo vozidlo častejšie zaťažované. U zadných tlmičov sa vyskytuje aj odpadávanie tesniacich manžiet, čo následne skracuje ich životnosť.
Zvýšenú pozornosť treba venovať riadeniu, ktoré môže vykazovať nadmerné vôle v prevodovom mechanizme – pazvuky pri otáčaní na mieste či uskočenie riadenia vozidla na jednu stranu pri rýchlejšej jazde.
Skontrolovať treba aj účinnosť ručnej brzdy. Ak má páka dlhú dráhu, treba dotiahnuť resp. nastaviť mechanizmus.
Spoľahlivosť benzínových motorov je na slušnej úrovni a prípadné poruchy sa zväčša vyskytujú až pri väčšom nájazde alebo zanedbanej údržbe. Najčastejšou poruchou je tak predčasne opotrebovaná spojka, ktorá sa vyznačuje len priemernou životnosťou, najmä pri slabších benzínových motoroch (častejšie pri 1,4 CVVT, menej pri 1,6 CVVT). Pri väčšom nájazde resp. zanedbanej údržbe sa môže objaviť aj problém s vyťahanou rozvodovou reťazou. Na životnosť reťaze resp. správnu funkčnosť hydraulického napínaku má výrazny vplyv kvalita oleja a tak sa odporúča zbytočne nepredlžovať intervaly výmeny oleja, obzvlášť ak sa častejšie jazdí na kratšie trasy so studeným motorom treba olej meniť po 10 000 km alebo 1 rok. Problémy s vyťahanou reťazou sa obyčajne prejavujú horším štartom, kolísaním otáčok, trhavou akceleráciou či svietiacou kontrolkou motora. Občas sa stane, že reťaz aj preskočí s rizikom vážnejšieho poškodenia motora. Problematické štarty, šklbanie zohriateho motora resp. svietiacu kontrolku môže mať na svedomí aj štrajkujúci snímač kľukového/vačkového hriadeľa. Kolísanie voľnobehu a tiež svietiacu kontrolku poruchy motora môže mať na svedomí aj zle fungujúci ventil regulácie voľnobehu.
Zriedka a najmä pri viac zaťažovaných ojazdených kusoch sa môže vyskytnúť problém s rozpadnutým katalyzátorom. Úlomky z telesa katalyzátora sa tak môžu dostať do motora, kde spolu s olejom pôsobia ako brusivo. Výsledkom je nadmerné opotrebovávanie motora-zvýšená spotreba oleja, pokles kompresie až po riziko zadretia motora.
V prípade benzínových motorov CVVT si treba dať pozor na prestavby na LPG. Motory si s LPG dva krát nerozumejú, čo sa prejavuje nadmerným opotrebením ventilového mechanizmu, poškodenými tesneniami či pri väčších nájazdoch aj poškodenou hlavou a piestami. V prípade prestavby na LPG je tak nutné skrátiť interval výmeny oleja na max. 15 000 km a najneskôr každých 40 000 km kontrolovať ventilovú vôľu, keďže motor nemá hydraulické vymedzovanie ventilovej vôle.
V prípade 1,6 CRDi sa pri väčšom nájazde, zanedbanej údržbe alebo nesprávnom jazdnom štýle môže vyskytnúť nadmerne opotrebované turbodúchadlo, čo sa prejavuje zvýšenou spotrebou motorového oleja, prienikom oleja do sacieho traktu a tiež zvýšenou hlučnosťou-charakteristickým pískaním.
Kolísanie ťahu sa u 1,6 CRDi do modernizácie väčšinou riešilo nahratím nového softvéru riadiacej jednotky.
Po modernizácii (2009) sa nezriedka vyskytuje pri 1,6 CRDi zle fungujúci snímač hladiny motorového oleja, ktorý zmätočne ohlasoval príliš nízku hladinu oleja – rozsvietená žltá kontrolka oleja. Preto je vhodné z času na čas ručne pomocou mierky zistiť skutočný stav.
Nadmerné vibrácie a hrubší chod na voľnobehu, trhavý záber spojky či väčšia hlučnosť pri akcelerácii z nižších otáčok pri motore 2,0 CRDi pravdepodobne znamená nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník. Motor 1,6 CRDi dvojhmotový zotrvačník neobsahuje.
Pri väčšom nájazde sa môžu objaviť aj nadmerne opotrebované vstrekovače, čo sa prejavuje hrubším chodom motora, slabším ťahom, obtiažnejšími studenými štartami a v prípade nadmerného prepadu aj svietiacou kontrolkou motora pri prudkej akcelerácii.
Zriedka (najmä pri častejších kratších jazdách so studeným motorom) sa môže porúčať EGR ventil, čo sa prejavuje svietiacou kontrolkou či kolísaním ťahu a pod. DPF filtre (systém) sa prezentujú solídnou životnosťou, problémy sa zvyčajne vyskytujú až po väčšom nájazde, obvykle až nad 200-250 000 km.
Ešte pozor na úplne prvé modely vyrobené v moravských Nošoviaciach (11/2008). Vyskytli sa problémy s menej kvalitne osadenými dverami, čo rezultovalo do potreby s dverami viac búchať, aby sa poriadne zavreli. Servisy tak museli osadenie dverí doladiť nastavovaním pántov, nie vždy sa to však podarilo k plnej spokojnosti zákazníka. Tiež rady vysvecovali kontrolky airbagov, nezapnutých pásov, vo väčšej intenzite sa môžu vyskytnúť aj rôzne pazvuky z interiérových plastov, resp. uvoľnené a kývajúce sa sedadlá.
Servis
Motory 1,4 CVVT, 1,6 CVVT a 1,6 CRDi majú tzv. bezúdržbovú reťaz. 2,0 CVVT a 2,0 CRDi majú rozvodový mechanizmus poháňaný ozubeným remeňom, kde je síce interval výmeny stanovený na 120 000 km, skúsení mechanici odporúčajú interval skrátiť a meniť remeň každých 90 000 km.
Výmena oleja je naplánovaná na pevný interval 20 000 km, v prípade novších 1,6 CRDi až 30 000 km alebo jeden rok. Napriek viac ako 5 litrovej olejovej náplni (1,6 CRDi) sa neodporúča naťahovať výmenu na 30 000 km, ale olej vymeniť po maximálne 20 000 km (pri častejšom jazdení na kratšie trasy max 15 000 km alebo po jednom roku.
Motorový olej sa odporúča o viskozite 5W-30, alternatívne 0W-40, 5W-40 API SL alebo SM ACEA A3, v prípade dieselov s DPF (po 2010) je potrebný tzv. bezpopolový olej so špecifikáciou ACEA C3.
Výmena oleja v automatickej prevodovke sa odporúča každých 60 000 km.
Vzduchový filter sa odporúča meniť každých 30 000 km resp. každej druhej výmene oleja, zapaľovacie sviečky sa obvykle menia každých 40 000 km a palivový filter pri diesloch každých 60 000 km resp 4 roky. V prípade benzínových motorov CVVT sa odporúča kontrola ventilovej vôle každých 80 000 km, v prípade prestavby na LPG najneskôr každých 40 000 km.
Prednosti a nedostatky
priestranný interiér, obzvlášť vo verzi kombi - CW |
menší objem kufra (verzia kombi) v porovnaní s Kia Ceed SW a tiež ostatnou konkurenciou |
ohľadom na triedu kvalitné a dobre vybavené audio |
krátšie sprevodovanie 1,4 CVVT aj 1,6 CVVT a teda vyššia spotreba a hlučnosť pri diaľničných rýchlostiach |
ergonomický (až na ovládanie PP) a pohľadný interiér |
vyššia hlučnosť prenikajúca od podvozku do interiéru |
priaznivé ceny jazdeniek ohľadom na vek a stav |
slabšie odhlučnenie motorového priestoru (benzínové motory) |
v základe lepšia výbava a svietivosť stretávacích svetiel (oproti Ceed) |
ovládanie PP priamo na palubovke, čiže nutnosť pustiť ruku z volantu |
komfortnejšie odpruženie ako v prípade Kia Ceed |
slabší nábeh kúrenia - nutnosť pustiť v počiatkoch kúrenie naplno (1,6 CRDi) |
podarený 1,6 CRDi (najmä po modernizácii 2009) s nízkymi servisnými nákladmi |
len priemerné jazdné vlastnosti pri svižnejšom jazdení |
vyššia hlučnosť/dunenie pri jazde v nižších otáčkach (1,6 CRDi) |
Najčastejšie poruchy
klopajúce opotrebované tyčky stabilizátora |
vôle v čapoch riadenia, čapoch predného ramena a silentblokoch prednej a zadnej nápravy (väčší počet najazdených km) |
nadmerne opotrebované ložiská, kĺby predných polosí (väčší km nábeh) |
občas porucha centrálneho zamykania - nefunkčný zámok, snímača tlaku v pneumatikách, častejšie praskanie predných halogénov, porucha originál autorádia či kompresora klimatizácie |
nesediace dvere (začiatok výroby, Nošovice) |
uvoľnené a kývajúce sa sedadlá (začiatok výroby, Nošovice) |
problémy s tesnením dverí - prienik vlhkosti, zatekanie a následne korózia lemov dverí (najčastejšie zadných) |
nadmerne ošúchané/poškriabané niektoré plastové diely |
kolísajúca kvalita laku |
nadmerne opotrebované zadné tlmiče a vôle v uložení tlmičov zadnej nápravy (najmä CW - väčší počet najazdených km) |
slabší účinok ručnej brzdy |
nadmerná vôla v prevodovke riadenia (pazvuky pri otáčaní volantu či zhoršená smerová stabilita) |
opotrebovaná/spálená spojka (nadmerné zaťaženie, mestská prevádzka, častejšie pri benzínových motoroch 1,4 CVVT, menej 1,6 CVVT) |
vyťahaná rozvodová reťaz (benzín CVVT, väčší nájazd, zanedbaná údržba-dlhé intervaly výmeny oleja) |
porucha snímača otáčok kľukového/vačkového hriadeľa |
rozpadnutý katalyzátor-nadmerné opotrebovanie motora (1,4 a 1,6 CVVT vačší km nábeh, viac zaťažované kusy) |
rôzne problémy (klepajúce ventily, poškodená hlava, piesty atď) pri motoroch prerobených na LPG |
pomaly fungujúca pneumatická regulácia variabilných turbodúchadiel (diesel, VGT) |
nadmerne opotrebované vstrekovače - hlučnejší a nerovnomerný chod motora, obtiažnejšie studené štarty, nadmerný prepad (väčší km nábeh, diesel) |
nadmerne opotrebované turbodúchadlo (diesel, väčší nájazd, nesprávny jazdný štýl či zanedbaná údržba) |
vysvecujúce kontrolky airbagov alebo nezapnutých pásov (začiatok výroby, Nošovice) |
v nadmernom množstve rôzne pazvuky z interiérových plastov (začiatok výroby, Nošovice) |
nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - nadmerné vibrácie a hrubší chod na voľnobehu, trhavý záber spojky či väčšia hlučnosť pri akcelerácii z nižších otáčok (2,0 CRDi väčší km nábeh) |
zle fungujúci snímač hladiny oleja (1,6 CRDi po 2009) |
zriedka poruchy EGR resp. DPF systému (diesel, väčší km nábeh, resp. častejšie jazdy na kratšie trasy so studeným motorom) |
Autorubik odporúča
Brať | Nebrať |
---|---|
1,4 CVVT 16V (80 kW). Na bežné jazdenie postačujúca motorizácia. Vyznačuje sa kultivovaným behom, vo vyšších otáčkach aj solídnou dynamikou a pri bežnom jazdení aj akceptovateľnou spotrebou (7-7,5 litra). Naviac vozidiel s týmto motorom je dostatok a dajú sa zohnať za veľmi prijateľné ceny a veľa krát aj v zachovalom stave. 1,6 CRDi (66, 85, 94 kW). Motor ponúka aj naloženému vozidlu dostatok dynamiky (obzvlášť v 85 a 94 kW verziách) a poteší aj obstojnou spoľahlivosťou. Spotreba sa pohybuje v rozumných medziach medzi do 6 litrov (do 2009 o pol litra viac). |
Žiadny motor nie je vyložene zlý, ale treba zvážiť investíciu do: 2,0 CRDi (103 kW). Rozdiel v dynamike oproti najsilnejšej 1,6 CRDi je len mierny, zato viac zaťažuje prednú nápravu a vyžaduje finančne náročnejší servis (remeň a dvojhmotný zotrvačník). |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
1.4 | 1396 ccm | G4FA | 77 kW |
1.4 | 1396 ccm | G4FA | 80 kW |
1.6 | 1591 ccm | G4FC | 85 kW |
1.6 | 1591 ccm | G4FC | 90 kW |
1.6 | 1591 ccm | G4FC | 93 kW |
2.0 | 1975 ccm | G4GC-G | 105 kW |
3.0 | 2988 ccm | VQ30DE | 142 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
1.6 CRDi | 1582 ccm | D4FB | 66 kW |
1.6 CRDi | 1582 ccm | D4FB | 85 kW |
2.0 CRDi | 1991 ccm | D4EA | 100 kW |
2.0 CRDi | 1991 ccm | D4EA | 103 kW |
6 komentárov
Jozef
Pri studenom motore obcas pri nastartovani nejde motor plinulo na 4valce a obcas mi to robi aj pri štarte tepleho motora
q
pekna recenzia
ako vlastnik 1,4 80kw mozem potvrdit vacsinu
ja mam problem s plastami rachocu od kupenia a nic z tym nevedia spravit…
dost ludi nadava na spotrebu hlavne pre 1,6
ja mam priemer 7,1
tazko posudit ci je to vela alebo malo
Stev
Ahoj chcem sa ta opýtať ak máš 1.4 80kw nevieš náhodou pri koľkých km sa menia rozvody? Vopred ďakujem za radu
q
akurat mi odisla autobateria po 3,5roku
neviete poradit vhodnu novu?
Milan
ja mam i30 kombi rv 2016 momentalne 105 000 km
pri cca 60 tis odysiel snimac abs cca 140 €.
Trosku pocucava olej. Po novom mi zacalo pri rozbiehani na 1ke nieco hucat asi lozisko spojky.
Auto jazdene len na dlhe trate motor 1.4 benzin bez turba.
Olej meneny kazdych 15tis. Spotrebka 5.2 – 6.2 L / 100 km
pri 5.2 l/ 100 km max rychlost 90
steffka571@gmail.com
Nejdu otvoriť dvere central kľüč .Niekedy… Ide deň dva a potom nejde naštartovať Diagnostyka nič. Ide stale funguje všetko Pridem zo servysu a treti deň zase nejde štart. Musím žamknüť odomknüť a raz chytí raz nie . Za jazdy vykvaltujem z kopca a po chvíli zhasne motor. Naštartujem a nejde tachometer Musim zahasit a znovu štart a ide vsetko .Mechanik nevie čo stím??