Vo vozidle je potrebné voziť aj tzv. neužitočné veci, ktoré sa ale v prípade problémov môžu hodiť. Od 1. júna 2010 úpravou vyhlášky došlo k viacerým legislatívnym zmenám, ktoré upravili rokmi zabehnuté pravidlá. Povinné napríklad už nie sú náhradné žiarovky, poistky ani ťažné lano a v niektorých prípadoch dokonca už ani rezervné koleso.
Rezervné koleso, pneumatiky Runflat alebo lepiaca sada
Rezervné koleso s diskom a náhradnou pneumatikou je povinnou súčasťou výbavy. Disk aj pneumatika musia mať predpísaný rozmer. Spolu s „rezervou“ musíte mať v aute aj kľúč na matice alebo na skrutky kolies, tiež si skontrolujte, či náhodou nemáte aj bezpečnostný nadstavec na demontovanie bezpečnostných skrutiek. Samozrejme musíte mať vo vozidle aj príručný zdvihák s nosnosťou rovnajúcou sa minimálne zaťaženiu najviac zaťaženej nápravy vozidla alebo rovnajúcou sa hmotnosti zdvíhanej časti vozidla z najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti. Zdvihák a rezervné koleso je už súčasťou výbavy vozidla pri jeho kúpe, takže rešpektovať tieto požiadavky musíte len v prípade ak máte rezervné koleso alebo pneumatiku poškodenú a potrebujete novú. V každom prípade je však dobré občas skontrolovať tlak v rezervnej pneumatike, aby ste pri výmene kolesa po defekte neboli zaskočení podhustením. Pumpa totiž nie je súčasťou povinnej výbavy.
Povinnosť mať rezervné koleso sa netýka vozidiel, ktoré sú na všetkých kolesách vybavené špeciálnymi pneumatikami schopnými pri defekte alebo strate tlaku pokračovať ďalej v dočasnej jazde a ktoré sú vybavené senzormi na identifikáciu defektu na každom kolese(pneumatiky označované Runflat – používa napr. BMW).
Rezervnú pneumatiku nemusia mať tiež vozidlá, ktoré sú vybavené špeciálnou súpravou na bezdemontážnu opravu defektu. Tá obsahuje kompresor a lepidlo, ktoré dokáže pri dohusťovaní pneumatiky opraviť poškodené miesto. Je dobré pokiaľ ste to nikdy neskúšali sa aspoň popýtať ako sa táto sada používa, aj keď v každej je pribalený návod na obsluhu.
Nezabúdajte, že s takzvanou dojazdovou rezervou, môžete jazdiť len rýchlosťou, ktorá je vyznačená na bočnici alebo disku. Zväčša je to max 80 km/h. Na pneumatikách run-flat je tiež rýchlosť obmedzená na 80 km/h a dojazd maximálne na 200 km.
Reflexná vesta
Každé vozidlo musí byť povinne vybavené reflexnou vestou alebo bezpečnostným odevom. Môže ísť teda aj o overal, nohavice, bundu alebo pláštenku. Farba reflexnej vesty nerozhoduje. Podstatné je, aby spĺňala normu STN EN 471 a aby bola v ľahkom dosahu vodiča, aby si ju mohol obliecť ešte predtým, ako vystúpi z vozidla. Majte ju preto v schránke pred spolujazdcom alebo vo dverách. Vestu si nikdy nenechávajte v batožinovom priestore! Zákon síce nehovorí o tom, koľko reflexných viest má byť vo vozidle, je však dôležité upozorniť, že v prípade ak z vozidla po poruche vystúpi nielen vodič, ale aj spolujazdec, prípadne ďalší členovia posádky, sú všetci povinní mať reflexný bezpečnostný odev. Preto majte vo vozidle pre istotu aspoň tri vesty, nie sú drahé a byť videný je najmä v noci veľmi dôležité.
Výstražný trojuholník
Súčasťou povinnej výbavy je aj homologovaný prenosný výstražný trojuholník. Trojuholník treba použiť v prípade, ak sa vozidlo stane prekážkou cestnej premávky. Vodič tak musí oblečený vo výstražnej veste v čo najkratšom čase umiestniť výstražný trojuholník, a to v dostatočnej vzdialenosti od miesta prekážky. V obci to býva minimálne 50 m a na diaľnici 100 metrov od vozidla. V prípade kľukatej cesty je potreba umiestniť trojuholník pred zákrutou.
Autolekárnička
Autolekárnička je povinnou výbavou všetkých automobilov. Je dôležité aby bola posádke v bezproblémovom dosahu a nie zahádzaná batožinou alebo nákladom. Obsah lekárničky nesmie byť po exspiračnej dobe, v opačnom prípade môžete pri kontrole dostať pokutu, akoby ste lekárničku vôbec nemali. Nezabúdajte, že neposkytnutie prvej pomoci je trestný čin. V Trestnom zákone sa jasne hovorí, že „vodič, ktorý po dopravnej nehode, na ktorej mal účasť, neposkytne osobe, ktorá pri nehode utrpela ujmu na zdraví, potrebnú pomoc, hoci tak môže urobiť, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky„.
Pri kúpe novej lekárničky do auta sa oplatí pozerať na dátum jej spotreby. Často sa stáva, že špekulatívny obchodníci predávajú v „špeciálne výhodnej akcii“ lekárničky, ktorých doba spotreby končí o pár mesiacov od jej kúpy. Rovnako si treba dať pozor, aby na lekárničke bola uvedená zhoda s vyhláškou 143/2009.
Čo musí obsahovať autolekárnička?
Modul: Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
- Rúško resuscitačné s ventilom (1 ks),
- izotermická fólia 220 x 140 cm alebo 200 x 150 cm (1 ks),
- 2 páry vyšetrovacích rukavíc, minimálna veľkosť L,
- dezinfekčné utierky, samostatne zabalené (4 ks),
- nožnice, určené pre zdravotníctvo, celokovové, so zaoblenými hrotmi, ostré, minimálna dĺžka 15 cm (1 ks).
Modul: Malé rany, odreniny
- Náplasť s vankúšikom (rýchloobväz) 4 cm x 8 cm (4 ks),
- dezinfekčné tampóny alebo utierky na ošetrenie drobných rán, samostatne zabalené (6 ks),
- gázový krycí obväz sterilný – kompres (minimálne 5 x 5 cm) 2 bal (5 ks),
- náplasť hladká textilná, 2,5 cm x 3 m lepivosť minimálne 7N/25 mm.
Modul: Veľké rany, krvácanie, popáleniny
- Obväz hotový sterilný s kompresom, minimálna šírka obväzu 10 cm, minimálne rozmery kompresu 10 cm x 10 cm, minimálna dĺžka obväzu 120 cm, savosť kompresu minimálne 800g/m2 (1ks),
- gázový krycí obväz sterilný – kompres (minimálne 7,5 x 7,5 cm) 2 bal (5 ks),
- ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný 8 cm x 5 m (1 ks),
- ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný 6 cm x 5 m (1 ks).
Modul: Zlomeniny, poranenia kĺbov
- Elastický obväz, dlhoťažný (určený na ľahkú až strednú kompresiu) 8 cm x 4 m (1ks),
- trojrohá šatka, textilná, rozmery najmenej 96 x 96 x 136 cm (1 ks).
Každý obal modulu musí byť označený dátumom spotreby, pričom celá lekárnička nesmie byť po dátume spotreby modulu s najskorším dátumom spotreby. Označenie modulu má pritom vydržať na jeho povrchu po celý čas platnosti používania lekárničky.
Karta prvej pomoci
Karta prvej pomoci je rýchly a jednoznačný návod na správne poskytnutie prvej pomoci pri život zachraňujúcich výkonoch pri závažných poraneniach a musí byť vnútornou súčasťou lekárničky. Minimálna veľkosť karty je 18 x 10 cm a musí byť vyrobená z vodovzdorného a prachuvzdorného materiálu tak, aby bola zachovaná jej čitateľnosť po celý čas používania lekárničky.
V prípade ak nemáte povinnú výbavu v poriadku, pokuta sa môže pohybovať v rozmedzí do 60 € na mieste alebo do 100 € v správnom konaní.
3 komentáre
Stefan
Chystam sa na Slovensko s autom zaregistrovanym vo Velkej Britanii kde nieje ziadna povinna vybava v automobiloch (je len odporucana). U nas som teda povinny (a vacsine statov cez ktore prechadzam) mat
– vystrazny trojuholnik
– rezervu alebo sadu na opravu defektu
– reflexnu vestu
– autolekarnicku
Avsak musi obsah mojej autolekarnicky byt totozny s vyshlaskou SR alebo mi staci obycajna zaklada autolekarnicka zakupena vo Velkej Britanii?
M.
Každý štát si môže určiť povinnú výbavu platnú na jeho území, to znamená, pre istotu majte pri sebe takú povinnú výbavu, akú vyžaduje štát cez ktorý prechádzate. O jazde na Slovensku to platí dvojnásob, keď nemá policajt splnený plán pokút, pri hľadaní nedostatku príde aj taká výbava vhod.
M.
Ešte dodám, v prípade lekárničky je situácia nasledovná: Vozidlo registrované v inej krajine napr. Poľsku alebo GB musí mať na Slovensku platnú autolekárničku, no vybavenie lekárničky môže byť podľa predpisov krajiny, kde je auto registrované. To znamená, že so zahraničnými evidenčnými číslami nemusia mať v lekárničke to, čo prikazujú naše predpisy