Po začiatočnom úspechu Renault Modus začali v ďalších rokoch predaje rýchlo upadať. Hlavným dôvodom bola príliš optimistická cena. Celkovo to však majú malé jednopriestorové MPV dosť ťažké, keďže okrem viac miesta nad hlavou neposkytujú oproti kombi vozidlám žiadne ďalšie výhody. Renault sa ale nevzdal, na slabnúci záujem zareagoval zväčšenou verziou Grand Modus a tiež postupným znižovaním ceny vozidla. Ako jazdenka je Modus na našich cestách pomerne zriedkavým javom, pritom pre potencionálneho záujemcu ponúka za veľmi prijateľnú cenu slušnú úžitkovú hodnotu a variabilitu interiéru. V prípade spojenia s dieselovým motorom aj veľmi úspornú prevádzku.
Renault Modus sa predstavil svetu na madridskom autosalóne v roku 2004. Zakrátko sa dostal aj do predaja a pod kapotou boli na výber benzínové motory 1,2 16V (48 a 55 kW), 1,4 16V (72 kW) a 1,6 16V (82 kW) a jeden diesel 1,5 dCi v dvoch výkonových verziách 50 alebo 63 kW. Na jar 2005 sa dostala pod kapotu najsilnejšia varianta 1,5 dCi s výkonom 76 kW. V polovici roka sa dostal pod kapotu nový motor 1,2 TCE (74 kW), ktorý nahradil 1,4 16V. V závere roka 2007 dostal Modus facelift a pribudla aj predĺžená verzia Grand Modus. Verzia Grand Modus je oproti faceliftovanému Modusu dlhšia o 15 cm (na dĺžku meria 4034 mm) a rázvor má hodnotu 2575 mm, čo je o 9 cm viac ako u krátkeho Modusu. Ako krátke, tak dlhé prevedenie majú rovnako usporiadaný interiér, takže v praxi sa líšia len objemom batožinového priestoru. Oba modely sa dostali na trhy začiatkom roka 2008. Neskôr bol z dôvodu slabého zájmu klasický Modus stiahnutý z predaja na našom trhu a ostala iba verzia Grand Modus, ktorá je stále v predaji (2012).
Nárazovým testom EuroNCAP prešiel Modus v auguste 2004 a získal plný počet päť hviezdičiek (33 bodov) za ochranu cestujúcich pri náraze. Za ochranu detí v autosedačkách získal Modus štyri hviezdičky z piatich (38 bodov). V ohľaduplnosti pri strete s chodcom príliš Modus neoslnil a získal iba jednu hviezdičku zo štyroch (6 bodov).
Vzhľadom na veľkosť vozidla ponúka Modus pomerne vzdušný interiér. Dojem samozrejme do značnej miery skresľuje väčšia výška vozidla a tiež svetlé plasty. Kvalita použitých materiálov ako aj dielenské spracovanie sú na slušnej úrovni, z praktického hľadiska možno menej poteší vyššia náchylnosť svetlých plastov na zašpinenie. Digitálny prístrojový panel je umiestnený centrálne a vyskytuje sa v dvoch prevedeniach. Modely pred modernizáciou majú jednoduchú kaplnku a vozidlá vyrobené po modernizácii zdvojenú. Pre niekoho je umiestnenie ukazovateľov v strede palubnej dosky príjemné riešenie, pre niekoho až príliš moderné a nepraktické. Spomenúť treba aj priestor pred vodičom, ktorý slúži ako odkladacia schránka. Lepšie vybavené verzie ju majú uzavretú, takže predmety v nej uložené nijako nelietajú a neprekážajú vo výhľade. Horšie je to v prípade základných verzií, ktoré obsahujú namiesto uzatvorenej schránky len jednoduchý prelis v palubnej doske. V tomto prípade tam uložené predmety môžu nielen lietať kade tade, ale aj značne niekedy nebezpečne obmedzovať výhľad vodiča a tiež spôsobovať ich odraz v čelnom skle.
Vyššia karoséria vytvára dojem dostatku priestoru. V prípade Modus však zdanie mierne klame. Vpredu je miesta relatívne dostatok, ale že je Modus (a platí to aj pre verziu Grand) malé auto, pripomenie užší priestor v oblasti rozloženia kolien, kde pravému kolenu bráni v prílišnom rozlete stredový panel a ľavému zase výplň dverí s reproduktorom. Predné sedadlá poskytujú len priemerný komfort sedenia, podobne ako bočné vedenie a vyšším pasažierom môže prekážať aj kratší sedák. Samotné sedenie je pomerne vysoké aj v najnižšej polohe, čo navodzuje taký dodávkovský pocit, na druhej strane uľahčuje nastupovanie/vystupovanie a tiež výhľad vpred z vozidla. Vzadu je komfort sedenia podstatne horší, čo do prevedenia sedadiel, ktoré pripomínajú tvrdú lavicu, tak aj do priestoru. Dostatok miesta je iba nad hlavami, na šírku sa zmestia ako tak pohodlne len dve dospelé osoby a najcitlivejším miestom z pohľadu priestoru, je oblasť kolien. Ak sa dopredu posadí urastenejší vodič, vzadu ostane miesta poskromne. O niečo lepšie je na tom s miestom pre nohy verzia Grand Modus.
Batožinový priestor poskytuje v základnom usporiadaní, teda sedadlá posunuté úplne vzad, podpriemerných 198 litrov. Posunutím zadnej lavice smerom dopredu v rozsahu cca 14 cm sa objem zväčší na solídnych 274 litrov, samozrejme na úkor miesta pre nohy. V prípade potreby prepravy väčšieho nákladu sa dá celá zadná lavica s delenými operadlami (v pomere 2/3 ku 1/3) odklopiť dopredu, aj keď treba počítať, že sa spočiatku narobíte, kým sklápanie dostanete trocha do ruky. Objem batožinového priestoru vtedy narastie na 1283 litrov. Grand Modus dosahuje logicky o niečo lepšie hodnoty a to 305 litrov v základnom prevedení, pri posunutí lavice priestor narastie na 410 a po sklopení zadných sedadiel na 1454 litrov.
Lepšie vybavené verzie disponujú aj samostatne výklopnou časťou na piatych dverách a tiež zlepšenou variabilitou zadných sedadiel. Stredný diel sedadla je možné vyklopiť nahor, čím vznikne medzi dvojicou krajných miest medzera. Vďaka tomu je možné krajné sedáky posúvať v priečnom smere a je tak možné si zvoliť, či chcete mať viac priestoru v strede alebo pri dverách. Modus disponuje aj dostatkom rôznych odkladacích priestorov, poteší možnosť uloženia 1,5 l PET fľaše a tiež schránky v podlahe vodiča a spolujazdca. Okrem vyššie uvedených skutočností, zaujme interiér aj viac či menej príjemnými detailami. Prvým sú údaje palubného PC. Okrem okamžitej spotreby meria aj priemernú, taktiež dojazd a aby toho o spotrebe nebolo málo, aj spotrebované palivo v litroch od posledného vynulovania. Druhým je vyhrievanie sedadiel, ktorého ovládače sa nachádzajú na boku sedadiel. Tretím ja samotné sklápanie zadných sedadiel, konkrétne zloženie zadnej lavice. Pre jej úplné sklopenie je totiž potrebné posunúť lavicu úplne dopredu, kedy sa v podlahe objavia červené háčiky. Po ich potiahnutí a následnom sklopení operadiel je možné celú lavicu sklopiť za predné sedadlá. Má to však jeden háčik. Aby to fungovalo, je potrebné posunúť predné sedadlá úplne dopredu. Po sklopení zadnej lavice už nie je možné predné sedadlá dať do pôvodnej polohy a dajú sa posunúť späť len o malý kúsok, čo znamená, že sa za volant posadí len vodič naozaj menšieho vzrastu. Posledným nie moc šťastným detailom je umiestnenie tlačidla tempomatu vedľa ručnej brzdy. Je to nepraktické, keďže je to mimo zorný uhol a naviac je tlačidlo pomerne malé.
Podvozok
Podvozok jednoduchej konštrukcie poskytuje Modusu vyvážené jazdné vlastnosti čo do bezpečnosti jazdy a taktiež komfortu. Modus napriek svojej výške a pomerne úzkej stavbe dobre drží jazdnú stopu aj v ostrejších zákrutách. Poskytuje tiež solídnu smerovú stabilitu. Problém mu nerobí ani náhla zmena smeru, zvyknúť si treba len na trochu väčšie náklony karosérie. Dobré jazdné vlastnosti nie sú vykúpené zhoršeným komfortom. Modus si príjemným pohupnutím poradí s väčšinou bežných nerovností na našich cestách, na väčších nerovnostiach si trocha poskočí a väčšie problémy spôsobujú iba výraznejšie priečne nerovnosti (napr. retardér). Konštrukčne vychádza podvozok Modusu z Clia tretej generácie a je zhodný aj s Nissanom Note. Predná náprava využíva záves typu McPherson, so spodným ramenom tvaru L a asymetrickým uložením. Zavesenie je pomerne odolné a v prípade vzniknutej vôle sa dá meniť samostatne ako spodný čap, tak aj oba silentbloky. Vzadu je použitá torzne pružná priečka s krátkymi pozdĺžnymi ramenami a odpruženie zabezpečujú vinuté pružiny.
Riadenie je vybavené elektromechanickým posilňovačom s dvomi druhmi strmosti. Najslabší motor potrebuje na otočenie medzi krajnými polohami 3,15 otáčky volantom, ostatné motory presne 3 otáčky. Riadenie je dostatočné presné, ľahko sa ovláda a ako to je pri takýchto vozidlách zvykom, s minimom spätnej väzby, čo však pri bežnom jazdení nie je na prekážku. Riadenie charakterizuje iba priemerný rajd (vytočenie kolies), čo v kombinácii s horším výhľadom vzad trocha komplikuje parkovanie v stiesnených priestoroch. V začiatkoch sa vyskytovalo lupnutie pri vytočení do jednej či druhej krajnej polohy, začo mohla slabšie dotiahnutá excentrická matica na spoji hriadeľa a prevodovky riadenia. Pri väčšom nájazde sa už objavujú problémy s posilňovačom riadenia, čo sa zvyčajne prejavuje buď svietiacou kontrolkou alebo výpadkom posilňovacieho účinku. Keďže sa jedná o drahú opravu (nutná výmena posilňovača), treba byť pri kúpe opatrný.
Motory
Motorová ponuka nie je nijak rozsiahla, ale pre potreby Modusu plne dostačujúca. Pohon Modusu zabezpečujú motory známe aj z iných modelov automobilky. Ako základ slúži šestnásťventilová 1,2-ka D4F s výkonom 55 kW pri 5500 ot/min. Motor má liatinový monoblok a hliníkovú hlavu valcov, ktorá obsahuje 16 ventilov. Tie poháňa len jeden vačkový hriadeľ (SOHC), pričom ventilová vôla nie je vymedzovaná hydraulicky, ale mechanicky, čo vyžaduje kontrolu (podľa výrobcu po najazdení 60 000 km). Motor je napriek relatívne nižšiemu výkonu celkom čiperný aj v nižších otáčkach čomu pomáha aj kratšie sprevodovanie a pri pokojnejšom jazdení poteší aj rozumnou spotrebou okolo 6,5 litra.
Jazdne podarenú variantu predstavuje preplňovaná verzia 1,2 s označením TCE, dodávaná od roku 2007. Výkon sa vďaka preplňovaniu výfukovým turbodúchadlom a chladiču stlačeného vzduchu vyšplhal na 74 kW pri 5500 ot/min. Motor má nepriame vstrekovanie paliva a rovnaký kompresný pomer ako nepreplňovaná verzia s výkonom 55 kW (9,8:1). Spotreba je oproti atmosférickej verzii podstatne viac závislá od jazdných podmienok a tak pri kľudnejšom cestovaní sa pohybuje okolo 7 litrov, dynamickejšia jazda apetít motora zvyšuje aj na 9 litrov.
Ďalším benzínovým agregátom v ponuke bol 1,4 16V (K4J) s výkonom 72 kW. Obsahuje rozvod DOHC, to znamená hliníkovú hlavu valcov s dvojicou vačkových hriadeľov a 16 ventilov. Motor je napriek solídne vyzerajúcemu výkonu v spodných otáčkach pomerne lenivý a pre svižnejšiu jazdu je potrebné častejšie vytáčanie. To znamená väčšie nároky na palivo a tiež vyššiu hlučnosť. Možno aj z týchto dôvodov bol v roku 2007 nahradený 1,2 TCE.
Predĺžením zdvihu valcov (zo 70 na 80,5 mm) pri zachovaní rovnakého vŕtania 79,5 mm vznikla väčšia 1,6-ka s kódom K4M a výkonom 82 kW pri 6000 ot/min. Oproti menšiemu súrodencovi je síce dynamika jazdy o niečo lepšia, avšak k svižnejšej akcelerácii potrebuje je tiež potreba motor viac vytáčať. Spotreba je len nepatrne väčšia ako pri 1,4 16V a pohybuje sa v priemere okolo 7,5-8 litrov. Veľmi zriedkavo je možné naraziť aj na verziu tohto motora so zníženým výkonom na 65 kW pri 5000 ot/min a tiež krútiacim momentom 140 Nm pri 3000 ot/min. Motor je síce vo vyšších otáčkach priškrtený, na druhej strane ponúka plochejšiu krivku krútiaceho momentu, pri zachovaní rozumnej spotreby okolo 7 litrov.
Diesel
Priaznivci nafty majú na výber len jediný motor a to 1,5 dCi K9K, ktorý je však dostupný vo viacerých výkonových verziách. Najslabšia má max 50 kW (160 Nm), silnejšia 63 kW (200 Nm) a najsilnejšia 76 kW a krútiaci moment 240 Nm. Slabšie 1,5 dCi (50 a 63 kW) sú konštrukčne zhodné, líšia sa iba rozdielnym naprogramovaním riadiacej jednotky a silnejšia má naviac chladič stlačeného vzduchu. Najvýkonnejšia 76 kW verzia má znížený kompresný pomer na 15,6:1 (zo 17,9:1), citlivé elektromagnetické vstrekovače a čerpadlo Delphi boli nahradené novými rýchlejšími, presnejšími a hlavne odolnejšími piezoelektrickými vstrekovačmi a čerpadlom od firmy Siemens (Continental). Vďaka nižšiemu kompresnému pomeru je 76 kW motor oproti slabším verziam o niečo tichší a kultivovanejší. Všetky motory majú liatinový blok a hlavu valcov z ľahkej zliatiny s 8 ventilovým rozvodom OHC, pričom plnia aj bez použitia DPF filtra emisnú normu EURO 4.
Najslabšie verzie motora postačujú na bežné jazdenie, slabšia dynamika sa prejavuje najmä pri väčšom obsadení/naložení vozidla, či potrebe svižnejšej akcelerácie vo vyšších rýchlostiach. V týchto prípadoch sa najmä 50 kW verzia trocha trápi a zvýšené stláčanie akcelerátora namiesto zlepšenia dynamiky iba zvyšuje dovtedy nízku spotrebu a tiež hluk. Kto však jazdí pokojnejším tempom sťažovať si nebude, keďže spotreba sa vtedy pohybuje okolo 5 litrov. Viac dynamiky ponúkne silnejšia verzia s výkonom 76 kW, ktorá citeľne lepšie ťahá najmä vo vyšších otáčkach, čo sa hodí napr. pri predbiehacom manévri, pričom spotreba paliva sa pohybuje v podobných číslach ako v prípade slabších verzií.
Jazdne podarený 1,5 dCi si svoje meno kazí problematickou spoľahlivosťou. Častým problémom je nadmerne opotrebované vysokotlaké čerpadlo a tiež vstrekovače zn. Delphi, ktoré obsahujú verzie 50 a 63 kW). Vstrekovanie Delphi je veľmi citlivé na kvalitu nafty a tak sa odporúča tankovať len kvalitnú aditivovanú naftu alebo pridávať do nafty (nádrže) aspoň raz za 3000 km kvalitné aditívum. Problémom malého motora sú aj predčasne opotrebované ojničné (hlavné) ložiská. Opotrebenie sa začne prejavovať klepavými zvukmi, postupne dôjde k tzv. vylágrovaniu kľukového hriadeľa a následne k jeho zadretiu. Odporúča sa ojničné (hlavné) ložiská preventívne vymeniť najneskôr po najazdení 150 000 km. Zriedka sa vedelo objaviť aj zlyhanie rozvodov (pretočenie ozubeného kolesa na vačkovom hriadeli či vyosenie vysokotlakého čerpadla), viac pri najvýkonnejšej verzii.
V roku 2010 bol 1,5 dCi prepracovaný na Euro 5. Okrem dosiahnutia nižších emisií sa úpravy na motore dotkli aj samotnej mechaniky. Prepracovaný motor má podstatne odolnejší kľukový mechanizmus a solídnou odolnosťou sa prezentuje aj vstrekovací systém.
Spoľahlivosť a najčastejšie poruchy
Malý-veľký Renault je pomerne spoľahlivé vozidlo, pričom platí, že väčšie percento tzv. detských porúch sa vyskytuje v prvých ročníkoch. Pri kúpe sa teda oplatí poriadne skontrolovať činnosť elektrického vybavenia, teda elektrické okná-mechanizmus sťahovania okna, centrálne zamykanie, rádio, ale aj klimatizáciu a kúrenie. Občas sa totiž vyskytujú problémy s ich funkčnosťou. V prípade verzie Grand Modus pozor na problematické ukotvenie zadnej posuvnej lavice. Chyba sa môže vyskytovať na exemplároch vyrobených od začiatku produkcie do 26. októbra 2009. Neplechu robí plastový diel, ktorý sa môže zlomiť a znemožní tak správne posúvanie zadnej lavice. Horšie však je, že v extrémnom prípade táto porucha môže spôsobiť nedostatočné ukotvenie zadnej lavice, čo by pri čelnej zrážke mohlo mať fatálne následky. Renault o tomto probléme vie a reagoval naň zvolávacou akciou, čo riešili mechanici skúšaním funkčnosti a preventívnym vystužením mechanizmu (zaberie to cca pol hodiny).
Podvozok je pomerne robustnej konštrukcie, v závislosti od prostredia v akom vozidlo jazdilo sa však môžu vyskytovať nadmerné vôle v závesoch prednej nápravy (čapy a silentbloky spodného ramena), tiež opotrebované tlmiče a ložiská – častejšie na zadných kolesách. V zvolávacej akcii bolo doriešené lupnutie volantu v krajných polohách volantu jednoduchým dotiahnutím matice riadenia. Lepšie vybavené verzie majú aj systémom kontroly tlaku v pneumatikách, ktorý v prvých ročníkoch často nefungoval správne. Jeho princíp spočíva, podobne ako u väčšej Laguny II, v priamom meraní tlaku a nie je teda závislý na snímačoch otáčok kolies systému ABS/ESP. Samotný prijímač je tu umiestnený pod vozidlom, vysielače sú priamo na ventiloch pneumatiky. Úprava spočívala v nastavení systému na väčšie rozpätie vysielaných údajov.
V prípade benzínových motorov môže hnevať zanesená škrtiaca klapka (najviac 1,2 16V), čo sa prejavuje kolísavým voľnobehom. Pri zanedbaní výmeny vodnej pumpy spolu s rozvodmi môže začať tiecť (najčastejšie 1,4i a 1,6i). Občas sa vyskytne aj chybná zapaľovacia cievka-nepravidelný chod motora, či chybný snímač otáčok polohy kľukového/vačkového hriadeľa (rozsvietená kontrolka motora, problém so štartom). Pri motoroch 1,2 TCe sa občas vyskytlo chybné palivové čerpadlo-vozidlo nejde naštartovať, v prípade motora 1,6 16V sa môže pri väčšom nájazde objaviť porucha presuvníka variabilného časovania, čo sa prejavuje hrubším chodom a slabším ťahom.
V prípade dieselových motorov 1,5 dCi so vstrekovaním Delphi je častým problémom nadmerne opotrebované/pridreté vstrekovacie čerpadlo či vstrekovače zanesené kovovými pilinami. Porucha sa prejavuje nepravidelným alebo hlučným chodom, poklesom výkonu a výraznejšou dymivosťou. Nadmerne opotrebené vstrekovače sa pri ostatných verziách dieslového motora objavujú až pri väčšom nájazde. Pomerne častou poruchou je nadmerne opotrebované turbodúchadlo, dôvodom sú najmä dlhé intervaly výmeny oleja či nesprávny jazdný štýl (potreba dochladzovať turbo po dynamickejšej jazde). Častejším problémom dieslových motorov je aj zanesený EGR ventil, väčšinou z dôvodu olej prepúšťajúceho turba. Motor má slabší/trhavý ťah, a zvyčajne aj nadmerne dymí. V takomto prípade je tak spolu s EGR nutné aj vymeniť/zrepasovať turbodúchadlo. Zriedka sa vedelo objaviť aj zlyhanie rozvodov (pretočenie ozubeného kolesa na vačkovom hriadeli či vyosenie vysokotlakého čerpadla), viac pri najvýkonnejšej verzii. Pri vyššom počte najazdených km (obyčajne nad 150 – 200.000 km) sa nezriedka vyskytujú nadmerne opotrebené ojničné (hlavné) ložiská a samotný kľukový hriadeľ, čo občas rezultuje aj do zadretia motora. Začiatkom roka 2010 boli tieto časti motora (1,5 dCi splňujúce Euro 5) prepracované a životnosť sa zlepšila.
Pri vozidlách vybavených FAP/DPF filtrom nie je vhodné často jazdiť krátke trasy. Ak sa s vozidlom často jazdí na krátkych trasách alebo v meste, FAP filter sa nedokáže dostatočne regenerovať a motor sa môže prepnúť do „úsporného režimu“, čím sa obmedzí výkon až do odstránenia poruchy. Kratšie jazdy (mestská jazda) bez dostatočnej regenerácie všeobecne skracujú životnosť filtra a vedú k jeho predčasnému upchatiu. Na stav DPF má samozrejme vplyv aj stav motora, najmä vstrekovacieho systému a turba.
V prípade príliš nepresného radenia prevodových stupňov sa väčšinou jedná o vyťahaný ovládací mechanizmus manuálnej prevodovky.Pri väčšom nájazde sa (častejšie pri šesťstupňovej prevodovke) vyskytuje opotrebovaná synchronizácia, najčastejšie na druhom a treťom stupni (radenie rýchlosti sprevádzané pazvukmi) alebo opotrebované hriadeľové ložiská (hučanie za jazdy).
Servis
Všetky motory majú rozvody poháňané ozubeným remeňom, ktorý vyžaduje pravidelnú výmenu každých 120 000 km alebo po štyroch rokoch pri benzínových motoroch, či päť rokov pri 1,5 dCi. Výmena motorového oleja je stanovená po prejdení 20 000 km (benzínové motory) alebo 30 000 km (1,5 dCi), prípadne raz za rok. Odporúča sa však tento interval skrátiť na max. 20 000 km v prípade dieslových motorov na max. 15 000 km. Olej musí spĺňať špecifikáciu SAE 5W-40 alebo 10W-40, ACEA A21A3. Pozor však na motor 1,5 dCi, ak je vybavený filtrom pevných častíc. Tam treba použiť (odporúča sa) motorový olej Solaris DPF od spoločnosti ELF so špecifikáciou SAE 5W-30. Z dôvodu ochrany citlivého vysokotlakového čerpadla Delphi a tiež vstrekovačov, je veľmi dôležitá pravidelná výmena palivového filtra, čo podľa výrobcu znamená každých 50 000 km. Prax ukázala, že nezaškodí aj častejšie, najlepšie s každou výmenou oleja. Motory 1,2 16V a 1,2 16V TCE vyžadujú kontrolu ventilovej vôle, ktorá by sa mala robiť po najazdení 60 000 km. Pri servise ešte ostaneme, a to z dôvodu výmeny vypálených žiaroviek v predných svetlometoch. Na prvý pohľad jednoduchý úkon, no v Moduse je značne zložitý, v jeho prípade je totiž dokonca nevyhnutná demontáž predného nárazníka. To pre väčšinu bežných užívateľov znamená návštevu servisu.
[AdvantagesAndDisadvantages] [Disturbances] [RecommendedAndNotRecommended]
Päťdverové MPV | Modus | Grand Modus |
---|---|---|
Rozmery (D x Š x V v mm): | 3792-3874 x 1695 x 1589 | 4034 x 1695 x 1586 |
Rázvor (mm): | 2482 | 2575 |
Batožinový priestor (l): | 198-274/1283 | 305-410/1454 |
Pohon: |
predné kolesá
|
#colspan# |
Objem palivovej nádrže (l): |
49
|
#colspan# |
Prednosti a nedostatky
variabilný interiér |
menší kufor (Modus) |
robustnosť a solídna spoľahlivosť |
po sklopení zadných operadiel menej miesta vpredu |
vydarené, tiché, kultivované a výkonné 1,2 TCE a 1,5 dCi |
všetky motory majú rozvodový remeň s výmenou po 120 000 km |
dobrá cena jazdeniek |
značne obtiažna výmena žiaroviek v predných svetlometoch |
malý výber jazdeniek |
|
drobné ergonomické nedostatky |
|
len priemerná obratnosť |
|
zhoršený výhľad vzad |
Najčastejšie poruchy
občas nefunkčné elektrické okná (mechanizmus sťahovania), centrálne zamykanie, rádio, klimatizácia a kúrenie |
problematické ukotvenie zadnej posuvnej lavice - zlomený plastový diel, nemožnosť posúvať lavicu - zvolávacia akcia (Grand Modus, do 26. októbra 2009) |
nadmerné vôle v závesoch prednej nápravy - čapy a silentbloky spodného ramena a tiež opotrebované tlmiče a ložiská - častejšie na zadných kolesách (väčší počet km, častejšia jazda po menej kvalitných vozovkách) |
porucha (vynechávanie posilňovacieho účinky, svietiaca kontrolka) posilňovača riadenia |
nefunkčný systém kontroly tlaku v pneumatikách - úprava systému na väčšie rozpätie vysielaných údajov (prvé ročníky) |
zanesená škrtiaca klapka - prejavuje sa nepravidelným chodom motora, zhasínaním, či svietiacou kontrolkou (včší počet najazdených km, častejšie 1,2 16V) |
tečúca vodná pumpa (zanedbaná údržba, najčastejšie 1,4i a 1,6i) |
nadmerné opotrebenie presuvníka variabilného časovania, čo sa prejavuje hrubším chodom a slabším ťahom (1,6 16V 82 kW). |
nefunkčné cievky zapaľovania - motor beží nepravidelne na "menej" valcov (benzín, väčší počet km, zanedbaná výmena sviečok) |
porucha EGR ventilu - slabší ťah, cukanie, prechod do núdzového režimu, svietiaca kontrolka (1,5 dCi,väčší km nábeh, častejšia mestská prevádzka - kratšie jazdy, resp. nadmerne opotrebované turbodúchadlo) |
nadmerne opotrebované turbodúchadlo - vyššia spotreba oleja, slabší ťah, prenikanie oleja do sacieho traktu (dCi, väčší km nábeh, dlhé intervaly výmeny oleja) |
opotrebované/pridreté vysokotlakové čerpadlo common-railu (systém Delphi, motor 1,5 dCi - 50, 63 kW) |
opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - nadmerné vibrácie, prípadne chrchlavé zvuky na voľnobehu (1,5 dCi) |
nadmerne opotrebované vstrekovače - hlučnejší a nerovnomerný chod motora, obtiažnejšie studené štarty (väčší km nábeh, pričom citlivejšie na kvalitu paliva najviac pri 1,5 dCi 50,63 kW-Delphi) |
zanesený DPF filter - slabší výkon, vyššia spotreba, prípadne prechod do núdzového režimu, svietiaca kontrolka (dCi, väčší km nábeh, resp. častejšia jazda v meste alebo kratších trasách - nedostatočná regenerácia, horší technický stav motora-opotrebené turbo, vstrekovací systém a pod.) |
nadmerne opotrebované ojničné (hlavné) ložiská - zadretie motora (1,5 dCi Euro 4) |
vyťahaný ovládací mechanizmus manuálnej prevodovky - nepresné radenie prevodových stupňov |
Autorubik odporúča
Brať | Nebrať |
---|---|
1,2 16V (55 kW). Motor je veľmi kultivovaný, má pomerne dosť sily už od nízkych otáčok a nemá ani prehnané nároky na spotrebu (v priemere do 6,5 litra). 1,2 16V TCE (74 kW). Motor má sily na rozdávanie, dobre reaguje aj v spodných otáčkach a spotreba je celkom priaznivá. 1,5 dCi. Motor je pružný aj v najslabšej konfigurácii, je kultivovaný, tichý a vyznačuje sa veľmi solídnou priemernou spotrebou do 5 litrov. Pozor však na počet najazdených kilometrov. Pri väčšom nábehu pribúdajú aj prípadné problémy, ktoré môžu naoko lacnú prevádzku značne predražiť. |
1,4 16V (72 kW). Nejedná sa o vyslovene zlý motor, je spoľahlivý, ale v spodných otáčkach mu vzhľadom na deklarovaný výkon chýba dynamika, v tých vyšších chuť do života citeľne rastie, ale súčasne aj so zvýšenou spotrebou. |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
1.2 | 1149 ccm | D4F 786 | 76 kW |
1.2 (FP0C, FP0K, FP0P) | 1149 ccm | D4F 740 | 48 kW |
1.2 (JP0C, JP0K, FP0C, FP0K, FP0P, JP0P, JP0T) | 1149 ccm | D4F 740 | 55 kW |
1.2 (JP0S) | 1149 ccm | D4F 764 | 58 kW |
1.2 16V Hi-Flex | 1149 ccm | D4F 740 | 55 kW |
1.2 16V (JP0W) | 1149 ccm | D4F 784 | 74 kW |
1.4 (JP01, JP0J) | 1390 ccm | K4J 770,K4J 780 | 72 kW |
1.6 (JP03, JP0B, JP0U, JP0Y, JP1G) | 1598 ccm | K4M 800,K4M 801,K4M 790,K4M 791 | 82 kW |
1.6 (JP0L, JP0V) | 1598 ccm | K4M 794 | 65 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
1.5 dCi (FP0D, JP0D) | 1461 ccm | K9K 750 | 60 kW |
1.5 dCi (FP0E, JP0E) | 1461 ccm | K9K 752 | 48 kW |
1.5 dCi (FP0F, JP0F) | 1461 ccm | K9K 766,K9K 760 | 63 kW |
1.5 dCi (FP0G, JP0G) | 1461 ccm | K9K 768,K9K 762 | 50 kW |
1.5 dCi (JP02) | 1461 ccm | K9K 772 | 76 kW |
1.5 dCi (JP0G, JP0H) | 1461 ccm | K9K 764 | 78 kW |
1.5 dCi 75 | 1461 ccm | K9K 770 | 55 kW |
1.5 dCi 90 | 1461 ccm | K9K 750 | 65 kW |
11 komentárov
Gustáv Botur
Som majiteľom Renault Grand Modus r.v. 2011, 1,2 55kW 1 rok. Som s ním veľmi spokojný. Auto je spoľahlivé, výkonovo postačujúce (ak sa nepotrebujete pred ostatnými predvádzať), úsporné, tiché, komfortne odpružené a mimoriadne pohodlné. Sedí sa v ňom lepšie, ako v Octavii – subj. dojem: výška, rozhľad a miesto na nohy. Predtým som vlastnil Fabiu Combi 1,4i, kt. mala o trošku lepšie dielenské spracovanie (palubná doska), lepší krútivý moment motora a prevodovku – presnosť radenia, ale po najazdení(asi 9000km) Modus radí rýchlosti pomerne slušne. Počas tuhých mrazov tohoročnej zimy mi zamrzlo palivo, čo systém signalizoval ako problém s olejom-auto sa nedá naštartovať. Po zohriatí auta v garáži a doliatí Velfobinu do benzínu bolo všetko v poriadku. Okrem pohodlia a úspornosti Modusu je najväčším tromfom tohoto auta variabilnosť interiéru: po sklopení sedačiek v ňom odveziete kopu vecí a v prázdnom aute sa dá dokonca núdzovo prespať. Počul som, že Renault ide toto auto vypustiť so svojho sortimentu (kvôli nízkej predajnosti), čo je podľa mňa škoda, pretože Grand Modus je elegantný pracant, ktorý veľa nepýta a je spoľahlivý. Motor 1,2 16V sa Francúzom naozaj vydaril – dynamika versus spotreba. Oproti konkurenci a vo výbave ktorou auto disponuje (Night- Day), je aj jeho cena veľmi priaznivá. Prakticky orientovaným ľuďom toto auto jednoznačne odporúčam.
kangoo14
K výmene žiaroviek, chcem podotknút, že nie je nevyhnutné odmontovanie nárazníka, v Moduse sa menia žiarovky H7 – stretávacie svetla. H1, ďiaľkové svetlá. (H4 som tam nikde nevidel:-) Postup je následovný, pri výmene H7 je potrebné odstrojiť 2x kryt za kapotou, potrebné povoliť štyri skrutky na vrchnej časti krytu a 6 skrutiek na spodnej časti krytu. Následne je prístup k žiarovkam dostatočný. Obrysové žiarovky sa menia nasledovným postupom: Otvoríť kapotu pri každom zo svetiel je na nárazníku výčnelok, ten je potrebné odistiť. Povoliť plastové skrutky na vrchnej časti nárazníka, tak aby odomkli vrchnú časť nárazníka zo znakom Diamantu:-). Pokiaľ si dobre pamatám, tak o pol otáčky. Následne stači trošku odtiahnuť vrchnú časť nárazníka a v pohode vymeniť obrysové žiarovky. (Modus 1,2 16V 2006 Dynamique 85.000 km)
Majo
Riadne zložité, v servise mi vždy dali dole nárazník a aj známy mi povedal, že ej to jednoduchšie ako takto, lebo je oveľa lepšá prístup. Tak neviem, každopádne to nie je nič moc prístup.
Jožo
Mám R. Grand Modus 1,5 dCi, 85 k, LS Cinetic, r.v. 2009, 55000 km. Menil som si už viackrát H7 a podarilo sa mi to vždy bez akejkoľvek demontáže krytov za chvíľku. Iba som dal dolu gumovú krytku, potom vytiahol konektor zo žiarovky, odistil pružinu a vybral žiarovku. Možná máte prístup vo svojich autách iný ako ja, neviem. Mne sa to darí pravidelne bez akýchkoľvek problémov a týmto postupom. H7 dávam s ÚV filtrom ako je doporučené v manuály, aby sa teplom nepoškodili polymérové sklá svetlometov.
Dedo Alojz
Modus 1,2 16V pouzivam od 3/2007.
Prekonat dopad financneho zdierania majitelov aut s predmetnym problemom vymena tazkopristupnych ziaroviek prednych svetlometov bolo pomerne narocne.
Treba si uvedomit ze nejde len o ziarovky tj material,pracu v servise,spotrebu,zamorovanie zivotneho prostredia,financne narocne plastove paraboly svetlometov,ktore v letnych horucavach dostavaju riadne zabrat nezmyselnym dennym svietenim no a zakratko ich potrebnu repasiu ci vymenu pretoze cez STK neprejdete.
Ak ste poskodenu ziarovku pri cestnej kontrole nemohli vymenit-pokuta.
V tomto pripade dojili policajti v daka tomu ze importer mohol na nas trh dodavat vozidla, ktore nezodpovedali nasim zakonom tj prislusnej vyhlaske.(moznost vymeny nefunkcnej ziarovky na ceste)
Po novom zase doja odtahovky verzus policajti.
Podla novej vyhlasky (r.2012)nahradnu ziarovku uz nepotrebujete – zato vas caka odtiahnutie vozidla (cez den) ako technicky nesposobileho-odpoved prislusneho hovorcu pre styk s verejnostou za odbor dopravnej policie.
Dalsim dojicom vyrobca ziaroviek napriklad Osram.Vyrobny katalog jasne udava prevadzkove parametre max.napatie 13,2 V pri tomto napati je uz deklarovana znizena zivotnost 12V/55W ziarovky o 30%.
Kazdy si moze velmi rychlo spocitat aka zivotnost ziarovky je pri skutocnom svorkovom napati patice ziarovky 14,5V a nielen u Modusu.
Ten isty Osram ale pre nakladnu prepravu vyraba upravene ziarovky,ktore su stavane na zvysene svorkove napatie.
Tuto malu pripomienku som si dovolil napisat pre zamyslenie o com to tu vsetko je.
Ako som to vyriesil ja:
U vyrobcu renault som zabezpecil moznost domontovat led denne osvetlenie.
V svetlometoch som vymenil H7 za H7 s dlhou zivotnostou typ Osram 64210L takze cca 2 roky jazdim bez problemov a hlavne svetla mi svietia vtedy ked potrebujem tj v noci respektive za znizenej viditelnosti.
Len pre informaciu podla prislusnej vyhlasky mozete tuto upravu urobit iba na zaklade suhlasu od vyrobcu vozidla.V sucastnosti Vam to urobi kazdy servis Renoltu s prislusnym certifikatom co donedavna nebolo mozne.Vsade inde na montaz a pouzivanie stacila homologizacia EU certifikat vyrobcu denneho led osvetlenia.(nie vyrobcu vozidla)
U nas to samozrejme niekto osetril umyselne v zakone.
Ved taketo led osvetlenie s prikonom cca 7W mohlo sposobit poziar vozidla skor ako 55w H7
co poviete?
Dufam ze peripetie okolo denneho svietenia su uz za nami
michal barak
Žiarovky vymeniť na pravej strane problém nie je aj keď treba menšiu ruku. Na ľavej stačí vybrať akulmulátor a rozobrať plastovú skrinku okolo akumulátora, ktorá je tam hádam len na ozdobu. Parkovacie žiarovky sú prístupné po vytiahnutí umelohmotnej pásky ktorá sa skrýva pod gumeným tesnením prednej kapoty a to na každej strane. Tým sa odmonutuje predná mriežka masky chladiča a žiarovka je prístupná. Žiaľ žiadny návod v knihe užívania vozidla tam nie.
vlado
mam Modus Grand z roku 2009, momentalne mam 170000km, jazdim dennodenne, a take dobre auto som zatial nemal :). Len bezna udrzba, iba raz mi opravovali nejake domceky, lebo mi pri prejazde spiacimi policajtami vzdy nieco velmi buchlo v oblasti prednych kolies – oprava do 100 EUR. Teraz sa chystam vymenit predne tllmice a loziska, lebo uz je to pri jazde citit a dufam ze mi toto auto este velmi dlho vydrzi, lebo som zatial nenasiel vyhovujuceho nastupcu. Co sa tyka ziaroviek, tak vybratie ziarovky z krabicky mi trva dlhsie ako vymena, je to velmi pristupne, len sa da dole gumena krytka, vyhackne ziarovka a je to.
roman
A aký máš motor?
vlado
1,2 16V 55kW
miso1
Ahojte, Dnes som prvy krat menil ziarovku. Original v stretavacich svetlach vydrzali 7 rokov. Kupil som to iste, co tam bolo. Osram s UV filtrom. Vymena bola jednoducha, nic nebolo treba demontovat. Motor mam 1.2 16V
miro
Preco tu nedate video ako je to jednoduche vymena ziarovky ked sa nemusi nic alebo ziadna demontaz