Benzínové motory
Ponuka pohonných jednotiek je rozmanitá a uspokojí úsporne ale aj športovo založeného voziča. V prípade benzínových agregátov je základom starý známy štvorvalec K4M 710 o objeme 1598 ccm s výkonom 74 alebo 81 kW. Vstrekovanie benzínu sa deje klasicky do sacieho potrubia za škrtiacou klapkou, technickú modernu predstavuje v podstate len plynule premenlivé časovanie sacích ventilov (natáčanie vačkového hriadeľa o 44°).
Napriek udávanému výkonu je jeho prejav pomerne vlažný a v podstate vyhovie len menej náročnému motoristovi jazdiacemu pokojnejším tempom prevažne po meste a priľahlom okolí. Do 2000 ot/min sa nič mimoriadne nedeje a ťah motora na vyšších prevodových stupňoch stačí tak akurát na udržiavanie zvolenej rýchlosti. Mierne oživenie nastáva po prekročení tejto hranice a akú takú dynamiku pre svižné jazdenie začína motor predvádzať až po prekročení 3500 ot/min. Radosť zo zlepšeného záťahu však netrvá dlho, keďže dynamika motora začne pri 5000 otáčkach citeľne vädnúť a tesne pred 6000 ot/min ho stopne obmedzovač. Vzhľadom na tieto parametre nie je oslnivá ani spotreba. Mimo mesta pri pokojnej jazde klesá aj pod 6 litrov, v meste ale naopak stúpa aj k 10 litrovej hranici. Na diaľnici treba počítať s odberom 8 a viac litrov. V priemere sa tak spotreba 1,6-ky pohybuje okolo 7,5-8 litrov benzínu na 100 km.
Kto zažil tento motor z predchádzajúcich generácií Meganu a iných modelov značky, poznal ho ako pomerne dynamickú jednotku ochotne reagujúcu na zošliapnutie akcelerátora a tiež dosahujúcu primeranú spotrebu. Kde sa teda stala chyba? Za hlavného vinníka možno označiť prísnu emisnú normu Euro 5, kombinovanú so zastaralou konštrukciou motora len s nepatrnými vylepšeniami. Vstrekovanie do sacieho potrubia za škrtiacu klapkou v kombinácii s nezmeneným tvarom spaľovacieho priestoru a vírenie zmesi danej tvarovaním sacích kanálov v hlave atď., nemôže stačiť na vstrekovaním síce podobné, ale už od základu pre prísnejšiu emisnú normu postavené motory iných výrobcov. Plnenie emisnej normy sa tak dosiahlo predovšetkým „škrtmi“ v riadiacej jednotke motora, čo má za následok vyššie spomínaný mdlý prejav.
Veľmi zriedkavou motorizáciou je dvojliter s výkonom 103 kW, štandardne spriahnutý s bezstupňovou prevodovkou CVT. Oproti menšej 1,6-ke síce poskytuje lepšiu dynamiku jazdy, počítať však treba s vyššou priemernou spotrebou, v praxi okolo 8,5-9 litrov benzínu.
Zaujímavou voľbou sú preplňované benzínové motory. Spočiatku bol k dispozícii len 1,4 TCe s výkonom 96 kW a krútiacim momentom 190 Nm. Motor sa vyznačuje kultivovaným chodom, širokým spektrom využiteľných otáčok, vrátane ochoty akcelerovať odspodu. Pri pokojnejšom jazdení tak nie je potrebné častejšie vytáčanie, čo sa prejaví na pomerne priaznivej spotrebe okolo 7 litrov. Iná situácia nastáva pri väčšom zaťažení motora napr. pri svižnejšej jazde či plnom obsadení. Vtedy spotreba citeľne vzrastie a nie je nezvyčajných ani 10 litrov. V priemere tak treba počítať okolo 9 litrov. Odber paliva je tak značne závislý na dynamike jazdy.
Väčšiu úspornosť pri porovnateľnej dynamike prinášajú nové motory 1,2 TCe radu Energy s výkonmi 85 kW (190 Nm) a 96 kW (205 Nm). Podobne ako 1,4 TCe ochotne zaberajú už z nižších otáčok (ochotnejšia je výkonnejšia verzia), ľahko sa vytáčajú, vyznačujú sa širokým spektrom využiteľných otáčok s pocitovo najlepšou dynamikou v strednom otáčkovom spektre.
Rozdiel medzi slabšou a silnejšou verziou sa prejavuje najmä v lepšom pružnom zrýchlení vo vyšších rýchlostiach. Spotreba je síce menej závislá na dynamike jazdy ako pri 1,4 TCe, rozdiely sú však stále pomerne značné. Pri pokojnejšej prevádzke klesá spotreba aj na 6 litrov, dynamickejšia jazda ale poľahky atakuje aj 9 litrovú hodnotu. V priemere sa s týmito motormi dá jazdiť okolo 7 litrov.
Pre športovo založených motoristov je jednoznačne najlepším motorom pre Megane preplňovaná verzia dvojlitra, ktorá existuje vo viacerých výkonových prevedeniach. Aj najslabšia verzia je vďaka slušnému krútiacemu momentu veľmi pružná a pri troche snahy sa aj spotreba pohybuje v rozumných medziach okolo 9 litrov. Doslova strelou na kolesách sú však výkonnejšie verzie tohto motora a potešia nejedného vodiča so športovým srdiečkom. Nadštandardný výkon motora si samozrejme vyžiadal adekvátne (športovo) upravený podvozok a riadenie.
Dieselové motory
Záujemcovia o úspornú prevádzku asi budú siahať po malo-objemovom 1,5 dCi, ktorý poskytuje výkony 63 kW (200 Nm) resp. 66 kW – DPF (200 Nm) a 78 kW (240 Nm) resp. 81 kW – DPF (260 Nm). Motor má liatinový blok valcov a hliníkovú hlavu s osemventilovým rozvodom OHC. Vstrekovanie paliva zabezpečujú solenoidové vstrekovače s pomerne chúlostivým vysokotlakovým čerpadlom Delphi (verzie 63, 66 kW) alebo odolnejší Siemens (Continental) s piezoelektrickými vstrekovačmi (verzie 78, 81 kW).
Motory sa vyznačujú kultivovaným chodom a dobrou spotrebou, ktorá sa pri bežnej jazde pohybuje okolo 5,5 litra nafty na 100 km. Slabšie verzie vyhovejú skôr pokojnejšie jazdiacim motoristom, pričom ich akčnosť trocha obmedzuje aj pomerne ťažko sprevodovaná päťstupňová manuálna prevodovka.
Silnejšie verzie sú sériovo vybavené šesťstupňovou prevodovkou, čo umožňuje lepšie využiť potenciál motora. Lepšia dynamika je citeľná hlavne pri akcelerácii vo vyšších rýchlostiach, jazde v kopcoch alebo s naloženým autom. Pri silnejších verziách si však treba zvyknúť na trocha väčší turboefekt, čo sa v praxi prejavuje menšou ochotou motora pracovať pod 2000 ot/min.
Začiatkom roka 2012 bol motor 1,5 dCi výrazne prepracovaný po vzore 1,6 dCi a dosahuje výkon 70 kW (240 Nm) resp. 81 kW (260 Nm). V praxi to znamená novú konštrukciu turbodúchadla, nové vstrekovanie a samozrejme úsporné technológie akými sú systémy Stop & Start, nízkotlakový okruh EGR či v závislosti na výkone motora pracujúce olejové čerpadlo.
Spotreba sa aj v prípade modernizovaných motorov drží na veľmi dobrej úrovni, poteší solídna dynamika aj v slabšej verzii.
Kto rád jazdí svižnejšie aj s viac obsadeným/naloženým vozidlom, pre toho bude vhodnejší niektorý zo silnejších agregátov. Kedysi problémový 1,9 dCi bol prepracovaný (nové turbo, vstreky, EGR, atď.) s cieľom zlepšiť prevádzkovú spoľahlivosť. Výkon motora je 96 kW a krútiaci moment 300 Nm. V nižších otáčkach je dynamika trocha vlažnejšia, pre očakávanú pružnosť je lepšie udržiavať motor nad 2000 ot/min. Pri bežnom jazdení sa spotreba pohybuje okolo 6,5 litra nafty.
Najsilnejšiu dieselovú motorizáciu predstavuje dvojliter dCi s výkonom 110 kW (360 Nm) v prípade automatickej prevodovky alebo 118 kW (380 Nm) pri manuálnej. Motor obsahuje reťazou poháňané rozvody a vodou chladené turbodúchadlo s variabilnou geometriou lopatiek. Vyznačuje sa kultivovaným chodom a slušnou dynamikou, ktorá je najvýraznejšia v strednom otáčkovom pásme. Spotreba sa pohybuje okolo 6,5 litra (manuál), v prípade automatu o cca liter viac.
Posledným prírastkom do dieselovej rodiny je 1,6 dCi s výkonom 96 kW a krútiacim momentom 320 Nm, ktorý nahradil starší 1,9 dCi. Motor má liatinový blok, hliníkovú hlavu valcov so 16 ventilmi a rozvody poháňané rovnako ako 2,0 dCi – bezúdržbovou reťazou. Vyznačuje sa štvorcovou konštrukciou (vŕtanie valca 80 mm a zdvih piestu 79,5 mm), nízkym kompresným pomerom (len 15,4:1) a malým turbodúchadlom s vysokým plniacim tlakom (až 2,7 baru).
Zaujímavá je novinka v podobe nízkotlakového EGR ventilu na znižovanie emisií vo výfukových plynoch. Samotné výfukové plyny potrebné na recirkuláciu sa nasávajú až za filtrom pevných častíc. Naviac sú chladené nízkotlakovým medzichladičom, potom sa zmiešajú s nasávaným vzduchom ešte pred turbodúchadlom a následne sa takto stlačený vzduch chladí v medzichladiči turbodúchadla. Vďaka tomuto dvojitému chladeniu sa môže recyklovať výrazne viac výfukových plynov, čo má pozitívny vplyv na emisie.
Na zníženie priemernej spotreby Renault použil novátorské technológie. Napr. variabilné chladenie, kedy sa teplota reguluje pomocou uzatvárania kanálov v chladiacej sústave. Olejové čerpadlo tlakujúce premenlivým objemom oleja odvíjajúcim sa od aktuálnych podmienok motora. Riadené vírenie zmesi v spaľovacích komorách. Regeneračné brzdenie s inteligentným alternátorom. Stop & Start systém. Optimalizované sprevodovanie. Samozrejme aj najmodernejšie vstrekovanie common-rail.
Motor sa vyznačuje kultivovaným behom, veľmi slušnou dynamikou v stredných otáčkach a priaznivou spotrebou, ktorá sa v priemere pohybuje okolo 5,5 litra. Drobnú pripomienku si zaslúži len menšia ochota motora v nižších otáčkach.
Prevodovky
Motory sú väčšinou spriahnuté s päť alebo šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá sa vyznačuje v porovnaní s predchodcom podstatne lepšou presnosťou, skrátením dĺžky dráh radenia a tiež životnosťou. Škoda len tuhšieho radenia a mierneho zadrhávania v stredovej polohe.
Veľmi zriedka sa objavuje aj variátorová prevodovka CVT od Nissanu v spojení s motorom 2,0i (103 kW). Jej radenie vyhovie skôr pokojnejšie jazdiacim motoristom, oproti klasickej automatickej prevodovke sa vyznačuje aj o niečo kratšou životnosťou.
Na výber je pri niektorých motoroch aj šesťstupňová automatická prevodovka s hydrodynamickým meničom. Klasický automat sa vyznačuje plynulým a jemným radením, pri pravidelnom servise poteší aj slušná spoľahlivosť. Nevýhodou je trocha horšia dynamika a cca o liter väčšia spotreba v porovnaní s klasickým manuálom.
Dvojspojková automatická prevodovka EDC (Efficient Dual Clutch – obdoba DSG od VW či Powershiftu od Fordu) je k dispozícii len s motormi 1,2 TCe (96 kW) 1,5 dCi (81 kW). Obsahuje klasický systém automatického radenia PRND, vodič má k dispozícii aj voľbu v sekvenčnom režime smerom hore alebo dole. Jedna suchá spojka sa stará o radenie nepárnych prevodových stupňov, druhá párnych a spätného chodu. Všetka činnosť prebieha elektro-mechanicky pomocou dvoch sústredných primárnych hriadeľov prepojených so spojkou a dvojicou sekundárnych. Prevodové stupne majú synchronizáciu ako u klasickej šesťstupňovej manuálnej prevodovky. Riadenie kontroluje elektronická riadiaca jednotka.
Pri dieselovom motore je z dôvodu ochrany prevodovky a tiež nižšej spotreby znížené maximum krútiaceho momentu motora oproti klasickej prevodovke. Výsledkom je o málo úspornejšia prevádzka mimo mesta, na druhej strane však nepoteší citeľne pomalšie zrýchlenie z 0 na 100 km/h o 1,6 sekundy (12,1 oproti 10,5). Oproti konkurencii je však prevodovka o poznanie pomalšia, obzvlášť pri svižnejšom jazdení (situáciu trochu vylepšuje režim manuálnej voľby prevodových stupňov), občas si pripomienku zaslúži aj logika radenia a tiež samotný komfort radenia nie je vždy najpríjemnejší (napr. cukanie pri rýchlejšej jazde či pomalom posúvaní v kolóne). Oproti manuálnym prevodovkám je tiež vyššie riziko porúch, najmä s rastúcim počtom najazdených kilometrov.
Spoľahlivosť a poruchy
Prednosti a nedostatky
priaznivá cena |
horší výhľad dozadu |
hodnotne pôsobiace materiály interiéru |
obmedzený priestor na zadných sedadlách (hlavne v oblasti hlavy) |
dobrý komfort sedenia predných sedadiel |
vyššia nakladacia hrana kufra (okrem verzie Grandtour) |
výber motorov |
nemožnosť nastavovať hlavové opierky |
zväčša dobrá výbava |
ovládanie hlasitosti rádia a teploty klimatizácie tlačidlami |
dostatok karosárskych variantov |
citlivosť podvozka na priečne nerovnosti |
objem a využiteľnosť kufra |
vyššia citlivosť spotreby na jazdný štýl (motory TCe) |
laxný prejav motora 1,6 16V v nižších otáčkach a vzhľadom na dynamiku jazdy vyššia spotreba |
Najčastejšie poruchy
drobné nedostatky v dielenskom spracovaní - nedoliehanie tesniacich gúm a plastových krytov, vŕzgajúce zvuky v interiéri, nedotiahnuté spoje v podbehoch zadných kolies |
občas rezonujúce reproduktory - dodatočné vytesnenie |
zriedka hnevajúca elektronika - nefunkčný zámok riadenia, čítačka štartovacích kariet, kontrolka airbagov, porucha displeja autorádia, chyba elektrického posilňovača riadenia, rôzne náhodné chyby, ktoré sa po opätovnom naštartovaní už neobjavia |
prasknutá koženková manžeta radiacej páky alebo parkovacej brzdy |
občas jemné poklesnutie okien dverí alebo povrzgávanie - treba ich namazať |
netesnosť systému klimatizácie, občas nefunkčný ventilátor, stierače a ostrekovače (väčší km nábeh) |
vŕzganie zadnej nápravy (hlavne kombi) |
nadmerne opotrebované silentbloky zad. nápravy - plávanie zadnej časti pri prudšej zmene jazdného smeru či prejazde nerovností |
škrípanie bŕzd |
občas chybná zapaľovacia cievka - nepravidelný chod motora (benzínové motory, väčší km nábeh, zanedbaná výmena sviečok) |
prasknutý vlnovec výfukového potrubia, nadmerné opotrebovanie mechanizmu variabilného časovania (1,6 16V, väčší km nábeh) |
hlučnejšie/pískajúce palivové čerpadlo - čiastočné upchanie nečistotami v palive (1,6i) |
občas chybné palivové čerpadlo - vozidlo nejde naštartovať (motory TCe) |
občas chybný snímač otáčok polohy kľukového/vačkového hriadeľa - rozsvietená kontrolka motora, problém so štartom (benzín) |
nadmerne opotrebované vysokotlakové čerpadlo/vstrekovače - hlučnejší a nerovnomerný chod motora, obtiažnejšie štarty (diesel, citlivejšie na kvalitu paliva sú viac 1,5 dCi - 63, 66 kW, väčší km nábeh) |
nadmerne opotrebované turbodúchadlo - vyššia spotreba oleja, slabší/kolísavý ťah, prenikanie oleja do sacieho traktu (najmä 1,5 dCi, 1,9 dCi, zriedka TCe, väčší km nábeh, dlhé intervaly výmeny oleja) |
porucha EGR ventilu - slabší ťah, cukanie, prechod do núdzového režimu, svietiaca kontrolka (dCi, väčší km nábeh, častejšia mestská prevádzka - kratšie jazdy, nadmerne opotrebované turbo) |
nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - nadmerné vibrácie na voľnobehu, trhavý rozjazd pri zábere spojky, vyššia hlučnosť pri akcelerácii (dCi, väčší km nábeh) |
zanesený DPF filter - slabší výkon, vyššia spotreba, prípade prechod do núdzového režimu, svietiaca kontrolka (dCi, väčší km nábeh, resp. častejšia jazda v meste alebo kratších trasách - nedostatočná regenerácia) |
nadmerne opotrebované ojničné (hlavné) ložiská - riziko zadretia motora (dCi - častejšie pri 1,5 dCi, väčší km nábeh, dlhé servisné intervaly výmeny oleja) |
nefunkčná škrtiaca/dobehová klapka, čo sa prejavuje nadmerným zavibrovaním/zatrasením motora pri vypnutí kľúča (2,0 dCi) |
občas prasknutý chladič EGR - následný únik spalín do chladiacej kvapaliny, taktiež nefunkčný elektropneumatický ventil regulácie plniaceho tlaku turba, čo sa prejavuje slabším ťahom motora z dôvodu zle fungujúcej regulácie (2,0 dCi) |
Autorubik odporúča
Brať | Nebrať |
---|---|
1,6 dCi (96 kW) Kultivovaný a dynamický motor s dobrou spotrebou. Trocha zvyku si vyžaduje len menšia ochota v nižších otáčkach. 1,5 dCi 78 kW, 70 kW, 81 kW Pri troche predvídavosti a pravidelnom servise po 15 000 km možno tento motor označiť za solídny základ, ktorý poteší obstojnou dynamikou, kultivovaným chodom a nízkou spotrebou. 1,2 TCe (85 kW, 96 kW). Turbom preplňované priamovstrekové benzínové motory sa vyznačujú širokým spektrom využiteľných otáčok, kultivovaným chodom a solídnym ťahom aj v nižších otáčkach. Spotreba sa pri bežnom jazdení udržuje v primeraných číslach, pri väčšom zaťažení motora však citeľne stúpa. |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
1.2 TCe (BZ16) | 1197 ccm | H5F 404 | 97 kW |
1.2 TCe (DZ16) | 1197 ccm | H5F 404 | 97 kW |
1.2 TCe (KZ16) | 1197 ccm | H5F 404 | 97 kW |
1.2 TCe | 1198 ccm | H5F 400 | 85 kW |
1.4 TCe (BZ0F, BZ1V) | 1397 ccm | H4J 700 | 96 kW |
1.4 TCe (DZ0F, DZ1V) | 1397 ccm | H4J 700 | 96 kW |
1.4 TCe (KZ0F, KZ1V) | 1397 ccm | H4J 700 | 96 kW |
1.6 16V | 1598 ccm | K4M 760 | 82 kW |
1.6 16V (BZ0H) | 1598 ccm | K4M 848 | 74 kW |
1.6 16V (BZ1B, BZ1H) | 1598 ccm | K4M 858 | 81 kW |
1.6 16V (DZ0H) | 1598 ccm | K4M P 848 | 74 kW |
1.6 16V (DZ0U, DZ1B, DZ1H) | 1598 ccm | K4M 858 | 81 kW |
1.6 16V (KZ0H) | 1598 ccm | K4M 848 | 74 kW |
1.6 16V (KZ0U, KZ1B, KZ1U) | 1598 ccm | K4M 858 | 81 kW |
1.6 16V Bifuel (BZ03) | 1598 ccm | K4M 866 | 81 kW |
1.6 16V Bifuel (DZ03, DZ1Y) | 1598 ccm | K4M 866 | 81 kW |
1.6 16V Bifuel (KZ03) | 1598 ccm | K4M 866 | 81 kW |
2.0 CVT (BZ0G, BZ1P) | 1997 ccm | M4R 711,M4R 713 | 103 kW |
2.0 CVT (DZ0G, DZ1E) | 1997 ccm | M4R 711 | 103 kW |
2.0 CVT (KZ0G, KZ1P) | 1997 ccm | M4R 711,M4R F 713 | 103 kW |
2.0 R.S. | 1998 ccm | F4R 874 | 195 kW |
2.0 TCe (BZ0K) | 1998 ccm | F4R 870 | 132 kW |
2.0 TCe (DZ0K) | 1998 ccm | F4R 870 | 132 kW |
2.0 TCe (DZ1N) | 1998 ccm | F4R 874 | 184 kW |
2.0 TCe (KZ0K, KZ1T) | 1998 ccm | F4R 870,F4R 872 | 132 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
1.5 dCi | 1461 ccm | K9K 830 | 63 kW |
1.5 dCi | 1461 ccm | K9K G 832 | 78 kW |
1.5 dCi (BZ09, BZ0D) | 1461 ccm | K9K 836,K9K 837,K9K 636 | 81 kW |
1.5 dCi (BZ0C) | 1461 ccm | K9K H 834 | 66 kW |
1.5 dCi (DZ09, DZ0D, DZ1F, DZ1G) | 1461 ccm | K9K J 836,K9K 837 | 81 kW |
1.5 dCi (DZ0A) | 1461 ccm | K9K F 830 | 63 kW |
1.5 dCi (DZ0B) | 1461 ccm | K9K G 832 | 78 kW |
1.5 dCi (DZ0C, DZ1A) | 1461 ccm | K9K H 834 | 66 kW |
1.5 dCi (KZ09, KZ0D, KZ1G, KZ1M, KZ1W) | 1461 ccm | K9K 836,K9K 846,K9K 837,K9K 636 | 81 kW |
1.5 dCi (KZ0C, KZ1A) | 1461 ccm | K9K 834 | 66 kW |
1.5 dCi (KZ1M, KZ1W) | 1461 ccm | K9K 836,K9K 846 | 78 kW |
1.6 dCi (BZ00, BZ12) | 1598 ccm | R9M 402,R9M 404 | 96 kW |
1.6 dCi (DZ00) | 1598 ccm | R9M 402 | 96 kW |
1.6 dCi (KZ00, KZ12) | 1598 ccm | R9M 402,R9M 404 | 96 kW |
1.9 dCi (BZ0N, BZ0J) | 1870 ccm | F9Q 872,F9Q 870 | 96 kW |
1.9 dCi (DZ0N, DZ0J, DZ1J, DZ1K) | 1870 ccm | F9Q 872,F9Q 870 | 96 kW |
1.9 dCi (KZ0J, KZ0N, KZ1S) | 1870 ccm | F9Q 872,F9Q 870 | 96 kW |
2.0 dCi | 1995 ccm | M9R 610 | 120 kW |
2.0 dCi (BZ0L) | 1995 ccm | M9R 610 | 118 kW |
2.0 dCi (BZ0Y) | 1995 ccm | M9R 615 | 110 kW |
2.0 dCi (DZ0L) | 1995 ccm | M9R 610 | 118 kW |
2.0 dCi (DZ0Y) | 1995 ccm | M9R 615 | 110 kW |
2.0 dCi (KZ0L) | 1995 ccm | M9R 610 | 118 kW |
2.0 dCi (KZ0Y) | 1995 ccm | M9R 615 | 110 kW |
14 komentárov
Anonym
Nepochopil som celkom vetu:
Po sklopení sedákov a operadiel zadných sedadiel sa objem zvýši na slušných 1567 litrov, pričom negatívom bude schod sklopených zadných sedadiel. Cca 500 mm schod je maskovaný prechodovým dielom podlahy.
Reálne tam teda ten schod je alebo je to riešené tým „prechodovým“ dielom a je rovná podlaha? A nebude to trochu veľký schod tých 500 mm? Polmetrový schod medzi podlahou kufra a sklopenými sedadlami by bol dosť neprakticky:)
MJ
je to 50 mm nie 500mm, nula ušla, 50 cm schod nikde nikdy u osob, ale to ste si zrejme domysleli. Je tam prechodový diel, ale sklopené sedadlo je cca o 50 mm vyššie ako dno kufra, takže o rovnú podlahu sa nejedná ako v niektorých vozidlách. Väčšinou to neprekáža, ale pri niektorých rozmernejších nákladoch to trocha prekážať môže. Pre niekoho detail, pre niekoho problém.
miki
Zdravým. Pekne vypracovaná recenzia.Mam však ešte jednu otázku čo sa týka xenonov. Som vlastníkom 2010/Megane Grandtour 1.9 dci Privilege. dokúpil som si aj xenonony. A tu nastal problém v priebehu prvého roka som si všimol mihotanie sa svetieľ, keď auto stálo na križovatke na neutrály. Keď sa s autom pohnem tak to prestane, avšak pri jazde po nerovnostiach sa správajú svetlá dosť nestabilne. Jazdil som na veľa iných autách a tam takáto citlivosť uvedených svetlometov nebola. Dal som to reklamovať, vymenili mý celé xenony a zase sa nič nezmenilo.Tvrdil som, že to trasenie nie je vo svetlách, ale v zlom odtlmení motora a jednotlivých silenbolokov motora a prevodovky samozrejme Renault ma poslal do prkýnka. Auto mám už viac ako tri a pol roka nie je zlé , ale nie je to ani uplná pohodička. Teraz mi pri rýchlosti 95 km hučí niečo do kabíny a nie je to nič príjemné, renault samozrejme zase nič nezistili a odpoveď bola, že to tak má byť. Tak som sa pousmial a zase som mohol ísť kade ľahšie.Dal som si skontrolovať výfuk a nič. Aj keď ja mám pocit, že je poškodený taký pletenec pri výfuku. Ešte to dám skontrolovať. Dúfam , že som nikoho zbytočne nezaťažil svojimi skúsenosťami a pocitmi. S pozdravom Miki.
Martin
Este by som spomenul znamu chybu => rachotenie pri studenych startoch benzinovych motorov K4M (1,6 16V).
– obcasne zdochnutie po prvom starte
– s tym spojena vyssia spotreba
– s tym sojene obcasne zdochynanie aj na volnobehu
– znizeny vykon motora
– rachotenie sposobuje presuvnik vacky sacich ventilov
Anonym
Ziadne rachotenie som nezaznamenal..spojene s presunikmj…rachotil max plech nad vyfukom a kat. Je makky poddajny,vacsia kaluz ho ohne a dotyka sa vyfukoveho potrubia,rucne sa to soravy za 3 min…cize gepelny stit…konstrukcne velmi zle rieseny bkizucko potrubia atd…pri jazde to nerobilo,pri nastartivani a volnobeh na semaforoch…
Slivka
Mam Megane generation III r.výroby 4.2010 V TP je variant Z/BZAF/ BZAF05 a indetifikačné číslo motora K4M V8 81kW 110 k. v uvedenom zozname aut Relault takuto značku nevidim.
Peter74
Variant je typ kasne s výbavou a motor je klasická 20 rokov vyrábaná K4M 81 kW Euro 5. Motor síce spoľahlivý, ale na svoj objem už dosť zdechlý a užraný.
M
Nemá niekto problém s trhaním po štarte? Deje sa to pokiaľ vonkajšia teplota klesne pod 10-15 stupňov (v lete problém nie je). Po pustení spojky a silnejšom stlačení plynu si auto trochu poskáče. Toto sa udeje 1-2 krát a cca po 1-2 minútach jazdy je všetko OK. Len je to strašne otravné.
Ma
Ešte dodám o aké auto sa jedná Renault Megane rv2010 motor 1,6 benzin K4M
Lukáš
Zdravím, mám túto 3kovú radu, 1.6i, K4M, 74kW. Otocim klucom, palubovka svieti, aj svetla funguju ale pri startovani ani necukne. Stalo sa mi to prvykrat. Bateria je nova, a cez startovacie kable, alebo druhej baterie je reakcia rovnaka. Stretol sa s tym niekto? Dakujem za rady
s
Špatne vymačknutá spojka pri zaradenej rýchlosti, alebo štartovať pri neutrali. Pri zaradenej rýchlosti a nevymačknutej spojke je štartovanie blokované.
Miloš
Zdravím. Renault megane 1.6 16v 81kw. 2013rok,mam doma spotreba 6.5priemer.Takze nie ako píše pan že 7.5 az 8.0litrov.dakujem….A to mam kombi.
Viliam
Mozno by bolo dobre s odstupom casu upravit clanok, lebo motory 1,2 Tce sa ukazali ako nie velmi vydarene. Vlastne kto by chcel megane 3 v benzine, tak si velmi motor nevyberie, slabe atmosfery, kaziace sa priamovstreky, alebo trochu uzrana 1,4 Tce. Najlepsi by asi bol dvojliter, ale tak zivit to tiez nebude lacny spas. Nakoniec, s prizmurenymi ocami, snad jedine ta 1,4 s turbom a dufat, ze cerpadlo neodide.
Miloš
Zdravím mate pravdu ze 1.2 tce boli veľmi zle motori. A preto asi najlepšia voľba od benzinu je 1.6 16v 81kw. Tieto motori boli spoľahlivé a celkom dobra spotreba. Síce niesu moc živé ale na dnešnú dobu stačia… Vsak zase na stovku to dá za 10s.