Napriek všeobecne dobrej úrovni dielenského spracovania, občas kvalita Megane III trocha kolíše, čo sa prejavuje napr. vŕzgajúcimi zvukmi v interiéri, nedotiahnutými matkami v podbehoch zadných kolies, občasné nedoliehanie tesniacich gúm a plastových krytov alebo rezonujúcich reproduktoroch, čo sa odstráni dodatočným vytesnením.
Spoľahlivosť elektroniky sa oproti predchádzajúcemu modelu výrazne zlepšila a to vďaka úplne novej architektúre palubnej siete. Problémy sa tak vyskytujú len zriedka, spomenúť možno nefunkčné zamykanie zámku riadenia (vozidlo nejde naštartovať), riešením je nový softvér alebo výmena zámku. Nefunkčná čítačka štartovacích kariet sa vyskytuje len veľmi zriedka, podobne aj porucha displeja autorádia, chyba elektrického posilňovača riadenia či rôzne náhodné chyby známe z minulosti, ktoré sa po opätovnom naštartovaní už neobjavia. Pomerne často ale praská koženková manžeta radiacej páky alebo parkovacej brzdy.
Skontrolovať treba aj kufor resp. priestor rezervného kolesa, keďže občas dochádza k zatekaniu a občas sa objavuje aj zatekanie vody do dverí. Pri oknách dverí sa občas časom vyskytuje ich jemné poklesnutie či povrzgávanie a treba ich namazať. Skontrolovať treba aj klimatizáciu, ktorá nemusí chladiť a na vine je často netesnosť systému. Občas sa objavujú aj problémy s nefunkčným ventilátorom, či stieračmi a ostrekovačmi. Vyskytuje aj vŕzganie od zadnej nápravy pri pomalej jazde (najmä pri verziách kombi) alebo nepríjemné škrípanie bŕzd.
Podvozok sa vyznačuje slušnou odolnosťou aj na našich menej kvalitných cestách. Prípadné nadmerné vôle v prednej náprave sa prejavujú búchavými zvukmi pri prejazde nerovností. Výhodou je možnosť meniť čapy a silentbloky samostatne. Na jednoduchej zadnej náprave sa pri väčšom nájazde objavujú nadmerné vôle v silentblokoch, čo sa prejavuje citeľným plávaním zadnej časti vozidla pri prudšej zmene jazdného smeru resp. prejazde nerovností.
Benzínové motory sú pomerne spoľahlivé, poruchy sa väčšinou objavujú až pri väčšom nájazde či zanedbanej údržbe. Občas sa môže vyskytnúť chybná zapaľovacia cievka (nepravidelný chod motora), či chybný snímač otáčok polohy kľukového/vačkového hriadeľa (rozsvietená kontrolka motora, problém so štartom). Pri motoroch TCe sa občas vyskytlo chybné palivové čerpadlo, kedy vozidlo nejde naštartovať.
Pri väčšom nájazde sa objavuje aj nadmerné opotrebovanie (vôle) mechanizmu variabilného časovania (častejšie pri 1,6 16V), čo sa prejavuje vyššou hlučnosťou – cvakavým zvukom či slabším ťahom. Občas sa možno stretnúť s hlučnejším (pískajúcim) palivovým čerpadlom (1,6 16V), čo býva následok jeho čiastočného upchania nečistotami v palive. Pri 1,6 16V sa občas objavuje aj prasknutý vlnovec výfukového potrubia, čo prezrádza zvýšená hlučnosť.
V prípade dieselových motorov s väčším počtom kilometrov pozor na pravidelnosť chodu motora, zvýšenú hlučnosť či problematické studené štarty, na vine môžu byť chybné alebo nadmerne opotrebované vstrekovače common-rail resp. čerpadlo (citlivejšie Delphi, verzie 1,5 dCi – 63, 66 kW do roku 2011). Občas sa vyskytne problém s elektroinštaláciou či chybami v riadiacej jednotke.
Vyššia spotreba oleja či prienik oleja do sacieho traktu prezrádza nadmerne opotrebované turbodúchadlo. Na vine predčasne opotrebovaného turbodúchadla je do značnej miery aj príliš optimistický interval výmeny oleja, ktorý sa odporúča skrátiť na max. 15 000 km/1 rok. Opotrebované turbodúchadlo prepúšťa motorový olej do sacieho traktu, čo spôsobuje okrem zvýšenej spotreby oleja aj nadmerné zanášanie EGR ventilu karbónom. Problémy s EGR signalizuje okrem svietiacej kontrolky aj kolísavý ťah či problematické štartovanie.
Pri väčšom nábehu sa objavuje aj nadmerné opotrebovanie dvojhmotového zotrvačníka, čo sa prejavuje zvýšenými vibráciami na voľnobehu a zvýšeným hlukom pri akcelerácii z nižších otáčok.
Väčší počet kilometrov (obyčajne nad 150 000 – 200 000) nezriedka znamená aj nadmerne opotrebované ojničné ložiská kľukového hriadeľa, čo občas rezultuje do zadretia motora – problém sa vyskytuje častejšie pri 1,5 dCi. Začiatkom roka 2010 boli tieto časti motora prepracované a životnosť sa zlepšila. Ohľadom ojničných ložísk sa najmä pri modeloch pred rokom 2010 odporúča pri nájazde nad 100 000 km kontrola resp. preventívna výmena v kvalitnom servise, čím sa zníži prípadné riziko zadretia motora na minimum.
Dlhé intervaly výmeny oleja spôsobujú aj zvýšené opotrebovanie zdvihátiek ventilov, čo sa prejavuje hlučnejším chodom a slabším ťahom.
V prípade 2,0 dCi sa občas vyskytla porucha žeravenia (relé) a do roku 2010 (kedy bola mechanika motora prepracovaná) sa podobne ako v iných modeloch zn. Renault občas vyskytli problémy s olejovým čerpadlom či so zadretím kľukového hriadeľa. Ak teda poblikáva alebo sa rozsvieti kontrolka mazania, okamžite treba motor vypnúť, inak akútne hrozí jeho zadretie. Výrazný vplyv na životnosť kľukového mechanizmu má servisný interval výmeny oleja a preto sa odporúča meniť olej po 15 resp. max 20 000 km. Odporúča sa použiť len výrobcom stanovený typ oleja, inak je zvýšené riziko nadmerného opotrebenia motora a tiež zrýchlené vyťahanie rozvodovej reťaze. Občas sa pri motore 2,0 dCi vyskytuje prasknutý chladič EGR – následný únik spalín do chladiacej kvapaliny, taktiež nefunkčný elektropneumatický ventil regulácie plniaceho tlaku turba, čo sa prejavuje slabším ťahom motora z dôvodu zle fungujúcej regulácie. Zriedka sa vyskytne aj nefunkčná škrtiaca/dobehová klapka, čo sa prejavuje nadmerným zavibrovaním/zatrasením motora pri vypnutí kľúča.
Pri väčšom nájazde sa pri dieslových motoroch občas objavujú aj úniky oleja, zväčša okolo olejovej vane alebo netesného gufera kľukového hriadeľa.
DPF filter neobsahujú motory splňujúce Euro 4 (1,5 dCi – 78 kW a 1,9 dCi – 96 kW do konca 2009). Na regeneráciu – spaľovanie nahromadeních sadzí používajú motory Renault piaty vstrekovač, ktorý podľa potreby vstrekuje malé množstvo nafty do výfukového systému, čím sa zvyšuje teplota a sadze rýchlejšie a kvalitnejšie prehoria. Piaty vstrekovač síce znamená o niečo väčšiu zložitosť systému a prípadne riziko opotrebovania, na druhej strane sa neriedi motorový olej naftou pri regenerácii filtra.
Všeobecne sa neodporúča pri vozidlách vybavených DPF filtrom častejšie jazdiť krátke trasy so studeným motorom. Ak sa s vozidlom často jazdí na krátkych trasách alebo v meste, DPF filter sa nedokáže dostatočne regenerovať a motor sa časom môže prepnúť do „úsporného-núdzového režimu“, čím sa obmedzí výkon až do odstránenia poruchy. Kratšie jazdy (mestská jazda) bez dostatočnej regenerácie všeobecne skracujú životnosť filtra a vedú k jeho predčasnému upchatiu. Problémy s filtrom sa obyčajne hlásia svietiacou kontrolkou, resp. spomínaným prechodom motora do núdzového režimu. Blížiaci sa koniec (upchatie) DPF filtra sa obyčajne hlási zvýšenou frekvenciou regenerácií spolu s miernym nárastom priemernej spotreby.
Pri väčšom nájazde (obyčajne nad 150 000 km) je zvýšené riziko nadmerne opotrebovaných lamiel dvojspojkových prevodoviek. Ťah motora – akcelerácia musí byť plynulá, bez zbytočného preklzu a výrazného (neadekvátneho) nárastu otáčok.
Servis
Motorový olej výrobca predpisuje meniť podľa druhu motora každých 20 000 – 30 000 km. Odporúča sa však skrátiť tento interval na 15 000 km alebo jeden rok.
Pri dieselových 1,5 dCi, 1,9 dCi a benzínovej 1,6 16V sa odporúča vymieňať rozvodový remeň každých 120 000 km alebo 5 rokov. Benzínové TCe a dieselové 1,6 dCi, 2,0 dCi obsahujú bezúdržbovú reťaz.
Olej v automatických prevodovkách sa odporúča po prvý raz meniť po 90 000 km, následne každých 60 000 km.
Prednosti a nedostatky
priaznivá cena |
horší výhľad dozadu |
hodnotne pôsobiace materiály interiéru |
obmedzený priestor na zadných sedadlách (hlavne v oblasti hlavy) |
dobrý komfort sedenia predných sedadiel |
vyššia nakladacia hrana kufra (okrem verzie Grandtour) |
výber motorov |
nemožnosť nastavovať hlavové opierky |
zväčša dobrá výbava |
ovládanie hlasitosti rádia a teploty klimatizácie tlačidlami |
dostatok karosárskych variantov |
citlivosť podvozka na priečne nerovnosti |
objem a využiteľnosť kufra |
vyššia citlivosť spotreby na jazdný štýl (motory TCe) |
laxný prejav motora 1,6 16V v nižších otáčkach a vzhľadom na dynamiku jazdy vyššia spotreba |
Najčastejšie poruchy
drobné nedostatky v dielenskom spracovaní - nedoliehanie tesniacich gúm a plastových krytov, vŕzgajúce zvuky v interiéri, nedotiahnuté spoje v podbehoch zadných kolies |
občas rezonujúce reproduktory - dodatočné vytesnenie |
zriedka hnevajúca elektronika - nefunkčný zámok riadenia, čítačka štartovacích kariet, kontrolka airbagov, porucha displeja autorádia, chyba elektrického posilňovača riadenia, rôzne náhodné chyby, ktoré sa po opätovnom naštartovaní už neobjavia |
prasknutá koženková manžeta radiacej páky alebo parkovacej brzdy |
občas jemné poklesnutie okien dverí alebo povrzgávanie - treba ich namazať |
netesnosť systému klimatizácie, občas nefunkčný ventilátor, stierače a ostrekovače (väčší km nábeh) |
vŕzganie zadnej nápravy (hlavne kombi) |
nadmerne opotrebované silentbloky zad. nápravy - plávanie zadnej časti pri prudšej zmene jazdného smeru či prejazde nerovností |
škrípanie bŕzd |
občas chybná zapaľovacia cievka - nepravidelný chod motora (benzínové motory, väčší km nábeh, zanedbaná výmena sviečok) |
prasknutý vlnovec výfukového potrubia, nadmerné opotrebovanie mechanizmu variabilného časovania (1,6 16V, väčší km nábeh) |
hlučnejšie/pískajúce palivové čerpadlo - čiastočné upchanie nečistotami v palive (1,6i) |
občas chybné palivové čerpadlo - vozidlo nejde naštartovať (motory TCe) |
občas chybný snímač otáčok polohy kľukového/vačkového hriadeľa - rozsvietená kontrolka motora, problém so štartom (benzín) |
nadmerne opotrebované vysokotlakové čerpadlo/vstrekovače - hlučnejší a nerovnomerný chod motora, obtiažnejšie štarty (diesel, citlivejšie na kvalitu paliva sú viac 1,5 dCi - 63, 66 kW, väčší km nábeh) |
nadmerne opotrebované turbodúchadlo - vyššia spotreba oleja, slabší/kolísavý ťah, prenikanie oleja do sacieho traktu (najmä 1,5 dCi, 1,9 dCi, zriedka TCe, väčší km nábeh, dlhé intervaly výmeny oleja) |
porucha EGR ventilu - slabší ťah, cukanie, prechod do núdzového režimu, svietiaca kontrolka (dCi, väčší km nábeh, častejšia mestská prevádzka - kratšie jazdy, nadmerne opotrebované turbo) |
nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - nadmerné vibrácie na voľnobehu, trhavý rozjazd pri zábere spojky, vyššia hlučnosť pri akcelerácii (dCi, väčší km nábeh) |
zanesený DPF filter - slabší výkon, vyššia spotreba, prípade prechod do núdzového režimu, svietiaca kontrolka (dCi, väčší km nábeh, resp. častejšia jazda v meste alebo kratších trasách - nedostatočná regenerácia) |
nadmerne opotrebované ojničné (hlavné) ložiská - riziko zadretia motora (dCi - častejšie pri 1,5 dCi, väčší km nábeh, dlhé servisné intervaly výmeny oleja) |
nefunkčná škrtiaca/dobehová klapka, čo sa prejavuje nadmerným zavibrovaním/zatrasením motora pri vypnutí kľúča (2,0 dCi) |
občas prasknutý chladič EGR - následný únik spalín do chladiacej kvapaliny, taktiež nefunkčný elektropneumatický ventil regulácie plniaceho tlaku turba, čo sa prejavuje slabším ťahom motora z dôvodu zle fungujúcej regulácie (2,0 dCi) |
Autorubik odporúča
Brať | Nebrať |
---|---|
1,6 dCi (96 kW) Kultivovaný a dynamický motor s dobrou spotrebou. Trocha zvyku si vyžaduje len menšia ochota v nižších otáčkach. 1,5 dCi 78 kW, 70 kW, 81 kW Pri troche predvídavosti a pravidelnom servise po 15 000 km možno tento motor označiť za solídny základ, ktorý poteší obstojnou dynamikou, kultivovaným chodom a nízkou spotrebou. 1,2 TCe (85 kW, 96 kW). Turbom preplňované priamovstrekové benzínové motory sa vyznačujú širokým spektrom využiteľných otáčok, kultivovaným chodom a solídnym ťahom aj v nižších otáčkach. Spotreba sa pri bežnom jazdení udržuje v primeraných číslach, pri väčšom zaťažení motora však citeľne stúpa. |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
1.2 TCe (BZ16) | 1197 ccm | H5F 404 | 97 kW |
1.2 TCe (DZ16) | 1197 ccm | H5F 404 | 97 kW |
1.2 TCe (KZ16) | 1197 ccm | H5F 404 | 97 kW |
1.2 TCe | 1198 ccm | H5F 400 | 85 kW |
1.4 TCe (BZ0F, BZ1V) | 1397 ccm | H4J 700 | 96 kW |
1.4 TCe (DZ0F, DZ1V) | 1397 ccm | H4J 700 | 96 kW |
1.4 TCe (KZ0F, KZ1V) | 1397 ccm | H4J 700 | 96 kW |
1.6 16V | 1598 ccm | K4M 760 | 82 kW |
1.6 16V (BZ0H) | 1598 ccm | K4M 848 | 74 kW |
1.6 16V (BZ1B, BZ1H) | 1598 ccm | K4M 858 | 81 kW |
1.6 16V (DZ0H) | 1598 ccm | K4M P 848 | 74 kW |
1.6 16V (DZ0U, DZ1B, DZ1H) | 1598 ccm | K4M 858 | 81 kW |
1.6 16V (KZ0H) | 1598 ccm | K4M 848 | 74 kW |
1.6 16V (KZ0U, KZ1B, KZ1U) | 1598 ccm | K4M 858 | 81 kW |
1.6 16V Bifuel (BZ03) | 1598 ccm | K4M 866 | 81 kW |
1.6 16V Bifuel (DZ03, DZ1Y) | 1598 ccm | K4M 866 | 81 kW |
1.6 16V Bifuel (KZ03) | 1598 ccm | K4M 866 | 81 kW |
2.0 CVT (BZ0G, BZ1P) | 1997 ccm | M4R 711,M4R 713 | 103 kW |
2.0 CVT (DZ0G, DZ1E) | 1997 ccm | M4R 711 | 103 kW |
2.0 CVT (KZ0G, KZ1P) | 1997 ccm | M4R 711,M4R F 713 | 103 kW |
2.0 R.S. | 1998 ccm | F4R 874 | 195 kW |
2.0 TCe (BZ0K) | 1998 ccm | F4R 870 | 132 kW |
2.0 TCe (DZ0K) | 1998 ccm | F4R 870 | 132 kW |
2.0 TCe (DZ1N) | 1998 ccm | F4R 874 | 184 kW |
2.0 TCe (KZ0K, KZ1T) | 1998 ccm | F4R 870,F4R 872 | 132 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
1.5 dCi | 1461 ccm | K9K 830 | 63 kW |
1.5 dCi | 1461 ccm | K9K G 832 | 78 kW |
1.5 dCi (BZ09, BZ0D) | 1461 ccm | K9K 836,K9K 837,K9K 636 | 81 kW |
1.5 dCi (BZ0C) | 1461 ccm | K9K H 834 | 66 kW |
1.5 dCi (DZ09, DZ0D, DZ1F, DZ1G) | 1461 ccm | K9K J 836,K9K 837 | 81 kW |
1.5 dCi (DZ0A) | 1461 ccm | K9K F 830 | 63 kW |
1.5 dCi (DZ0B) | 1461 ccm | K9K G 832 | 78 kW |
1.5 dCi (DZ0C, DZ1A) | 1461 ccm | K9K H 834 | 66 kW |
1.5 dCi (KZ09, KZ0D, KZ1G, KZ1M, KZ1W) | 1461 ccm | K9K 836,K9K 846,K9K 837,K9K 636 | 81 kW |
1.5 dCi (KZ0C, KZ1A) | 1461 ccm | K9K 834 | 66 kW |
1.5 dCi (KZ1M, KZ1W) | 1461 ccm | K9K 836,K9K 846 | 78 kW |
1.6 dCi (BZ00, BZ12) | 1598 ccm | R9M 402,R9M 404 | 96 kW |
1.6 dCi (DZ00) | 1598 ccm | R9M 402 | 96 kW |
1.6 dCi (KZ00, KZ12) | 1598 ccm | R9M 402,R9M 404 | 96 kW |
1.9 dCi (BZ0N, BZ0J) | 1870 ccm | F9Q 872,F9Q 870 | 96 kW |
1.9 dCi (DZ0N, DZ0J, DZ1J, DZ1K) | 1870 ccm | F9Q 872,F9Q 870 | 96 kW |
1.9 dCi (KZ0J, KZ0N, KZ1S) | 1870 ccm | F9Q 872,F9Q 870 | 96 kW |
2.0 dCi | 1995 ccm | M9R 610 | 120 kW |
2.0 dCi (BZ0L) | 1995 ccm | M9R 610 | 118 kW |
2.0 dCi (BZ0Y) | 1995 ccm | M9R 615 | 110 kW |
2.0 dCi (DZ0L) | 1995 ccm | M9R 610 | 118 kW |
2.0 dCi (DZ0Y) | 1995 ccm | M9R 615 | 110 kW |
2.0 dCi (KZ0L) | 1995 ccm | M9R 610 | 118 kW |
2.0 dCi (KZ0Y) | 1995 ccm | M9R 615 | 110 kW |
14 komentárov
Anonym
Nepochopil som celkom vetu:
Po sklopení sedákov a operadiel zadných sedadiel sa objem zvýši na slušných 1567 litrov, pričom negatívom bude schod sklopených zadných sedadiel. Cca 500 mm schod je maskovaný prechodovým dielom podlahy.
Reálne tam teda ten schod je alebo je to riešené tým „prechodovým“ dielom a je rovná podlaha? A nebude to trochu veľký schod tých 500 mm? Polmetrový schod medzi podlahou kufra a sklopenými sedadlami by bol dosť neprakticky:)
MJ
je to 50 mm nie 500mm, nula ušla, 50 cm schod nikde nikdy u osob, ale to ste si zrejme domysleli. Je tam prechodový diel, ale sklopené sedadlo je cca o 50 mm vyššie ako dno kufra, takže o rovnú podlahu sa nejedná ako v niektorých vozidlách. Väčšinou to neprekáža, ale pri niektorých rozmernejších nákladoch to trocha prekážať môže. Pre niekoho detail, pre niekoho problém.
miki
Zdravým. Pekne vypracovaná recenzia.Mam však ešte jednu otázku čo sa týka xenonov. Som vlastníkom 2010/Megane Grandtour 1.9 dci Privilege. dokúpil som si aj xenonony. A tu nastal problém v priebehu prvého roka som si všimol mihotanie sa svetieľ, keď auto stálo na križovatke na neutrály. Keď sa s autom pohnem tak to prestane, avšak pri jazde po nerovnostiach sa správajú svetlá dosť nestabilne. Jazdil som na veľa iných autách a tam takáto citlivosť uvedených svetlometov nebola. Dal som to reklamovať, vymenili mý celé xenony a zase sa nič nezmenilo.Tvrdil som, že to trasenie nie je vo svetlách, ale v zlom odtlmení motora a jednotlivých silenbolokov motora a prevodovky samozrejme Renault ma poslal do prkýnka. Auto mám už viac ako tri a pol roka nie je zlé , ale nie je to ani uplná pohodička. Teraz mi pri rýchlosti 95 km hučí niečo do kabíny a nie je to nič príjemné, renault samozrejme zase nič nezistili a odpoveď bola, že to tak má byť. Tak som sa pousmial a zase som mohol ísť kade ľahšie.Dal som si skontrolovať výfuk a nič. Aj keď ja mám pocit, že je poškodený taký pletenec pri výfuku. Ešte to dám skontrolovať. Dúfam , že som nikoho zbytočne nezaťažil svojimi skúsenosťami a pocitmi. S pozdravom Miki.
Martin
Este by som spomenul znamu chybu => rachotenie pri studenych startoch benzinovych motorov K4M (1,6 16V).
– obcasne zdochnutie po prvom starte
– s tym spojena vyssia spotreba
– s tym sojene obcasne zdochynanie aj na volnobehu
– znizeny vykon motora
– rachotenie sposobuje presuvnik vacky sacich ventilov
Anonym
Ziadne rachotenie som nezaznamenal..spojene s presunikmj…rachotil max plech nad vyfukom a kat. Je makky poddajny,vacsia kaluz ho ohne a dotyka sa vyfukoveho potrubia,rucne sa to soravy za 3 min…cize gepelny stit…konstrukcne velmi zle rieseny bkizucko potrubia atd…pri jazde to nerobilo,pri nastartivani a volnobeh na semaforoch…
Slivka
Mam Megane generation III r.výroby 4.2010 V TP je variant Z/BZAF/ BZAF05 a indetifikačné číslo motora K4M V8 81kW 110 k. v uvedenom zozname aut Relault takuto značku nevidim.
Peter74
Variant je typ kasne s výbavou a motor je klasická 20 rokov vyrábaná K4M 81 kW Euro 5. Motor síce spoľahlivý, ale na svoj objem už dosť zdechlý a užraný.
M
Nemá niekto problém s trhaním po štarte? Deje sa to pokiaľ vonkajšia teplota klesne pod 10-15 stupňov (v lete problém nie je). Po pustení spojky a silnejšom stlačení plynu si auto trochu poskáče. Toto sa udeje 1-2 krát a cca po 1-2 minútach jazdy je všetko OK. Len je to strašne otravné.
Ma
Ešte dodám o aké auto sa jedná Renault Megane rv2010 motor 1,6 benzin K4M
Lukáš
Zdravím, mám túto 3kovú radu, 1.6i, K4M, 74kW. Otocim klucom, palubovka svieti, aj svetla funguju ale pri startovani ani necukne. Stalo sa mi to prvykrat. Bateria je nova, a cez startovacie kable, alebo druhej baterie je reakcia rovnaka. Stretol sa s tym niekto? Dakujem za rady
s
Špatne vymačknutá spojka pri zaradenej rýchlosti, alebo štartovať pri neutrali. Pri zaradenej rýchlosti a nevymačknutej spojke je štartovanie blokované.
Miloš
Zdravím. Renault megane 1.6 16v 81kw. 2013rok,mam doma spotreba 6.5priemer.Takze nie ako píše pan že 7.5 az 8.0litrov.dakujem….A to mam kombi.
Viliam
Mozno by bolo dobre s odstupom casu upravit clanok, lebo motory 1,2 Tce sa ukazali ako nie velmi vydarene. Vlastne kto by chcel megane 3 v benzine, tak si velmi motor nevyberie, slabe atmosfery, kaziace sa priamovstreky, alebo trochu uzrana 1,4 Tce. Najlepsi by asi bol dvojliter, ale tak zivit to tiez nebude lacny spas. Nakoniec, s prizmurenymi ocami, snad jedine ta 1,4 s turbom a dufat, ze cerpadlo neodide.
Miloš
Zdravím mate pravdu ze 1.2 tce boli veľmi zle motori. A preto asi najlepšia voľba od benzinu je 1.6 16v 81kw. Tieto motori boli spoľahlivé a celkom dobra spotreba. Síce niesu moc živé ale na dnešnú dobu stačia… Vsak zase na stovku to dá za 10s.