Benzínové motory
Motorová ponuka je rozmanitá a z veľkej časti je totožná s motormi ponúkanými pre Megáne II. generácie. Benzínové motory sú len s drobnými úpravami prevzaté z predchádzajúcej generácie Scénicu. Jedná sa o šestnásťventilové motory s rozvodom DOHC, ktoré v I. generácii odvádzali veľmi dobrú prácu. V prípade II. generácie však už museli plniť prísnejšiu emisnú normu Euro 4, čo sa negatívne prejavilo na dynamických vlastnostiach najmä v spodných otáčkach a taktiež spotrebe. Rozlet im neuľahčuje ani značná hmotnosť vozidla.
Ako základ slúži motor o objeme 1,4 16V – K4J s výkonom 72 kW. Motor je kombinovaný s päťstupňovou mechanickou prevodovkou a vďaka krátkym prevodom sa mu darí celkom svižne rozhýbať vozidlo. Platí to však len pri nenaloženom stave. Akonáhle sa vozidlo plne obsadí, dynamika je veľmi obmedzená, obzvlášť pri vyšších rýchlostiach a na diaľnici. Motor sa musí značne vytáčať, čo má nepriaznivý vplyv nielen na hlučnosť, ale najmä spotrebu. Pri pokojnejšom jazdení je táto motorizácia pomerne úsporná a spotreba sa pohybuje okolo 7-7,5 litra.
Ďalším motorom je 1,6 16V K4M s výkonom 83 kW, kombinovaný s manuálnou a aj automatickou prevodovkou. Vyšší výkon sľubuje lepšiu dynamiku, tá je však brzdená dlhšími prevodmi a v prípade faceliftnutého modelu aj prísnejšou emisnou normou Euro4. V praxi je tak potrebné pre svižnejšiu jazdu či obiehanie udržiavať motor vo vyšších otáčkach, čo má negatívny vplyv na hlučnosť a tiež spotrebu. Spotreba sa preto len málokedy dostane v priemere pod 8 litrov.
Žiadnu slávu nepredstavuje ani dvojliter F4R s výkonom 99 kW. Dynamika zaostáva za očakávaniami, zato spotreba očakávania prekonáva a v priemere osciluje okolo 10 litrovej hranice, pri svižnejšej jazde samozrejme aj viac. Benzínové motory sa vyznačujú slušnou spoľahlivosťou, výraznejšie problémy spôsobovali v začiatkoch len nefunkčné zapaľovacie cievky Sagem, ktoré sú už zväčša vymenené za oveľa spoľahlivejšie od japonskej firmy Denso.
Síce zriedkavým ale oto podarenejším benzínovým motorom je preplňovaná verzia dvojlitra, ktorá disponuje max. výkonom 120 kW. Vďaka slušnému krútiacemu momentu je motor veľmi pružný a v porovnaní so slabším atmosférickým dvojlitrom aj v priemere o liter úspornejší. Ak sa mu príliš nešliape na krk, dokáže zajazdiť priemernú spotrebu okolo 9-10 litrov.
Dieselové motory
K dispozícii je aj veľmi pestrá paleta dieselových motorov. Ponuka začína 1,5 dCi – K9K, v rôznych výkonových verziách, najskôr 60 a 74 kW. Slabšie verzie boli kombinované s päťstupňovými alebo výkonnejšie verzie so šesťstupňovými manuálnymi prevodovkami. Slabšie verzie motora na bežné jazdenie postačujú, slabšia dynamika sa prejavuje najmä pri väčšom obsadení/naložení vozidla, či potrebe svižnejšej akcelerácie vo vyšších rýchlostiach. V týchto prípadoch sa už motor trocha trápi a stláčanie akcelerátora namiesto zlepšenia dynamiky zvyšuje dovtedy nízku spotrebu a tiež hluk. Kto však jazdí pokojnejším tempom sťažovať si nebude, keďže spotreba sa vtedy pohybuje okolo 5 litrov. Viac dynamiky ponúkne silnejšia verzia s výkonom 74 kW, ktorá citeľne lepšie ťahá vo vyšších otáčkach, čo sa hodí napr. pri predbiehacom manévri, pričom spotreba paliva sa pohybuje v podobných číslach ako v prípade slabších verzií.
Koncom roka 2005 prišli modernizované verzie (63 a 78 kW). Výkonnejšia verzia má znížený kompresný pomer, citlivé elektromagnetické vstrekovače a čerpadlo Delphi boli nahradené novými rýchlejšími, presnejšími a hlavne odolnejšími piezoelektrickými vstrekovačmi a čerpadlom od firmy Siemens (Continental). Vďaka nižšiemu kompresnému pomeru je 78 kW motor oproti slabším verziam o niečo tichší a kultivovanejší. Obe modernizované verzie 1,5 dCi plnia emisnú normu Euro 4 bez filtra pevných častíc.
Jazdne podarený 1,5 dCi si svoje meno kazí problematickou spoľahlivosťou. Častým problémom je nadmerne opotrebované vysokotlaké čerpadlo a tiež vstrekovače zn. Delphi, ktoré obsahujú verzie 60, 63 a 74 kW). Vstrekovanie Delphi je veľmi citlivé na kvalitu nafty a tak sa odporúča tankovať len kvalitnú aditivovanú naftu alebo pridávať do nafty (nádrže) aspoň raz za 3000 km kvalitné aditívum. Problémom malého motora sú aj predčasne opotrebované ojničné (hlavné) ložiská. Opotrebenie sa začne prejavovať klepavými zvukmi, postupne dôjde k tzv. vylágrovaniu kľukového hriadeľa a následne k jeho zadretiu. Odporúča sa ojničné (hlavné) ložiská preventívne vymeniť najneskôr po najazdení 150 000 km. Zriedka sa vedelo objaviť aj zlyhanie rozvodov – chúlostivejšie pri najvýkonnejšej verzii.
Ďalšou dieselovou motorizáciou, do modernizácie najsilnejšou, bol motor 1,9 dCi – F9Q, ktorý existuje v Scénic-u celkom v troch výkonových verziách a kombinoval sa buď s päť a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo štvorstupňovým automatom. Vybavený je vstrekovaním common-rail Bosch, ktoré je podstatne odolnejšie a spoľahlivejšie ako pri prvých verziách 1,5 dCi. Základná verzia 81 kW, sa k nám oficiálne nedovážala a vyskytuje sa pomerne zriedka. Podstatne viac je rozšírená 88 kW verzia. Motor sa vyznačuje kultivovaným behom, plynulým nástupom ťahu a dostatočnou dynamikou. Spotreba sa dá bez väčších problémov udržať okolo 6 litrov. Neskôr pribudla výkonnejšia verzia (96 kW), ktorá spĺňala emisnú normu Euro 4. Podobne ako u benzínových motorov aj tu prísnejšia norma znamenala určité obmedzenie dynamiky, hlavne ťahu v spodných otáčkach. Paradoxne tak výkonnejšia 96 kW verzia ide subjektívne slabšie ako staršia a slabšia 88 kW. K tomu ešte treba pripočítať aj mierny – cca 10% nárast priemernej spotreby.
Ani 1,9 dCi sa nevyhýbali problémy. Veľmi často sa predčasne opotrebovali turbodúchadla. Na vine je do značnej miery aj príliš optimistický interval výmeny oleja, ktorý sa odporúča skrátiť na max 15 000 km. Opotrebované turbodúchadlo prepúšťa olej do sania, čo spôsobuje jednak nadmerné dymenie, zanášanie EGR ventilu a v extrémnych prípadoch aj k nekontrolovanému pretočeniu motora. Olej sa totiž všetok nespáli, ale časť sa začne postupne hromadiť v saní – chladiči stlačeného vzduchu, čo sa síce zriedka, ale môže sa stať, že jedného dňa nasaje vo väčšom množstve do motora, kde vytvorí zápalnú zmes, čo spôsobí nekontrolovaný let motora do otáčok. Ak sa ho nepodarí zastaviť (vypnúť zapaľovanie nestačí), hrozí jeho tzv. pretočenie-fatálne poškodenie. Vtedy sa odporúča sa zaradený čo najvyšší prevodový stupeň a postupné pribrzďovanie. Našťastie, tento jav nenástáva často, len v prípade značne opotrebovaného turba, kde sa dlhodobo prehliadajú následky-vyššia spotreba oleja, pískanie, či nadmerné dymenie. Vplyvom prepúšťania oleja do sania a jeho následné spaľovanie zanáša EGR ventil. Zanesený EGR ventil a turbodúchadlo prepúšťajúce olej sú teda na seba naviazané, čo znamená, že ak vymeníte len EGR ventil a olej prepúšťajúce turbodúchadlo nie, ventil sa po krátkom čase opäť zanesie. Dlhé výmeny oleja nezvedčia ani mechanike samotného motora, výsledkom sú nadmerne opotrebované ojničné ložiská a kľukový hriadeľ so značným rizikom zadretia a teda fatálneho poškodenia motora.
Od roku 2006 sa pod kapotou Scenicu objavil aj úplne nový turbodiesel 2,0 dCi. Motor s interným označením M9R má zdvihový objem 1995 ccm, vŕtanie 84 a zdvih 90 mm a kompresný pomer 16:1. Štvorventilový rozvod je obsluhovaný dvoma vačkovými hriadeľmi, poháňanými reťazovým prevodom od kľukového hriadeľa. Zaujímavosťou je, že sací a výfukový ventil sú vždy proti sebe, takže každý z vačkových hriadeľov ovláda jeden sací a jeden výfukový ventil, čo je usporiadanie, ktoré uľahčuje výmenu zmesi vo valci. Vstrekovanie je samozrejme common-rail s piezoelektrickými vstrekovačmi, ktoré je schopné pracovať až s piatimi vstrekmi počas pracovného cyklu a dodáva ho firma Bosch. Zaujímavou novinkou bolo ale vodou chladené turbodúchadlo a potešia aj rozvody poháňané bezúdržbovou reťazou. Pre Scenic bola vyhradená varianta s max. výkonom 110 kW a krútiacim momentom 340 Nm. Dynamické vlastnosti motora sú naozaj dobré, rozumná je aj spotreba, ktorá sa bežne pohybuje okolo 7 litrov.
Bohužial, ani tento motor sa nevyhol občasným zlyhaniam. Napriek tomu, že sa tento motor vyznačuje robustnou liatinovou konštrukciou a spomínanou bezúdržbovou reťazou a vodou chladeným turbodúchadlom, až tak odolný nebol. Občas vie prekvapiť prasknutým tesnením pod hlavou valcov, niekedy aj prasknutím samotného bloku alebo náhlym zadretím kľukového hriadeľa z dôvodu poddimenzovaných ojničných ložisk a vyskytlo sa aj zlyhanie olejového čerpadla či roztrhnutie prepadového vedenia paliva. Pri spoľahlivosti 2,0 dCi zohráva svoju rolu jazdný štýl vodiča ale aj už spomínaný príliš optimistický interval výmeny oleja 30 tisíc km, ktorý sa odporúča skrátiť na polovicu. Podobne ako v prípade dvojlitrového benzínového turbomotora, si aj v tomto prípade treba pri jazdenke skontrolovať stav poloosí a tiež fungovanie prevodovky, keďže svižná jazda spojená s veľkou porciou newtonmetrov krútiaceho momentu dávajú týmto komponentom poriadne zabrať.
Prevodovky
Radenie prevodových stupňov je pomerne presné, ide ľahko, avšak len do chvíle, kým je všetko v poriadku. Ak je radenie príliš voľné-nepresné, na vine sú vyťahané lanovody, ktoré je potreba vymeniť. Horšia situácia nastane, ak je pri radení počuť pazvuky a za jazdy je počuť hučanie, či dokonca pískanie. Na vine je buď opotrebovaná synchronizácia, najčastejšie na druhom a treťom stupni (radenie rýchlosti sprevádzané pazvukmi) alebo opotrebované hriadeľové ložiská (hučanie za jazdy). Príznaky sa neoplatí podceňovať, keďže časom môžu viesť až k zničeniu celej prevodovky. Treba sa pripraviť, že opravy prevodoviek patria k finančne náročnejším. Problematickejšia je najmä šesťstupňová prevodovka PK6, používaná až do roku 2008 pri benzínových aj dieselových motorov.
Žiadny zázrak nepredstavuje ani pôvodný automat so štyrmi stupňami. Nie je síce príliš poruchový, ale jeho štyri stupne sú na dnešnú dobu málo, naviac samotné radenie nie je nijak zvlášť jemné, ide dosť pomaly a niekedy sú jeho reakcie troška zmetené. Vyhovie naozaj iba pokojne jazdiacim motoristom. Najviac podarenou prevodovkou je šesťstupňový automat Proactive, ktorý má prepracovaný manažment radenia, samotné radenie prebieha veľmi hladko, škoda, že sa vyskytuje veľmi zriedka.
Spoľahlivosť a najčastejšie poruchy
Prednosti a nedostatky
často veľmi dobrá výbava |
slabšie dielenské spracovanie (hlavne do modernizácie) |
priestrannosť a variabilita interiéru |
nie každému vyhovuje uprostred umiestnený prístrojový panel |
pohodlné sedadlá |
preposilované riadenie |
vďaka rozmernému preskleniu vzdušnosť a veľmi dobrý výhľad z vozidla |
vzhľadom na udávané parametre menej "akčné" nepreplňované benzínové motory |
až sedemmiestna verzia Grand Scénic |
väčšia citlivosť na bočný vietor pri vysokých rýchlostiach |
jazdný komfort |
väčšie náklony v zákrutách |
veľa odkladacích miest |
dizajnovo netradične tvarovaná zadná časť sa horšie umýva |
úsporné dCi motory |
|
podarená kombinácia motora 2,0 dCi 16V so šesťstupňovou automatickou prevodovkou Proactiv |
Najčastejšie poruchy
nefungujúci bezkľúčový prístup - čítacie zariadenie, čipová karta |
rôzne falošné poplachy o chybách |
nefunkčné kľučky dverí - kontakt na zatváranie |
štrajkujúce originál autorádio alebo chybný centrálny displej |
občas pokazený zámok volantu - nemožno naštartovať |
vypadávajúce smerovky, el. mechanizmus okien, padajúce okná dverí - praskajúce držiaky bočných okien, či nefunkčné centrálne zamykanie - chybné zámky |
nefunkčný alternátor |
vôle v uložení prednej nápravy - v čapoch, silentblokoch a občas sa vyskytne aj hučiace ložisko kolies (väčší km nábeh) |
pískajúce a predčasne opotrebované brzdy |
občas zatuhnuté lanovody parkovacej brzdy |
nadmerná vôľa v ovládacích lanovodoch - nepresné a teda ťažšie radenie rýchlostných stupňov |
nefunkčné cievky zapaľovania - motor beží nepravidelne na "menej" valcov (benzín, častejšie prvé roky výroby, väčší počet km, zanedbaná výmena sviečok) |
nadmerné opotrebenie presuvníka variabilného časovania, čo sa prejavuje hrubším chodom a slabším ťahom (1,6 16V 83 kW). |
občas prasknutý tlmič výfuku vo zvare (1,6 16V) |
opotrebované/pridreté vysokotlakové čerpadlo common-railu (systém Delphi, motor 1,5 dCi - 60, 63, 74 kW) |
zlyhanie rozvodov (1,5 dCi, častejšie prvé ročníky) |
nadmerne opotrebované vstrekovače - hlučnejší a nerovnomerný chod motora, obtiažnejšie studené štarty (väčší km nábeh, pričom citlivejšie na kvalitu paliva najviac pri 1,5 dCi 60,63 a 74 kW-Delphi) |
porucha EGR ventilu - slabší ťah, cukanie, prechod do núdzového režimu, svietiaca kontrolka (1,5 dCi,1,9 dCi väčší km nábeh, častejšia mestská prevádzka - kratšie jazdy, resp. nadmerne opotrebované turbodúchadlo) |
zanesený DPF filter - slabší výkon, vyššia spotreba, prípadne prechod do núdzového režimu, svietiaca kontrolka (dCi, väčší km nábeh, resp. častejšia jazda v meste alebo kratších trasách - nedostatočná regenerácia, horší technický stav motora-opotrebené turbo, vstrekovací systém a pod.) |
nadmerne opotrebované turbodúchadlo - vyššia spotreba oleja, slabší ťah, prenikanie oleja do sacieho traktu (dCi, Turbo, väčší km nábeh, dlhé intervaly výmeny oleja) |
nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - nadmerné vibrácie na voľnobehu, trhavý rozjazd pri zábere spojky, vyššia hlučnosť pri akcelerácii (dCi, väčší km nábeh) |
nadmerne opotrebované ojničné (hlavné) ložiská - zadretie motora (najčastejšie 1,5 dCi, menej 1,9 dCi a 2,0 dCi) |
opotrebované ložiská prevodovky - hučanie od motora (viac šesťstupňová prevodovka) |
opotrebovaná synchronizácia väčšinou druhého a tretieho stupňa - škŕkanie pri radení (viac šesťstupňová prevodovka) |
Autorubik odporúča
Brať | Nebrať |
---|---|
Benzínové motory. Majú síce vyššiu spotrebu ako dieslové motory, sú však spoľahlivejšie, vozidlá majú obvykle nižší nájazd a aj prípadné opravy budú lacnejšie. Prevádzkové náklady možno naviac znížiť prestavbou na LPG. |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
1.4 (JM0B, JM0H, JM1A) | 1390 ccm | K4J 730,K4J 740 | 72 kW |
1.6 (JM0C, JM0J, JM1B) | 1598 ccm | K4M 761,K4M 782 | 83 kW |
1.6 16V (JM1R) | 1598 ccm | K4M 9 766,K4M C 813,K4M 812 | 82 kW |
2.0 (JM05, JM0U, JM1N, JM1U, JM2V) | 1998 ccm | F4R 770,F4R 771 | 99 kW |
2.0 16V Turbo (JM0W) | 1998 ccm | F4R 776 | 120 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
1.5 dCi (JM02, JM13) | 1461 ccm | K9K 728,K9K 729 | 74 kW |
1.5 dCi (JM0F) | 1461 ccm | K9K 722 | 60 kW |
1.5 dCi (JM16) | 1461 ccm | K9K 734 | 76 kW |
1.5 dCi (JM1E) | 1461 ccm | K9K 732 | 78 kW |
1.5 dCi (JM1F) | 1461 ccm | K9K 724 | 63 kW |
1.9 D | 1870 ccm | F9Q J 803,F9Q 812 | 85 kW |
1.9 dCi (JM0G, JM12, JM1G, JM2C) | 1870 ccm | F9Q 812 | 88 kW |
1.9 dCi (JM14) | 1870 ccm | F9Q J 803,F9Q 804,F9Q 816,F9Q 818 | 96 kW |
1.9 dCi (JM15) | 1870 ccm | F9Q 804 | 81 kW |
2.0 dCi (JM1K) | 1995 ccm | M9R 700,M9R 721,M9R 722 | 110 kW |
16 komentárov
Marek
Chcel by som ako byvali majitel tejto francuzkej znacky napisat len tolko ze sme mali vsetky auta len Renaulty, viac menej spokojnost. tento renault je vynikajuci kym sa nezacne kazit, akonahle sa zacne kazit je to nocna mora, nikto nevedel prist na to co je na chybe a preto som sa z tohoto auta tesil LEN 2 krat. prvy krat ked som ho kupil a druhy krat ked som ho predaval.
Vybava vozidla je plne automaticka a ma plno vychytavok ale motor je katastrofa! trisky, cerpadlo, EGR ventil, turbo, nachylnost na slabu bateriu, auto mi za jazdy zdochlo 2x denne a podobne prekvapenia ma cakali kazdy den:-D jednoducho ruky prec. auto malo vzdy pravidelny servis a servisne intervali kazdych 12 az 15 tisic Km, jednoducho bolo on starane, ja som na nom najazdil 270000 km bez poruchy a potom to zacalo, nakociec som ho predal a neskutocnych 2900,- Euro a terajsi majitel o vsetkych zavadach bol oboznameny, ale urcite z neho nemal ani on radost.
co sa tyka vybavi a komfortu si myslim ze len taztko mu najst konkurenciu, pohodlne a priestranne auto. ja som mal 1.5dci 62 kW motor a spotreba sa dala urobit aj 3,5l/na 100km nafty, a max 6l a to uz bolo rally.
len ta spolahlivost!
hudyko
renault scenic je nocna mora nie auto, viem z vlastnej a drahej skusenosti
Vanluk
Je super ked clovek moze citat rady a skusenosti majitelov. Kazdopadne Hudyko, netusim aky model si mal presnejsie, roznik a motor…takze to akoby som povedal ze nekupujte Skodu octaviu si vymyslim…ale to je vsetko…asi to bude tym ze si znechuteny z toho auta, viacmenej ak mozes tak spresni tvoju skusenost az si najdes cas a chut. Dik.
Marek, super opis, dik…no mam vo vyhlade Grand scenic 2007 2.0 16V s LPG…ma niekto skusenost???
hudyko
až teraz som sa dostal k odpovedi.mal som1,9 dci 88kw, r.v.2004.turbo som počas roka menil asi 4 x, okrem toho som menil celý blok motora, všetky vstrekovače, tepelný odpor na klimatizácii mi odišiel asi 3x a to nie som automechanik ale nikto mi už to nechcel opravovať a posledný krát som turbo aj tepelný odpor menil už sám. bol som rád že som ho v roku 2011 predal za 2.000€. už nikdy renault a dci
Jozef
Mam scenic 1.6 16v 2004…mám ho 20 mesiacov vymena rozvodov a oleja…jedina investicia…slape ako hodinky bez poruch….asi spravny kus…
Andrej
Aku dosahujete spotrebu na tom aute? Hlavne dialnica ma zaujima
jozef
Su dobre taketo recenzie. Ja som uvazoval o tomto aute ale po tyzdni citani recenzii a skusenosti majitelov aut presahovalo a to ovela ze to auto je nespolahlive. Ano auto ma komfort ale to neni vsetko ja osobne sa divam prave na spolahlivost ta je dvolezita. Este som uvazoval o sceniku 2 r.v. 2002 ten je na tom zo spolahlivostou ovela lepsie. A vzdy bude platit pravidlo cim viac elektroniky tym vecsia poruchovost. Tak nakoniec asi u mna vyhra opel meriva.
M.sz
Ja mam opel zafira 2.0 dti 74kW . Az na kupu kedy som musel kupit nove cerpadlo za 2000€ som s autom spokojny. Je pohodlne a suciastky ako tlmice a pod su za dobru cenu a jednoducho premontovatelne aj na parkovisku. Akurat riesim egr ventil za 250€ .auto mam stvrty rok a nemenil by som. R.v.2002
miso
Dobry den potreboval by som info ohladne Scenika mam 1,5dci r.v.2006 pri nastartovani za studena dlksie toci motor po chvilke nastaruje pripada mi to ako keby nejdu vsetky valce zo zaciatku a strasne zacne kadit biely dym nevedel by mi niekto povedat co by to mohlo byt trisky aj cerpadlo su v poriadku bolo uz servise, dakujem za info
Dodes
Je to uz nejaky ten piatok, asi to uz mas aj opravene, ale bude to zrejme tesnenim hlavy – pretlaci vodu do valca cez prezrate tesnenie, potom nechce naskocit a ked aj naskoci, ide na tri valce pokial sa nezbavi vody, preto aj biely dym po starte.
Jozef
Dobry den potreboval by som radu ohladne Scenika mam 1,5dci r.v.2004, po vymene motora naslednej vymeme termostatu prestalo fungovat kurenie, nepravidelne funguje, zacne kurit neskor, alebo vobec nasledne zacne..je to opakujuci cyklus – nestretli ste sa s niecim podobnym? dakujem za rady
Dominik
mam toto auto uz vyse 2 rokov a okrem tlaku cidla turboduchadla a zadneho strmena ziadna porucha! ! ! menil som len spotrebne veci si ako su brzdy, semeringy, loziska, filtre… GS ma najazdenych necelych 200 000 km. mam r.v. 2006, 1.9 dCi, 85KW. porucham treba predchadzat a ked sa mi nieco nezda tak to riesim hned a nie kym sa to pokasle. ked som cital recenzie, tak som sa chcel vykaslat na kupu tohto auta a teraz som rad, ze som tak nespravil.
Zolo
Zdravim chcem si kupit grand scenic rv 2007 1.9 96kw 258000km.viete mi poradit ci si ho mam kupovat?
Pedro
zdravim, uvodom chcem pochvalit recenziu a je celkom dobra, az na tu spotrebu paliva – lebo ja mam scenic 2.0 benzin a dlhodoby priemer je 7,3 l/100km, pricom auto je plne vytazene ak veziem ludi na letisko, no a spolahlivost je dobra-auto ma cez 200tis km nikde nenechalo a servis mi robi kamarat, v renaultServise som bol iba pre cipovu kartu, lebo som o jednu prisiel.
Ján
Zdravim, potrebujem elektroinštalaciu vozidla renault scenic II. 1.5 DCI 60kW r. v. 2004, pretože neviem ktora poistka alebo relatko ide na štarter alebo na alternator a v ktorom mieste su poistky alebo relatka osadene, pretože su na troch miestach. Budte tak dobry a zašlite mi celu schemu za porozumenie vopred ďakujem. 0908377486
Miro
Mám otázku, koľko by stála výmena displeja keď nesvieti autorádio na Grand Scenic 2005 1,6 benzín 83 kW? Vďaka