Motory
2,0 i (88 kW, 86 kW 190 Nm)
Pod kapotu Vivara sa dostal jediný benzínový agregát, 16 ventilový dvojliter F4R s výkonom 88 kW (86 kW) pri 4750 ot/min a krútiacim momentom 190 Nm pri 3750 ot/min. Po konštrukčnej stránke sa jedná o príbuzný motor aký sa montoval do Laguny, Espace alebo Scenic.
Dynamika vyhovie pre kratšie jazdenie s menej naloženým vozidlom. Pri väčšom naložení/obsadení už akčnosť motora výraznejšie slábne a na svižnejšie zrýchlenie je potrebné motor udržiavať vo vyšších otáčkach.
Spotreba sa pri bežnom jazdení pohybuje okolo 10 litrov, pri náročnejšej prevádzke stúpa aj nad 12 litrov. Motor poteší slušnou spoľahlivosťou, šesťstupňovou prevodovkou a na zníženie prevádzkových nákladov sa ponúka aj voľba prestavby na LPG.
1,9 dCi (60 kW 200 Nm, 74 kW 240 Nm)
V drvivej väčšine sa pod kapotou Traficu nachádza dieselový motor. Pred modernizáciou dominoval najmä 1,9 dCi z radu F9Q známy aj z iných modelov značky Renault. Slabšia verzia sa hodí predovšetkým pre menšie verzie, ktoré jazdia prevažne na kratšie trasy po meste či okolí. Dynamické limity sa výraznejšie prejavia najmä pri väčšej záťaži a pri vyšších rýchlostiach, kde je už akcelerácia vozidla pomerne vlažná
Dlhým jazdám rýchlejším tempom neprospieva ani päťstupňová prevodovka s kratším sprevodovaním. To síce pomáha dynamike motora v nižších rýchlostiach, naopak pri diaľničnom tempe zbytočne trápi vysokými otáčkami. To znamená nielen vyššiu spotrebu a hluk, ale tiež rýchlejšie opotrebovanie motora.
Ak sa s vozidlom jazdí častejšie na dlhšie trasy alebo s ťažším nákladom/vo väčšom obsadení, je lepšie zvoliť silnejšiu – 74 kW verziu motora. Zlepšovať dynamiku a taktiež komfort jazdy vyššími rýchlosťami pomáha aj šesťstupňová prevodovka.
Motory potešia slušnou spotrebou, ktorá sa pri bežnom jazdení pohybuje okolo 7-8 litrov, výraznejšie – nad 10 litrov stúpa až pri väčšom zaťažení (ťažší náklad, ťahanie prívesu či rýchla jazda).
Motor 1,9 dCi sa prezentuje ochotou zrýchľovať aj v nižších otáčkach, začo vďačí pomerne malému turbodúchadlu s nižšou zotrvačnosťou. Na slušnej úrovni je aj kultivovanosť a hladina hluku pri bežnom jazdení. Menej poteší pomerne malý rozsah využiteľných otáčok, keďže už po prekročení 3000 ot/min začne ochota motora pomaly ale isto slabnúť a pri 3800 ot/min zasahuje obmedzovač.
Trocha komplikovaná je spoľahlivosť a životnosť motora, ktorá je výrazne závislá od jazdného štýlu a tiež údržby. Oficiálne intervaly výmeny oleja sú až 30 000 km alebo 2 roky. Takéto dlhé intervaly ale nesedia motoru – najmä turbodúchadlu a kľukovému mechanizmu (ojničným ložiskám). Rýchlejšie opotrebovanie nastáva aj pri častejšom nadmernom zaťažovaní motora, kedy sa obzvlášť v prípade päťstupňových prevodoviek (60 kW verzia) jazdí dlhšiu dobu vo vysokých otáčkach, ľudovo povedané na plný kotol. Odporúča sa teda meniť olej najneskôr po 15 000 km a podľa možností zbytočne motor nevytáčať a po diaľničnej jazde hneď motor nevypínať, ale nechať aspoň minútu bežať na voľnobeh, nech sa turbo trocha schladí.
2,5 dCi (99 kW 310 Nm, 107 kW 320 Nm)
Solídnu dynamiku aj v prípade naloženého vozidla ponúka štvorvalec 2,5 dCi radu G9U s výkonom 99 kW (310 Nm), po modernizácii 107 kW (320 Nm). Jedná sa o agregát odvodený z menšieho 2,2 dCi známeho z Laguny II, Velsatis či Espace IV. Vyznačuje sa solídnou kultivovanosťou a primeranými nárokmi na palivo.
Bohužiaľ, lepšia dynamika motora je v tomto prípade vykúpená problematickou spoľahlivosťou. Okrem „bežných“ ťažkostí akými sú opotrebované turbodúchadlo alebo problémy so vstrekovacím systémom, môže zlyhať aj rozvodový mechanizmus, čo obvykle končí fatálnym poškodením motora.
Problémom sú ozubené kolesá medzi kľukovým hriadeľom a vysokotlakovým čerpadlom, ktoré sa pomerne rýchlo opotrebuje, obzvlášť pri viac zaťažovaných vozidlách. Spočiatku sa problém prejavuje zvýšenou hlučnosťou a tvorbou kovových pilín – kontrola demontážou snímača otáčok. V prípade takýchto príznakov sa odporúča urýchlene sústavu kolies vymeniť, v opačnom prípade postupne dôjde k fatálnemu poškodeniu ozubeného kolesa – ulomeniu zubu, čo znamená koniec pre motor.
Pri väčšom nájazde sa objavuje aj problém s nadmerne opotrebovaným dvojhmotovým zotrvačníkom a v prípade výkonnejšej 107 kW verzie aj ťažkosti s DPF filtrom. Oproti slabšiemu 1,9 dCi tak poteší len odolnejšia prevodovka.
2,0 dCi (66 kW 240 Nm, 84 kW 290 Nm)
V roku 2006 bol agregát 1,9 dCi nahradený novým 2,0 dCi M9R v dvoch výkonových verziách 66 kW (240 Nm) a 84 kW (290 Nm). Najmä silnejšia si obstojne poradí aj s naloženým (obsadeným) Traficom a v bežnom jazdení sa vyznačuje aj solídnou spotrebou okolo 7-8 litrov. Výhodou je aj veľmi kultivovaný chod, ktorý neobťažuje posádku nadmerným hlukom.
Motor obsahuje vodou chladené turbodúchadlo, moderný vstrekovací systém common rail s piezoelektrickými vstrekovačmi a rozvodový mechanizmus poháňaný bezúdržbovou reťazou. Motor poteší aj z hľadiska celkovej spoľahlivosti. V iných modelov značky Renault sa síce v prvých rokoch výroby objavovali prasknuté tesnenia pod hlavou valcov, zlyhania olejového čerpadla, prasknuté bloky a pod., v prípade Traficu je takýchto prípadov ale minimum. Dôvodom je najmä podstatne nižší výkon a tým pádom celkové (tepelné aj mechanické) namáhanie. Aj pre tento motor ale platí, že 30 000 km interval výmeny oleja je príliš optimistický, a preto sa odporúča skrátiť na polovicu.
Prevodovka
Radenie je tzv. po ruke, keďže krátka radiaca páka je prakticky umiestnená na palubnej doske. Samotné radenie je vzhľadom na charakter vozidla pomerne presné s ľahkým chodom.
Do modernizácie boli na výber manuálna päťstupňová PK5 alebo šesťstupňová prevodovka PK6. Z hľadiska jazdnej dynamiky a väčšej úspornosti sa javí ako lepší variant prevodovka so šiestimi stupňami PK6.
Obe prevodovky sú však prebraté z osobných vozidiel a v ťažkom a veľkom Traficu sa dostávali za hranicu svojich konštrukčných možností. Po čase sa tak mnohí majitelia stali svedkami nadmerného hučania, ktorého príčinou boli nadmerne opotrebované ložiská, v ktorých sú uložené hriadele prevodovky. Ak sa problém zanedbal, postupne sa ložiská rozpadli a fatálne poškodili celú prevodovku. Pri kúpe tak treba dať pozor na podozrivé hučanie, ktoré sa prejavuje za jazdy a aj na neutrál po uvoľnení spojky. Oprava je možná, treba sa však pripraviť na investíciu cca 500 €. Náprava prišla až s modernizáciou v roku 2006, kde nahradila problémovú prevodovku PK6 prepracovaná a podstatne odolnejšia PF6.
Zvýšenú pozornosť treba venovať aj robotizovanej prevodovke Quickshift. Jazda s ňou si vyžaduje cvik, aj tak je ale radenie trocha uskákané. Naviac ani spoľahlivosť nie je jej silnou stránkou.
Spoľahlivosť a poruchy
Prednosti a nedostatky
dizajn karosérie aj interiéru |
slabšie dielenské spracovanie |
univerzálnosť a variabilita modelu |
v základe len pozdĺžne nastaviteľný volant |
úsporné dieslové motory |
slabšie kúrenie |
odolnosť voči korózii |
slabšia dynamika 1,9 dCi 60 kW - iba päťstupňová prevodovka |
jazdné vlastnosti |
poddimenzované prevodovky (modely do modernizácie 2006) |
prijateľné ceny a slušný výber jazdeniek |
problematická spoľahlivosť 2,5 dCi |
Najčastejšie poruchy
nefunkčný zámok dverí alebo nefunkčné diaľkové zamykanie - často vymačkané tlačidlá na ovládači |
rôzne elektronické poruchy - chybný spínač varovných svetiel, motorček ostrekovačov, štartér, alternátor, elektrické nastavovanie zrkadiel alebo podsvietenie stredového panelu |
porézny-tečúci chladič |
nefunkčná klimatizácia (porucha kompresoru, netesný chladiaci okruh) |
vôle na prednej náprave - (opotrebované spodné čapy, silentbloky či čapy riadenia) |
hučiace ložiská kolies, nadmerne opotrebované tlmiče (väčší km nábeh poprípade väčši zaťažovanie) |
občas tečúci posilňovač cez netesné tesnenie hadíc - tzv. "o" krúžky |
zasekávajúca sa ručná brzda |
nadmerne opotrebovaná spojka (zväčša až pri väčšom nábehu) |
poruchy riadiacej elektroniky, lamda sondy, zapaľovacej cievky (chod na menej valcov), chybný snímač otáčok - motor sa nedá naštartovať (benzín, väčší km nábeh) |
občas nefunkčný snímač tlaku turba (dCi) |
občas nefunkčný snímač hmotnosti vzduchu (dCi) |
nadmerne opotrebované turbodúchadlo - vyššia spotreba oleja, slabší ťah, prenikanie oleja do sacieho traktu (dCi, najčastejšie 1,9 dCi, väčší km nábeh, dlhé intervaly výmeny oleja) |
nadmerne opotrebované vstrekovače - hlučnejší a nerovnomerný chod motora, obtiažnejšie štarty (väčší km nábeh, citlivejšie na kvalitu paliva najviac pri 2,0 dCi) |
netesné-tečúce vysokotlaké čerpadlo (častejšie pri starších dCi, väčší km nábeh) |
nadmerne opotrebený-vylágrovaný motor-zadrenie kľukového hriadeľa (1,9 dCi, najčastejšie 60 kW, nadmerné zaťažovanie, väčší km nábeh, dlhé intervaly výmeny oleja) |
nadmerne opotrebené ozubené kolesá rozvodov (2,5 dCi, riziko fatálneho poškodenia motora) |
nadmerne opotrebované-hučiace ložiská v päť resp. šesťstupňovej prevodovke v spojení s motorom 1,9 dCi |
zanesený DPF filter - slabší výkon, vyššia spotreba, prípadne prechod do núdzového režimu, svietiaca kontrolka (2,5 dCi, 2,0 dCi, väčší km nábeh, resp. častejšia jazda v meste alebo kratších trasách - nedostatočná regenerácia) |
nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník (2,5 dCi, väčší km nábeh) |
Autorubik odporúča
Brať | Nebrať |
---|---|
2,0 dCi. Motor poskytuje dodávke solídnu dynamiku (obzvlášť v silnejšej verzii) pri rozumnej spotrebe. Ani v spoľahlivosti si nevedie zle, a tak sa pri výbere jazdenky oplatí počkať a vybrať zachovalý kus s touto motorizáciou. 1,9 dCi (74 kW). Pri pravidelnom a kvalitnom servise a rozumnom zaobchádzaní vie byť aj tento motor primerane spoľahlivý. Poteší aj obstojnou dynamikou a solídnou spotrebou. Najväčšia slabina je tak chúlostivá prevodovka. |
1,9 dCi (60 kW). Motor poskytuje len priemernú dynamiku aj v prípade slabšie naloženého či obsadeného vozidla. Častejšie sa mu tak musí šliapať na krk, čo sa odráža nielen na vyššej spotrebe a hluku, ale aj na jeho životnosti. Moc to motoru neuľahčuje ani 5-stupňová poddimenzovaná prevodovka. 2,5 dCi. Slušná dynamika je značne vykúpená rizikom fatálnej poruchy. V prípade 107 kW verzie je ešte ako bonus štandardne dodávaný DPF. |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
2.0 (ELOA) | 1998 ccm | F4R 720 | 88 kW |
2.0 (FL0A) | 1998 ccm | F4R 720,F4R 722 | 88 kW |
2.0 (JL0A) | 1998 ccm | F4R 720,F4R 722 | 88 kW |
2.0 16V | 1998 ccm | F4R 820 | 86 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
1.9 dCi 100 (ELOC) | 1870 ccm | F9Q 760 | 74 kW |
1.9 dCi 100 (FL0C) | 1870 ccm | F9Q 760 | 74 kW |
1.9 dCI 100 (JL0C) | 1870 ccm | F9Q 760 | 74 kW |
1.9 dCi 80 (ELOB) | 1870 ccm | F9Q 762 | 60 kW |
1.9 dCi 80 (FL0B) | 1870 ccm | F9Q 760,F9Q 762 | 60 kW |
1.9 dCI 80 (JL0B) | 1870 ccm | F9Q 762 | 60 kW |
2.0 dCi 115 (EL0H) | 1995 ccm | M9R 780,M9R 782,M9R 786 | 84 kW |
2.0 dCi 115 (FL01, FL0U) | 1995 ccm | M9R 780,M9R 782,M9R 786,M9R 692 | 84 kW |
2.0 dCi 115 (JL0H) | 1995 ccm | M9R 780,M9R 782,M9R 786,M9R 692,M9R 630 | 84 kW |
2.0 dCi 90 (EL0H) | 1995 ccm | M9R 780,M9R 782 | 66 kW |
2.0 dCi 90 (FL0H) | 1995 ccm | M9R 780,M9R 782,M9R 630 | 66 kW |
2.0 dCi 90 (JL0H) | 1995 ccm | M9R 782 | 66 kW |
2.5 dCi 135 (ELOD) | 2463 ccm | G9U 730 | 99 kW |
2.5 dCi 115 | 2464 ccm | G9U 630 | 84 kW |
2.5 dCi 135 (FL0D) | 2464 ccm | G9U 730 | 99 kW |
2.5 dCi 135 (JL0D) | 2464 ccm | G9U 730 | 99 kW |
2.5 dCi 145 (EL0J) | 2464 ccm | G9U 630 | 107 kW |
2.5 dCi 145 (FL0J) | 2464 ccm | G9U 630 | 107 kW |
2.5 dCi 145 (JL0J) | 2464 ccm | G9U 630 | 107 kW |
6 komentárov
Ľubomír
Moja skúsenosť s R. Trafic bola perfektná . Bol to Trafic 1,9 DCi 60-kw , r.v. 2002 . S autom som najazdil 560 000-km . Za celý čas som menil : tesnenie pod hlavou , 2 x vahu vzduchu , zaslepil sa egr ventil a na cca 400 000-km som menil vstreky a spojku . Inak auto ma nenechalo nikdy na ceste . Ostatne opraví bolí len bežného charakteru ako hučiace ložisko kolies , brzdové obloženie a kotuče , lanka ručnej brzdy , diely podvozku a pod.
Martin
Vstrekovace ste menili z dôvodu pouzivania menej kvalitnej nafty, alebo to blo opotrebovanim?
Ten výhľad môže byť pri takto vysokom aute veľkým plus. Ako sa Vám s ním parkovalo?
Jaroslav
Mam uz v poradi 2.trafik 2.0 dci 9-miestny ten prvy 2011 som zodral predal som ho po 960.000 km a jazdi dodnes robili na nom iba jednu vaznu opravu vstreky pri 398.000.km Pricina bola voda ktora zaplavila vstrekovace a odpalila elektricku cast vstreku ! Po vymene vstrekov a naslednej pretesnenosti dielov aby sa tam voda nedostala auto jazdi dodnes teraz ma najazdenych 1.106.000 km ! Teraz mam rocny trafik 2012 ma najazdenych cez 300.000.km zatial ziadna porucha !!! Auta servisujem len v renault servise a mozem s cistym svedomim prehlasit ze lepsie 9.miestne auto neexistuje !!! Kupil som v 2011 aj Fiat Ducato panorama 2.3 jtd 9-miestne co dodnes ľutujem je to katastrofalne auto v kazdom smere spotreba 10 litov a viac ! Motor Iveco 2.3 jtd je perfektny dnes ma cez 700.000 km bez najmensieho problemu spolahlivy nezere olej ani nemal dodnes ziaden problem no ostatne veci katastrofa !!! Spojka vydrzi len do 100.000km takze uz som ich menil 7 x viac km vydrzia pneumatiky ako spojka karoseria ma metalicky lak len z vonku z vnutra auto nie je ani nalakovane vsetko vrzga trepe plasty su velmy slabe nekvalitne lamu sa skratka nikdy to nekupte ak jazdite velke km
vasil labant
dobry den mam trafic 74 kw ale problem je jeho tah ktory nema vie niekto poradit ,dakujem
Dusan Bozik
Vymenit egr ventil, som menil a bolo po probleme. Komplet zaneseny bordelom zo spalin.
Milan
Rozmýšľam nad kúpou trafiť 2.0 dci 84kw , 8 miest ,ale potrebujem ťahať príves 1300 kg brzdený , neviem ako by to zvládal . Je to rok 2014 nájazd 395000 km diaľnica Rakúsko