O Jumperoch sme už písali. Mali sme test krátkeho modelu predchádzajúcej generácie a základné veci sme zhrnuli v článku o jazdených autách. Začnem teda podobne ako pri predchádzajúcom teste. Nakoľko je toto auto všadeprítomné, pochybujem o existencii niekoho, kto takéto približovadlo ešte nevidel. Má veľmi veľa verzii a jediné s čím sa dá spliesť je Peugeot Boxer a Fiat Ducato, keďže sú to sesterské modely. Rozdielne sú len znaky vpredu, vzadu a v interiéri. Ďalší výrazný rozdiel je v použití motorov. Trojliter je pre všetky modely ten istý. Menšie motory používa Citroen a Peugeot spoločne vlastné HDi 2,2 a Fiat má 2,3 JTD. Ja som mal na test najdlhšiu verziu L4, so strednou výškou H2 a najvýkonnejším motorom. Hmotnostne bolo auto do 3,5 tony s označením 35+. Označenie hmotnosti hovorí, že je to model s možnou celkovou hmotnosťou 4,0 tony, avšak tá je znížená na 3,5 tony, kvôli legislatíve.
Interiér a exteriér
Veľké biele. To je základná charakteristika auta pri pohľade zvonka. Detailnejšia obhliadka ukazuje, že 6,3 metrová beštia má veľké predné aj zadné svetlá, ktoré dokážu dostatočne osvetliť cestu. Celé auto je obohnané veľkými plastovými lištami, ktoré obsahujú pozičné svetlá. Tie svietia na oranžovo a robia auto viditeľnejším napríklad pri otáčaní krížom cez cestu.
Vstup dovnútra do ložného priestoru je cez veľké bočné a zadné krídlové dvere. Cez bočné sa s menším problémom dá naložiť paleta na šírku. Lepšie oproti predchádzajúcemu modelu je stvárnenie priečky medzi osobnou a nákladnou časťou. Tá menej trčí dozadu, takže je priestor vzadu lepšie využiteľný. Zadné dvere majú tiež veľkosť, ktorá je absolútne perfektne využiteľná. Čo ma prekvapilo bol ich tvar. Otvor je štvorcový.
Verzia L4H2 má oficiálne dĺžku ložnej plochy 4,07 metra. Šírka dosahuje 1,887 metra. To sú vskutku kráľovské rozmery, ale je tu jeden háčik. A tým sú blatníky. Tie zasahujú dovnútra a zmenšujú plochu využiteľnú na prevážaný tovar. Tieto fakty zapríčiňujú to, že do auta vlezie len 5 paliet. Dve vedľa seba za kabínu a tri na šírku. Pritom ešte ostane 47 centimetrov nevyužitých. Takže na 5 paliet je podľa môjho názoru vhodnejšia verzia kratšia o 30 cm L3, ale ak niekto preváža tovar, ktorý nie je na paletách, tak je táto verzia dobre využiteľná.
Aby sa auto zmestilo do legálneho limitu 3,5 tony, užitočná nosnosť je približne 1300 kíl, podľa výbavy. Každá z 5 paliet môže teda vážiť 260 kg. Takže žiadne ťažké železá dovnútra asi nemá zmysel pchať. Ak niekto chce čo najväčšiu nosnosť, tak by mal zvoliť verziu L2H2. Tá má s 2,2 litrovým motorom nosnosť až 1570 kg.
Priestor pre vodiča je tiež lepší ako v predchádzajúcej generácii. Okrem ergonomických bodov je väčší aj priestor na život. Na Crafter to ale nestačí. Odkladacích miest je tiež relatívne dosť, aj dokumenty sa dajú pripnúť na prístrojovú dosku. Dvojsedadlo spolujazdcov má integrovaný stolík s ďalším štipcom, ale mobil som mal stále iba pohodený na strednom sedadle. Nad rádiom bola odkladacia schránka veľkosti 1 DIN, ale nesedela mi na účel odloženia, čo je asi príliš subjektívne.
Odkladacie priestory sú klasicky pred spolujazdcom a v strede dole je doslova jaskyňa s obrovskými vrátami. Tam sa zmestí všeličo. Povedal by som, že aj notebook do veľkosti 13 palcov. Ďalším priestorom na odloženie vecí je polica nad oknom. Tá ma však nepríjemne prekvapia, keď som nasadal. Sedadlo, ktoré bolo výškovo nastaviteľné bolo úplne hore, tak som dostal poriadnu ranu do čela. Po skorigovaní sedadla som však problém už nemal. Musím vyzdvihnúť odkladacie priestory v dverách. Klasická 1,5 litrová fľaša je bez problému, dvojlitrovka tiež. Dokonca do každých dverí vojde po štyri kúsky. Vyzerá, že to aj vydrží, ale s plnými by som to radšej neskúšal. Treba však hneď povedať, že schránky vo dverách sú hlboko. Takže pollitrovka je skoro nedosiahnuteľná.
Interiér pôsobil celkom hodnotne, ale skôr ako na dojem bol stavaný na výdrž a ľahkú údržbu. Takže na mäkčené plasty môžeme zabudnúť. Trochu ma zamrzel pohľad na manžetu radiacej páky, ktorá bola už po 12 000 km trochu deravá.
Ergonómia je v poriadku, na všetky ovládacie prvky som bez problému dočiahol. Zmätok som mal zo začiatku v ovládaní kúrenia a klimatizácie. Má to vnútorný kruh a vonkajší, každý nastavuje niečo iné. Na konci testu som ale už problém nemal a prišlo mi to celkom dobré z hľadiska úspory miesta na stredovom paneli. Zrkadlá boli obrovské a ako neskutočné plus hodnotím, že všetky 4 plochy boli nastaviteľné elektricky. Výhľad do nich bol cez malé trojuholníkové okná na dverách. Nebol však úplne ideálny, ale to je následok toho, že plocha zrkadiel je vskutku obrovská. Okná mali tiež elektrické ovládanie. S tým som problém nemal.
Po usadnutí za volant a naštartovaní sa ozvalo urputné pípanie, aby si vodič zapol pás. Bolo až neznesiteľné, čo je pozitívum, aspoň budú šoféri viac v bezpečí, keď už A stĺpik mierne obmedzuje výhľad. Výška svetelného lúča je nastaviteľná dvoma tlačidlami a ukazovateľ je na združenom prístroji. To sa mi veľmi nepozdávalo. Čo bolo zlé s kolieskom? Smerovky podporujú tri zablikania, čo je super. Ku páčkam pod volantom teda nemám žiadne pripomienky, len mi prišlo nelogické, že stierače nezotreli čelné sklo po pustení ostrekovačov.
Samotnou kapitolou je palubný počítač. Prepína sa stlačením vrchu pravej páčky pod volantom. Obsahuje všetky potrebné informácie. To je priemerná spotreba, vzdialenosť od vynulovania, dojazd, priemerná rýchlosť a aktuálna spotreba. Aktuálna spotreba má jednu pikošku. Pre duševný kľud šoféra škála končí pri 25 l/100 km. Pekný detail, aspoň nikto pri zrýchľovaní a pohľade dole neošedivie.
Sedadlo vodiča malo široké spektrum nastavenia, okrem sklonu a vzdialenosti sedáka sa dala nastaviť výška a bedrová opierka. Lakťová opierka bola tiež prispôsobiteľná, ale poťahy boli podľa môjho názoru pre severské krajiny a Rusko. Boli príliš teplé a nejdem ani rozoberať, že sú ľahšie zašpiniteľné. Nasadanie bolo veľmi príjemné, pretože veľké dvere sa otvárajú do uhla bezmála 90 stupňov.
Motor a prevodové ústrojenstvo
Niekoľkokrát som už prehlásil, že ideálny motor do dodávky má minimálne 125 kW. Motorizácia 3,0 HDi je tomu veľmi blízko. Hodnota výkonu je síce 115 kW, ale pocit je vynikajúci. Krútiaci moment 400Nm dokáže s autom bez ohľadu na to, či je prázdne alebo plné slušne zacvičiť.
V rámci motoru a motorového priestoru musím spomenúť nalievanie zmesi do ostrekovačov. Tu si človek bez lievika nepomôže.
Prevodovka má relatívne presné dráhy. Jedine pri podradení do štvorky som niekoľkokrát netrafil, ale dá sa na to zvyknúť. Hlavne, že má 6 stupňov, ktoré sú adekvátne rozdelené. Niektoré šli ťažšie zaradiť a aj vôla v koncových polohách mohla byť o niečo menšia. Prekvapením pre mňa boli otáčky pri diaľničnej 130-tke. Motor točil 2250. To je super pre spotrebu a veľmi dobré pre celkový hluk v kabíne. Motor nebolo skoro vôbec počuť a rozprávať sa dalo aj normálne bez zvýšenia hlasu.
Spotreba bola poznačená trasami, kde 70 percent boli diaľnice, 10 percent mesto a 20 percent mimomestské komunikácie. Priemerná spotreba sa aj tak ustálila na príjemných 10,7 litra na 100km. Pri väčšej snahe si myslím, že by som zajazdil aj pod 10.
Podvozok, brzdy a riadenie
Riadenie nemá veľmi spätnú väzbu. To však nie je v žiadnej dodávke. Nekladie ani žiaden odpor, čo je o niečo horšie. Vlastne ako-kedy. Pri parkovaní je to perfektné. Volantom sa dá krútiť doslovne malíčkom. Auto sa síce ľahko ovláda aj za jazdy, ale trochu väčší odpor by nebol na škodu.
Manévrovateľnosť auta je priamo úmerná tom, že to je najdlhšia verzia s najdlhším rázvorom. Testovaný Crafter bol obratnejší vďaka kratšiemu rázvoru a možnosti väčšieho natočenia predných kolies kvôli pohonu zadnej nápravy. Predsa len, dĺžku 6363 mm a šírku 2050 mm bez zrkadiel sa len tak ľahko oklamať nedá.
Po naštartovaní počuť tlmený zvuk motora a jazda s autom je veľmi príjemná. Teda s naloženým. Akcelerácia výborná, pruženie komfortné. Avšak to sa mení po vyložení nákladu. Zrýchlenie je ešte lepšie, takisto pružnosť motora. Lenže komfort je okamžite v ťahu. Auto dôsledkom tvrdých zadných listových pružín na slovenskej diaľnici riadne poskakuje. Nie je to úplne zlé, ale odpruženú sedačku by som nutne potreboval. To by bola najlepšia možná príplatková výbava. Aj rádio by som obetoval a miesto neho vďaka tichu motora počúval hudbu z mobilu. Z absentujúcich vecí vo výbave, za ktoré sa oplatí priplatiť musím spomenúť tempomat. Verím, že s ním by som dosiahol o 0,7 – 1,4 litra nižšiu spotrebu.
Späť k jazde. Predbiehanie je rutinná záležitosť, priblížiť sa, podradiť, a ide sa. To je sprevádzané efektívnym vypustením poctivého kúdolu dymu z výfuku. Aspoň aj okolie vidí, že to nie je len tak. Nakoľko je toto ekologické riešiť nejdem. Radšej menej ekologickým autom ísť a odviesť náklad raz ako viackrát s o niečo menším. Zrýchlenie je sprevádzaná ďalším pekným efektom. Tým je zvuk turba. To je naozaj počuť, nie je však hlučné. Len ma potešilo, že ho neutlmili úplne.
Brzdy sú adekvátne veľkosti a hlavne hmotnosti auta. Povedal by som, že sú až nadštandardné. Na prekvapenie ale nemá bohvieaký brzdný účinok motor. Od agregátu so 400 Nm som čakal viac.
Celkové hodnotenie, čo na to Autorubik
Jumper výborne zvláda to, na čo je určený. Konkurencia ale nespí. Prečo teda nekúpiť Sprinter? Má kvalitnejší interiér a podľa môjho názoru viac lahodí oku, čo sa týka tvarov. Ale, ale… za jeden Sprinter sú skoro dva Jumpery. A to už je dôvod na zamyslenie. Keď som si špecifikoval moju vlastnú verziu, tak som sa nedostal ani na dve tretiny porovnateľného Mercedesu. Pri VW je situácia podobná. Jediné čo treba zvážiť je, ktorý zo sesterských modelov kúpiť. To je ale jednoduché, predsa ten najlacnejší, čo podľa internetových cenníkov je momentálne Jumper (predajca aktuálne poskytuje 35 % zľavu).
Aký motor zvoliť? Na základný 2.2 HDi so 74 kW a 5-stupňovou prevodovkou by som rovno zabudol. Šesťstupňová verzia s 88 kW je lepšia. Ale trojliter je trojliter, vrelo ho všetkým odporúčam. Tajne však dúfam, že príde facelift, ktorý upraví výkon dva dvojky na 100 kW a tým pádom sa trojliter posunie na 130-135 kW. Vtedy bude ideálna motorizácia Jumpera znova jasná ako je teraz. Výkonu nie je nikdy dosť. Ani v GTI dodávke.
Konštrukcia | vznetový radový štvorvalec |
Palivo | NM |
Rozvod | DOHC, 4 ventily na valec |
Plnenie | turbodúchadlo |
Uloženie | vpredu naprieč |
Zdvihový objem (cm3) | 2 998 |
Prevodovka | šesťstupňová mechanická |
Poháňaná náprava | predná |
Najvyšší výkon (kW pri ot./min.) | 115 pri 3 600 |
---|---|
Maximálny točivý moment (Nm pri ot./min) | 400 pri 1 700 – 2 550 |
Najvyššia rýchlosť (km/h) | 165 |
Spotreba paliva (počas testu v l/100 km) | 10,7 |
Objem nádrže (l) | 90 |
0-100 km/h (s) | 13 |
Dĺžka (mm) | 6 363 |
Šírka (mm) | 2 050 |
Výška (mm) | 2 524 |
Rázvor náprav (mm) | 4 035 |
Prevádzková hmotnosť (kg) | 2 200 |
Najväčšia prípustná celková hmotnosť (kg) | 3 500 |
Rozmery pneumatík | 235/75 R16 C |
Batožinový priestor (l) | 15 000 |
Cena vozidla v čase testovania: 37 000 €.
[AdvantagesAndDisadvantages]
Prednosti a nedostatky
cena |
pohodlie bez odpruženého sedadla |
výbava |
manévrovateľnosť |
pružnosť motora |
prístup k žiarovkám a ostrekovačom |
priestor |
brzdný účinok motora |
spotreba |
nastavenie svetiel |
ticho v kabíne |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
2.2 HDi 100 | 2198 ccm | 4HV (P22DTE) | 74 kW |
2.2 HDi 120 | 2198 ccm | 4HU (P22DTE) | 88 kW |
3.0 HDi 145 | 2999 ccm | F1CE3481N | 107 kW |
3.0 HDi 155 | 2999 ccm | F1CE0481D (F30DT) | 115 kW |
3.0 HDi 160 | 2999 ccm | F1CE0481D (F30DT) | 116 kW |
2 komentáre
Ado
Rád by som popísal tento model ale rok 6/2012, kupil som ho nové a do dnesneho dna som si este nenasiel cas na skusenosti, ktore s tymto autom mam a taktiez pristup vyrobcu a servisov. Chcel by som to zverejnit, nech sa aj dalsi poucia.
Lukáš
Som zvädavý na skúsenosti Aďo, tak sem s nimi