Dobre zasej a bude bohatá úroda. Podľa doterajších výsledkov sa zdá, že Kórejci zasiali naozaj dobre. Prvé kórejské vozidlo vyrábané na Slovensku dosiahlo totiž značnej popularity nielen na našom trhu. Úspechu napomohol priaznivý pomer cena/úžitok, veľkorysá záruka, prijateľné prevádzkové náklady a slušná spoľahlivosť. Do testu sme si vybrali zánovne vyzerajúce vozidlo so základnou motorizáciou, ktoré malo ešte obuté zimné pneumatiky. Okrem zvyčajného hodnotenia sme sa bližšie pozreli aj na spomalenie vozidla, keďže teplota vzduchu dosahovala na apríl nadštandardných 26 stupňov. Vozidlo nám na test zapožičalo AAA AUTO Trenčín.
Interiér a exteriér
Niektoré vozidlá starnú pomalšie a niektoré naopak pomerne rýchlo. Prvotná Kia Cee’d patrí o niečo viac k tej druhej skupine. Pôvodne atraktívna Kórejčanka so slovenským pasom pomerne rýchlo zovšednela a v súčasnosti predstavuje len jedno z mnohých tuctových vozidiel, akých jazdia na našich cestách tisíce. Rýchlejšiemu starnutiu pôvodného dizajnu pomohol celkom podarený facelift a taktiež atraktívna druhá generácia. Dizajn je však veľmi subjektívna a pre mnohých motoristov aj druhoradá záležitosť, obzvlášť ak sa jedná o výber jazdenky. Často totiž rozhodujú faktory ako je cena, použitá technika, úžitok, záujem zlodejov či potenciálna závisť susedov.
Pod všedným kabátom sa ukrýva dizajnovo celkom podarený interiér, aj keď niektoré časti predsa len trošku vybočujú z radu. Na mysli mám nevábne pôsobiacu šedo čiernu kombináciu plastov, striebrenkový dekor stredového panelu, či cestárske oranžové podsvietenie budíkov a centrálneho displeja. Postupom času som si to ale prestal všímať a do popredia začali vystupovať prednosti interiéru. Prvým prekvapením bolo kultivované zavretie dverí, ktoré sprevádzalo celkom príjemné puff. Druhým prekvapením bolo rozsiahle použitie na dotyk príjemných mäkčených plastov, ktoré vykazovali veľmi slušné dielenské spracovanie. Do tretice spomeniem aj samotný pocit zo sedenia za volantom. Väčšina ovládačov sa totiž nachádza príjemne po ruke, dostatočný komfort si užívali aj oba lakte, solídne pôsobil v koži obšitý volant a svoje robila aj celková prehľadnosť a intuitívnosť ovládania výbavy vozidla.
Ďalšie prekvapenie nastáva pri hodnotení priestoru. Vďaka pomerne dlhému rázvoru 2650 mm je v kabíne dostatok miesta pre kolená a obmedzenia neprináša ani priestor nad hlavami cestujúcich. Z praktického pohľadu sa teda na nedostatok miesta nebudú sťažovať ani štyri 190 cm vysoké osoby. Zle si Cee’d nevedie ani v šírke interiéru a pri troche skromnosti sa vzadu odvezú aj traja dospelí. Sedadlá majú celkom príjemné tvarovanie, vpredu so solídnym bočným vedením. Trocha mi prekážal len kratší a na dlhšie trasy menej pohodlný sedák a taktiež pomerne hrubé čalúnenie, ktoré v teplejších dňoch nadmieru podporovalo potenie dotýkajúcich sa častí tela. Kufor poskytuje dostatočný objem 340 litrov, prístup k batožine trocha sťažuje na hatchback pomerne úzky otvor a tiež vyššia nakladacia hrana. Po sklopení zadných operadiel vznikne objem 1300 litrov. Škoda, že operadlá sa nedajú sklopiť do roviny. Odkladacích priestorov je tiež dostatok, pri lakťovej opierke sú aj dva držiaky na 0,5 litrovú PET fľašu. Trocha zamrzel len objem bočných káps a hlavne „kaslíka“ pred spolujazdcom, ktorý sa mi zdal oproti veľkorysosti objemu interiéru mierne poddimenzovaný.
Pri hodnotení interiéru sa pristavím pri zopár zvláštnostiach. Výhľad z vozidla, konkrétne vpred a do bokov je aj vďaka mierne vyššiemu posedu dobrý, naopak výhľad vzad je o poznanie komplikovanejší. Prehľadnosť značne sťažujú mohutné „C“ stĺpiky so zaujímavo tvarovanými bočnými okienkami. Trocha mi prekážalo ovládanie palubného PC štyrmi zhodnými tlačidlami v rade na stredovom paneli. Najmä za jazdy to predstavuje trocha problém. Škoda chýbajúceho trojbliku a nastavenia stretávacích svetlometov, ktoré nezhasnú po vytiahnutí kľúčika zo zapaľovania. Zvyknúť si treba na zvláštnu logiku centrálneho zamykania. Pri otváraní zamknutých dverí je potrebné dvakrát potiahnuť za vnútornú kľučku, tým sa však neodomknú ostatné dvere. Nenadchne ani fakt, že ovládač hmloviek nie je podsvietený. Vodič bez „Kia“ praxe si vypínač najskôr musí nájsť, lepšie povedané nahmatať, no ani jeho ovládanie nie je najintuitívnejšie. Predné hmlovky sa zapnú pootočením prepínača dopredu, potom sa prepínač sám vráti naspäť. Rovnakým pohybom sa vypnú. Tým istým prepínačom sa zapína zadná hmlovka, ale pootočením dozadu. Takým istým pohybom, teda pootočením dozadu sa vypne. Niekedy sa stane, že zapnutie alebo prepnutie chvíľu potrvá. Napriek kvalitnému dielenskému spracovaniu interiéru, sa v Cee’d-e občas objavovali pazvuky vychádzajúce z útrob palubnej dosky.
Audiosystém prezentoval svoju činnosť na spoločnom oranžovom displeji. Komfortu ovládania pomáhal aj multifunkčný volant a dostatočne veľké tlačidlá na stredovom paneli. Rádio disponovalo obstojne citlivým tunerom, prehľadným ladením a ovládaním staníc. Trocha zvláštne pôsobil len čakací režim po naštartovaní vozidla. Napriek tomu, že pred vypnutím stanica bez problémov hrala, po naštartovaní sa objavilo ticho a na displeji hláška „searching“. Niekedy sa po chvíli rádio samo spustilo, niekedy bola potreba manuálnej korekcie v podobe prepnutia na inú stanicu a opätovného vrátenia. CD prehrávač sa pýši schopnosťou prehrávať formáty mp3, wma a dokonca aj ogg. Vyskúšal som len klasický cda a mp3. Bohužiaľ, mp3 nie a nie rozbehať. Po chvíli hrania sa s korekciami vyludzovali reproduktory obstojný zvuk, ktorý príliš neplechovatel ani pri vysokých hlasitostiach a zanechal dobrý dojem.
Motor a prevodové ústrojenstvo
Testovanú Kiu Cee’d poháňal 1,4 litrový motor s výkonom 77 kW pri 6000 ot/min s maximom krútiaceho momentu 137 Nm v 5000 ot/min. Rovnako ako väčšia 1,6 CVVT aj 1,4 CVVT má blok a hlavu valcov z hliníkovej zliatiny a sacie ventily sú vybavené variabilným časovaním. Vzhľadom na základnú motorizáciu pôsobia výkonové parametre celkom obstojne, prekvapí len vysoko umiestnené maximum krútiaceho momentu. Na pohodový presun po mestských a okresných cestách postačí prvá polovica otáčkového spektra, keďže motor začína ožívať už od cca 1300 ot/min a s rastúcimi otáčkami celkom obstojne naberá na sile. Samozrejme na svižnejšiu jazdu, obiehanie, či v tiahlom stúpaní obzvlášť v naloženom/plne obsadenom vozidle je už ale potreba motor vytáčať nad 3000 ot/min. Vyšším otáčkam sa ale motor vôbec nebráni, jeho výkon pekne graduje okolo 6000 ot/min a dopraje aj trocha športového zvezenia. Menším negatívom je ale citeľný nárast hlučnosti. Pri krátkodobom vytočení drsnejšia zvuková kulisa neprekáža, pri dlhšej jazde diaľničnou rýchlosťou začína byť trocha na obtiaž. Viac ako hlučnosť vytočeného motora ma ale prekvapila slabšia kultivovanosť. Pri voľnobežných otáčkach je motor nielen počuť, ale aj jemne cítiť. Takéto správanie sa očakáva od kultivovaného „dízlačku“ a nie moderného benzínového agregátu. Nič strašné, ale väčšina konkurencie je na tom lepšie.
Zvedavý som bol na spotrebu, keďže základné motorizácie sú často o cenových kompromisoch a niekedy býva výkonnejší motor obdobne ak nie rovno úspornejší. Motor v testovanom Cee’d-e ale žiadne kompromisy nepripúšťal. Okrem solídnej dynamiky, ktorá bola subjektívne lepšia ako v prípade Soul-u s väčšou 1,6 CVVT, prekvapil Cee’d 1,4 CVVT aj veľmi dobrou spotrebou. Pravdou je, že som prevažnej jazdil po okreskách a Ceed príliš nenaháňal, ale aj tak ma hodnota 5,2 litra na palubnom PC dosť prekvapila. Moc som tomu ale nechcel veriť, a tak som prepočítal najazdené kilometre so skutočne natankovanými litrami. Vyšla mi výsledná spotreba 5,63 litra/100 km. Jedná sa síce o 0,43 litra vyššiu hodnotu ako uvádza palubný PC, ale aj tak ide o veľmi priaznivé číslo, obzvlášť ak zoberiem do úvahy obuté zimné pneumatiky. Spotrebu výraznejším spôsobom zvyšovala len rýchla diaľničná jazda, kde sa prejavovala nevýhoda kratšieho sprevodovania, a tak treba počítať s hodnotami okolo 8 a viac litrov.
Rovnako ako pri Soul-e musím aj pri Cee’d-e spomenúť jeden detail, ktorý si väčšina motoristov na prvý pohľad nevšimne (niektorí vôbec). Jedná sa o trocha svojské nastavenie akcelerátora. Výrobca zrejme v snahe vzbudiť dojem akčnejšieho motora nastavil elektronický pedál tak, že väčšina reakcií motora sa odohráva v prvej polovici stlačenia pedálu. Na jednej strane to vyvoláva dobrý pocit, že aj miernym stlačením motor svižne reaguje, na druhej strane to môže zvádzať k riskantnejšej jazde v domnení, keď bude treba razantnejšej akcelerácie, stlačím pedál na podlahu a auto pôjde. Realita je však taká, že stlačením pedálu do druhej polovice sa takmer žiadne ďalšie divadlo nekoná. Okrem toho, takéto nastavenie trocha ovplyvňuje funkciu (životnosť) spojky, keďže pri trocha väčšom stlačení sa motor viac roztočí ako by bolo potreba.
Čo ma sklamalo, bolo prevodové ústrojenstvo a hlavne radenie rýchlostí. Za podareným motorom citeľne zaostávalo. Samotné sprevodovanie možno s odretými ušami akceptovať, aj keď šiesty rýchlostný stupeň alebo dlhšia päťka by sa pýtali ako soľ. Jazda 130 kilometrovou rýchlosťou totiž znamená vytočený motor na 3900 ot/min. Pritom na piatom prevodovom stupni sa dá pokojnejšie jazdiť aj 50 km rýchlosťou. Podstatne horšie ako sprevodovanie však bolo radenie rýchlostí. Jednak ma príliš nenadchol tvar hlavice páky radenia a taktiež dráhy radenia by mohli byť o kúsoček kratšie. To isté platí o vôľach v koncových polohách a akejsi gumovosti dorazu. Najviac mi ale prekážal odpor stredovej polohy pri preraďovaní jednotlivých stupňov. Pri pomalšom radení je odpor ešte ako tak prijateľný, s rastúcou rýchlosťou radenia však odpor stredovej polohy výrazne stúpa.
Podvozok a riadenie
Podvozok Cee’d-u príjemne prekvapil a až na pár detailov bude väčšine motoristov vyhovovať. Žiadne nadmerné náklony v zákrutách, či nervózne pohupovanie pri prudšej zmene smeru ako to bývalo kedysi pri kórejských vozidlách zvykom sa nekoná. Cee’d obsahuje solídne odladený podvozok, ktorý do veľkej miery eliminuje náklony v zákrutách, svižne a isto reaguje aj na prudšie zmeny smeru. Viac akčnosti mu uberajú pomerne balónové pneumatiky. Poteší malá tendencia k nedotáčavosti, ale aj nezáludnosť podvozku, keďže príchod šmyku je ľahko predvídateľný a následne korigovateľný. Určitú rozladenosť dával podvozok najavo len na značne nerovnom povrchu v kombinácii s vyššou rýchlosťou. Z hľadiska komfortu si na bežných cestách nie je načo sťažovať, aj keď je podvozok naladený pomerne tuho. Problém prichádza na väčších nerovnostiach, ktorých je na našich cestách viac ako dosť. Vtedy sa prejavuje najvýraznejší nedostatok podvozku, ktorý do určitej miery eliminujú spomínané balónové pneumatiky. Tým nedostatkom je vyššia citlivosť a horšie tlmenie nerovností s citeľným prenikaním rázov do interiéru. Po technickej stránke je vpredu použité zavesenie typu McPherson so skrutným stabilizátorom a vzadu je použitý viacprvkový záves taktiež so skrutným stabilizátorom.
Riadenie je značne preposilované a nekomunikatívne, čo však kľudne jazdiacemu motoristovi vôbec neprekáža, skôr naopak ocení takéto nastavenie pri parkovaní na preplnenom parkovisku alebo jazde hustou mestskou premávkou. Pri svižnej jazde sa však odporúča spoľahnúť sa na vlastný úsudok.
Brzdy a zopár čísiel
Brzdy majú razantný až jedovatý nástup, na ktorý si treba zvyknúť. Razantnosť do veľkej miery potvrdzuje aj nástup plného brzdného účinku v trvaní v priemere len 0,16 sekundy. Meraniu brzdného spomalenia sme tentoraz podrobili vozidlo obuté na zimných pneumatikách v takmer letnom počasí. Teplota vzduchu bola 26 °C. Podobne ako letná pneumatika nie je najvhodnejšia pre jazdu v zimnom počasí (na snehu a čľapkanici doslova nebezpečná), predstavuje aj jazda na zimných pneumatikách v teplom počasí určité riziká. Zimná pneumatika sa pri vyšších denných teplotách viac zahrieva a stáva sa príliš mäkkou. V dôsledku vyššieho počtu lamiel pri zimnom dezéne sa tieto viac deformujú a tým dochádza k menej presnému ovládaniu vozidla a zníženiu výslednej jazdnej stability a istoty. Taktiež sú zimné pneumatiky v teplom počasí podstatne hlučnejšie ako letné, rýchlejšie sa opotrebovávajú a zvyšujú výslednú spotrebu vozidla. Z hľadiska bezpečnosti nemožno zabúdať ani na fakt, že zimné pneumatiky majú na slnkom rozpálenej vozovke podstatne dlhšiu brzdnú dráhu. Podrobili sme teda Cee’d zabrzdeniu z rýchlosti 50 km/h a 90 km/h. Výsledné hodnoty potvrdili predpoklady a vozidlo dosiahlo len priemerné hodnoty spomalenia. Pri rýchlosti 50 km/h bolo maximálne brzdné spomalenie na úrovni 7,84 m.s-2,čo predstavuje brzdnú dráhu 12,3 metra. V rýchlosti 90 km/h sa dosiahlo o niečo vyššie brzdné spomalenie na úrovni 8,05 m.s-2. V tomto prípade to znamená brzdnú dráhu na úrovni 38,8 metra. Len pre porovnanie, ak by bolo brzdné spomalenie väčšie len o 1 m.s-2 (9,05 m.s-2), tak výsledná brzdná dráha by sa skrátila o nezanedbateľných 4,3 metra (v prípade 50 km/h o 1,4 metra). Bohužiaľ, nemali sme možnosť exaktne porovnať brzdenie za rovnakých podmienok aj s letnými pneumatikami.
Meranie 1 | Meranie 2 | |
---|---|---|
Brzdná dráha | 13,38 m | 35,58 m |
Rýchlosť vozidla na začiatku plného brzdného účinku | 52,16 km.h -1 | 86,15 km.h -1 |
Brzdné spomalenie | 7,84 m.s -2 | 8,05 m.s -2 |
Pneumatiky (zimné) |
Nankang Snow Viva SV-1 195/65 R15 91T
|
#colspan# |
Dezén |
6 mm
|
#colspan# |
Teplota, podmienky |
26 °C, suchá vozovka
|
#colspan# |
Meranie 1
Meranie 2
Celkové hodnotenie, čo na to Autorubik
Kia Cee’d príjemne prekvapila. Slovenským Kórejcom sa podarilo vyrobiť príjemné vozidlo, na ktoré si rýchlo zvyknete. Obsahuje síce zopár nedotiahnutých detailov, nejedná sa však o veľké kompromisy. Za priaznivú cenu dostane motorista skutočne dosť muziky. Ak si zrovna nepotrpíte na imidž, extra výkon, či luxusnú výbavu, Cee’d je jednou z dobrých možností. Okrem dobrého pocitu za volantom ma príjemne prekvapil vzhľadom k svojmu objemu aj potentný a úsporný motor. Cee’d sa môže pochváliť aj veľkorysým priestorom pre posádku a dostatočným kufrom pre batožinu či náklad. Nedostatky typu cestárske podsvietenie, logika ovládania niektorých systémov, či absencia trojbliku tak vyznejú naozaj zanedbateľne. Cee’d preto odporúčam ako referentské alebo rodinné vozidlo a nestratí sa ani v rukách nejedného živnostníka. V čase testu na tachometri svietilo najazdených 54 000 km, vozidlo malo 6 rokov a nevykazovalo žiadnu poruchu. Jediným nedostatkom bolo trochu šlendriánske nalakovanie, či skôr prístrek časti pravého zadného blatníka a povrchová hrdza niektorých komponentov zavesenia kolies. Za požičanie vozidla ďakujeme AAA Auto Trenčín.
Konštrukcia | atmosférický zážihový radový štvorvalec |
Palivo | benzín |
Rozvod | DOHC, 4 ventily na valec |
Plnenie | atmosférické |
Uloženie | vpredu naprieč |
Zdvihový objem (ccm) | 1396 |
Prevodovka | päťstupňová manuálna |
Poháňaná náprava | predná |
Najvyšší výkon (kW pri ot./min.) | 77 pri 6000 |
Maximálny točivý moment (Nm pri ot./min) | 137 pri 5000 |
Najvyššia rýchlosť (km/h) | 186 |
Spotreba paliva dosiahnutá v teste (l/100 km) | 5,63 |
Objem nádrže (l) | 53 |
0-100 km/h (s) | 11,2 |
Dĺžka (mm) | 4235 |
Šírka (mm) | 1790 |
Výška (mm) | 1480 |
Rázvor náprav (mm) | 2650 |
Prevádzková hmotnosť (kg) | 1263 |
Batožinový priestor (l) | 340/1300 |
Cena vozidla v čase testovania: 5 500 €.
[AdvantagesAndDisadvantages]
Prednosti a nedostatky
útulný a hodnotne pôsobiaci interiér |
preposilované a nekomunikatívne riadenie |
priestranný interiér |
z tuha idúce a gumové radenie |
výkonný a úsporný motor |
slabšie tlmenie rázov od podvozka |
jazdné vlastnosti |
ovládanie palubného PC |
logika centrálneho zamykania a hmloviek |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
1.4 | 1396 ccm | G4FA | 77 kW |
1.4 | 1396 ccm | G4FA | 80 kW |
1.4 CVVT | 1396 ccm | G4FA-L | 66 kW |
1.6 | 1591 ccm | G4FC | 85 kW |
1.6 | 1591 ccm | G4FC | 90 kW |
1.6 | 1591 ccm | G4FC | 93 kW |
1.6 CVVT | 1591 ccm | G4FC | 92 kW |
2.0 | 1975 ccm | G4GC | 105 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
1.6 CRDi 115 | 1582 ccm | D4FB | 85 kW |
1.6 CRDi 128 | 1582 ccm | D4FB | 94 kW |
1.6 CRDi 90 | 1582 ccm | D4FB-L | 66 kW |
2.0 CRDi | 1991 ccm | D4EA | 100 kW |
2.0 CRDi 140 | 1991 ccm | D4EA-F | 103 kW |
8 komentárov
milos
Dobry den.Pisem k tejto reportazi,ze tam mate chy ci??? Ze motor je tam 80kw,ked je auto 6 rokou stare,ako pisete.Lebo 1.4 CVVT 77kw sa robili od roku 2009.Dakujem…
MB
Motor 1.4 77 kW sa vyrabal od 12/2006.
milos
Ale vsak,sam Autorubik pise v recenziach,Ked si kliknem kupujem ojazdene auto a pod kia a dalej Ceed,pisu ze do roku 2009…Tal preto sa pitam…
D
Presne som si aj ja vsimol na kii soul to nastavenia plynu. Je to velmi otravne (zvuk ako vysavac), a ako hovorite aj zle pre spojku. Takze celkovy dojem auta to velmi kazi. Korejci stale nieco nedomyslia …
jojo
ten volnobeh“diesla“ ahlucnost motora neni tym autom ale ze nema 50 000 ale 250 000km realnych 😀 😀 😀
petty
Dobrý deň, mám otázku. Mam kiu ceed 1,4 77kw. Nedávno mi zacali pri studenom motore zvyšovať otáčky okolo1400.doteraz som s tým nemal problém. Otáčky pri studenon motore boli 1000/ asi po 5minutach jazdy sa otáčky ustalia.vie mi niekto poradiť, kde bude problém?ďakujem
Kmeť Vladimír
Dobrý deň.
Vie niekto poradit s audio systemom KIAceed rok v.2010.Pri zapnutí Bluetoothu :telefonovat sa da aj Vás počuť na druhej strane,ale vy v reproduktoroch počujete volaného veľmi slabo/slabší hlas v reproduktoroch/.Už som skušal odpojiť bateriu,ze to pomoze pri opätovnom zapnuti….nefunguje to?!Neviem kde by sa dal vyresetovat audiosystem.Prosím Vás poradte mi….Ďakujem
keva@stonline.sk
Martin
Ja mám kiu cee´d 1.4 77kw , pri malých otáčkach je auto lenivé ale ako náhle sa dostanem nad 4000rpm auto pekne zrychluje na to ze je to 1.4