Nedávno sme uviedli štatistiku kradnutia osobných vozidiel na Slovensku. Bohužial počet ukradnutých vozidiel v roku 2010 oproti roku 2009 neklesol, ba práve naopak mierne stúpol. Nezaškodí si preto napísať zopár rád, aby ste toto riziko mohli v prípade vášho vozidla znížiť.
Samozrejme platí, ukradnúť sa nedá len to, čo neexistuje. Lenže vozidlo je prostriedok na uľahčenie dnešného uponáhľaného života a v podstate sa bez neho nedá existovať. Tak skúste sa inšpirovať aspoň niektorou z nasledovných rád a zamedziť alebo sťažiť zlodejom ich pokus o odcudzenie vášho miláčika. Štatistiky ukazujú, že najviac sa vozidlá kradnú pred Vianocami a druhé takéto obdobie je pred letnými prázdninami.
1. Nikdy nenechávajte vo vozidle osvedčenie o evidencii alebo náhradné kľúče
Nechávať vo vozidle OEV alebo náhradné kľúče je naozaj hazard, ktorý vám naviac spôsobí problémy pri likvidácii poistnej udalosti v poisťovni, pretože OEV aj náhradný kľúč väčšinou požadujú. Poisťovateľ totiž môže po preskúmaní veci poistné plnenie znížiť, alebo dokonca aj odmietnuť. Ak tieto veci vo svojom vozidle nechávate, uvedomte si, že veľmi uľahčuje zlodejom ďalšiu legalizáciu vozidla. V prípade náhradných kľúčov sa navyše pravdepodobne dočkáte toho, že páchateľ, ktorý chcel pôvodne „iba“ odcudziť autorádio, nakoniec ukradne celé vozidlo. Takto sa chovajú predovšetkým vodiči firemných vozidiel.
2. Výber vozidla
Najviac sa kradnú autá, ktoré sú na trhu najpočetnejšie zastúpené. Ak chcete teda minimalizovať riziko krádeže, podriaďte tomu svoj výber vozového parku. Tabuľka najkradnutejších vozidiel za rok 2010.
3. Identifikácia vozidla
Mnoho vozidiel je odcudzených na zákazku, to znamená, že páchatelia hľadajú konkrétne značky a typy vozidiel, pre ktoré majú v danú chvíľu odbyt. Ak napríklad necháte zo svojho auta odstrániť označenie motorizácie, rozhodne tým zlodejom minimálne zťažíte prácu. Samozrejme profesionálny zlodeji na túto fintu neskočia, ale autá rozhodne nekradnú iba skúsení zlodeji.
4. Dôležité je aj miesto parkovania
Zamyslite sa nad tým, kde svoje vozidlo zaparkujete. Niektoré tmavé zákutia zaisťujú páchateľovi úplne nerušený pokoj pre dokonanie diela. Pravdepodobne nájdete vo svojom okolí mnoho miest, ktoré sú buď pod dohľadom kamier, alebo okolo nich častejšie prechádza policajná hliadka, alebo sú v dohľade nejakého obytného domu. Pár krokov naviac v tomto prípade určite stojí za väčší pokoj. Najlepším riešením aj keď nie dokonalým je garáž, či strážené parkovisko.
5. Zabezpečenie vozidla
Každé vozidlo by malo byť vybavené nejakým zabezpečením. Cena týchto zabezpečovacích prvkov sa často vráti na zľavách, ktoré pri ich inštalácii do vozidiel väčšina poisťovní ponúka. Jedná sa o vyleptanie VIN kódu alebo mechanického uzamykania prevodovky. Tiež pouvažujte nad rôznymi vyhľadávacími a monitorovacími zariadeniami, kde síce musíte počítať s vyššou obstarávacou hodnotou a určitými nákladmi za prenos dát, ale na druhej strane vám tieto prístroje výrazne zvýšia možnosť informácie o pohybe vášho vozidla. V niektorých prípadoch je možné v prípade firemných vozidiel naviac tento systém spojiť s elektronickou knihou jázd, čím možno podstatne ušetriť celkové náklady na prevádzku. Pamätajte, možno to nezabráni ukradnutiu, ale ak zlodej uvidí vedľa stojace rovnaké alebo podobné vozidlo bez spomínaných zabezpečení, určite sa rozhodne preň.
6. Mať zabezpečovacie zariadenie znamená používať ho
Na prvý pohľad sa javí toto odporúčanie ako zbytočné, ale prieskum ukázal, že veľké percento vodičov v prípade krátkodobého zastavenia vôbec zabezpečenia neaktivuje. Najčastejšie sa jedná o uzamykanie radiacej páky.
7. Nenechávajte vozidlo ani na chvíľu odomknuté
Je prekvapujúce, koľko vozidiel je ročne odcudzených potom, čo ho vodič nechá odomknuté, niekedy aj naštartované, hoci len na malú chvíľku. Napríklad pri odstraňovaní snehu zo skiel, necháva množstvo vodičov automobil naštartovaný, aby sa vykúril vnútorný priestor. Alebo si idú niečo uložiť do batožinového priestoru a kľúče si nezoberú so sebou. Čudujete sa? Ale pozor, aj takto sa kradnú autá. Drzosť a rýchlosť niektorých páchateľov je naozaj nepredstaviteľná.
8. Opatrnosť pri požičiavaní kľúčov a vozidla
Vždy si dobre rozmyslite, komu kľúče od svojho automobilu alebo celé vozidlo požičiate. Mimoriadne nebezpečné môžu byť napríklad rôzne „nadštandardné“ služby, kedy vám „zadarmo“ vozidlo privezú, odvezú a podobne. Urobiť kópiu kľúča je dnes otázkou pár minút.
9. Firemná zodpovednosť
Ako sa už uviedlo, firemný vodiči bývajú oveľa ľahostajnejší oproti bežným motoristom. Stali sa prípady, že firemné vozidlo bolo ukradnuté viac krát na rovnakom mieste. Samotnému vodičovi to bolo jedno, pretože hneď ďalší týždeň si vždy mohol vyzdvihnúť nové služobné auto. Poisťovňa zaplatila, firma má predsa ďalších 40 vozidiel. Na začiatku ďalšieho roka sa však nestačila diviť, prečo je vyššia sadzba za poistku. Nie je preto na škodu zaviesť vo firme určitú spoluzodpovednosť firemných vodičov za zverený služobný automobil. V konečnom dôsledku sa to odzrkadlí aj na samotnom používaní zvereného vozidla a teda nižších nákladov na prevádzku.
Jeden komentár
Matej
Ja sa tiež snažím čo najviac eliminovať riziko ukradnutí auta. Bol by som bez neho ako bez ruky. Do auta som si preto kúpil alarm a GPS a k odomykanie používam klasický vystreľovací kľúč, ktorý mám z http://www.autokluc24.sk . Cez noc mám auto zaparkované v garáži a to som najviac v pokoji.