Najrozšírenejšou motorizáciou v Corolle je základný benzínový štvorvalec 1,4 VVT-i (4ZZ-FE), s výkonom 71 kW a variabilným časovaním nasávacích ventilov pomocou lopatkového variátora. Ventilový rozvod je poháňaný bezúdržbovou reťazou. Tento celohliníkový motor s liatinovými vložkami ponúka na svoj objem slušnú dynamiku aj v nižších otáčkach a vozidlu dovoľuje plynulú jazdu bez nevyhnutného vytáčania motora. Pri tom všetkom vie byť aj pomerne úsporný a nie je problém bežne jazdiť do 7 litrov. Pozor ale na diaľničnú jazdu. Motor je totiž pomerne krátko sprevodovaný a pri našom diaľničnom limite točí pomerne vysoké otáčky. To zvyšuje nielen hluk, ale v prípade Corolly aj citeľne spotrebu.
Podobne sa dá písať aj o silnejšom motore 1,6 VVT-i (3ZZ-FE 81 kW), ktorý vznikol z menšej 1,4 predĺžením zdvihu z 71,3 na 81,5 mm. Vŕtanie 79 mm zostalo zachované. Ponúka na svoj objem veľmi dobrú dynamiku, ktorá nie je pri bežnej jazde vykúpená veľkou spotrebou – okolo 7 litrov. Platí však to isté čo u menšej 1,4-ky. Motor točí pri 130 km/h pomerne dosť (3900 ot/min) a jeho spotreba a taktiež hlučnosť so zvyšujúcou sa rýchlosťou (otáčkami) výrazne stúpa.
Pri oboch motoroch si treba všimnúť ešte jeden fakt. Emisná norma Euro IV im od roku 2005 trošku ubrala z ich dynamiky a ochoty reagovať na zošliapnutý akcelerátor. Oba motory tiež charakterizuje pomalšie klesanie otáčok a tiež zvýšený hluk nad 3000 ot/min.
Špičku benzínovej ponuky tvorila 1,8 VVTL-i (2ZZ-GE), v prevedení T-Sport, ktorá mala okrem časovania ventilov premenný aj ich zdvih. Tento motor dával aj bez preplňovania výkon 141 kW a bol spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Poháňané boli iba predné kolesá, štvorkolky boli ponúkané výhradne iba v Japonsku. Motor ponúka naozaj dynamickú jazdu, obzvlášť vo vyšších otáčkach. Pri 6200 ot/min, kde väčšina iných benzínových agregátov dávno skončila svoj rozlet, tento motor dostáva druhý dych a zbesilo ženie vozidlo až k takmer 8200 ot/min. Podobne ako pri osemvalci v Lexuse IS-F, aj v tomto prípade pomáhala ladiť motor motocyklová Yamaha a agregát v tej dobe využívali aj športiaky Lotus. V prípade tohto motora si treba dať pozor práve na spomínaný výkon v najvyšších otáčkach. Ak motor pri vytáčaní do týchto otáčok vädne, na vine bude nefunkčná ostrá vačka. Na príčine sú uvoľnené skrutky držiace tento vačkový hriadeľ, čo znamená jeho nefunkčnosť a nadmerné opotrebovanie. Opravy sú prirodzene veľmi nákladné.
Pri technológii VVT-i sa chvíľu pristavíme. Skratka VVT-i – Variable Valve Timing Inteligent znamená inteligentnú premenlivé časovanie ventilov. Podobne ako systémy iných výrobcov umožňuje aj VVT-i plynulú zmenu časovania sacích ventilov elektrohydraulickým natáčaním ich vačkovej hriadele. Zmenou otvorenia resp. v režime čiastočného zaťaženia k zväčšeniu prekrytia (otvorenie sacích a výfukových ventilov súčasne) sa zlepšuje pružnosť a taktiež znižuje množstvo emisií, hlavne NOx. Srdcom systému je hydraulický lopatkový variátor. O činnosti lopatkového variátora rozhoduje riadiaca jednotka na základe informácii zo snímača otáčok motora, polohy prvého valca a tiež snímača natočenia sacieho vačkového hriadeľa atď. V prípade týchto motorov je tiež namiesto klasického zdvihátka s kalibrovacou podložkou len samo zdvihátko. V prípade vzniknutej ventilovej vôle je teda potreba vymeniť kompletné zdvihátko ako celok. Našťastie prax ukázala, že ventilová vôľa sa takmer vôbec nevymedzuje.
Pri motoroch radu ZZ pozor na exempláre vyrobené do augusta 2005. Nezriedka sa totiž vyskytovala vyššia spotreba motorového oleja, zavinená nevhodne navrhnutými piestami a piestnymi krúžkami. Pri väčšej záťaži staršie štvor-otvorové piesty nestíhali odvádzať nahromadený motorový olej spopod piestnych krúžkov, čo malo za následok zvyšovanie teploty a postupné karbonizovanie – spekanie oleja na piestoch a piestnych krúžkoch. Následne dochádza k nadmernému opotrebeniu piestnych krúžkov a tiež stien valca – vložky, čo vo výsledku rezultuje do zvýšenej spotreby oleja. Jednoduchým riešením je výmena krúžkov – to je však dočasné riešenie a po čase sa nadmerná spotreba oleja objaví znova. Spoľahlivým ale z pohľadu ceny vozidla drahým riešením je výmena piestnych krúžkov a modifikovaných 8 otvorových piestov, spolu s tzv. vyvložkovaním bloku motora. Ďalším spoľahlivým riešením je aj kúpenie staršieho bloku – motora (napr. z búračky), ktorý bol vyrobený od roku 2006 a teda už obsahuje modifikované diely. Spotrebu oleja netreba ignorovať, keďže okrem zbytočných nákladov na dolievanie oleja vedie aj k postupnému zničeniu katalyzátora a nakoniec aj k zadretiu motora.
Pri väčšom nájazde (obyčajne nad 200 000 km) resp. skôr z dôvodu nekvalitnej údržby – naťahovaní výmeny oleja/použitie nesprávneho oleja sa vyskytuje aj problém s nadmerne opotrebeným rozvodovým mechanizmom – rozvodovou reťazou. Okrem nadmernej hlučnosti sa problém môže prejavovať aj svietiacou kontrolkou, zhoršeným štartom či výpadkami výkonu. Riešením je len výmena reťaze, ideálne aj s napínačom a vodiacimi lištami. Pri zanedbaní problému existuje riziko preskočenia reťaze a tiež nadmerného opotrebenia ozubených kolies, čím sa oprava značne predraží, keďže výmenu predražuje presuvník variabilného časovania VVT-i. V prípade nekvalitnej údržby či naťahovania servisných intervalov hrozí aj zanesenie variátora a následná nadmerná hlučnosť motora v celom otáčkovom spektre. Občas sa vyskytuje problém s netesnou – tečúcou vodnou pumpou či nadmerne opotrebenou voľnobežkou alternátora.
Diesel
V 9. generácii zapracovala Toyota výrazne aj na dieselových motoroch. Od začiatku ponúkala prepĺňaný 2,0 D4-D s výkonom 66/81 kW a krútiacim momentom 215/250 Nm kombinovaný s päťstupňovou manuálnou prevodovkou. Silnejšia verzia disponovala chladičom stlačeného vzduchu. Neskôr nahradila 81 kW verziu silnejšia 85 kW. Motor má liatinový blok a rozvody poháňané ozubeným remeňom s intervalom výmeny 105 000 km. Všetky motory poskytujú Corolle pomerne svižné zvezenie, aj keď najmä najslabší má citeľne menšiu ochotu pracovať pod 2000 ot/min. Majú kultivovaný chod aj za studena a priemerná spotreba sa pohybuje okolo 6 litrov. Vstrekovací systém common-rail od spoločnosti Denso je pomerne citlivý na kvalitu nafty, čo sa prejavuje opotrebovaným vysokotlakovým čerpadlom, či vstrekovačmi (tie nemožno opravovať a nový stojí viac ako 300 €). Silnejšie výkonové verzie (81 a neskôr 85 kW) používajú dvojhmotový zotrvačník, ktorý zrovna neoplýva nadmernou životnosťou a jeho výmena je taktiež dosť drahá.
Po modernizácii pribudol malo-objemový dieselový štvorvalec 1,4 D-4D (1ND-TV 66 kW). Jedná sa o značne vylepšenú verziu motora, ktorá svetlo sveta uzrela v menšom Yarise už v roku 2002. Motor má hliníkový blok s liatinovými monovložkami valcov, rozvod OHC s dvomi ventilmi na valec a rozvodovým mechanizmom poháňaným bezúdržbovou reťazou. Vstrekovanie zabezpečuje vcelku spoľahlivé Common-Rail Bosch s čerpadlom CP3 a tlakom 1600 barov, ktoré nahradilo problematickejšie Denso, naviac, vstrekovače sa dajú repasovať. Turbodúchadlo disponuje variabilnou geometriou rozvádzacích lopatiek statora. Napriek skromnému objemu si našiel mnoho priaznivcov vďaka svojmu dobrému jazdnému prejavu a veľmi dobrej spotrebe, ktorá sa bez väčších ťažkosti pohybuje v priemere okolo 5 litrov nafty. Motor má krútiaci moment 190 Nm medzi 1800-3000 otáčkami, pričom ani pod touto hodnotou nenastáva nijak veľká turbodiera ako u niektorých konkurenčných a objemovo podobných motorov. Výhodou tohto motora je aj dlhá životnosť dvojhmotového zotrvačníka.
Spoľahlivosť a najčastejšie poruchy
Prednosti a nedostatky
veľmi dobrá spoľahlivosť |
len priemerná veľkosť batožinového priestoru |
dobrá ergonómia interiéru a dielenské spracovanie |
kratšie sedáky so slabším bočným vedením |
bezpečné a pomerne komfortné jazdné vlastnosti |
spotreba paliva pri vyšších rýchlostiach (1,4 VVT-i, 1,6 VVT-i) |
na svoj objem výkonné a dynamické zážihové motory (hlavne do modernizácie 2005) |
menej presný ukazovateľ stavu paliva |
vydarená verzia T-Sport |
menej miesta na zadných sedadlách (hlavne na nohy) |
úsporný a spoľahlivý malý diesel 1,4 D-4D |
drahšie originálne náhradné diely a prípadné opravy |
menej strmé riadenie so slabou spätnou väzbou |
|
vyšší hluk motorov (najmä 1,4 a 1,6) nad 3000 ot/min |
Najčastejšie poruchy
korózia výfukového potrubia |
praskajúce žiarovky H7 |
vôľa v uložení predného stabilizátora |
predčasne opotrebované brzdové doštičky alebo zvlnené brzdové kotúče (záleží na jazdnom štýle) |
opotrebovaná a prešmykujúca spojka |
občas porucha centrálneho zamykania |
občas nefungujúce podsvietenie stredového panelu |
pokazený originálny audiosystém - nejde ovládať hlasitosť |
nepresný palivomer |
netesný uzáver nádobky brzdovej kvapaliny (začiatok výroby, zvolávacia akcia 2003) |
opotrebovaná voľnobežka štartéra - škŕkavý zvuk pri štartovaní (väčší počet km/štartov) |
opotrebovaná voľnobežka alternátora alebo tečúca vodná pumpa |
nadmerná vôľa v rozvodovom mechanizme - vyťahaná reťaz (benzínové motory ZZ-FE) |
zvýšená spotreba motorového oleja (1,4 VVT-i, 1,6 VVT-i, 1,8 VVT-i - do 2005) |
zanesenie variátora - nadmerná hlučnosť motora v celom otáčkovom spektre (1,4 VVT-i a 1,6 VVT-i, nekvalitný olej) |
prasknuté zvody výfukového potrubia - zvýšený hluk (1,8 VVTL-i, prvý rok výroby) |
opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - chrchlavé zvuky na voľnobehu a vibrovanie motora medzi 2000-3000 ot. (2,0 D-4D) |
chybný SCV ventil čerpadla Denso - pokles výkonu motora (2,0 D-4D) |
chybný regulátor tlaku paliva v tlakovom potrubí common-rail - nedá sa naštartovať alebo zhasínanie počas jazdy |
Autorubik odporúča
Brať | Nebrať |
---|---|
1,4 D-4D (66 kW). Preplňovaný vznetový radový štvorvalec s rozvodom OHC, vysokotlakové vstrekovanie Common-Rail Bosch, premenná geometria lopatiek statora turbodúchadla. Motor pochádzajúci z menšieho Yarisu, prešiel úpravami, čo mu citeľne pomohlo a predstavuje v Corolle naozaj podarenú motorizáciu, ktorá vyhovie väčšine bežne jazdiacich motoristov. Je kultivovaný, tichý, veľmi úsporný a má nízke servisné náklady aj vďaka rozvodovej reťazi. |
2,0 D-4D (66, 81, alebo 85 kW). Vznetový preplňovaný radový štvorvalec so vstrekovaním Common-Rail Denso. Motor je síce kultivovaný a disponuje solídnym ťahom, občas mal však problémy so spoľahlivosťou a je pomerne citlivý na kvalitu nafty. Pri silnejších verziách vie pohnevať aj dvojhmotový zotrvačník a ani jeho servisné náklady nepatria k najnižším. |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
1.4 VVT-i | 1398 ccm | 4ZZ-FE | 71 kW |
1.6 VVT-i | 1598 ccm | 3ZZ-FE | 81 kW |
1.8 VVTL-i TS | 1796 ccm | 2ZZ-GE | 141 kW |
1.8 VVTL-i TS | 1796 ccm | 2ZZ-GE | 160 kW |
1.8 VVTL-i TS | 1796 ccm | 2ZZ-GE | 165 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
1.4 D | 1364 ccm | 1ND-TV | 66 kW |
1.4 D-4D | 1364 ccm | 1ND-TV | 66 kW |
1.4 D4-D | 1364 ccm | 1ND-TV | 66 kW |
2.0 D-4D | 1995 ccm | 1CD-FTV | 66 kW |
2.0 D-4D | 1995 ccm | 1CD-FTV | 81 kW |
2.0 D-4D | 1995 ccm | 1CD-FTV | 85 kW |
6 komentárov
lllll
1.4 D ma dvojhmotu? Som myslel, ze tento maly diesel to nema..
vojto
Corolla 1,4 vvt-i r.v2004. Kupil som si ju pre kvalitu,ale bohuzial nejdu presne radenie rychlosti.Do 2 a 3 potom to uz ide hladko.Neviem preco ,ale ked radim z 2do3 akoby narazilo na stenu a po malej chvilke sa tam vopcha.Je to neprijemne pri prediehani ked musim cakat kym sa jej uraci vopchat dnu.Na recenzii maju takyto problem viacej ludi ale skoro nikto nevie co to moze byt.Len sa odhaduje.Som osobne z toho sklamany ma to mat presne a hladke radenie ,ale nema.
repic22
Je to spojkou,vymenil som novu a uz idu krasne zaradit iba jednotka obcas blbne
1.4 vvti
Zdravim. Mam uz skoro 4 roky sedan 1.4 vvti. So vsetkym v recenzii mozem suhlasit, ale nie s malym priestorom na nohy na zadnych sedadlach. Mam necelych 190 cm a za seba si sadnem bez akehokolvek obmedzenia. Superb to nie je, ale v porovnani s Octaviou I, Golfom alebo podobne rozmernymi autami je toto luxus. Zadny sedak je sice kratky, ale za to je vyssie polozeny, co ulahcuje vystupovanie z auta. To ocenuju hlavne starsi ludia, ktorych sem-tam veziem.
To radenie z 2. na 3. pri predbiehani vo vyssich otackach niekedy trapi aj mna, ale dvojka sa da vytocit do 80 km/h a to celkom staci dostat sa pred pomalsie iduce auto. Ale trapi ma ina vec. Mam najazdene 240 tis. km a v prevodovke mi huci lozisko. V toyotackom servise mi povedali, ze uz to par krat menili. Vymena aj so spojkou vraj bude stat cca 400€. Motor si vsak pradie pekne potichu. Vymena povodneho vyfuku asi tento rok neminie ani mna, ved uz ma cosi za sebou (od 2003).
1.4 vvti
Este jedna poznamka. Ziarovky H7 praskaju, ale nie vsetky vydrzia rovnako dlho. Niekolko lacnejsich som vystriedal, potom som skusil Hella Long Life. Boli sice drahsie, ale jedna z nich mi praskla az teraz, cca po 16 mesiacoch. Z tych lacnejsich vzdy jedna praskla uz po 3-4 mesiacoch.
Auto jazdi kazdy den a rocne urobi cca 25000 km (doteraz spolu nieco cez 100 tis. km) Doteraz som v motore menil len olej. Z podvozka to boli 1x brzdove dosticky, predny lavy tlmic (cca 100€), gumu a tycku stabilizatora (co vyslo spolu s pracou cca 30€). Naozaj ma udivuje, kolko ten podvozok znesie, kedze jazdim do prace po dost rozbitych cestach. Nebyt toho loziska v prevodovke, nemam autu co vytknut.
Lukas Bubo
Mam Corolu E12 1.6
Super auticko ale samozrejme problem medzi rychlostami 2-3. Vymenil som spojku a mechanik mi hovoril ze som mal velmi zhrdzavene voditka na zaradzovanie rychlosti . (Neviem to presne nazvat ako to povedal on) po vymene a premazani bolo vsetko ok ale po case mam pocit ze sa to pomalicky ale isto vracia spat.
Inac auto tip top. Poznam ho od nova a teraz ma cca 245 000tis.
Menene oleje filtre sviecky a pneu… 😊