Motorová ponuka pre Phaeton nie je síce príliš rozsiahla, na druhej strane viac ako dostatočne vyhovuje požiadavkám kladeným na luxusnú limuzínu, pričom obsahuje aj niektoré skutočné lahôdky. Základ benzínovej ponuky tvorí motor 3,2 V6 (177 kW), ktorý bol v roku 2009 nahradený novým šesťvalcom s priamym vstrekovaním 3,6 FSi (206 kW). Aj keď sa jedná o najslabší benzínový agregát, vyznačuje sa solídnou kultúrou chodu, poskytuje Phaetonu prijateľnú dynamiku a v prípade udržiavania motora v hornej polovici otáčok aj celkom svižné zvezenie. Samozrejme treba mať na pamäti, že so stúpajúcou záťažou stúpa aj spotreba, ktorá sa v takom prípade šplhá aj k 15 litrom. Bežné jazdenie znamená spotrebu okolo 11-12 litrov. Z hľadiska spoľahlivosti sa jedná o dobrú voľbu, len 3,2 V6 trápili spočiatku problémy s rozvodovou reťazou.
Ďalší benzínový motor je zážihový vidlicový osemvalec o objeme 4,2 litra, dosahuje výkon 246 kW (335 k) a krútiaci moment 430 Nm pri 3500 ot/min. S týmto motorom dokáže Phaeton zrýchliť z 0 na 100 km/h za 6,9 a jeho maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h. Naviac vyludzuje vo vyšších otáčkach veľmi zaujímavý zvuk. Nič však nie je zadarmo a spotreba tohto osemvalca sa pohybuje okolo 13-14 litrov, samozrejme pri bežnom jazdení. Jeho spoľahlivosť je veľmi dobrá.
Benzínovou čerešničkou na torte bol však dvanásťvalec do W, ktorý mal na začiatku výkon 309 kW pri 6000 ot/min a najvyšší krútiaci moment 550 Nm pri 3000 ot/min. V roku 2005 posilnil na 331 kW pri 6200 ot/min a 560 Nm v 2750 ot/min. Volkswagen tento motor skonštruoval unikátnou modulárnou koncepciou, ktorej súčasťou boli exotické skratky VR6, W8, W12 alebo W16. S motormi W12 jazdia tiež vtedajšie Bentley alebo Audi A8. Dvanásťvalec vznikol spojením dvoch motorov VR6, ktoré majú spoločnú kľukovú skriňu. Vŕtanie 84 mm zostalo zhodné s šesťvalcom 3,2 VR6, zmenil sa len zdvih piestov z 95,9 na 90,2 mm. Blok motora je hliníkový, pričom valce sú vytvorené metódou Alusil (rovnako ako osemvalec). Všetkých 48 ventilov ovládajú štyri vačkové hriadele. O ich pohon sa stará reťaz, pričom nechýba premenné časovanie sacieho aj výfukového rozvodu. Spotrebu, ktorá len zriedka klesá pod 15 litrov a v meste alebo svižnej jazde hravo stúpa nad 20 litrov netreba pri tomto unikátnom motore riešiť. Exkluzivita a dynamické parametre proste niečo stoja. Taktiež Phaetonov s týmto motorom je ako šafranu. Jeho spoľahlivosť je príkladná, len vyžaduje tankovanie kvalitného benzínu.
Z dieselových motorov bol v prvých rokoch dostupný len jeden a to rovno unikátny desaťvalec 5,0 TDI (AJS). Poskytuje výkon 230 kW (313 k) pri 3750 ot/min. Jeho mohutný krútiaci moment má už od voľnobežných otáčok strmú charakteristiku a vrcholí pri 2000 ot/min hodnotou 750 Nm. Okrem skvelej dynamiky (zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,9 sekundy a maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h) poteší aj celkom kultivovaným chodom a pre mnohých aj skvelo hučiacim zvukom.
Agregát tvoria dva spojené päťvalce 2,5 TDi so spoločnou kľukovou skriňou, kde rozvody sú taktiež poháňané sústavou ozubených kolies. Blok valcov sa skladá z dvoch častí. Horná časť je z hliníkovej zliatiny a spodný držiak je zo železnej liatiny. Steny valcov sú potiahnuté tvrdokovom, kľukový hriadeľ je kovaný z popúšťanej ocele a z dôvodu zníženia vibrácií a zotrvačných momentov obsahuje šesť protizávaží. Vibrácie a kmity pri pohybe piestov pomáha znižovať aj vyvažovací hriadeľ otáčajúci sa rovnakou rýchlosťou ako kľukový hriadeľ. Protizávažia sú vyrobené z ťažkej volfrámovej zliatiny, vďaka čomu sú kompaktných rozmerov. Vibrácie kľukového hriadeľa sa potláčajú aj v tlmiči vibrácií plnenom silikónovým olejom.
Pre jazdu v teréne dostal motor dve olejové čerpadlá, ktoré pomáhajú zaistiť dostatočný tlak a množstvo oleja v rôznych jazdných situáciách. Výfukový systém sa skladá z dvoch vetiev. Každý rad valcov má svoju vetvu obsahujúcu lambda sondu, predradný a hlavný katalyzátor. Obe vetvy sa následne schádzajú v predradnom tlmiči výfukovej sústavy.
Motor poskytuje Phaetonu veľmi dobrú dynamiku, za ktorú si však nechá zaplatiť. Spotreba 5,0 TDi V10 sa v priemere pohybuje okolo 11 litrov, pri svižnejšom jazdení treba počítať so 14 a viac litrami. Taktiež bežný servis je dosť drahý a netreba zabúdať ani na preťaženie prednej nápravy, ktoré ani štandardne dodávané pneumatické pruženie nedokáže účinne eliminovať. Vozidlo je v zákrutách citeľne nedotáčavé, ťažkopádne reaguje na rýchlu zmenu smeru a najlepšie mu tak vyhovuje diaľničná jazda. Najrýchlejšiemu opotrebovaniu podliehajú závesy kolies a brzdy.
Najväčším problémom tohto motora je ale spoľahlivosť. Jedná sa o najviac poruchový agregát pod kapotou Phaetonu. Postihujú ho podobné problémy ako menší 2,5 TDi, teda praskanie naneseného povlaku pracovných plôch valcov – v lepšom prípade zvýšená spotreba oleja, prienik chladiacej kvapaliny do oleja pri netesnosti vodnej pumpy a následné pridretie motora na kľuke alebo vačke. Pri väčšom počte kilometrov sú to vyvaklané vstrekovače spôsobujúce riedenie oleja naftou, spočiatku praskajúce výfukové zvody, vyskytujú sa aj nadmerne opotrebované turbodúchadlá (2 ks Garett VNT), kde ich výmena je dosť komplikovaná. Turbodúchadlá mávajú aj problémy so zatuhnutou reguláciou naklápania lopatiek a pri väčšom nájazde nie je zriedkavosť ani zanesený EGR ventil spôsobujúci stratu ťahu. V prípade vozidla vybaveného DPF filtrom je zvýšené riziko jeho upchatia, obzvlášť ak sa častejšie jazdí po meste alebo kratších trasách, kedy neprebehne kvalitná regenerácia filtra. Regeneráciu prerušuje aj pomalá alebo príliš dynamická jazda. Veľký počet nedokončených regenerácií vedie opäť k riedeniu oleja s naftou.
Od roku 2004 sa pod kapotou objavil aj trojlitrový šesťvalec 3,0 TDi s výkonmi od 165 postupne až do 180 kW. Zakrátko po uvedení sa stal najobľúbenejší medzi novými a neskôr aj ojazdenými automobilmi. Dôvodom bola výhodná cena nového vozidla a taktiež vzhľadom na poskytnutú dynamiku aj pomerne prijateľná spotreba, pohybujúca sa v priemere medzi 8,5 až 10 litrami nafty. Za najúspornejšiu verziu možno považovať najnovšiu s výkonom 180 kW resp. predchodcu 176 kW. Tento šesťvalec je známy z modelov A4, A6 a A8, kde sa vyznačuje solídnym ťahom už z nízkych otáčok, dobrou dynamikou a kultivovaným behom. Dobrú prácu odvádza šesťvalec aj v dvojtonovom Phaetone, pre bežné jazdenie je tak sila motora postačujúca, pričom najlepšiu dynamiku odvádza medzi 2000-3200 otáčkami, kde možno hovoriť o svižnom zrýchlení. Limity motora prichádzajú najmä v kopcoch – obzvlášť pri plne obsadenom vozidle a na diaľnici v rýchlostiach nad 150 km/h, kedy je reakcia na zošliapnutie akcelerátora o poznanie vlažnejšia. Na dobrej úrovni je odhlučnenie motora. Ani studené štarty neznamenajú nadmerný hukot, eliminované je aj dunenie v nízkych otáčkach a aj vytočený motor sa prezentuje prijateľným hukotom.
Po konštrukčnej stránke sa motor 3,0 TDi počas výroby Phaetonu postupne modernizoval, pričom najvýraznejšia zmena prišla v roku 2010. Zdvihový objem 2967 ccm ostal zachovaný, rovnako tak aj uhol zovretia valcov 90° a rozpätie valcov 90 mm. Samotný motor však prešiel kompletnou obmenou. Nový je blok valcov, kľukový hriadeľ, kované ojnice, hliníkové piesty či hlava valcov. Úpravami sa znížila hmotnosť motora o 25 kg na výsledných 193 kg. Znížilo sa aj vnútorné trenie, vstrekovanie paliva zabezpečuje common rail IV. generácie s osem-otvorovými piezo vstrekovačmi pracujúcimi s tlakom až 2000 barov. Úpravami prešlo aj turbodúchadlo s elektricky ovládanou variabilnou geometriou rozvádzacích lopatiek, čo sa pozitívne prejavilo na rýchlejších reakciách na zošliapnutie pedála plynu pri nízkych otáčkach motora. Prepracované boli aj rozvody, ktoré sú stále na strane prevodovky, ale štvoricu reťazí nahradili len dve. Pre úplnosť treba dodať, že staršia 165 a 171 kW verzia sa dodávala štandardne bez filtra pevných častíc, k dispozícii bol za príplatok. V prípade plnenia normy Euro V je už motor týmto filtrom povinne vybavený.
V spoľahlivosti si agregát vedie pomerne dobre, nájdu sa ale aj niektoré slabšie miesta. Takým je napr. EGR ventil resp. chladič spätného vedenia spalín EGR ventilu v prípade 176 kW verzie. Ten po čase môže prasknúť, čo sa prejaví postupným strácaním chladiacej kvapaliny – chladiaca kvapalina preniká do sania. Výmena sa pohybuje okolo 250 €. Pri ignorovaní tohto problému sa môže časom poškodiť DPF filter, čo už je oprava podstatne drahšia. Najmä ak sa jazdí častejšie na kratšie trate, vie po čase zatuhnúť regulácia EGR ventilu (slabší ťah, cukanie alebo prechod do núdzového režimu spoločne so svietiacou kontrolkou motora).
Pri väčšom nájazde sa vyskytuje aj porucha tzv. swirl klapiek (opotrebované uloženie alebo porucha servomotora, ojedinele prasknutie puzdra), čo sa väčšinou prejavuje zasvietením kontrolky motora, resp. zvýšenou spotrebou a kolísaním výkonu. Občas sa vyskytuje nadmerná vôľa v rozvodovom mechanizme najmä starších verzií (chrchlanie), čo môže časom vyústiť do preskočenia rozvodovej reťaze a to najmä pri prudkej akcelerácii hneď po naštartovaní alebo výmene oleja, kedy nie sú hydraulické napínače reťazí dostatočne naplnené motorovým olejom.
Typické problémy moderných dieselových motorov ako sú opotrebované alebo zadreté vstrekovače a opotrebované turbodúchadlo sa objavujú až po veľkej porcii kilometrov. Na turbodúchadle sa občas objavuje problém v nefunkčnej regulácii lopatiek, ktorá je ovládaná servomotorom. Pri väčšom nájazde bude treba počítať so štrajkujúcim DPF filtrom, pričom riziko je väčšie najmä v prípadoch, ak sa s vozidlom častejšie jazdí na kratšie trasy a filter sa nestihne dostatočne zregenerovať.
Prevodovky sú k dispozícii automatické – Tiptronic 5 a 6 stupňové, s možnosťou manuálneho radenia. Za príplatok bol možné objednať aj dvojicu radiacich páčiek pod volantom. Radenie je veľmi plynulé, komfortné a v prípade potreby (režim S) reaguje prevodovka aj celkom svižne na aktuálnu potrebu vodiča. Zle si nevedie ani v spoľahlivosti, problémy sa objavujú až pri väčšom počte kilometrov.
Prednosti a nedostatky
kvalita použitých materiálov a dielenské spracovanie |
slabší imidž v triede luxusných vozidiel |
vyvážené a bezpečné jazdné vlastnosti |
možno až príliš konzervatívny dizajn |
prepracované pneumatické pruženie |
drahší servis a originál ND |
veľmi dobrý komfort jazdy |
horšie čitateľné symboly niektorých spínačov |
dobrá priestorová ponuka |
vyššia spotreba najmä benzínových agregátov |
dobrá ovládateľnosť vozidla |
|
sériovo montovaný pohon oboch náprav |
|
dobre odladená automatická prevodovka |
|
výbava vozidla |
Najčastejšie poruchy
občas problémy s elektronikou (modul Kessy - elektronický zamykací a štartovací systém - vozidlo sa neodomkne alebo nezamkne, občas štrajkuje navigácia, sťahovanie okien, atď.) |
vôle v nápravách - klopavé zvuky a zhoršené uplávané jazdné vlastnosti, najmä pri prudších zmenách smeru (väčší km nábeh) |
problémy s pneumatickým pružením - zlyhávajúci kompresor, občas nejaký snímač alebo niektorý z mechov |
nefunkčná automatická prevodovka - trhanie a podivné zvuky pri preraďovaní a rozbiehaní (väčší km nábeh) |
nadmerne opotrebované turbodúchadlo - zvýšená spotreba a priesaky motorového oleja, zatuhnutá regulácia VNT-pokles výkonu (častejšie v prípade motorov so vstrekovaním PD, väčší km nábeh) |
zakarbónovaný/nefunkčný EGR ventil - slabší ťah, cukanie, prechod do núdzového režimu spoločne so svietiacou kontrolkou (TDi, väčší km nábeh, častejšie kratšie jazdy) |
prasknutý chladič spätného vedenia spalín EGR ventilu - chladiaca kvapalina preniká do sania (3,0 TDi) |
uvoľnené vstrekovače - riedenie motorového oleja naftou (2,5 TDi, 5,0 TDi, väčší km nábeh) |
nadmerne opotrebované vstrekovače - problematický štart, nerovnomerný a hlučnejší chod motora (TDi, väčší km nábeh) |
riziko tečúcej vodnej pumpy (5,0 TDi - vyšší km. nájazd, zanedbaný servis - miešanie vody s olejom a následné zadretie motora na kľuke alebo vačke) |
nadmerná vôľa v rozvodovom mechanizme - hlučné štarty, rachotenie reťaze, zriedka aj preskočenie reťaze (FSi, 3,0 TDi - väčší km. nájazd) |
zanesený DPF filter (TDi, väčší km nábeh, resp. častejšia jazda v meste alebo kratších trasách - nedostatočná regenerácia) |
poruchy swirl klapiek v sacom potrubí (3,0 TDi, väčší nájazd) |
prasknutie tvrdokovového povlaku na stenách valcov (5,0 TDi - vyšší km. nájazd) |
Autorubik odporúča
Brať | Nebrať |
---|---|
3,0 TDi. Motor sa vyznačuje kultivovaným a tichým behom, solídnou spoľahlivosťou a pre bežné jazdenie postačujúcou dynamikou. Vzhľadom na hmotnosť a veľkosť je prijateľná aj spotreba, ktorá postupnými modernizáciami ešte o pár dcl klesla. |
Motory
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
---|---|---|---|
3.2 V6 | 3189 ccm | AYT,BKL | 177 kW |
3.2 V6 4motion | 3189 ccm | BKL,BRK | 177 kW |
3.6 V6 4motion | 3597 ccm | CHNA,CMVA | 206 kW |
4.2 V8 4motion | 4172 ccm | BGH,BGJ | 246 kW |
6.0 W12 4motion | 5998 ccm | BAN | 309 kW |
6.0 W12 4motion | 5998 ccm | BRN,BTT | 331 kW |
Motor | Objem | Kódové označenie | Výkon |
3.0 V6 TDI 4motion | 2967 ccm | BMK | 165 kW |
3.0 V6 TDI 4motion | 2967 ccm | CARA | 171 kW |
3.0 V6 TDI 4motion | 2967 ccm | CEXA,CARB | 176 kW |
3.0 V6 TDI 4motion | 2967 ccm | CEXB | 180 kW |
5.0 V10 TDI 4motion | 4921 ccm | AJS | 230 kW |
13 komentárov
Joe Mason
jazdil som s V8 a mozem zodpovedne povedat, ze je to adekvatna konkurencia vsetkych luxusnych sedanov. auto malo cca 150 000km a vobec to nebolo vidno. okrem toho motor aj napriek dostatku sily nebolo pocut. idealne auto na dlhe cesty.
Marcel Janco
absolútny súhlas, mal som svojho času(2003)možnosť sa previesť na VW Phaeton 6,0 W12 zapožičané na predvádzacie jazdy tunajšim dealerom z BA a čo dodať. Limuzína s veľkým L. V tom čase ma najviac upútala hebká perforovaná krémová koža sedadiel, s vibračnou opierkou a chladením. Ten motor mal fantastický zvuk a záťah. Jediným negatívom bola výsledná spotreba, začínajúca číslicou 2 alebo 3.
Andrej
Drahy servis ale inak by som nemenil
Andrej
z w 12 sa da tiez zajazdit spotreba ked clovek nema tazku nohu. Urcite je to auto na dlhsie cesty a nie do mesta.
Skanzen
2 Joe Mason:
99% aspoň troška kvalitnejších áut nebude pri 150tis.km vykazovať známky opotrebenia. To len na SVK dovezené autá s takým nábehom vyzeraju ako po milióne.
Jan Kuzma
Ja si chcem kupit teraz Phaetona 5,0 TDI W10.
Poradi mi niekto co su to za stroje?
Pre mna je to nieco nove nemam s tym skusenost.
Dakujem
Anonym
ad Skanzen: čo znamená trošku kvalitnejšie auto? aj nemecké a japonské autá so (skutočnými) 150 000 km vykazujú známky opotrebenia. Vŕzgajúce plasty, ošúchaný volant, sedadlá, začína praskať koža, koberce, niekde treba riešiť tlmiče, brzdy, silentbloky atď.
samozrejme je rozdiel diaľničných 150 tisíc behom troch rokov a mestských 150 tisíc behom 6 tich rokov.
a hej, na slovensko dovezené a celkovo jazdené autá u nás so „150 000“ TOP stav ako nové majú častokrát aj raz toľko, čo už je na GO motora.
bloke4
Páči sa mi vaše číselné ohodnotenie designu, 7/10 – aj keď ho tomuto autu takmer vždy niekto vyčítal.
Osobne nie som žiadny priaznivec VW a ich návrhárskej školy (ich autá ma z hladiska vzhladu nechávajú chladným, výrazne nezaujmú), no tento Phaeton je úplne krásny a vydarený – presne táto nevytŕčajúca nenápadnosť krásnych línií a vyváženého celku, sa vozidlu tejto kategórie hodí.
Keď ho občas vidím, vždy sa za ním musím s obdivom otáčať (to sa mi napr. pri trocha podobnom audi A8 nestáva). Osobne by som dal min. 9/10.
Marcel Janco
Dizajn je vždy veľmi subjektívna záležitosť. Mne sa napriek určitej nenápadnosti určite viac páči ako nepáči a preto 7 z 10. Čo sa týka dátumu reakcii, článok bol pustený práve pred 2 a pol roka, ale keďže bol nedávno kompletne prepracovaný, tak sa dátum zverejnenia zmenil.
Milan
to uz radsej 7er alebo S class, hlavne ked 7er mozem mat za rovnake peniaze
Pepe
Máte tam menšiu chybu. Píšete tam, že 5.0 TDI prestali vyrábať kvôli nemožnosti namontovať DPF filter a pri jeho problémoch píšete zanesený DPF filter 🙂
Marcel
Vlastnim Phaeton 3.OTdi a isty cas som mal aj V10.Obe auta boli pred zanikom.3.O tdi bol zachrane tesne pred rozobratim na diely,dala sa dokopy prevodovka a postupne sa autu vracia jeho niekdajsia krasa.V10 som zachranoval po nehode ked jeho predosly malitel ho rok nechal stat bez povšimnutia.Auticko sa poskaldalo do pojazdenho stavu a znou zacalo brazdit slovenske cesty.Za rok co vlastnim Phaeton mam par poznatkov ohladom niektroych detailov.napr lakovanie karoserie sa na niektorych miestach ofukuje t.j sa nejako dostala voda pod lak a kedze je väcsina dielov hlinikova vytvoria sa bublinky oxidacie hlinika,ovladadanie okien na strane vodica je dost nelogicky posunute dopredu cize sa mi obcas stane ze miesto predneho okna spustim zadne kedze stale zabudnem sa natiahnut viac dopredu na ovladac prednych okien.Inac som s Phaetonom velmi spokojny a nedam nan dopustit
dusan
Nic v zlom pre pre fanusikov BMW Audi Mercedes… Ale na phaetona nemaju ked porovnam BMW.7 audia8 a Mercedes s v roku 2005 tak na phaetona nemaju osobne som so viskusal tie limuziny no nemozu sa s phaetonom ani porovnat proste phaeton je luxusnejsi a krajsi ma interier